Tibetin Gençlik Pinari 5 Hareket

bu aceleye getirme işi bende de var. işte canım istemiyo ama başa dönmemek için kendimi zorluyorum acele acele yapıveriyorum. belkide pek bir işe yaramıyor bu nedenle. :KK43:(

Evet kesin bu yüzden :KK31: Yoga çünkü bambaşka bir şey. Yoganın ruhuna uygun yapmıyoruz. Alıştığımız egzersiz programları gibi bakıyoruz galiba biraz. En azından ben öyle yaptığımı fark ettim.:26:

Hayır bende olmuyor.
Sanırım rutin uyku düzenimizin ne olduğu da önemli..
Ben hep az uyurum, alışkanlık. Uyku halinde olmak hayatı ıskalamak gibi geliyor.. :KK34: O yüzden az uykuyla yetinmeye alıştırdım kendimi.
Gece 1-2 gibi uyurum.. Sabahları en geç 8 de kalkarım. Uyurken ekstrem bir gürültü yoksa hemen uykuya dalarım. Yine dediğim gibi ekstrem gürültü olmazsa uykudan uyanmam.

Eskiden sabahları daha yorgun uyanırdım.. Ama Tibete başlayalı beri zıplayarak kalkıyorum. Dinç ve enerji dolu başlıyorum güne..
Birinci gün başladı ve hep devam etti bu etki.

Aynen senin gibi düşünüyorum, sürekli uykuda olmak bana zamanımı harcamak gibi geliyor, onun için haftasonları gün içinde yorulsamda uyumakta zorlanıyorum, biraz uyusam diyorum, sonra aklıma birşey geliyor tekrar kalkıyorum. Düşüncem böyle olsada, sabah uyanmakta zorlanıyorum maalesef, bende de böyle etki olmasını isterdim. Kardeşimle karşılaştırınca, daha az uyuyorum. :KK9:

İstiyorum ki; güzel olan ne etki varsa hepsini siz de deneyimleyin..

Kocam da yapmaya başladı, söylemiştim. Şu anda 7 tekrar haftasında. Ve o da aynı benim gibi enerji artışı yaşadığını söylüyor.
Her ikimizde de aynı etkinin olması nedeniyle düşünüyorum da acaba bir farklılık olabilir mi diye bazı noktaların altını çizmek istiyorum.

Evimiz vadinin yanında.. Çok fazla ağaç ve yeşilllik alan var. Bizim cephe ile vadi arasında bina yok.. Camı açtığında vadi havası geliyor eve.. Yani bol oksijen.. Bu bir.

İkimiz de diyafram nefesi alarak yapıyoruz. Bu iki.

Ve son olarak; uyandıktan sonra, yaklaşık olarak yarım saat havalandırılmış odada yapıyoruz. Bu süre içinde de yatak toplanıyor, el yüz temizleniyor, akşamdan kalma dağınıklıklar toparlanıyor.. Hafif tempo koşu havasında evde uçuşuyoruz yani.. :KK76:

Bu detaylar önemli midir değil midir hiçbir fikrim yok.. Sadece paylaşmak istedim. :KK34:

Sen tibetliler gibisin. :KK9: Şu nefesi hala ne kadar doğru yapıyorum bilmiyorum, ama yapamasam hareketleri yapamam herhalde diye düşünüyorum. Sen bize diyafram nefesi dersi ver. :KK1:

Diyafram nefesi nasıl alınır?

Öncelikle bu ipucunun, yoga giriş dersinde kardeşimin öğrendiğini paylaşmalıyım.

Bu yöntemle; diyafram nefesini almayı becerdiğimizde ne olması gerektiğini anlıyoruz.

Ayaktayız. Burnumuzdan derin nefes alıyoruz. Göğüs kafesimizi şişirmiyoruz. Sanki nefesimizi midemize göndermemiz gerekiyor, diye düşünelim. Ciğerlerimizin altına inince mide üst kaslarımızla nefesimizin yola devam etmesini sağlamaya çalışıyoruz sanki. Tam o esnada da ıkınma hareketeti yapıyoruz.

İşte bu anda, doğru diyafram nefesi aldığımızda nefesimizi olması gereken yere gönderiyor. O anda kasılan kasın adı da diyafram kası.

Tabii bu bir ipucu. Sadece "doğru" nun ne olduğunu anlamamız için. Amaç ıkınmadan nefes üzerinde bu kontrolü geliştirmek, diyafram kasını devreye sokmayı öğrenmek.

