Tibetin Gençlik Pinari 5 Hareket

Selam arkadaşlar, birşey sorucam hareketler hakkında, ben uyguluyorum hareketleri ancak kitapta yazmayan birşey aklıma geldi, biz şimdi örnek 2. harekette yukarı doğru kalkarken nefes alıyoruz, tekrar serbest bırakıp aşağı indirdiğimizde kol ve bacakları nefes veriyoruz, ancak burundan alıp burundan mı nefesi vericez yoksa burundan alıp nefesi ağızdan mı vericez? kitapta bu konuda bilgi bulamadım şahsen? fikri olan var mı, şimdiden teşekkürler.

Öncelikle hareketi tarif ederken kollarını da aşağıya indirdiğini yazmışsın.. Dikkatimi çektiği için uyarmak istedim. Hareketin orijinalinde böyle bir şey yok.. Kollar yerde, parmaklar bitişik ve avuç içi yerle temas halinde.

Gelelim soruna..

Ben nefesi burundan alıp, ağızdan veriyorum. Diyafram tekniği kullanıyorum.
Pilateste kullanılan nefes tekniğinin Tibet yogasına uyarlanmasında sakınca olmadığını düşündüm.

Diyafram nefesi ile ilgili yazdığım ipucu da şu:
http://www.kadinlarkulubu.com/egzer...enclik-pinari-5-hareket-110.html#post28622257

Nefesin burundan alınması gerektiği tartışılmaz.. Ancak pilates tekniğinden farklı olarak elimdeki başka bir kaynakta nefesin burundan verilmesi gerektiği yazılıyor. Kaynaktan çektiğim fotoğrafları da paylaşıyorum:

Kaynak:
Lourdes Julian Doplito Çabuk
Güzellik-Gençlik Yüz Yogası

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben bu sıkma işine başından beri kafayı taktım..
5. hareket için sana kendi sırrımı vereyim hemen.. Madem yeri gelmiş.
Bacaklarını çıkart aklından.. Ters V pozisyonu aldığında sadece kalçana odaklan. Kalçanı sıkmak oldukça kolay o pozisyonda.. Ve dikkat et kalçanı sıkmaya çalışırken bacaklarının da iyice gerildiğini fark edeceksin.

Yok, rüyasında artış olan ben değilim..
Benim rüyalar zaten Brezilya dizisi kıvamındadır hep.. :KK60: :KK60:

Paylaşım için teşekkürler. :KK71:
2. hareketi sahiden çok daha yavaş yapıyor. Yavaşlık genelde hakim zaten.. Ama bunda e-ee ha'di indir artık diyesim geldi.. :KK34:
Acaba yaşla mı ilgili.. Daha seri olamadığı için mi yavaş yapıyor acaba?
Hiç bu kadar yavaş yapanı görmemiştim.
Bir de şu var. Nefes alış-verişi ile paralel yapılıyor hareket. Nefes ritmini düşününce bu kadar yavaş egzersizin uyumsuz olacağını düşündüm kendimce.. :44:

Çooook teşekkür ederim, deneyeceğim. Yukarıda iyice geriliyorum, bakalım yapabilecekmiyim. :KK70:

Videoda, sanki yavaş yapmasının sebebi yaşından dolayı gibi geldi bana, dizleri biraz bükmüş, bükmemek gerekiyordu diye biliyorum. Ama bravo ben bile o kadar yavaş indiremem bacağımı, yorulurum, o kadar yavaş indiriyor ki, ben herhalde pat diye atarım.
3. harekette ne yapıyor anlayamadım, farklı yapıyor, ayakları yanlış duruyor, öne iyice eğiliyor, belki öylede yapılabiliyordur ama kitapta öyle bir hareket yok. 67 yaşında, 8 yıl önce başlamış, biz daha erken başladık, belki biz daha dinç oluruz ona göre. :KK9:
Böyle videoları paylaşalım, üzerinde yorum yapalım, belki yanlış yapanlar olur, farkederiz.

