Tibetin Gençlik Pinari 5 Hareket

ben kitabı almıştım oradan bakarak öğrendim. Bu topiğin ilk sayfasında anlatılanlarla aynı.Zaten çok kolay. Bir de hafta hafta çoğalttığın için hareketleri çok zorlanmıyorsun. Isınma hareketi filan yapmadan doğrudan başlıyorum ben. Sabahları kalkar kalkmaz yapıyorum. Sonra 5 dakika kadar yatağımın içine girip dinleniyorum. Çünkü burada üşütmemek çok önemli. Vücudu sıcak tutmak gerekiyor. O yüzden bir matın üzerinde yapmak gerekiyor. Bende mat yok, battaniye seriyorum yere.Bir de hava nasıl olursa olsun camı mutlaka açıyorum. Nefes alış verişlerime de çok dikkat ediyorum. Dene mutlaka, ısrar ediyorum:):KK4:

Bende deniyecegimmmm:KK55: Zayıflama egzersilzerimin yanına bunuda ekleyebilirim:KK12:. Beni zorlamayacaktır.:KK76:

merhaba herkese..
bende başladım dün.zorlanmadım ilk olduğu için.zaten 3 kere.
düzenli yapanlar var mı hala?21 i göreler ve yorumları...
liste yaptım kendime.hergün yaptıkça yazıcam.yoksa aksatırım ben.

birşey sormak istiyorum.bu hareketler zayıflatıyor mu arkadaşlar?
55 kiloyum ben.zayıflamak istemiyorum kesinlikle.göbeğim var aslında.ona faydası olur belki..vücüdu şekle sokuyor mu birde? sayfaların çoğunu okudum sayılır.ama okumadıklarımda var tabi.o yüzden merak ettim bunları..

he birde hareketleri yaptıktan sonra duş alınması tavsiye ediliyor.yapmadığımızda ne oluyor acaba?etkisi mi azalıyor kızlar?
siz her defasında duş alıyor msunuz?

yavv buraya kimse uğramıyor mu kızlar? bi cevap veren olsaydı... :44:

nefesinizi nasıl ayarlıyorsunuz mesela?

biri sevabına, her hareketin yapılırken nefes düzeninin nasıl olması gerektğini açıklasa... :78::78:

yavv buraya kimse uğramıyor mu kızlar? bi cevap veren olsaydı... :44:

nefesinizi nasıl ayarlıyorsunuz mesela?

biri sevabına, her hareketin yapılırken nefes düzeninin nasıl olması gerektğini açıklasa... :78::78:

Ben duş almıyorum, bir şey de farketmiyor. Alınsa iyi olur diyor kitapta da sadece. Daha önemli olan üşütmemek, soğuk zemin üstünde yapmamak, bittikten sonra 5 dakika üste bir örtü alarak sırt üstü dinlenmek gibi.
Nefesleri sormuşsun, her hareketi iki ayrı hareketten oluşuyor zaten birbirini tamamlayan, ilkinde nefes alacak, ikincisinde vereceksin. Mesela ikinci harekette, kafayla bacakları kaldırırken nefes alıp, indirirken vereceksin.
Bir de benim tavsiyem mümkünse kitabı edinmeniz, orada herşey detaylı anlatılıyor, bir de bazı rahatsızlıkları olanın bazı hareketleri yapmaması gerekiyor vs..
Benim tavsiyem sağlıklıysanız eğer mutlaka yapın hem vüğcut esniyor hem de zihinsel olarak da sakinlik veriyor.
Kilo verme konusunda da şunu söyleyebilirim, iştahı kesiyor, ve sıkılaştırıyor, ek egzersizlerle ve düzgün bir diyetle kilo verilebileceğini düşünüyorum. Herkese sevgiler...:nazar:

Ben duş almıyorum, bir şey de farketmiyor. Alınsa iyi olur diyor kitapta da sadece. Daha önemli olan üşütmemek, soğuk zemin üstünde yapmamak, bittikten sonra 5 dakika üste bir örtü alarak sırt üstü dinlenmek gibi.
Nefesleri sormuşsun, her hareketi iki ayrı hareketten oluşuyor zaten birbirini tamamlayan, ilkinde nefes alacak, ikincisinde vereceksin. Mesela ikinci harekette, kafayla bacakları kaldırırken nefes alıp, indirirken vereceksin.
Bir de benim tavsiyem mümkünse kitabı edinmeniz, orada herşey detaylı anlatılıyor, bir de bazı rahatsızlıkları olanın bazı hareketleri yapmaması gerekiyor vs..
Benim tavsiyem sağlıklıysanız eğer mutlaka yapın hem vüğcut esniyor hem de zihinsel olarak da sakinlik veriyor.
Kilo verme konusunda da şunu söyleyebilirim, iştahı kesiyor, ve sıkılaştırıyor, ek egzersizlerle ve düzgün bir diyetle kilo verilebileceğini düşünüyorum. Herkese sevgiler...:nazar:

canım teşekkür ederim cevpladığın için..kitabı almaya çalışıcam..

hmm üşütmeme meselesine dikkat etmemiştim hiç...kilo vermek istemiyordum zaten.göbeğim var gerçi

ama olsun.belki gider bi şekilde.:KK53: duş almıyorum bende.bi iki kere aldım o kadar.şuanda bir

rahatsızlığım yok zaten.7 deyim.. :KK62:

bende başlıycam ama bu hakeketler kaçtane yapılır ne kadar sürer bilmiyorum daha doğrusu anlayamadım amlatır mısınız

bende başlıycam ama bu hakeketler kaçtane yapılır ne kadar sürer bilmiyorum daha doğrusu anlayamadım amlatır mısınız

selam kızlar
daha önceden forumda mesajlarımı paylaşıyordum, 13 ya da 15 tekrar yaparken bir anda bıraktım, araya yaz tatili girince devam edemedim.kasımın 22 sinde yeniden başladım şu an 9 tekrar yapıyorum,
Mayıs ayında başladığım zaman her tekrarda bi acayip oluyodum, yani şiddetli baş ağrıları, kas ağrıları, bi sürü şey. ama bu sefer sadece ilkbaşladığım 3 gün başım ağrıdı, sonra hiç bişey olmadı. ama etkilerini hissediyorum,temizlendiğimi hissediyorum. bu defa ağrı olmamasının nedeni şu olabilir; sanırım bedenim daha önceden tecrübeli olduğu için bu kez yadırgamadı çakraların açılmasını:KK66:

kaçakkız86,bu hareketlere 3 kere tekrar ederek başla. bir hafta boyunca her gün 3 kere tekrarla. sonra ikinci hafta başlarken 5 kez tekrar et hareketleri. yani her hafta 2 şer sayı ekliyorsun. böyle böyle zamanla yani 10 hafta sonra 21 tekrara başlıyorsun, ve hep 21 tekrar devam ediyorsun, yani ömrünün sonuna kadar:) hareketleri yaparken nefes alış verişin çok önemli. zamanla sayılar arttıkça yoruyor, yavaş yavaş yapmaya dikkat ediyorum, mesela şuan 9 dayım, belim ağrıyor kimi harekette, dikkatle yapmaya çalışıyorum,
bu arada sadece haftada bir gün devamsızlık hakkın var. yani aslılnda bunu da yapmasan daha iyi. konunun ilk sayfalarında çok daha detaylı konuşmuştuk bunları. oradan tekrar okuyabilirsin. tabi ben yokken de çok şey konuşulmuştur.
bir buçuk saat sonra yapıcam hareketleri, sonra mışıl mışıl uykuuu:)

