Türkiye mi Almanya mi,kararsizim

Iyi bari toptan ülkenin kapisina kilit vurup kacalim! Nedir bu bati sevdasi anlamadim.Sanki oralarda taciz yok,irkcilik yok,kimse suc islemiyor,herkes kanatsiz melek.Cok olmadi gorduk taraftar bozuntularinin eglence sekillerini ya da gorduk onlarda da teror saldirisi var...Evet bizim ulkemiz zor zamanlardan geciyor ama bunlar da bitecek elbet.Karanlik cökmeden günes dogmuyor maalesef.O buzdolabi ifadeli Markel'in soguk memleketinde yasayacagima sorunu bol kanim memleketimde yasarim.Sokaklarinda isteyen sortla da geziyor carsafla da.Ramazanda lokantalar doluydu isteyen yiyip iciyordu.Anlatildigi gibi baskilar olsa insanlar sokakta yiyip,icip,gezebilir mi?Ekonomi cokmus olsa bu kadar evi,milyonlarca arabayi kim aliyor arkadas! Oyle bir anlatiliyor ki sanirsiniz dunyadaki herhangi kiytirik,ilkel bir ulkede yasiyoruz...

Ben dindar biri olarak helak edileceğimiz günü bekliyorum:KK62:

her türlü olumsuzluğa rağmen kendi adıma gezmek dışında asla bir avrupa ülkesinde sürekli yaşamayı düşünemem çünkü ailem sevdiklerim geçmişim burada ve onlara bağlı yaşayan bir insanım ama Almanya yada baska bır avrupa ulkesınde dogup buyusem oranın kulturunu benımseyerek bır yasantı ıcıne gırsem Turkıyeye kesın donus ıcın emeklılıgımı beklerdım, o zamanda denız kenarı bır sahıl kasabasına yerlesır emeklılıgımın tadını orada cıkarırdım...

Eğitim-sosyal haklar-hukuk-egıtım gunden gune kotuye gıdıyor. Terör desenız her yerde sadece Türkiye bu anlamda guvenlıksız bır ulke degıl, her an her yerde her ulkede basınıza gelebılecek seyler...

İşsizlik diz boyu, işi olanın da bogazına kadar borcu var, borçsuz ınsan yok gıbı bırsey, benım dedıgın evın-arabanın bıle senelerce odenecek borcu var ....

Bırde sız oranın sosyo kulturel yasamına alışmısınız burada cok zorlanırsınız , bence tatılden tatıle gelmeye devam edın :KK66:

Ay sıcak insan diyorsunuz da benim kuzenim Avusturyada yaşıyor küçük bir ilde. Adam kimseyi tanımıyor ama azıcık gözünün içine baksa hemen selamlaşıyorlar. O cennet vatan bir tane vatan teraneleri burnunu başka ülkeye çıkarmayanlar için geçerli. Doğaysa emin olun Avusturya, Fransa ve İtalya'da alasıyla var zira doğaya sahip çıkıyor.
Bizim karadenize bir gidin her yer sıvasız betonerme çirkin yeni tip ev dolu, İstanbul güzel de ne oldu silüeti o saçma sapan rezidanslarla doldu. Tarihe de doğaya da saygı yok. Adamların ormanında hala geyikler yaşıyor önümüze çıktı, bizde olsa onları mangal yaparlar, saraylarında hala sincaplar koşuşturuyor insana gelecek kadar güvenleri var neden acaba. Bizde kediler insan görse yolunu değiştiriyor.
Komşuluk iyi niyet deseniz ilk taşındığımızda karşıdaki hacı teyze bana çay vereceğine neden ana babanız taşımadı sizi nikahlı değilmisiniz diye sordu direkt zart diye. İnsanlığını bile ahlak kumkumalığında yapıyor.
İnsanımız da memleketimiz de her geçen gün çirkinleşiyor birbirimizi de kandırmayalım bence. Hiç umudum yok cidden.

Almanya da aynı Türkiye gibi iyi insan var kötü insan var sıcağı var soğuğu var... Ben de eğitim dolayısıyla almanya da bir süre yaşamıştım ama o kadar iyi yardımsever arkadaşlarım oldu ki... dönerken birbirimize sarılıp ağladık.... komşularım merdivende görür görmez selam verirlerdi burda ise hergün gördüğüm adam bön bön yüzüme bakıyor... İnsanlık var diyoruz ülkemizde ama gitgide yok oluyor. ..

