Tibetin Gençlik Pinari 5 Hareket

:KK71: Namaste,

Sanırım hepimiz benzer şeyleri yaşıyoruz.. Okuyoruz, yapıyoruz, sonra bir videoda ya da bir paylaşımda başka bi'şey dikkatimizi çekiyor ve yanlış m yapıyorum ben sanırısı..

Uzun süredir yapan biri olarak, şu anda oturtmuş olduğum düzeni paylaşayım sizinle..

Diyafram nefesi alındığında doğal olarak karın içeri çekilemiyor.. Ancak burada karını içeri çekmek yerine karın kaslarını sıkıştırmak olarak düşünelim.. Karnını şişiren hava ama kasların sıkılı.. konu bu..

1. hareket .. diyafram nefesi.. karın sıkılı
2. hareket .. derin nefes.. karın içerde
3. hareket.. diyafram nefesi.. karın sıkılı
4. hareket.. diyafram nefesi.. karın sıkılı
5. haraket.. diyafram nefesi.. karın sıkılı.. V olunduğunda kalçanın ağırlığı bele rahatsız vermeyecek şekilde açıyı ayarlama ve bütün kasları sıkıp, nefes de içeri çekili haldeyken bir süre sabit kalma.. (5 saniye kadar)

Cevap için çok teşekkür ederim. :KK16::KK16:

Şimdi ben şunu anlamadım sürekli olarak nefes alış verişlerde karın içeri mi çekilmiş olacak.O zaman karın nefesi kullanılmadan göğüs nefesi ile çalışılmış oluyor.Ben yoga ve nefes çalışırken uyguladığım gibi nefes alırken karnı şişirip verirken karnı iyice içine çekiyordum.Şimdi nasıl yapacağım kafam karıştı :KK43:
ben harekelerde karnımı içeri çekerek yapıyorum ama hareket aralarında dinlenirken en az 2 kez karın ve göğüs şişirerek nefes alıyorum (kitapta anlatıldığı gibi) iyi geliyor.

Şimdi ben şunu anlamadım sürekli olarak nefes alış verişlerde karın içeri mi çekilmiş olacak.O zaman karın nefesi kullanılmadan göğüs nefesi ile çalışılmış oluyor.Ben yoga ve nefes çalışırken uyguladığım gibi nefes alırken karnı şişirip verirken karnı iyice içine çekiyordum.Şimdi nasıl yapacağım kafam karıştı :KK43:
kitapta yogaya benzediğini ama aslında yoga dan farklı olduğunu yazıyordu bazı hareketlerinin yogaya benzediğini belirtiyor.Belki nefeslerin benzememesi o yüzdendir. Kitabı okuma imkanı olanlar mutlaka okusun derim.

:KK71: Namaste,

Sanırım hepimiz benzer şeyleri yaşıyoruz.. Okuyoruz, yapıyoruz, sonra bir videoda ya da bir paylaşımda başka bi'şey dikkatimizi çekiyor ve yanlış m yapıyorum ben sanırısı..

Uzun süredir yapan biri olarak, şu anda oturtmuş olduğum düzeni paylaşayım sizinle..

Diyafram nefesi alındığında doğal olarak karın içeri çekilemiyor.. Ancak burada karını içeri çekmek yerine karın kaslarını sıkıştırmak olarak düşünelim.. Karnını şişiren hava ama kasların sıkılı.. konu bu..

1. hareket .. diyafram nefesi.. karın sıkılı
2. hareket .. derin nefes.. karın içerde
3. hareket.. diyafram nefesi.. karın sıkılı
4. hareket.. diyafram nefesi.. karın sıkılı
5. haraket.. diyafram nefesi.. karın sıkılı.. V olunduğunda kalçanın ağırlığı bele rahatsız vermeyecek şekilde açıyı ayarlama ve bütün kasları sıkıp, nefes de içeri çekili haldeyken bir süre sabit kalma.. (5 saniye kadar)

ben kendimizi tartarak hislerimizi takip ederek yapmanın en doğrusu olduğuna inanıyorum.kitaptaki ya da başka yerdekini birebir yapmak benim için en doğru olan değil kendimi ne şekilde en iyi hissediyorsam benim için en doğru olanı bu çünkü amaç sıkı kaslar dan çok çaklararı ve iç dünyamızı düzene sokmak eğer bunu başarırsak vücudumuzda en ideal hatta en mükemmel güzelliğe kavuşacaktır diye düşünüyorum.

