uçak korkusu derdi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Oğlum 5 yaşlarında falandı uçağa binmiştik eşimle onu ortamızda oturtmuştum ikimizin elini öyle bi sıkıyodu ki en son motorlar çalışıp havalanmaya başladığında bütün uçağı inletmişti hosteslere ablaaa ben inmek istiyorum lütfen durdurun inicem ablaaa die

Terapiste gidebilirsiniz.
Kaderci biri değilim ama korkan biri için kaderci düşünmek tam da bu durumlarda iyi gelebilir. Mesela öleceğin varsa ölürsün zaten, alnında ne yazıldıysa o gibi. Çünkü zaten yapacağınız bir şey yok uçakta yolcu olarak. Tamamen teslim olmuş gidiyor insan.

Beni anlattiniz. Ama ben sizden daha fazla korkuyorum hic binmedim. Ama korkarım. O türbülans olayını çok duydum..

Ama siz yenersiniz bence çünkü binmişsiniz. İstemek de önemli ki sizde bu var. Sakinleştirici çözüm olabilir

Been de korkuyordum hem de çok. O kadar ki acentalara girip bilet fiyati sorarken iceri dahi girmek istemez bacaklarim titremeye başlardı. Kisa zamanda cok yol almamiz gerekiyordu acildi ve binmek zorundaydik. Bileti aldik ucaga bindik esimin de benim de ilk ucusumuzdu. Bendeki yukseklik korkusu, ayaklarimin yere basmamasinin verdiği tedirginlikti. Yanima sevdigim şeyler aldim atistirmaliklar falan. Sonra kalkarken ozellikle o kalkış anını hissetmek istedim ayni sekilde inerken de ve cam kenarina oturup seyrettim. Büyülenmiş gibiydim bulutlar güneş vs derken her seyi unuttum. Tedavi vs hakkinda bilgi veremeyeceğim ama guzel tarafina odaklansaniz nasil olur? Ben mesela ayni yolu otobüsle donmek zorunda kaldim ve bacaklarim tutulmuştu yaşlı nineler gibiydim. Tadını çıkarın. Olumsuzluklara odaklamayın. Iyi yolculuklar.

defalarca yazdim aslinda. ucak korkumun temelinde dusmek yada olmek yok. simulasyonunda da korkuyorum. simulasyonda olmeyecegim daha bir kesin dimi. benim sıkıntım bosluk duygusu. boslukta olma hissi. aynisinin benzerini acik denizde de yasiyorum. kara gordugum zaman guvenli hissediyorum. mesela cogu kisi ucakta iniste de endise duyar. ben iniste korkmuyorum. karaya yaklasmanin vermis oldugu rahatlama oluyor cunku.

bindim sayılmaz aslinda. mesela onur buyuktopcu da hep ucaktan korktugunu dile getiriyor. aslinda cogu kisi ucaktan korktuğunu dile getiriyor ama biniyorlar yine. onur b. amerikaya gitmisti mesela. benim korkumun seviyesi birakin amerikayi 3-4 saatlik ingiltereyi bile kaldıracak durumda degil.

ilkinde deneme amacli aldim. 45-60 dakikalik bir yolculuktu. ve annem icin kendimi zorlayarak bindim. binemeyecektim yoksa.

ikincisinde de cocuklar icin kendimi zorladim. ama her binisimden sonra asla dedim.

hamileyken kac kez ankaraya gittim. hic ucakla gitmedim ucak korkumdan.

simdi iste onemde bir yokculuk daha var. binebilecek miyim emin degilim.

yani ben o hem korkan hem binenlerden sayılmam. :) benim korkum da ileri seviye maalesef. kendime guvenemedigim icin zaten kalıcı çözüm arayislarina girdim. o bir saat bana 10 saat gibi geliyor. kara yolculugu daha kolay geliyor. uyuyup gidiyorsun. film izliyorsun. ama yurtdisina mecbursun ucakla gidilecek. ee cocuklar da var mecbur 12-13 saatlik yolculukta da ucakla gidilmeli. bilmiyorum bakalim nasil aşacağım bu korkumu. cozum bulursam buraya yazarim siz de cozum bulursunuz insallah.

ben uzun yolculugu seviyorum. o yuzden hic zor gelmiyor. yani inanin trenle falan bile yurtdisina gitmeye cesaret edebilirim egerki cocuklar olmasaydi.

cam kenarina cesaret edemem ya. ayaklarin boslukta kalmasinin tedirginligi dediniz ya benimki de o. akdan bakarsam bunu daha cok hissederim. hattta annem cam kenarinda oturuyor o perdeyi aciyor ben zorla kapattiriyordum. aradan bile gormek istemiyordum cunku. sadece inmeye yakin bir kez baktim. o da inecegimiz icin korkum azaliyor inmeye yakin.

İnşaallah. Siz de alışırsiniz ve dilediginiz gibi gezersiniz

Bahsettiginiz sekilde acik denizde ben de korkuyorum. Karaya dogru ya da denize paralel yüzersem cok sorun yok ama arkami döndüğümde sanki nefes alamiyorum boğuluyormus gibi hissediyorum. Bosluktan kaynaklanıyor anliyorum ve dediginiz hissi. Vardir bilincaltini hafifletecek bir tedavi umarim yenebilirsiniz.