Türkiye'de vatansever insanların bile çoğu artık vatan sevgisini sorguluyor.
Vatan sevgisi bence yaşadığın ülkenin sınırlarında senle beraber yaşayan insanlarla birlikte yaşama arzusu ve rızasıdır.Yani bu ülkede yaşayan insanlarla aynı ortak değer ve düşüncelere sahip olmaktır nitekim.Benim böyle bir arzum ve rızam yok ama mecburen yaşıyorum.

Ülke resmen bölünmüş durumda.Etnik, dini, kültürel ve cinsiyet olarak tamamen bölündük.Herkes birbirinden nefret ediyor ve bu nefreti on dakkalık bi yere arabayla giderken bile hissedebiliyosun.

Güvenlik mevzusuna hiç girmicem bile, tamamen Allah'a emanet yaşıyoruz ülkenin teksastan farkı kalmadı.Giden gittiğiyle kalıyor insan hayatının hiçbi değeri yok.

Geleceksen de bunları iyi düşünerek gel.Ben kendimi burda kapana kıstırılmış gibi hissediyorum resmen.
Resmen duygularıma tercüman olmuşsunuz özellikle son birkaç aydır ben de kendimi kapana kıstırılmış gibi hissediyorum acaba nasıl öleceğim bomba mi patlayacak alışveriş yapamıyorum gönül rahatlığıyla ya ölürsem diye çocuk sahibi olmaya korkuyorum ya ben savaş çıkar ölürsem çocuğum ne yapar diye.... resmen felaket senaryoları yazıyorum evet vatanımı seviyorum vatan için canımı verebilirim ama dış güçlerle yönetilen yöneticilerin halkı umursamadığı halkın da cahilce bazı kesimlere alkış tuttuğu bir ülke için kılımı bile kıpırdatmam. .. Aksine ben de çeker giderim terbiyesiz saygısız kural tanımayan insanlar birbirlerini helak etsinler umrumda olmaz.....
Iyi bari toptan ülkenin kapisina kilit vurup kacalim! Nedir bu bati sevdasi anlamadim.Sanki oralarda taciz yok,irkcilik yok,kimse suc islemiyor,herkes kanatsiz melek.Cok olmadi gorduk taraftar bozuntularinin eglence sekillerini ya da gorduk onlarda da teror saldirisi var...Evet bizim ulkemiz zor zamanlardan geciyor ama bunlar da bitecek elbet.Karanlik cökmeden günes dogmuyor maalesef.O buzdolabi ifadeli Markel'in soguk memleketinde yasayacagima sorunu bol kanim memleketimde yasarim.Sokaklarinda isteyen sortla da geziyor carsafla da.Ramazanda lokantalar doluydu isteyen yiyip iciyordu.Anlatildigi gibi baskilar olsa insanlar sokakta yiyip,icip,gezebilir mi?Ekonomi cokmus olsa bu kadar evi,milyonlarca arabayi kim aliyor arkadas! Oyle bir anlatiliyor ki sanirsiniz dunyadaki herhangi kiytirik,ilkel bir ulkede yasiyoruz...

Pardon da siz çok modern bir ülkede yaşadığımızı mi zannediyorsunuz? Acaba en son ne zaman farklı bir ülkede yaşadınız? ne zaman sadece gezmek için farklı bir ülkeye gittiniz? Ya da hangi ülkelerden arkadaşlarınız oldu? Kaç tane Yabancı arkadaşla birseyler paylaştınız? Orda taciz de yok ırkçılık da! aylarca gece seyahat ettim Türkiye de hayatta giymeye cesaret edemeyeceğim şeyler giydim gece kluplerine tek başıma gittim ve içkili bir şekilde evime döndüm taksici taciz eder mi diye düşünmedim bile!

Sadece iki kişi rahatsız edip laf attı birisi Türk diğeri de Arap ti.... yani orayı bozanla buraları bozanlar aynı tipler....

Irkçılığa gelince de yasalar koruyor en ufak bir söz için bile şikayet edebiliyorsunuz kesinlikle bir ceza aliyorlar yani Türkiye gibi bi gece nezaret te kal çık falan da değil....