Son düzenleme:
video

Buradaki bayanın da yaşı baya var galiba, ama hareketleri iyi yapıyor (kitaba en yakın), göstermek için galiba biraz hızlı yapıyor. Neler söylediğini tam anlayamıyorum, anlayan arkadaşlar yazabilirlermi? :KK9:

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu video orijinal sitede de vardı.. Sarışın Tarzanın videosunun hemen altında..
Konuşma kısımlarını genelde atlama eğilimindeyim, dinlemedim bile..
Yorumuna katılıyorum.. Kitaba en yakın bu kadın yapıyor..
Sessiz bir ortamda konuşmasını dinleyeyim, anlayabilirsem yazarım. :KK34:

[video=youtube_share;RtXwMAIbLWo]http://youtu.be/RtXwMAIbLWo[/video]

Buradaki bayanın da yaşı baya var galiba, ama hareketleri iyi yapıyor (kitaba en yakın), göstermek için galiba biraz hızlı yapıyor. Neler söylediğini tam anlayamıyorum, anlayan arkadaşlar yazabilirlermi? :KK9:

Evet bu bayan çok iyi yapıyor hareketleri. Ben de bu hızda yapıyorum. Daha mı yavaş yapmak gerekiyor acaba? Ne dediğine gelince pek anlaşılmıyor ama yoga
hareketleri olduğundan bahsediyor gibi geldi. Zaten bu hareketler yoganın temel hareketleridir. Sevgiyle kalın.

Çok teşekkürler ayrıntılı cevabın için, yanlış anlatmışım az sanırım ancak doğru yapıyorum hareketleri =) çookta faydalı cidden, bende bayadır nefesi burundan alıp ağızdan verme şeklinde yapıyordum, kitapta buna değinilmemesi ilginç gerçekten, en azından ben 1. kitapta görmedim, verdiğin başka kitap örneğinde burundan verilmesi yazıyor, biz ilk yaptığımız gibi devam edelim mi yoksa o kitaptaki gibi mi yapalım sence?

Öncelikle hareketi tarif ederken kollarını da aşağıya indirdiğini yazmışsın.. Dikkatimi çektiği için uyarmak istedim. Hareketin orijinalinde böyle bir şey yok.. Kollar yerde, parmaklar bitişik ve avuç içi yerle temas halinde.

Gelelim soruna..

Ben nefesi burundan alıp, ağızdan veriyorum. Diyafram tekniği kullanıyorum.
Pilateste kullanılan nefes tekniğinin Tibet yogasına uyarlanmasında sakınca olmadığını düşündüm.

Diyafram nefesi ile ilgili yazdığım ipucu da şu:
http://www.kadinlarkulubu.com/egzer...enclik-pinari-5-hareket-110.html#post28622257

Hareketlere en kısa sürede başlıyorum. Umarım yardımcı olur.

Çok teşekkürler ayrıntılı cevabın için, yanlış anlatmışım az sanırım ancak doğru yapıyorum hareketleri =) çookta faydalı cidden, bende bayadır nefesi burundan alıp ağızdan verme şeklinde yapıyordum, kitapta buna değinilmemesi ilginç gerçekten, en azından ben 1. kitapta görmedim, verdiğin başka kitap örneğinde burundan verilmesi yazıyor, biz ilk yaptığımız gibi devam edelim mi yoksa o kitaptaki gibi mi yapalım sence?

Merak ettim, tekrar bir göz atacağım kitaba, bulursam yazarım.

Benim mantığımla örtüşen burundan alıp ağızdan vermek..

Yine de kaynak paylaşmaya devam ederiz..
Tibet beşlisini bile inceliyorsun, videolarda herkes birbirinden farklı yapıyor..
İnceleye inceleye doğru yolu mu buluruz.. yoksa kafamız daha mı çok karışır bilemiyorum tabii :KK60:

3.ayinin anlatıldığı bölümden bir alıntı:

"Bu ayini ikiyüzden fazla lamanın bir arada uyguladıklarını gördüm. Dikkatlerini içlerine döndürmek için gözlerini kapıyorlardı. Bu şekilde dikkatlerinin dağılmasını önlüyor ve kendi içlerine yoğunlaşabiliyorlardı."