Nasıl sakinleşti peki ?

Ben de panik atak yaşadım tatil de tekne gezisinde , oysa her yer adacık , her yer koy , kara ....
En sevdiğim şeydi oysaki ...
ondan sonra uçak ve metro korkusu da nüksetti , metro olayını aşıyor gibiyim ama uçağı ve tekne yahut gemiyi ne yapacam bilmiyorum
Üstüne gitmekten başka çare yok gibi
Metroya kendimi çok zorlayarak bindim , sırtım SU gibi oldu hep ama kendimi kolaylıklar getirecek teknikler bularak bindim , naneli sakız , kulaklık ve oturarak bindim ...
darısı diğerlerine inş
Sizde durum nasıl ? İlk ne zaman oldu korku

Ben de ilk ucaga bindigimde naneli sekerle binmistim beni sakinleştirir iyi gelirdi hep ise yaradi. Denizdeki korku sonradan oluştu sebep ne hic bilmiyorum. Ilk basta yoktu zamanla olusam bir korku bendeki ama ilk ne zaman ve neden korktum onu hatirlamiyorum. Sonrasinda donme dolap ve lunaparktaki cocuk trenlerine bile binemez oldum cocugumla. Yukseklik korkusuyla bosluk hissi birleşince acayip bi durum ciki ortaya.

Haftada bir gün gidiş geliş uçağa biniyorum
Otobüsle 6-6 12 saat gitmektense uçakla 40 40 80 dk sürüyor gidiş geliş.
Bende korkuyorum ama sıef bunun için katlanıyorum. İlk uçakla seyahate karar verdiğimde çok korkmuştum. Ama gördüm ki gidr gele bir şry olmuyor.

Kısacası ne kadar çok binersen o kadar alışırsın

Her iki haftada bir uçak yolculuğu yapıyorum ama hala tedirgin olurum.Aşılmıyor maalesef bazı insalara bakıyorum hiç umurlarında değil.

Sizi o kadar iyi anlıyorum ki... Ben de sadece 1 kere bindim o da şirketle ilgili yüzde yüz mecburiyetten... Son derece iyi atlatmama rağmen bir daha hiç binmedim. Yaz tatili zamanları arkadaşlarımı ailemi eşimi vs hep otobüs ya da özel araçla gitmeye ikna ettim zorladım aylar önceden işledim onları vs... Benim ki sadece uçak diil aynen sizin gibi açık deniz de var. Tam olarak nedir bilmiyorum tıptaki adı yani zeminde olmam lazım önımı görmem lazım bişeye ihtiyaç duydugumda gidebilmem lazım insan olur hastane olur vs.. o orada kapana kisilmişlık hissi inememe gidememe sıkışma hissi beni boğuyot.. Panik ataklara anksiyetelere gark oluyorum..Artik resmen böyle yaşamaya alıstım kroniklesti yakın çevremide mecbur bırakıyorum hiç istemeden.. Misal asansöre binerim ama içinde kalsam hiç düsünemiyorum.. Benimkide buna benzet şeyler nasıl aşıcaz bilmiyorum...Türkiyede neredeyse gezmedigim yer kalmadı hep otobüs veya arabayla.. Uçak yüzünden hiç yurtdısı planlamiyorum bile.. Umarım.atlatabiliriz çok üstünde durmamaya calişsamda bu durum kesinlikle ciddi...

Uçak yolculuğu zaman tasarrufu açısından iyi bu nedenle tavsiye ederim
Lakin her bindiğimde inene kadar aklımda bu düşünce yer alıyor düşme düşüncesi deniz veya gölün üzetindeysek biraz rahatlıyorum belki kurtulurız diye
Araçtada aklıma geliyor kaza yaparız diye
Annem tel cevap vermediği dede aklıma kötü şeyler geliyor
Şu İstanbul'daki vapurda asla dışarda oturmam çok geriliyorum düşüp motorun altında kalacağım diye
Bunlar anksiyete ve böyle durumlar artırıyor
Kimseye tavsiye etmem 17 yaşında uçakla İstanbula gittim akşamındada döndüm en çok korktuğum uçak düşerse annemler çok üzülür olduüuydu ozaman lar beyin tuhaf çalışıyor tabi

Bende deli korkarım uçaktan.
Ama mecburen kullanıyorum.
Doktorum dideral verdi yarım içiyorum her uçuş öncesi.
Sizde doktorunza danışın derim.

Panik atak bu
Bende de var

Panik atak bu
Bende de var

Tam olarak o da diil çok daha yoğun oluyor biliyorum o ataklar her zaman olabiliyor bende öyle diil yani sıkıntı terleme kalp sıkışmasi vs yok boyle bi kaç şeyde var bir psikoloğa sordum panik atak farkli senin ki seans olarak bilişsel terapi ile aşilabilir falan dedi bilemiyorum iste sıkıntı yasamamak icin uçakti açik denizdi vs kaçiniyorum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…