Kardeşim her iki ülkede de yaşamış biri olarak kesinlikle gelme diyorum... hele ki ailen sevdiklerin oradaysa hiç düşünme bile ben ailem burda diye bırakıp kalamadim orda...

Çocuklarının geleceği hayatı için Şansın varsa bunu kullan.... ilerde de Türkiye yaşanılacak güzel bir ülke olursa inşallah biz de o günleri görürsek gel derim gönül rahatlığıyla. ... :KK51:

Almanya da aynı Türkiye gibi iyi insan var kötü insan var sıcağı var soğuğu var... Ben de eğitim dolayısıyla almanya da bir süre yaşamıştım ama o kadar iyi yardımsever arkadaşlarım oldu ki... dönerken birbirimize sarılıp ağladık.... komşularım merdivende görür görmez selam verirlerdi burda ise hergün gördüğüm adam bön bön yüzüme bakıyor... İnsanlık var diyoruz ülkemizde ama gitgide yok oluyor. ..

Resmen duygularıma tercüman olmuşsunuz özellikle son birkaç aydır ben de kendimi kapana kıstırılmış gibi hissediyorum acaba nasıl öleceğim bomba mi patlayacak alışveriş yapamıyorum gönül rahatlığıyla ya ölürsem diye çocuk sahibi olmaya korkuyorum ya ben savaş çıkar ölürsem çocuğum ne yapar diye.... resmen felaket senaryoları yazıyorum evet vatanımı seviyorum vatan için canımı verebilirim ama dış güçlerle yönetilen yöneticilerin halkı umursamadığı halkın da cahilce bazı kesimlere alkış tuttuğu bir ülke için kılımı bile kıpırdatmam. .. Aksine ben de çeker giderim terbiyesiz saygısız kural tanımayan insanlar birbirlerini helak etsinler umrumda olmaz.....

Pardon da siz çok modern bir ülkede yaşadığımızı mi zannediyorsunuz? Acaba en son ne zaman farklı bir ülkede yaşadınız? ne zaman sadece gezmek için farklı bir ülkeye gittiniz? Ya da hangi ülkelerden arkadaşlarınız oldu? Kaç tane Yabancı arkadaşla birseyler paylaştınız? Orda taciz de yok ırkçılık da! aylarca gece seyahat ettim Türkiye de hayatta giymeye cesaret edemeyeceğim şeyler giydim gece kluplerine tek başıma gittim ve içkili bir şekilde evime döndüm taksici taciz eder mi diye düşünmedim bile!

Sadece iki kişi rahatsız edip laf attı birisi Türk diğeri de Arap ti.... yani orayı bozanla buraları bozanlar aynı tipler....

Irkçılığa gelince de yasalar koruyor en ufak bir söz için bile şikayet edebiliyorsunuz kesinlikle bir ceza aliyorlar yani Türkiye gibi bi gece nezaret te kal çık falan da değil....

Kardeşim her iki ülkede de yaşamış biri olarak kesinlikle gelme diyorum... hele ki ailen sevdiklerin oradaysa hiç düşünme bile ben ailem burda diye bırakıp kalamadim orda...

Çocuklarının geleceği hayatı için Şansın varsa bunu kullan.... ilerde de Türkiye yaşanılacak güzel bir ülke olursa inşallah biz de o günleri görürsek gel derim gönül rahatlığıyla. ... :KK51:

A içki falan çok ayıp ama !!
Ne yazık ki burada özgürlükler genelde dini vecibelerin yerine getirilmesi boyutunda. Yani cuma namaz saati her yer kapanırsa bu özgürlük ama ergin bir insan içmek isterse taşlar hale gelindi ne yazık ki.
Ben bu yaşıma kadar İstanbulda ve Ankarada yaşadım hiç görmemiştim şimdi Konya'da alkol almak imkansız.
Mesela Metro markette var bir de tek bir migrosta var koca şehirde onlarda da alkolleri saklamışlar. Dünyanın en büyük suçunu işler gibi arkada depoların orda saklanmış alkolleri alıyoruz.
Karı koca yıldönümünde doğumgününde iki kadeh şarap içip canlı müzik dinleyemiyoruz ama erkekler pavyona gidip zıkkımlanabiliyor.
O boş şişeleri de annemlerin aman kızım sizden bilmesinler tembihleriyle üç sokak ötedeki konteynıra atıyoruz.
Neden çünkü biz özgürlükçü ve modern bir ülke olduk. Yeni Türkiye böyle artık.