19. tekrardayım ve kış olmasına rağmen bu hareketlerden sonra daha çok susuyorum.Bir de şöyle bir haber var,daha önce haberi görmeyenler için paylaşıyorum.

$untitled.png 10 yaş gençleşti - Nefius

vallahi kızlar ben hareketleri sanırım 5 gün bile yamadım(galiba 4 gün yaptım) resmen sinüslerim açılmaya başladı.ilaçlarla açılmayan sinüsler baktım açılacak.sabah kalktığımda resmen kopkoyu ve nerdeyse katı dıyecegım balgam atmaya başladım.çok şaşırdım diyemeyeceğim çünkü ben de çabuk etki ediyor bazı şeyler.... ama ben istikrarlı devam edemiyorum maalesef.motivasyonum berbat tek kelimeyle.kendimi hayata zor bağlıyrum galiba.neyse bu arada bırde ıdrarı deneım gercektende hareketleri yaptığım gun koyu ve kirli bir koyuluk bırakınca normal.bende 1 gun de bile fark etti

yazmak ıstedım.belkı faydası olur sızlere dıye.devam edemedim ama yapmıyrum ıkı gundur

Son düzenleme:
14.tekrara gelebilmişsiniz ne güzel.Çok tebrik ederim umarım hep devam ettirebilirsiniz bir insanın kendisine yapacağı en büyük iyiliklerden biri egzersiz yapmayı da hayatına katmak bence. Lütfen sadece doğru yapıp yapmadığınızı sorgulayın.Nefesi doğru kullanabilmekte çok önemli.Ne derece fayda gördüğünüzü sorgulayarak yapmayın en yüksek faydayı gördüğünüze inanarak emin olarak yapın.Başarılar diliyorum.

Sevgili javel, "Ne derece fayda gördüğünü sorgulamayıp, en yüksek faydayı gördüğüne inanarak yapmak"; haklısınız, bu bakış açısı için teşekkür ederim.

Sevgili kedi83, Tibet egzersizleriyle ilgili paylaşımınıza bir blog sitesinde rastlamıştım. Bu konuda da tekrar çok teşekkür ediyorum.

Yarın 16 tekrara geçiyorum. Haftada bir örneğin 15 yerine 5-8 tekrar yapmak zorunda kaldığım olabiliyor.
Regl geciktirme gibi bir etki gören var mı aramızda? Egzesizlere başladığımdan beri regl dönemim daha az yoğun geçiyor. Bugün 11 gün oldu, hâlâ belirtileri bile yok. İlk dört gün uygulanması tavsiye edilen 2. ve 4. hareketlerin alternatiflerini uyguluyorum birkaç gündür ama iyi mi yapıyorum emin değilim. :/

Sevgili javel, "Ne derece fayda gördüğünü sorgulamayıp, en yüksek faydayı gördüğüne inanarak yapmak"; haklısınız, bu bakış açısı için teşekkür ederim.

Sevgili kedi83, Tibet egzersizleriyle ilgili paylaşımınıza bir blog sitesinde rastlamıştım. Bu konuda da tekrar çok teşekkür ediyorum.

Yarın 16 tekrara geçiyorum. Haftada bir örneğin 15 yerine 5-8 tekrar yapmak zorunda kaldığım olabiliyor.
Regl geciktirme gibi bir etki gören var mı aramızda? Egzesizlere başladığımdan beri regl dönemim daha az yoğun geçiyor. Bugün 11 gün oldu, hâlâ belirtileri bile yok. İlk dört gün uygulanması tavsiye edilen 2. ve 4. hareketlerin alternatiflerini uyguluyorum birkaç gündür ama iyi mi yapıyorum emin değilim. :/

Merhaba, bende ilk 3-4 gün duruma göre alternatifleri uyguluyorum, doğru yapıyorsun. :) Daha az yaptığımız zamanlar olabiliyor, hiç yapmamaktan daha iyidir, kitaptada bu şekilde yazıyor.

