uçak korkusu derdi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Jalopi

başlangıç: 72.4 güncel: hedef: 60
Kayıtlı Üye
28 Nisan 2011
10.147
3.982
ciddi ucak korkum var. iki kez bindim. ikisinde de kotu oldum bir daha asla binmem dedim. bana kalsa yurtdisina bile otobusle gidebilirim.

2. binisimde karayoluyla gittiğimiz kotu yolculuk sonrasi binmek zorunda kaldim. hamileydim ve yanimda oglum vardi. onlar icin kendimi zorlarim korkmadan binerim diye dusundum. surekli kendimi telkin ettim. ama yok ucakta cok kotu oldum yine. karnimda kasildi baya.

benim sorunum dusmesi yada ölümle ilgili degil. dolayisiyla en guvenli arac cumlesi bana yeterli olmuyor.

hatta havayla ilgili simülasyonlarda da kotu oluyorum ben. onda da neticede bisi olmadigini bıliyorum ama o havada olma hissi beni cok rahatsiz ediyor.

karada olmak kendimi guvende hissettiriyor heralde. acik deniz yolculugunda falan da o sekilde kotu hissederim heralde. bogazi gecerken sıkıntım yok ama daha uzun yolculuklarda denizde de sorun olur heralde.

neyse benim sorunum su an ucak. bunu yenmek istiyorim. bunun beni engellemesini istemiyorum. yazin bir yere gidecegiz. yurtdisina da gitmek istiyorum. cocuklar olmasa ben gene kara yolunu denerdim hersekil ama ...

bunu ciddi anlamda yenen, profesyonel destek alan var mi. biraz internette arastirdim ama tam bir sonuç bulamadim. yani thy nin baris muslunun vs bunun icin calismalari varmis onlari gordim ama gercekten cozum bulan var mi onu bulamadim.

Aslında iki defa binebilmişsiniz. Sizin durumunuz diğer korkanlara göre biraz daha iyi gibi geldi.

Ne gibi bir problem yaşıyorsunuz? Kusma, çığlık atma, bayılma falan gibi şeyler mi?

aynı problem bendede var malesef. 5-6 kez binmeme rağmen aşamadım. 20 gün sonra balayına gidecez yarım saatlik uçak sürecekken 7 saatlik yolu arabayla gidecem daha güvenli geliyor bana

Sakinleştirici mi alsanız?
Genelde öyle yapıyorlar. Ya da yanınıza çok sevdiğiniz birini alabilirsiniz.
Güven duyarsanız belki daha az kaygı duyarsınız.
Bende tam tersi uçak yolculuğunu çok seviyorum.

Benim kadar korkan var mıdır ki
Asla cam tarafına oturmam kızları oturturum
Abdestli binerim
İnene kadar resmen hatim indiririm
Çoğu zaman da oruç olurum
Düşerse düşsün kızlarım yanımda bende hem oruç hem abdestli komple cennete gideriz diye avutuyorum kendimi

Camdan bise gozukmuyoki zaten inerken kalkarken ve hava boslugu

Camdan bise gozukmuyoki zaten inerken kalkarken ve hava boslugu
Kız ilk bindim ortaya oturdum
Kanata almışız koltuğu
Arada bakıyorum diyorum ki Allah allah şu uçağa bak manyak mıdır nedir bize ne kadar yakın uçuyor
Başka bir uçak sanıyorum onu
Derken kızıma dedim ki annecim bu uçak neden böyle dibimizden ayrılmıyor
Kızım demez mi anne o bizim uçağın kanadı diye
Ben uçakla Batman a gidiyorum hep ankaradan ve aşağı baktığın anda minnacık görünüyor herşey mahvoluyorum dizlerimin bağı çözülüyor
Ha bir de o manyak pilot ne kadar yüksekse olduğumuzu söylüyor ya kalktığımı patlatasın geliyor onu sorduk sanki

Korkulacsk bişey yok ki ama sanki hiç hareket etmiyor gibi ucak inerken kalkarken biraz farkediyo okadar