Merhaba arkadaslar,

öncellikle bu sitede yeni oldugumu belirtmek ve direk konuyu acmak istiyorum.
Daha öncedende bu konu ile alakli bir yazi vardi yanliz mesaj yazilmasi kapatilmis oldugundan dolayi yeni bir yazi yazmaya karar verdim.
Evet basliktanda anlayabileceginiz üzere ileride iki ülkeden hangisinde yasayacagima karar verebilmis degilim.
Simdi belki kiminiz bu kiz delirmis mi diye düsüneceksinizdir ama hemen sunu ekleyim türkiyenin suan cok parlak bi durumda olmadiginin farkindayim. Cevremdeki cogu insan kendini bile bile nasil öyle bir tehlikeye atabilirsin diyor ama gercekten kararsizim. Dogma büyüme Almanya´da yasiyorum ama nisanlim türkiyeden. Güvenlik, Rahatlik acisindan Almanyanin her ikimiz icinde daha avantajli olacagini da biliyorum ama ben kendimi bildim bileli ileride türkiyede yasmak istedigimi söylemisimdir ve hala bu düsüncedeyim. Ama suan türkiyenin bulundugu durum, her an bir yerde bir patlamanin olabilecegi kaygisi, orada cogu insanlarin siyasetle memnun olmamasi, egitim sisteminde iyi bir baz olmamasinin ve kisacasi toplumun karsi karsiya geldigi sorunlarin farkindayim. Ama az öncede belirttigim gibi icten hala deli gibi gelecekte yasamimi orada sürdürmek istegi mevcut. Ayrica sunu eklemem de dogru olur, türkiyeyi sadece tatilden ibaret olmadigini da biliyorum. Is hayatini ve üniversite hayatinida biliyorum. Yani demek istedigim su ki egitim amacli bir kac defa uzun süreligine türkiyede bulunma firsatini degerlendim ve orada türkiyede yasayan vatandaslar gibi gerek bürokrasi gerekse günlük hayatin zorluklarinida biliyorum.
Evet sanirim simdilik bukadar yeter, ben kisaca icinde bulundugum durumu anlatabildigimi düsünüyorum ve sizlerden,orada dogup büyüyen veya belkide benim gibi burada dogup büyüyüp evlendikten sonra yasamini türkiyede sürdüren insanlardan fikir,görüs ve tavsiyeleri bekliyorum.
Bence Almanya da kal tatlım .. Burada hayat o kadar zorlaştı ki

Ya bugün marketten bir şeyler aldım. Çıktım bir tane ergen tipli bir mülteci gözünü dikmiş elimdeki poşetlere bakıyor. Üstüme atlayacak sandım valla korktum.

Niye vermedin elindekileri? Mecbursun çünkü. Onlar sürekli üreyecek sen de onlara bakacaksın. Dil öğrenmeyecek, çalışmayacak, çabalamayacak, sen de verdiğin vergiyle besleyip tepene çıkartacaksın.

türkiye diyenler, türkiyenin neresinde yaşıyor acaba.ben istanbulun tam ortası, sur içi denilen yerinde yaşıyorum.doğu illerinde falan değil yani.her türlü imkanım olmasına rağmen,yine de almanya derim.üstelik 53 yaşındayım.şimdi imkan çıksa giderim yani.oğlumun ve gelinimin gitmesi için,uğraşıyoruz,herhangi bir Avrupa ülkesine.

bu konuyu vatan sevgisine indirgeyenleri de anlamıyorum.vatanını sevmek,gerekirse canını vermek ayrı bir şey.insani şartlarda yaşamak,çocuğunu güvenli bir şekilde yetiştirmek ayrı bir şey. türkiye ye geliniz ama tatile.

