Türkiye mi Almanya mi,kararsizim

En kotu avrupa ülkesi bile olsa giderdim ben olsam.
Siz Almanyada kalin ilerde fikriniz degismezse o zaman donmeyi dusunursunuz suan gundeminizde olmasin.

Eskiden Turkiye ucuz diyip kendimizi avutuyorduk.
Emlak yukselisinde suan 1. siradayiz.
Evler pahali, kira pahali, ulasim pahali, sebze meyve aldi basini gitti.
Et, balik pahali, elektronik, ev esyasi, araç pahali...
Saya saya bitiremem bu nedenlerle bile gelinmez.

A içki falan çok ayıp ama !!
Ne yazık ki burada özgürlükler genelde dini vecibelerin yerine getirilmesi boyutunda. Yani cuma namaz saati her yer kapanırsa bu özgürlük ama ergin bir insan içmek isterse taşlar hale gelindi ne yazık ki.
Ben bu yaşıma kadar İstanbulda ve Ankarada yaşadım hiç görmemiştim şimdi Konya'da alkol almak imkansız.
Mesela Metro markette var bir de tek bir migrosta var koca şehirde onlarda da alkolleri saklamışlar. Dünyanın en büyük suçunu işler gibi arkada depoların orda saklanmış alkolleri alıyoruz.
Karı koca yıldönümünde doğumgününde iki kadeh şarap içip canlı müzik dinleyemiyoruz ama erkekler pavyona gidip zıkkımlanabiliyor.
O boş şişeleri de annemlerin aman kızım sizden bilmesinler tembihleriyle üç sokak ötedeki konteynıra atıyoruz.
Neden çünkü biz özgürlükçü ve modern bir ülke olduk. Yeni Türkiye böyle artık.

evet bir çok tanıdığım alkol satılıyor diye migrosu boykot ediyor.
ama ülkemiz dışındaki terör örgütlerinden birine destek verdiği kanıtlanmış marketlerden alışveriş yapmayı bırakmıyor.

eğitim bitik buralarda ne için gelesiniz var bilmem ama iyice düşünün ölçün tartın biçin derim.

evet bir çok tanıdığım alkol satılıyor diye migrosu boykot ediyor.
ama ülkemiz dışındaki terör örgütlerinden birine destek verdiği kanıtlanmış marketlerden alışveriş yapmayı bırakmıyor.
Swarmda Metro Konya için yazılan her yorum yok içki satılıyor gelmeyin, yok noel ağacı satılıyor gelmeyin. Ciddi ciddi Konyada tek m Migroslar da alkol yok. Bu alkollü biricik migrosta aralıkta açılmış ve marketin içinde değil reyon. Migrosun turuncusundan oluşan tabelasız minik bir tekel yapmışlar yanda oradan alıyorsun yine gizlenmiş.
Ben zaten bu zihniyeti anlamıyorum.
Ben eşimle başbaşa bir mekana gidip içemiyorum mekan açtırtmıyorlar ama kendileri rezil mekanlarda pavyonlarda içiyorlar?
Yada Koç gibi düzgün bir ailenin marketinden alkol var diye ekmek almayıp dediğiniz gibi sahibi şaibeli yerlerden alıyorlar.
Bu yeni bakış açısını anlamam mümkün değil

bende danimarka dogma buyumeyim aklin varsa memleketine donersin simdi bu turkler avrupayi bi sey saniyor sende biliyosun yok aklin varsa gelmezsin felen YALAN.

TR evet parlak biryer degil almanya danimarka hollanda daha mi parlak sen bilirsin ama turkiyemdeki nimet bereket avrupada yok:))

Neye dayanarak yorum yapıyorsun? Senin yaşın kaç, hayat tecrüben ne, hayatında iş hayatın oldu mu, kaç yıl Tr'de yaşadın, ne gördün, ne yaşadın mesela? Şu an nerede yaşıyorsun sorsam? Yorumunun içini doldurursan daha inandırıcı olursun.

konu dışı: Avrupa'ya kapak atmak için can atan mülteciler, terör destekçileri, normal vatandaşlar vd bir an önce gitseler de ülke ferahlasa.

konu sahibi, doğduğum yer değil doyduğum yer derler. nerede mutlu olacağına inanıyorsanız orayı seç.
ben Türkiye nin küçük bir şehrinde doğdum ama orayı sevmediğim için büyük şehirde yaşıyorum. Kardeşim ise doğduğumuz şehre dönmek için fırsat kolluyor. ben burada mutluyum, o orada mutlu.
hakkında hayırlısı olsun.

seçme şansım olsa ben bir dakika durmam Türkiye'de. aman diyeyim, yakmayın başınızı siz de.

