Üçüncü çocuk ve kayınvalide ile yaşamak

3000 tl maaş alıp 1100 tl kira verip 500-600 fatura ödeyip 2000 tl bakıcıya verebilirdik tabi ki. Ayrıca etrafımızda torununa bakan insanların hiçbirinin ayrı bir odası olduğuna onlara özel yatak alındığına ben hiç şahit olmadım. Üstelik çocuklar benim değil bizim çocuklarımız yani onların torunları. Yaşadıklarım bana ağır geliyor ama beni ne eşim nede kayınvalidem anlamak istemiyorlar.

7 yıldır evliyim canım ilk 7 ay ben baktım kızıma 2,5 yaşına gelince de kreşe verdim zaten. Kayınvalidemlerde yılda 8 ay geliyorlar yazın annem bakıyor izin alıyorum öyle idare ediyorum toplamda 2 çocuğa 32 ay falan baktılar yani. Zaten üçüncü olamasa bu sene birini okula birini kreşe gönderecektim ama üçüncü olunca durumlar karıştı.

Hem anne, hem kadın, hem gelin, hem eş, hem çalışan, hem evlat olmak o kadar büyük bir yük ki omuzlarımda hangisini bıraksam bilemiyorum.
Her zaman böyle olmayacak ki. Ufaklık 4 yaşına gelene kadar... 2 yıl çalışma hayatına ara verip, sonraki 2 yıl işe döndüğünuzde kv ile devam edebilirsiniz. Sonra okul sürecine dahil olunca kv de evine döner.
Bu arada sağolsun gelip bakıyor kv. Benimki, eşim ameliyat olduğunda yanında refakatçi kalmam için bir gün bakacakti 2 yaşındaki torununa, bana dediği "torun da olsa emanet. Bakamam."

Biraz daha dişimi sıkayım ev bark alırız diye kendimce tasarruf yapmaya çalışıyorum ama olmuyor artık.
Hasta olursunuz , cok.ciddiyim yani mal mulk icin su yasadiginiz strese deger mi?
Boyle bir hayatta cocuklariniza nasil faydaniz dokunabilir ki?
Evi 10 sene sonra alin ama ruh sagliginiz huzurunuz yerinde olsun

Sen tek tarafli dusunuyorsun.
7 sene senin cocuklarina bakan kadin kanepede mi yatacak? Tabi ki odasi olacak.

O evde senden fazla vakit geciren kadinin tabi ki soz hakki olacak.

Kole gibi cocuklarina baksin.
Ama hicbirseye karismasin
Evin hanfendisinin istedigi yemekleri yapsin
Evin hanfendisinden izin alarak esyalari kullansin.
Evin hanfendisinden izin alarak misafir cagirsin

Oldu canim

Cocuklariniza bakiliyor ya.
Siz de para kazaniyorsunuz.
Bu durumda sizi fazlasiyla dusunuyor olmuyorlar mi?
Size göre öyle olabilir ama ben hayatımda sakinlik istiyorum artık. Sabah işe git işle uğraş akşama eve gel evle çocuklarla uğraş çok yoruldum. Evde sürekli bir curcuna var artık sabredemiyorum.

Benım etrafımda kımse kımsenın çocuguna bakmıyor. Bakmak zorundada değil .
Birlerine mecbur olursanız bazı şeylere katlanmak zorunda kalırsınız.
6 yıllı evlıyım daha çocuk doğurmadım neden ?
Kimsey muhtac olmayalım dıye ?_
Yoksa bende ilk gun daha doğurmasını bılırdım .
Veya saçma sapan şekilde korunarak hamıle kalırdım .

Olanla ölene çare yok .
Bu saatten sonra kımseye gebe kalmak ıstemıyorsan.
Ya bakıcı tutacaksın .
Yada izne ayrılıp çocuklarını buyutceksın.

Kayınvalidende Allah 1000 kere razı olsun . (bunu dediğime inanmıyorum )

Iyide çocuklarin arasi 5 yil var. Ilki 3 yaşindayken kreşe gidebilirdi. Onlar sizde iki yil daha kalip ikincisi olmasinimi beklediler??? Ki onlarin lafi ilemi çocuk yapiyorsunuz?

Bana konu çok tuhaf gelmeyi başladi. Acaba siz onlarin evindemi kaliyorsunuz kira parasi ödemeden?