ayrıca şu var.türkiye de belli semtlerde kalburüstü denilen bir hayat tarzı sürseydim ben de gitmek istemezdim.düşünün,boğaza bakan semtlerin birinde yaşıyorsunuz.çalışma hayatınız varsa buralarda,istanbulu sadece buralardan ibaret sayıyorsunuz.malum tv.deki evlendirme programlarının birinde,gelin adayı,damat adayından Nişantaşı,etiler,cihangir gibi yerlerde oturma şartı aramıştı.aynen onun gibi.buralarda bir hayat sürecekseniz,gelin türkiye de yaşayın.aksi takdirde,hiç yanaşmayın derim

Niye vermedin elindekileri? Mecbursun çünkü. Onlar sürekli üreyecek sen de onlara bakacaksın. Dil öğrenmeyecek, çalışmayacak, çabalamayacak, sen de verdiğin vergiyle besleyip tepene çıkartacaksın.
Üzerine sınırların durumu yüzünden ülkeye insan mı giriyor, bomba mı giriyor belli olmayacak. Bak bunu atlamışsın canım.
4 milyon olacakmış ya 4! Irkımız eriyip gidecek valla bu gidişle.

Sizin istediginiz gibi yasamaya el verisli bir ulkeyse modern degilse tu kaka o da iyiymis.Ben de sizin kadar bu konuda tecrube sahibiyim ki yorum yaptim.He tamam mademki bu ulke bu kadar kotu sizi tutan ne?Kosun o modern ulkelerden birinde yasayin ! Turistin cok bol oldugu bir bolgede yasiyorum ve yaz tatilinde neredeyse bikini kivaminda giyiniyorlar.Bazen yanimdan genc kizlar geciyor tutist saniyorum bakiyorum turkler.Eee bizim kizlar da ayni sekilde giyinmis gayet rahat dolasiyorlar.Taslayan,dislayan da yok.Universitelerde turbanli ve sortlu kizlar yan yana okuyabiliyor.Ne guzel bir mozaik iste.Eskidendi asil o ayrimlar,dar dusunceler.Sizin gibi olmayanlara da hosgoruyle bakabildiginiz kadar modernsinizdir.Sizde bunu goremedim.O bayildiginiz memleketlerde ayiplamasinlar sizi dikkat edin...

Küçük yasta yerleştik Almanya'ya ve bende geri döndüm Türkiye'ye temelli. İki yıl olacak ben cok mutluyum. Siyasi karışıklık beni pek ilgilendirmiyor, bomba meselesine gelince kalabalığa çıkmıyorum su sıralar olacak olan heryerde olur dünyanın hali malesef. Almanya'ya bir daha donmek istemem temelli. İnsan orada robot gibi bir hayat sürüyor cok sıkıcı.

Ben şahsen hiç Almanya'ya gitmedim ama orada yaşayan kuzenlerim, aileleri ve yakın arkadaşlarım var, Türk hepsi, çift vatandaşlıkları var ve neredeyse doğma büyüme orada yaşamışlar (ilkokuldan sonra aşağı yukarı gitmişler). İçlerinde TR'ye yerleşmek isteyenler var ve ben ısrarla bunu yapmamaları gerektiğini söylüyorum her seferinde. Belki memleket özlemi ağır basıyor bazen ama hepsi hayat standartı olarak çok iyi şartlarda yaşıyorlar ve hallerinden çok mutlular. Burada olsalardı onun yarısı kadar bile rahat ve mutlu olabileceklerini sanmıyorum. Benim elimde olsaydı 1 saniye durmazdım Türkiye'de. Şansın varken Almanya'ya yerleş. Evet belki daha çok çalışacak ve daha fazla uğraşacaksın oraya adapte olmak için, ama hepsine değer. Emin ol. Hiç tereddüt etme. Oraya yerleşip de pişman olan hiçkimse tanımıyorum.

Almanya insanlara çok tekdüze, sıkıcı filan geliyor

oysa ben orada salsa klübünden çıkıp, dil kursuna oradan laboratuvara oradan arkadaşımla sabahın 5inde kahvaltıya filan gidebiliyordum :p orada otostopla, araba paylaşımıyla gezebiliyordum burada hayatta yapamam.