Haha bi arkadasim ilk defa ucuyor daha yasimiz kucuk ben 2. Defa biniyorum o zaman.. senin gibi diyorki yanimizda ucak ucuyor ucagin kanat kismi olduguna ikna edene kadar canim cikmisti benimde ucagin kara yolundan daha guvenli oldugu soyleniyor.. tabii bi kaza aninda kurtulma sansi kac hic bahsetmeyelim. Oldurmeyen Allah oldurmez

Doktora gidip sakinleştirici bir ilaç isteyin. En garanti yol bu bence.
Sakinleştirici mi alsanız?
Genelde öyle yapıyorlar. Ya da yanınıza çok sevdiğiniz birini alabilirsiniz.
Güven duyarsanız belki daha az kaygı duyarsınız.
Bende tam tersi uçak yolculuğunu çok seviyorum.
Doktora gidip sakinleştirici bir ilaç isteyin. En garanti yol bu bence.

ilk binisimde gitmistim psikiyatriste. sakinlestirici onermediklerini ters etki yapabildigini soyledi. bir tane vitamin verdi eksikligi korkulari artiriyormus. 1 ay onceden kullanmaya baslamistim ama etkili olmadi.

Aslında iki defa binebilmişsiniz. Sizin durumunuz diğer korkanlara göre biraz daha iyi gibi geldi.

Ne gibi bir problem yaşıyorsunuz? Kusma, çığlık atma, bayılma falan gibi şeyler mi?

ilkinde yanimda annem vardi. tam binmek uzereyken asiri korku hali geldi. dunya karariyor sanki oyle bir korku geliyor bana. anneme sen bin ben otobusle gelcem dedim. tamam dedi ama uzuldu. bende onu uzmemek icin kendimi telkin ettim. kafami kaldirmadan surekli dua kuran falan okudum. dudaklarim falan morarmis. annem de bana bisi olacak diye korkmus.

2.de cocuklar icin zorladim kendimi. daha kalkmadan panik atak hali gibi geldi bisiler bana. kapiya dogru gittim. kapi acikti biraz orda hava aldim. hostla konustum. konuşunca rahatladim geri dondum. inme sansim yoktu mecbur binecektim. yanimdaki tanimadigin kadinin elini tuttum surekli. ama inene kadar kotu oluyorum cok.

aynı problem bendede var malesef. 5-6 kez binmeme rağmen aşamadım. 20 gün sonra balayına gidecez yarım saatlik uçak sürecekken 7 saatlik yolu arabayla gidecem daha güvenli geliyor bana
cocuklar olmasa bende oyle yapicam da. otobus 12-13 saat suruyor. bir de bir yerde yenmem gerek artik. gezmek gormek istedigim yerler var.

iste benim sorunum dusmesi degil. hic düşeceği aklima gelmiyor. ben o boslukta olma duygusunu sevmiyorum. o beni korkutuyor. avmlerde 3 boyutlu gozlukler var ya. onlardan havayla ilgili olanlarina bineyim hem ucak korkuma belki faydasi olur dedim. onda bile kalamadim. yerde oldugumu bildigim halde o havada boslukta olma hissinden korkuyorum. sakin kalamıyorum.

Korkular için profesyonel destek olayına benim de ihtiyacım var. Konuyu takipteyim o yüzden.

Siz böyle bir korkunuz olduğunu ilk ne zaman anladınız?

Allah iyiliğini versin
Başka uçağın dibinizde işi ne? Havada birbirine makas atacaklar sanki
Türk yıldızları jeti mi bu?

Ben çok seviyorum pilotun verdiği talimatları dinlemeyi

Antidepresana alışkın değilseniz ilk kullanımda işe yaramaz. Vücudun alışma süreci var ona. Uçak yolculuğu için de ilaca başlanmaz.
Pasiflora falan da hiç bir işe yaramıyor.

Size alkol tavsiye edebilirim. Gerçekten rahatlatır..

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…