:21:
selam kızlar
daha önceden forumda mesajlarımı paylaşıyordum, 13 ya da 15 tekrar yaparken bir anda bıraktım, araya yaz tatili girince devam edemedim.kasımın 22 sinde yeniden başladım şu an 9 tekrar yapıyorum,
Mayıs ayında başladığım zaman her tekrarda bi acayip oluyodum, yani şiddetli baş ağrıları, kas ağrıları, bi sürü şey. ama bu sefer sadece ilkbaşladığım 3 gün başım ağrıdı, sonra hiç bişey olmadı. ama etkilerini hissediyorum,temizlendiğimi hissediyorum. bu defa ağrı olmamasının nedeni şu olabilir; sanırım bedenim daha önceden tecrübeli olduğu için bu kez yadırgamadı çakraların açılmasını:KK66:

kaçakkız86,bu hareketlere 3 kere tekrar ederek başla. bir hafta boyunca her gün 3 kere tekrarla. sonra ikinci hafta başlarken 5 kez tekrar et hareketleri. yani her hafta 2 şer sayı ekliyorsun. böyle böyle zamanla yani 10 hafta sonra 21 tekrara başlıyorsun, ve hep 21 tekrar devam ediyorsun, yani ömrünün sonuna kadar:) hareketleri yaparken nefes alış verişin çok önemli. zamanla sayılar arttıkça yoruyor, yavaş yavaş yapmaya dikkat ediyorum, mesela şuan 9 dayım, belim ağrıyor kimi harekette, dikkatle yapmaya çalışıyorum,
bu arada sadece haftada bir gün devamsızlık hakkın var. yani aslılnda bunu da yapmasan daha iyi. konunun ilk sayfalarında çok daha detaylı konuşmuştuk bunları. oradan tekrar okuyabilirsin. tabi ben yokken de çok şey konuşulmuştur.
bir buçuk saat sonra yapıcam hareketleri, sonra mışıl mışıl uykuuu:)
moryel hareketlerdeki nefes işini açıklarmısın

bende ilk baştaki çıktıyı aldım dün akşam 3 er kez yaptım ama nefesi unuttum.Nefes alış verişler yavaş ve burundan mı oluyor.Birde mesala kendi etrafında 3 defa dönüyorsun diğer hareketleride 3 er kez yapıyorsun ama saniyesi varmı yoksa saniye gibi 1,2,3 gibimi
bende biraz kendi etrafımda yürüdüm bi kaç zıpladım ısıttım vicudumu öyle yaptım alışık değil vicudum ısınmayadan yapmayayım dedim

:21:
moryel hareketlerdeki nefes işini açıklarmısın

mayıs ayında başladığımda nefes almayı unutuyordum, o yüzden çok zorlanıyordum, şu anda daha rahat yapıyorum, nefesi rayına oturtmayı başardım, ama sayı arttıkça kaçtayım diye sayarken nefesi unutabiliyor insan.

mesela ikinci harekette, yere uzanıyorum, bacaklarımı kaldırırken nefes alıyorum, ilk şekle dönerken veriyorum. üçüncü harekette köprü yaparken alıyorum eski hale dönerken veriyorum,bu şekilde düzene oturttum alıştırdım buna.hızlı yapıp sayacağım diye nefes almayı unutmamak için yavaş yavaş yapıyorum, adının hakkını veriyorum yani. nefesleri elbette burundan derince alıp dudakların arasından yine derince üflüyorsunuz.

ilk harekette başladığım yere döndüğüm an birinci sayı oluyor, her 360 derecede bir sayı sayıyorum. mayıs ayında yaptığımda inanılmaz başım dönüyordu, döndükten sonra bi yere yatıp biraz dinlenmek zorunda kalıyordum ama şuan 9 kere dönüyorum, bitince hemen yere uzanıyorum ikinci hareket için, eskisi kadar başım dönmüyor çünkü. alışıyorsunuz bir müddet sonra. tabi birinci hareketi nerdeyse bi nefeste bitiriyorum:)

hareketleri yaparken kendimi tamamen veriyorum, odada ışık yakmıyorum,salondan vuran ışıkla yetiniyorum, zaten gözlerim kapalı oluyor. en son hareketi yaptıktan sonra ayaklarımı altıma alıp oturuyorum ve kollarımı öne uzatarak alnımı yere koyuyorum, iyice esniyorum.(sanırım bu hareket ikinci kitapta var.)
bu hareketi pilateste yapıyorum aslında, ama 5. hareketin ardından vücudum ister istemez kendini o şekle sokuyor, baya rahatlıyorum sonunda.