üstelik bunları çok cüzi rakamlara yapıyordum, aylık kartla şehrin altını üstüne getirecek kadar geziyordum, atlayıp farklı ülkelere gidiyordum, tamam canım çıkıyordu çok yoruluyordum ama yapmak istersen çok aktiviteli yaşamak da mümkün.

sadece şöyle ki öncelikler ve hayat düzeni daha farklı; dükkanlar belli saatlerde açık, pazar günü herkes dinleniyor, her yer AVM dolu değil...insanlar daha doğa, spor, dans, kamp, evcil hayvan gibi şeylere yönelmiş. hayatlar daha bireysel. akraba gezmesi, kahvecilerde saatlerce lak lak etmesi gibi şeyler pek yok. ancak benciller diyemem gayet de güzel arkadaşlıklar da oluyor arkadaşlık sadece saatlerce dedikodu, alışveriş, yemek vb. değil ki burada insan ilişki denince bu anlaşılıyor birlikte başka aktiviteler yaparak da arkadaş olunabilir böyle farklar var...diğer yandan mesela çat diye kuaföre girip fön çektircektim diyemiyorsunuz randevulu gidiyorsunuz ama zaten herşey düzenli ve insanlar buradaki gibi haftada 45 saat çalışmadığı için vaktinizi ayarlayıp siz de randevulu gidebiliyorsunuz zaten.

şöyle düşün konu sahibi mesela; orada LIDL'de kasiyer olsan 35 saat çalışıp 1500 euro alırsın burada bim'de 60-70 saat çalışıp 1300 lira. üstelik orada 1500 euroya geçinebilirken burada 1300 liraya geçinmek hakikaten çok çok çok zor. Alt-orta kesim için hemen herşey bu örnekteki gibi. Ama üst düzey gelir olacaksa türkiye cennet, o ayrı.

Merhaba,

bütün sayfaları tek tek okumadım baştan belirteyim :) ben 8,5 seneden beri türkiyede yaşıyorum. Daha önce 22 sene Almanyada yaşadım. Bende küçüklüğümden beri hep Türkiyede yaşama isteği vardı. Okulu burada okumak istedim Ailem izin vermedi. Evlen öyle git dediler. Bende öyle yaptım. Evlendim ve Türkiyeye yerleştim. Ben şöyle bir mantık yürüttüm;
Evlenip almanyaya yerleşseydik, eşim dil problemi nedeniyle bayağı bir zaman çalışamayacaktı. Çalışsada onu tatmin etmeyecek, becerisinin altında işlerde çalışacaktı. Ben çalışacaktım haliyle ister istemez tatsızlıklar çıkacaktı. Eşimin buradaki işi çok iyi. Aldığı maaş da yetiyor allaha şükür. Türkiyeye yerleşince almanca becerim ile ben kendime daha kolay iş bulurum hem daha az zorluk çekerim diye düşündüm. Çevremdekiler "avrupanın rahatına alıştın, hayatta yapamazsın orada" "sana en fazla 1 sene veriyoruz sonra tıpış tıpış geri döneceksin" falan dediler. Onlara inat ve Türkiyeyi sevdiğim için 8,5 sene oldu :) zorlukları olmadı mı oldu. Ama üstesinden gelebildik. Alman vatandaşı olduğumdan dolayı sık sık ailemi ziyaret edebiliyorum. Bence ileride "keşke" dememek için dene derim. Yoksa için içini yer :)

Umarım her şey dilediğin gibi olur :)

İlle de vatanım. Patlasa da çatlasa da vatanım. Başka yerde doğup büyüsem farklı düşünür müydüm bilmiyorum.
Herkesin övüp durduğu Avrupa yı da çokça arşınlamış bir insanım. Her şeyleri evet pek güzel, hayat standartları iyi, insanlar medeni.
Yine de vatanım.
Çünkü ben çocuklarımı bu topraklarda yetiştirmek istiyorum.Bizim kültürümüzde yetişsinler istiyorum, benim yaşadığım çocukluk heyecanlarını birebir yaşamasa da azıcık ucundan baksın istiyorum.Benim dilimi konuşsunlar istiyorum. Ben aşırı milliyetçi vatansever biri değildim ama bu yaşananlar beni böyle yaptı. Hükümetler gider, yönetimler biter, geriye vatan kalır. Vatanıma sahip çıkmak istiyorum. Herkesin takıntığı o negatif dili takınmayacağım, ben her şeye rağmen seviyorum ülkemi.