Hasta olursunuz , cok.ciddiyim yani mal mulk icin su yasadiginiz strese deger mi?
Boyle bir hayatta cocuklariniza nasil faydaniz dokunabilir ki?
Evi 10 sene sonra alin ama ruh sagliginiz huzurunuz yerinde olsun
Zaten her geçen gün psikolojim bozuluyor kenarda biraz paramız var ücretsiz izin alıp onunla idare etmeye çalışacağım ne ev istiyorum nede başka birşey.

Size göre öyle olabilir ama ben hayatımda sakinlik istiyorum artık. Sabah işe git işle uğraş akşama eve gel evle çocuklarla uğraş çok yoruldum. Evde sürekli bir curcuna var artık sabredemiyorum.
Bana gore degil.
Gercekler boyle
Sen o kadinim sayesinde para kazanabiliyorsun
O kadinin sayesinde sigortan yatiyor
O kadinin sayesinde emekli olacaksin

Ama insanoglu nankor..
Sonra da..sizin icin oyle olabilir.
Diye isin icinden cikmak.
Sen cok akillisin da bu aklini 3 cocugu dogurmadan kullansaydin keske

Tebrik ederim sizi umarım ömür boyu kimseye muhtaç olmazsınız.

32 ay, 7 yil etmiyor ki. Konu başliği o halde doğru değil. Tüm yile bile sizde kalmamişlar. Ki tabiki 8 ay bile uzun da. Sirf dikkat çekmek için yalan bir başlik ile konu açmak ne kadar doğru yada etik?

Daha öncede dedim. Ben ücretsiz izin alirdim yada bakiciya baktirirdim. 2 yaşindaki kizinin zaten kreşe ihtiyaci var.

Çünkü torunlarına bakan insanlar ya kendi evlerinde anaokul yaşına gelinceye ya da durum düzeltilip bakıcı tutuluncaya kadar bakıyor o insanlar. Emin ol kv lerde rahat değildir. Biraz karşı taraftan bakın olaylara yaşlı insanlar 2 çocuğa kaç sene evlerinden ayrı bakmışlar. Şahsen ben bakmazdım bana güvenip mi çocuk yaptın bak çaresine derdim hele şu 3. Çocuğu duyunca bakıcı tut der çıkardım evinizden.

Hamileliği hiç sevmedim 2 çocuğum var :) üstelik bulantı halsizlik vs yaşamadım ama sevemedim ne yalan söyleyeyim.

İlk doğum yaptığımda da bir şey hissetmedim ama sonrası mükemmel
Her zorluğuna rağmen deli gibi seviyorsun ya. İmkansız geliyordu bana ama her geçen gün bağımız kuvvetlendi. Şimdi bazen okuldayken bile özlüyorum, burnumun direği sızlıyor

Yani kreşe gidebilecek yaştaki çocuk sabahtan akşama siz işten dönene kadar kreşte kalabilir ki. Şimdi ücretsiz izin alın. Tüm çalışan anneler hep birlikte oturmuyor ki.

Ben Kpss ye girerek devlet memurluğuna atandım bana işimi kayınvalidem hediye etmedi onun sayesinde para kazanmıyorum çalıştığım için bana ücret ödeniyor. Ben çok akıllıyım şükür ki ama oğlu rahat etsin diye çalışan gelin isteyenlerde hiç akıl yok. Yada aman oğlumun yaşı geçiyor sen çocuk doğur biz bakarız diyenlerde de hiç yok. Haklısınız hem çalışıp hem evlenmek hem çocuk doğurmak benim neyime ye iç gez modunda olmalıydım. Hata ettim.

Onun sayesinde para kazanmiyorsan 3000 lirayi niye dusunup kafayi yiyorsun ?
Bas istifayi
Umrumda degil maas de
Herkes evine de
Ben bakarim.cocuklarima dogurdugum gibi .de..

Sorun yok yani

Her tercih bir vazgeçiştir. Ya evinizin konforunu tercih edip, maaşınızdan olacaksınız ya da maaşınızı tercih edip evinizin konforundan.. Ama kv nize tepkilisiniz gibi geldi bana yazdıklarınızdan. Ne güzel gelip bakmış çocuklara.. siz de sayesinde gidip çalışıp paranızı kazanmışsınız. O yüzden sanki biraz daha özenli bahsedilmeyi hakediyor değil mi? Ya da kendi muhitinizde ona ayrı ev açın, orada otursun kvniz. Kirasını siz ödeyin, eviniz size kalsın..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…