Püsküüt'ün yazısını, tekrar paylaşalım. :KK1:

Son düzenleme:
herkese merhaba.... Kitabı almaya karar verdim ama merakıma yenilerek bugün hareketleri denemek istedim....
1. harekette 3 tekrar olmasına rağmen evet başım döndü ama çok umursamadım baş dönmesi geçicidir... durursun biter...
2. 3. hareketlerde bi sıkıntı yok yapabiliyorum
lakin 4. hareketi yapamıyorum arkadaş... popo yukarı kalkıyor ama inerken olması gereken yere kaymıyor ... benim popo kocaman diyemi bilmiyorum... yinede zorlayarakta olsa yapmaya çalıştım bu sefer kollarımda pazılarımın olduğu lifler acıdı 3 taneyi bile zor yaptım bu kilolu olmamdamıdır acaba kollar bu bedeni taşıyamıyormu yoksa...
5. harekette yapabileceğim bir hareketti...

4. harekette yaşadığım sıkıntı hakkında uzman görüşlerinize ihtiyacım var

herkese merhaba.... Kitabı almaya karar verdim ama merakıma yenilerek bugün hareketleri denemek istedim....
1. harekette 3 tekrar olmasına rağmen evet başım döndü ama çok umursamadım baş dönmesi geçicidir... durursun biter...
lakin 4. hareketi yapamıyorum arkadaş... popo yukarı kalkıyor ama inerken olması gereken yere kaymıyor ... benim popo kocaman diyemi bilmiyorum... yinede zorlayarakta olsa yapmaya çalıştım bu sefer kollarımda pazılarımın olduğu lifler acıdı 3 taneyi bile zor yaptım bu kilolu olmamdamıdır acaba kollar bu bedeni taşıyamıyormu yoksa...

laminantın üzerinde yapmayı denesen bi de..ya da naylon esortmanlar hareketi kolaylastırıyormuş..

bu egzersizi (youtube)dan buldum biraz öncede uyguladım bundan sonra her sabah yapıcam paylaşım için teşekkürler sırt ağrısına iyi geldiğini düşünüyorum...

Öncelikle iyi dileklerin için teşekkürler, hepimiz görürüz inşallah.
Bu saydıkların çok önemli faktörler bunların mutlaka etkisi oluyordur. fakat ben başladığımda böyle değildim, deliksiz uyumaya başlamıştım. sabahlarıda çok fazla zorlanmadan kalkıyordum. hatta hatırlıyomusun sen farketmemi sağlamıştın asansörü bekleyemiyorum koşa koşa merdivenlerden çıkıyorum demiştim. bende de bir inerji artışı ve uyku düzeni oluşmuştu şüphesiz. ama ne olduda bu değişti?
Ah evet hatırladım asansör konusunu..
Eminim gözlemlemişsindir yine de söyleyeyim.. İlk günlere göre hareketlerini yapış şeklinde çok ufak da olsa bir fark var mı? Birebir aynı mı? Önce bunu sağlamasını yapalım..
acaba isteksizlik başladı ondan mı?
Bu çok önemli!
Her hareketin her bir tanesini, bunu yapınca bir adım daha atmış oluyorum, diye düşünerek yapıyorum. Yapayım da bitsin diye değil.. O an aklımda sadece aldığım nefes ve nefese göre ayarladığım hareket seyri var..
Diyafram nefesinin en önemli faydasının bu olduğunu düşünüyorum.. Konsantrasyon sağlıyor ve hızlı yapmanı engelliyor.
Yogi Patricia nın da dediği gibi hareketlerin hızı çok önemli.. Ne hızlı, ne de yavaş yapılacak.
Düşünsene bu bir arınma..
bu aceleye getirme işi bende de var. işte canım istemiyo ama başa dönmemek için kendimi zorluyorum acele acele yapıveriyorum. belkide pek bir işe yaramıyor bu nedenle. :KK43:(
Ah işte! Ruhsal olarak daha farklı olmaya dikkat etmelisin..
Gözlerini kapat, derin nefesini al...
Harekete başladığında "bu bana iyi gelecek" diye düşünmeye çalış..:13:
Evet kesin bu yüzden :KK31: Yoga çünkü bambaşka bir şey. Yoganın ruhuna uygun yapmıyoruz. Alıştığımız egzersiz programları gibi bakıyoruz galiba biraz. En azından ben öyle yaptığımı fark ettim.:26:
:KK9: :KK9:
Süper bir tespit.. Tamamen katılıyorum.
Aynen senin gibi düşünüyorum, sürekli uykuda olmak bana zamanımı harcamak gibi geliyor, onun için haftasonları gün içinde yorulsamda uyumakta zorlanıyorum, biraz uyusam diyorum, sonra aklıma birşey geliyor tekrar kalkıyorum. Düşüncem böyle olsada, sabah uyanmakta zorlanıyorum maalesef, bende de böyle etki olmasını isterdim. Kardeşimle karşılaştırınca, daha az uyuyorum. :KK9:

Sen tibetliler gibisin. :KK9: Şu nefesi hala ne kadar doğru yapıyorum bilmiyorum, ama yapamasam hareketleri yapamam herhalde diye düşünüyorum. Sen bize diyafram nefesi dersi ver. :KK1:
:KK60: :KK60:
Şaka bir yana.. Bu sahiden de bir ders konservatuarda.. Önemli bir konu.
Alışkın olmadığımız bir nefes alma yöntemi..
O yüzden ne kadar doğru almaya çalışşan da dikkatini dağıttığın an bir de bakıyorsun rutin nefes almaya geçivermişsin..
Normal spor yaparken, mekik çekerken bana oluyor bu..
Ama yogada pür dikkat davranıyorum.. Bırakırsam nefes kayacak biliyorum çünkü..

İlk başladığımda 4.hareket benim de zorlandığım tek hareketti..
Adım adım bir şeyleri düzelttim ve bugün hiç sıkıntı yok.
Yaptıklarım:
1- Patricianın videosunu defalarca izledim. Popoyu kaydırak gibi kullanıyor burası önemli.
2- 4.hareket öncesi shell stretch yaptım.
3- Çorapsız yapmam gerektiğini kavradım. Kalkarken önce topuğa güç verip sonra ayak parmaklarıma verdim. Seninle aynı sorunu yaşadığım için o an kendime farzet ellerin yok sadece ayaklarınla kaldıracaksın bedenini, dedim.. Kalkış ağırlığımı böylece ilk saniyelerde koldan çok ayaklarıma verdim. (Çok değil, daha çok)
4- Kaygan kumaşlı eşofman giydim. Laminantda veya taş zeminde çok daha kolay yapılıyor, denedim.
Ancak yogada vücut ısısı da önemli olduğu için yine matın üzerine dönüş yaptım.

Dilerim yardımcı olabilmişimdir..

laminantın üzerinde yapmayı denesen bi de..ya da naylon esortmanlar hareketi kolaylastırıyormuş..

İlk başladığımda 4.hareket benim de zorlandığım tek hareketti..
Adım adım bir şeyleri düzelttim ve bugün hiç sıkıntı yok.
Yaptıklarım:
1- Patricianın videosunu defalarca izledim. Popoyu kaydırak gibi kullanıyor burası önemli.
2- 4.hareket öncesi shell stretch yaptım.
3- Çorapsız yapmam gerektiğini kavradım. Kalkarken önce topuğa güç verip sonra ayak parmaklarıma verdim. Seninle aynı sorunu yaşadığım için o an kendime farzet ellerin yok sadece ayaklarınla kaldıracaksın bedenini, dedim.. Kalkış ağırlığımı böylece ilk saniyelerde koldan çok ayaklarıma verdim. (Çok değil, daha çok)
4- Kaygan kumaşlı eşofman giydim. Laminantda veya taş zeminde çok daha kolay yapılıyor, denedim.
Ancak yogada vücut ısısı da önemli olduğu için yine matın üzerine dönüş yaptım.

Dilerim yardımcı olabilmişimdir..

kitap gelene kadar vakit kaybetmeyeyim en azından ilk haftayı atlatmış olurum dedim ... bugün ikinci günümdü ve sabah nonaa nın mesajına uyarak parkede yaptım bi nebze daha kolaydı...

devamı için püsküüt senin teknikleri aklıma getireceğim sanıyorum .. kollarım bu bedeni kaldırmaya henüz hazır değil ayaklara ağırlığı vermek mantıklı deneme yanılma yoluyla anlayacağım sanırım...

öncelikle kitabım gelene kadar ben biraz gerilerden yorumları okumaya baylayayım en iyisi... muhtemel yaşayacağım sıkıntıları şimdiden görmüş olurum...

4. harekette çoğumuz başlarda zorlandık, merak etme. Püsküüt ve noona zaten çok iyi yardımcı olmuşlar. Teşekkürler.