O yüzden sana orası veya burası diyemem. Senin önceliklerin nelerse bu ona göre şekillenir zaten

bende danimarka dogma buyumeyim aklin varsa memleketine donersin simdi bu turkler avrupayi bi sey saniyor sende biliyosun yok aklin varsa gelmezsin felen YALAN.
TR evet parlak biryer degil almanya danimarka hollanda daha mi parlak sen bilirsin ama turkiyemdeki nimet bereket avrupada yok:))

A içki falan çok ayıp ama !!
Ne yazık ki burada özgürlükler genelde dini vecibelerin yerine getirilmesi boyutunda. Yani cuma namaz saati her yer kapanırsa bu özgürlük ama ergin bir insan içmek isterse taşlar hale gelindi ne yazık ki.
Ben bu yaşıma kadar İstanbulda ve Ankarada yaşadım hiç görmemiştim şimdi Konya'da alkol almak imkansız.
Mesela Metro markette var bir de tek bir migrosta var koca şehirde onlarda da alkolleri saklamışlar. Dünyanın en büyük suçunu işler gibi arkada depoların orda saklanmış alkolleri alıyoruz.
Karı koca yıldönümünde doğumgününde iki kadeh şarap içip canlı müzik dinleyemiyoruz ama erkekler pavyona gidip zıkkımlanabiliyor.
O boş şişeleri de annemlerin aman kızım sizden bilmesinler tembihleriyle üç sokak ötedeki konteynıra atıyoruz.
Neden çünkü biz özgürlükçü ve modern bir ülke olduk. Yeni Türkiye böyle artık.

Malesef ki durum böyle... Bizim modernlik takıntımız falan yok bence siz önce açıklığa saygı duyun ondan sonra bize her iki tarafa da saygı duyulması gerektiğini öğretin siz kendi ağzınızla söylediniz turist saniyorum bakıyorum Türkler diye demek ki sizde tabular varmış her açık turist olacak diye...

ben benim ülkem cennet avrupa tu pislik diyenleri anlayamıyorum zannediyorsunuz ki en güzel vatan bizimki en iyi insanlar bizde Hayır efendim biraz eleştiri kabul edin biraz o ülkelerden birseyler öğrenin istiyoruz biz saygılı olmayı öğrensin ülkem istiyorum ama malesef ki başı kapalı gezmeyi özgürlük sanan bir kitleyle karşı karşıya kalıyorum heryerde sözüm size değil ama başımı orttüm özgürum açıklar yanımda gezmesin sizi dinsizler diyenleri de gördüm gitmek istiyorum bu ulkeddn evet ama ailem burda bağlarım burda gidemiyorum.... Bu yüzden de benim ülkem gelişsin insanlarım medeni olsun istiyorum ve bunun için de çabalıyorum....

Sizin istediginiz gibi yasamaya el verisli bir ulkeyse modern degilse tu kaka o da iyiymis.Ben de sizin kadar bu konuda tecrube sahibiyim ki yorum yaptim.He tamam mademki bu ulke bu kadar kotu sizi tutan ne?Kosun o modern ulkelerden birinde yasayin ! Turistin cok bol oldugu bir bolgede yasiyorum ve yaz tatilinde neredeyse bikini kivaminda giyiniyorlar.Bazen yanimdan genc kizlar geciyor tutist saniyorum bakiyorum turkler.Eee bizim kizlar da ayni sekilde giyinmis gayet rahat dolasiyorlar.Taslayan,dislayan da yok.Universitelerde turbanli ve sortlu kizlar yan yana okuyabiliyor.Ne guzel bir mozaik iste.Eskidendi asil o ayrimlar,dar dusunceler.Sizin gibi olmayanlara da hosgoruyle bakabildiginiz kadar modernsinizdir.Sizde bunu goremedim.O bayildiginiz memleketlerde ayiplamasinlar sizi dikkat edin...

gelin 1 yıl yaşayın sonra kararınızı verin. kendi adıma avrupada herhangi bir ülkede vasıfsız işçi olarak çalışmayı türkiye de yaşamaya tercih ederim, sırf çocuğumun düzgün bir eğitim alması bile geçerli neden benim için.

X