Rica ederim faydası olduysa çok mutlu olurum , ben o şekilde uygulamaya çalışıyorum...Ben daha regl olmadım ama ben de alternatif hareketlerle devam edeceğim...

Kendime not;bu sabah 3.hafta 7 tekrarla başladım...En rahat yaptığım 1.hareket...Bununla bağlantısı var mı bilmiyorum kimse de duymadım ama bir kaç gündür vücudumun her yerinde rahatsız edici derecede kaşıntı başladı :KK43:

Kızlar çok emin olmadan yazıyorum ileriki günlerde tekrar yazarım bu konuda ama sanırım artık daha az uyku yetiyor.
Dün 4 saat uyku ile durdum ve gayet rahattım, normalde az uyuyunca ders çalışamam, bu akşam telafi ettim çok uyudum ama zorla oldu, yine 4 saat sonra uyanmıştım ve kalkabilirdim, sadece vücudum rahatsız olursa diye temkinli ilerliyorum.

Bir de son zamanlarda hareket bitiminde midem bulanıyor. Bununla karşılaşan var mı ?

Kızlar çok emin olmadan yazıyorum ileriki günlerde tekrar yazarım bu konuda ama sanırım artık daha az uyku yetiyor.
Dün 4 saat uyku ile durdum ve gayet rahattım, normalde az uyuyunca ders çalışamam, bu akşam telafi ettim çok uyudum ama zorla oldu, yine 4 saat sonra uyanmıştım ve kalkabilirdim, sadece vücudum rahatsız olursa diye temkinli ilerliyorum.

Bir de son zamanlarda hareket bitiminde midem bulanıyor. Bununla karşılaşan var mı ?

Ben akşam yaptığım zamanlarda mide bulantısı oluyordu. Tabii o sıralad gece atıştırmalarımda olurdu. Sabah daha rahat oluyor benim için. Belki dolu mideyle yapılmazsa mide bulantısı olmazdı ama sen ne şekilde yapıyorsun bilgim yok.

Ben akşam yaptığım zamanlarda mide bulantısı oluyordu. Tabii o sıralad gece atıştırmalarımda olurdu. Sabah daha rahat oluyor benim için. Belki dolu mideyle yapılmazsa mide bulantısı olmazdı ama sen ne şekilde yapıyorsun bilgim yok.

Burads bir arkadaş gece ve sabah 11.30 arasında yapılmasının daha iyi olduğunu söylediğinden beri geceleri yapıyordum. Sabah kalkınca vücudum pek esnek olmuyor gibi geliyor. Öncesinde gün içinde yapiyorum. Gece çok vyemek yemiyorum ama çay kahve içiyorum. Midem dolu oluyor sonuçta. Ben en iyisi sabaha alayım bu hareketleri. Teşekkür ederim kedi ..

Burads bir arkadaş gece ve sabah 11.30 arasında yapılmasının daha iyi olduğunu söylediğinden beri geceleri yapıyordum. Sabah kalkınca vücudum pek esnek olmuyor gibi geliyor. Öncesinde gün içinde yapiyorum. Gece çok vyemek yemiyorum ama çay kahve içiyorum. Midem dolu oluyor sonuçta. Ben en iyisi sabaha alayım bu hareketleri. Teşekkür ederim kedi ..

Herkesin bedeninin tepkisi farklı oluyor, kimisi sabah, kimisi akşam daha rahat yapıyor ama önemli olan dolu mideyle yapmamak. Ben kahvaltı yapmadan önce yapıyorum. Akşamda dolu mideyle yapmamak gerekiyor. Bir dene hangisi sana rahat gelirse öyle yap.

ve sonunda 21. tekrara geçtim

çok sevindim tebrikler...kendinize verebileceğiniz en güzel hediye...ben 7 tekrarda zorlanıyorum 21 tekrarda nasıl olurum bilemiyorum...daima 21 tekrarda kalmanızı dilerim...fiziksel,zihinsel,ruhsal ve duygusal denge getirsin size...

X