Bizim burdan oraya giden türk arkadaşlar gayet memnunlar hayatlarından. Hatta iki sene için giden arkadaş dönmesine yakın sırf dönmemek için iş değiştirdi. Çok güzel bir şehir hamburg, ben çok sevdim. Siz içinde bulunduğunuz için farkına varamıyorsunuz elinizdeki imkanların.
güzeligine güzel tabiki ama istanbul cok daha güzel ona bakarsan. ben dogma buyume buraliYim güzel ama abartilcak kadarda degil...:)

Neye dayanarak yorum yapıyorsun? Senin yaşın kaç, hayat tecrüben ne, hayatında iş hayatın oldu mu, kaç yıl Tr'de yaşadın, ne gördün, ne yaşadın mesela? Şu an nerede yaşıyorsun sorsam? Yorumunun içini doldurursan daha inandırıcı olursun.
ah merak merak merak etme:KK66:

Ne oldu? Az önce pek bir emin konuşuyordun. Alt yapı yok sanırım? İşte bunun adı işkembeden atmak oluyor çocuk. Bir daha beylik laflar etmeden önce düşünürsün.
senin gibilere kezban safinas kendini bi b.k sanan diye tabir ediyoruz burada ama tuvalettekinden bile daha degersizsin benim yasadigim hayati sen kednini satsan yasayamazsin nokta. ha konuyu acan turkiyede boyle gorgusuz ayilarda vardir dikkat et hadi bb.

senin gibilere kezban safinas kendini bi b.k sanan diye tabir ediyoruz burada ama tuvalettekinden bile daha degersizsin benim yasadigim hayati sen kednini satsan yasayamazsin nokta. ha konuyu acan turkiyede boyle gorgusuz ayilarda vardir dikkat et hadi bb.
Kib'lendin. Hadi okuluna. Büyü de gel çocuk . :))

Ne oldu Az önce pek bir emin konuşuyordun? Alt yapı yok sanırım? İşte bunun adı işkembeden atmak oluyor çocuk. Bir daha beylik laflar etmeden önce düşünürsün.
15 yaşında, henüz Türkiye'de toplasan 1 yılını geçirmemiş, yapılan eleştiriye bile küfürsüz cevap veremeyen, yolda görse çekineceği insanlara moruk diye hitap edebilen, yaşadığı hayattan kastının ne olduğunu bile açıklayamayan, kısacası kendini ifade etme sorunu olduğu için ülkemizin güzide alışkanlıklarından biri olan direkt namusa laf uzatan biri olarak Türkiye'deki yaşam tarzı hakkında felsefe yapmaya çalışan birisi. Bak bu konuda bizim ülkemize cuk oturuyor. Çünkü büyük bir çoğunluğun davranışları böyle zaten.
Dışarıdan sallamak kolay zaten, madem seviye indi ben de iniyorum ölmeyi bayılmakla karıştıranların bizim yaşadığımız ülkenin durumu hakkında fikir üretmesi de beni deli ediyor. Dışarıdan bakınca eğlenceli geliyor sanırım, gel yaşa desek eğlenebilecekler mi acaba? Uzaktan milletin ölmesini izlemek film izlemeye benziyor zahir! Gel de vahşetin içinde yaşa sonra konuşalım.

güzeligine güzel tabiki ama istanbul cok daha güzel ona bakarsan. ben dogma buyume buraliYim güzel ama abartilcak kadarda degil...:)

Biz de güzelliğine güzellik var ama koruyan yok sorun orada.
İstanbul'un her geçen gün eski güzelliği kaybediyor, bizim istilacığımızla...
Biz de mesela İstanbuldaki Arap Camii'de erken dönem Rönesans eseri ortaya çıktı. Ama ibadete kapatılmaması için sıvayla geçilmiş.
Bir çok eserimiz bu halde.
Ama yurtdışında herhangi bir ormana gittiğinizde bir kağıt parçası bulamazsınız, sarayları hala aynı muhafaza edilmiş. Floransadaki bir şapelde Leonardo 'nun bir eseri için üç delik açıldı halk isyan etti resmen.
Kısacası güzellik tek başına bir işe yaramıyor, önce onu görecek göz, saygı duyacak devlet ve millet lazım, koruyacak insan lazım.
Kısacası Türkiye evet güzel ama güzelliğini her geçen gün betonlarla kaybediyor Dubai gibi tarihsiz kimliksiz bir şehire dönüyor.
Osmanlıcık oynayanlar önce Osmanlıdan kalanları oteller yapıp yok ediyor, restore dedikleri şey aslına uymayan yıkımlar esasında.
Dolayısıyla bize verilen nimetler doğa güzellikler, tarihi eserler orada da var ama kuymet bilip koruyorlar biz de o bilinç yokken on sene sonra İstanbul facia olacak.

X