Tüp Bebek Güvenirliği Hakkında

annu

Guru
Kayıtlı Üye
30 Kasım 2011
89
69
Merhaba Arkadaşlar. Ne zamandır aklımı aşırı kurcalayan bir takım sorular var. Şimdi biz merkez merkez gezip bebek sahibi olmak için emek ve zaman harcıyoruz ya peki bizden toplanan embriyolar hakkında bize verilen bilgilerin güvenirliğinden nasıl emin oluyoruz?Sonuçta yüksek kalite denilen bir embriyonun aslında düşük kalite olduğunu nereden bilebiliriz? Bir çok evrak imzalıyoruz bilgiler içeren ama bunları kim denetliyor? Ya da denetleniyor mu? Bence suistimale son derece açık bir alan bu tüp bebek süreci. Umarım aklımdakini doğru anlatabilmişimdir.

Son düzenleme:
Merhabalar tabi yüzde yüz bilemeyiz ama tahminimce şöyle. İyi kalite embriyolar bile tutunma garantisi olmuyorken kötü kalite daha az ihtimale hatta belki hiç tutunmaz. Bu da onları başarısız bir hastahane yapar. Başarılarıyla reklam yapmak varken ne biliyim yapmazlar öyle bir şey bence. Sonuçta ilki negatif olunca kişiler klinik değiştirirler böylece müşteri kaybı da olur

Maalesef bunu bilme imkanımız yok.ne söyleniyorsa ona inanmak zorundayız. Örnek alımında vs gayet titiz davranıyorlar gördüğüm kadarıyla. Ayrıca sonrasında dna testi vs kendilerini sıkıntıya sokar diye örenklerde problem olmaz. Ancak gerçekten embriyoların kalitesi ya da transfer edilen embriyo sağ mı onu bilme imkanımız yok.

Özellerde ticaret maksatlı olduğu için dediğiniz doğru. ancak bazı merkezlerin para için ilaç kullanım dozlarında vs sırf tekrar tedavi olsun diye başarısız denemeler yaptıklarını duymuştum. Tabi bu söylenti de olabilir.

Son cümleniz günlerdir tam da aklımdaki düşünce aslında. Sağ olmayan embriyo transferi yapsalar bunu bilemeyiz ve ispat da edemeyiz. Çok ilginç bir süreç.

Son cümleniz günlerdir tam da aklımdaki düşünce aslında. Sağ olmayan embriyo transferi yapsalar bunu bilemeyiz ve ispat da edemeyiz. Çok ilginç bir süreç.
ben 5 kez tüp bebek yaptım üçünü üniversite hastanesinde yaptım. Buna rağmen bence bazı transferlerde sağ değildi. ya da olmayınca öyle düşündüm.

Olumsuz sonuç alınca kurum değiştiren çok var ya. Ben bilemedim yapan varsa da haklar zaten haram
büyük şehirlerde bu imkan var ama küçük şehirlerde merkez az oluyor, bu da insanları onlara mecbur bırakıyor maalesef. Büyük şehirde tedavi olmak da ayrı külfetli ve zor olunca insanlar mecbur deniyor

zaten hiç tatmin edici bir açıklama yapmıyorlar sonrasında, niye başarısızın cevabını alamadım. Deneme tahtası. Bu süreçte 3 farklı doktorda denedim
Asla ama asla net bir cevap yok. Sürekli sizin yaşınızda diye başlayan cümlelerden çok sıkıldım. 38 yaşımda başladım bu işe şimdi 40 yaşımdayım. Yaşımın farkındayım ama tek argümanları yaş olunca güvenirliklerini sorguluyor insan. Transferden önce embriyolarınız şöyle kaliteli böyle güzel, kesin ikiz geliyor hazırlanın demeler. Sonuç negatif olunca malum yaşınız diye başlayan ezber cümleler.

Ben de 39 yaşındayım, 6-7 yıldır uğraşıyorum, bir arpa boyu yol almadım diyebilirim.

İnsanın aklına hersey geliyor acaba gerçekten embiro koydular mi negatif olunca tekrar dememe yapsınlar para kazanalım diye ? Bunları bilemeyiz malesef bide fazla kalan embirolari gerçekten imha ediyorlarmı? Yada genetikten sağlıksız geldi deyip satarlar mi? Düşündükçe insanın aklına hersey geliyor. Bu zamanda doktor da olsa güvenmek zor. Kışın gördük haberlerde para için küçük masum bebekleri kuvezde tutmuşlar

Kesinlikle aynı soru işaretleri benim de kafamda. Ama bunun bir denetleyici mekanizması lazım. Cimer'e yazacağım bilgi edinme amaçlı. Gerçi ne kadar ciddiye alıp da açıklama yapma tenezzülünde bulunurlar bilemiyorum.

Özellikle geride kalan embiriyoların imha edilip edilmemesi acaba başka hastalara benim embriyolarımı kullanırlar mı düşünceleri gerçekten akla gelmiyo değil

Yani bence de bu nasıl iş anlamadım. Paraysa biz de dibine kadar veriyoruz. Zamansa onun da bu uğurda gözünün yaşına bakmıyoruz. Ünlülerin ileri yaşta hemen oluyor da bizim neden olmuyor çok düşündürücü. Gerçi Aylin Coşkun diye bir ünlü kadın var şarkıcı mı ne bilmiyorum. O da 50 kere (evet elli) yaptırmış ve olmamış. Sanırım çok ünlü değil diye olmamış. Off sinirlerim bozuldu artık.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…