bunu buraya yazan arkadaş keşke tibetteki insanların bedenlernin uzak doğu sporlarından dolayı esnek olduğunuda yazsaydı bu hareketl:2:eri yavaş ve bilinçsiz yaparsanız sakat kalabilrisiniz arkadaşlar dikkat edin.
karın kaslarını geliştirmenin en güzel yolu pilates yapmaktır. yada kollar için dambılla çalşmak bn motorcu olduğum için daha öncesindede gerçi kol kaslarımıs ürekli çalıştıryorum dambılla gayette gzel oluo bu sırada karında gelişiyor ztn

bilinçsizce yapılan her türlü spor-egzersiz insanı sakatlar.
pilateste çok kolay görünen ama yaparken insanı müthiş zorlayan esaslı hareketler var. tibette yapılan beş hareket o kadar da esneklik istemiyor, zaten çok az bir sayı tekrarı ile başlıyorsunuz zamanla beden hareketlere ve sayıya ayak uydurabilecek duruma geliyor.
bir de şu var ki, tibet hareketleri yapmanın amacı kas geliştirmek ya da yağ yakmak değil, en azından benim için. bu konuda pilatesle arasında biraz fark var. her ikisini yaptıktan sonra hissettiklerim birbirinden çok farklı duygular. tibette arındığımı hissediyorum. pilateste esnediğimi, vücudumun iyice açıldığını.
kişisel görüşüm tabi.

ben 4 gündür yapıyorum ısınmadan ve hızlı yaptığım içi azıcık belimi ağrıttım sonra ilk başta kendimi ısıttım kendi etrafımda koştum mesela sonra bu hareketleri yoga yapargibi yavaş yavaş yaptım

Hanımlar merhaba,
ben 3 senedir yoga pilates karışımı kendi hareketlerimden oluşan bir egsersiz serisini düzenli yapıyorum.
şimdi bu 5 hareketide eklemek istiyorum .Acaba eklesem bir zararı olur mu yani bu 5 hareketi kendi başına mı yapmak lazım ille birde hassas barsak durumum var bi sakıncası olurmu ki? :44:

Son düzenleme:
merhaba,
ben de aranıza katıldım. malisef spor yapma özürlüyüm. ama bu hareketler hem çok yorucu değil hemde çok az zamanımı alıyor. umarım faydasını görürüm.bugün 2. günüm spordan çok ısınma/esneme hareketlerine benziyor.

sayfaya cevap yazdım sayfayı kuruttum. kimse birşey yazmıyor artık:KK43:

Arkadaşlar tüm sayfaları okuyamadım o yüzden bu hareketlerin videosu var mı yok mu görmedim. Belki yoktur diye videolarının olduğu bir adres ekledim, burdan da yararlanabilirsiniz :KK34:
Geçmiş yıllarda bu hareketleri uygulamıştım, ilk başta 2. hareketi hiç yapamıyordum :KK59: akşam tekrar başladım ve tüm hareketleri rahatlıkla yapabildim :KK76: Çok faydalı olduğunu düşünüyorum :KK34:

http://www.........................................................................?gid=30963802199

Arkadaşlar tüm sayfaları okuyamadım o yüzden bu hareketlerin videosu var mı yok mu görmedim. Belki yoktur diye videolarının olduğu bir adres ekledim, burdan da yararlanabilirsiniz :KK34:
Geçmiş yıllarda bu hareketleri uygulamıştım, ilk başta 2. hareketi hiç yapamıyordum :KK59: akşam tekrar başladım ve tüm hareketleri rahatlıkla yapabildim :KK76: Çok faydalı olduğunu düşünüyorum :KK34:

http://www.........................................................................?gid=30963802199

Adres çıkmamış o yüzden bölerek yazıyorum siz birleştirin :KK52:
Facebook'a Hoş Geldin group.php?gid=30963802199

X