[video=youtube_share;RtXwMAIbLWo]http://youtu.be/RtXwMAIbLWo[/video]

Fonda gürültü olduğu için anlayabildiğim kadarı ile şunları diyor:

"Herkese Merhaba,
Ben Tibet Yaşamından Patricia.
Size Tibet yogasını göstereceğim.
Beş Tibet egzersizi veya Beş Tibet ayini veya gençleştiren, uzun ve sağlıklı bir yaşam getiren yoga.. Nasıl adlandıracağınıza siz karar verin!"

Bu arada ilginç bir gelişme..

Başladığım günlerde orijinal siteye bir soru sormuştum. 4.harekette zorlanıyordum ve öncesinde stretch hareketi yapabilir miyim diye sordum kısaca..

Yanıt gelmiş.. Hem de bilin bakalım kimden?

Patricia dan..

Bu kadar olur yani pes!

Aynen alıntılıyorum:

Sorum:
Hi,
Can I do "shell stretch" before doing 4th exercise?
'cause this is my first week so specially 4th exercise is difficult to me.
I think that if I do any of stretching before 4th exercise it would be easier for me.

Sincerely yours,

Bahar / Turkey

Cevap:
Yes, absolutely. You may incorporate any stretches or movements that you need before, during or after the 5 Tibetan yoga exercises in order to maximize the practice and your safety in the practice.

Stay happy and healthy!

Patricia
tibetanlife

Diyor ki;

Evet, kesinlikle. Beş Tibet Yoga egzersizlerinde olması gereken maksimum pratik yapmak ve bunu güvenli bir şekilde yapmaktır. Dolayısı ile ihtiyaç duyduğun her zaman; egzersizlerinin öncesinde, yapma esnasında veya sonrasında herhangi bir stretch hareketini dahil edebilirsin.

Mutlu ve sağlıklı kal.

Cevap hiç beklemiyordum, çok sevindim.. :KK34:

Son düzenleme:
Bu arada ilginç bir gelişme..

Başladığım günlerde orijinal siteye bir soru sormuştum. 4.harekette zorlanıyordum ve öncesinde stretch hareketi yapabilir miyim diye sordum kısaca..

Yanıt gelmiş.. Hem de bilin bakalım kimden?

Patricia dan..

Bu kadar olur yani pes!

Aynen alıntılıyorum:

Sorum:
Hi,
Can I do "shell stretch" before doing 4th exercise?
'cause this is my first week so specially 4th exercise is difficult to me.
I think that if I do any of stretching before 4th exercise it would be easier for me.

Sincerely yours,

Bahar / Turkey

Cevap:
Yes, absolutely. You may incorporate any stretches or movements that you need before, during or after the 5 Tibetan yoga exercises in order to maximize the practice and your safety in the practice.

Stay happy and healthy!

Patricia
tibetanlife

Diyor ki;

Evet, kesinlikle. Beş Tibet Yoga egzersizlerinde olması gereken maksimum pratik yapmak ve bunu güvenli bir şekilde yapmaktır. Dolayısı ile ihtiyaç duyduğun her zaman; egzersizlerinin öncesinde, yapma esnasında veya sonrasında herhangi bir stretch hareketini dahil edebilirsin.

Mutlu ve sağlıklı kal.

Cevap hiç beklemiyordum, çok sevindim.. :KK34:

İyi insan lafın üzerine gelirmiş. :KK9::KK9::KK9: Teşekkür ederim.

Bugün 9 tekrarın son günü..
Yarın bir basamak daha atlıyorum, ha'di bakalım.. :KK34:

3.hareket için kitapta bedeninizi geriye doğru esnetin, diyor. Ama fotoğrafa bakınca göğüste aşağıda olan bölümün dik olduğu görülüyor.
Siz nasıl yapıyorsunuz?

merhaba kızlar:) ben de bugun konuya baktım, pılates ve tıbet egzersızıne baslamıs bulunmaktayım bugun ıtıbarıyle. bakalım sonucları gorucez:KK66: yalız paylasılan vıdeoyu bır kere gordum artık goremıyorum bılmıyorum neden. bende resımlre bakarak yaptım..

X