Bugünden itibaren yogaya bakış açımı değiştiriyorum :)
Bu arada sipariş verdiğim yoga kitabı geldi. Biraz okudum, yogayı anlama açısından iyi olacak.
Kendime 30-45 dk lık bir program hazırladım. Bunu da gece yatmadan önce yapacağım.
Programım baya doldu :KK1:

Bugünden itibaren yogaya bakış açımı değiştiriyorum :)
Bu arada sipariş verdiğim yoga kitabı geldi. Biraz okudum, yogayı anlama açısından iyi olacak.
Kendime 30-45 dk lık bir program hazırladım. Bunu da gece yatmadan önce yapacağım.
Programım baya doldu :KK1:

Kitaptan memnun kalırsan, bizede önerirsin. Bende alırım belki.
2 gündür daha rahat uyanıyorum, yaz geliyor diye galiba. :KK1:

şimmmdi 4. harekette zorlandığımı ve sebebini size sormaya gelmiştiimmmm :)
siz de onu konuşuyormuşsunuz ne güzel..
kollarım omuzlarım belim zorlanıyor benim 4.harekette yeteri kadar yükselemiyorum bile.
ben de kendimi esnek sanırdım :KK9:
gerçi daha 2. günümüz bugün annemle :)

şimmmdi 4. harekette zorlandığımı ve sebebini size sormaya gelmiştiimmmm :)
siz de onu konuşuyormuşsunuz ne güzel..
kollarım omuzlarım belim zorlanıyor benim 4.harekette yeteri kadar yükselemiyorum bile.
ben de kendimi esnek sanırdım :KK9:
gerçi daha 2. günümüz bugün annemle :)

Daha 2. gündesiniz, yakında daha iyi, rahat yapabileceksiniz. Ne güzel anne, kız yapıyorsunuz.:KK16:

Son düzenleme:
hayır benim anlamadığım 4. Hareketi yapanları izliyorum videoda Sanki kollar şempanze gibi uzun popo yere bile değmedin girip çıkıyor oraya .. :KK52:

benim kollarım kısa sanırım popoyu çıkarıyorum dışarı ters masa yapıyorum ama hooppppp geri girmiyo ...
:26:dedim acaba totiş şişman ondan mı hani zayıflar dahpa rahat yapar mantığım böyle işledi

bu arada 1. Kitap bi arkadaşımda varmış ondan alıp okucam ama 2. Kitabı spariş etmeye çalışıyorum deminden beri sitede sorun var .. Yarın hallederim artık

Son düzenleme:
hayır benim anlamadığım 4. Hareketi yapanları izliyorum videoda Sanki kollar şempanze gibi uzun popo yere bile değmedin girip çıkıyor oraya .. :KK52:

benim kollarım kısa sanırım popoyu çıkarıyorum dışarı ters masa yapıyorum ama hooppppp geri girmiyo ...
:26:dedim acaba totiş şişman ondan mı hani zayıflar dahpa rahat yapar mantığım böyle işledi

bu arada 1. Kitap bi arkadaşımda varmış ondan alıp okucam ama 2. Kitabı spariş etmeye çalışıyorum deminden beri sitede sorun var .. Yarın hallederim artık

Aslında 2. kitap 1. kitabın daha ayrıntılı, birde ek hareketlere yer verilmiş hali. Sadece 2.yi okusan yeterli.

7.tekrarımı yaptım bugün spor öncesi ısınma yerine geçti iyi oldu.Akşam yerine gündüz yapmaya karar verdim çünkü akşamları yorgun oluyorum yada unutuyorum iş güç günün karmaşası işte.Bu arada Tibet'in videolarına bakınca başka bi videoda kadının 5.hareketi nasıl yaptığını gördüm ve yanlışımı farkettim şimdi rahat yapıyorum.
[video]http://www.google.com.tr/url?sa=t&rct=j&q=zuzana%20ligh%20dive%20bomber&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CDAQtwIwAA&url=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3D5Hz ijG6lpaI&ei=opxRUcHXMYurPIDugagM&usg=AFQjCNHtYs32zRvjeD_crI1fBzqF_-BaOA&bvm=bv.44158598,d.ZWU[/video]
Bu videonun ilk saniyelerindeki hareket olarak yapılıyo zannediyodum öyle yapamadığım için alternatif olarak dizleri yere koyarak yaptığı hareketi yapıyodum.Aşağıdaki videoyu izledim

[video=youtube;2qLKhvsfQKc]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=2qLKhvsfQKc[/video]
Kadının yaptığı hareketi yapınca daha kolay geldi acaba hangisi doğru.Hatta 4.hareketi bacakları yere koyarken onuda tam yapamıyormuşum meğer o hareketide düzeltim doğru yağpabiliyorum şimdi bilmiyorum anlatabildimmi acaba.

genelde akşam eve gidince yapıyordum hareketleri. zamanını değiştireyim belki işe yarar. akşam vakti biraz aceleye geliyor galiba. yatmadan önce yapmak en iyisi olacak gibi.

X