Tibetin Gençlik Pinari 5 Hareket

Merhaba;
Ben de tesadüfen bir blogda denk geldim Tibet Gençlik Pınarı'na. Hiç aksatmadan yapıyorum. Pazartesi günü 17 tekrara geçeceğim. Şimdiye kadar gözlemlediğim faydalarına gelince:
Dinçlik
Dökülen saçlarımın çok hızlı bir şekilde yerine gelmeye ve hızlıca uzamaya başlaması (emzirme döneminde olduğum için saçlarım çok dökülüyordu. Daha önceki hamileliğimden biliyorum, tekrar yerine geliyor ama çok uzun sürüyordu, bu defa çok hızlı oluyor. )
Yine emzirme ve yorgunluğa bağlı duruş bozukluklarında düzelme ( istesem de kambur duramıyorum, dimdik duruyorum, boyum uzamış gibi oldu. )
Emzirebilmek için günde 3-4 litre su içiyorum. İdrarım koyu renkli olmuştu. Kitabı okumadığım için bir anlam verememiştim bu kadar su içmeme rağmen niye koyu renkli diye. Meğer toksin atıyormuşum. Topiği okuyunca anladım. :)
Popom yukarı kalktı. Bacaklarım toparlandı. Bu arada 3. Hareketi yanlış yapıyormuşum, yanlış yaptığım hareket popo ve bacak çalıştırıyor, ondan dolayı da toparlanmış olabilir. Doğrusunu da topiği karıştırırken anladım.

23 aylık ve 5 aylık iki bebeğim olduğu için başka hiçbir spor vb yapamıyorum. Bunu yapıyor olmak en azından kendimi iyi hissettiriyor. Ama daha net faydalarını görmek istiyorum.

Bu arada başladığım haftalarda çakralara denk gelen 2 yerde yanma ve girdap gibi birşeyler hissettim. Ayrıca devamlı olarak sırtımın çeşitli yerlerinde küçük küçük elektrik çarpması gibi birşeyler oluyor. Önce buna bağlı olduğunu anlamamıştım. Ama benden sonra yapmaya başlayan bir arkadaşım da aynı şeyi tarif edince Tibet,ten olduğunu anladım.

Şimdilik bu kadar.

bende 17. tekrardayım siz böyle yazınca benimde aklıma geliyor evet saç dökülmesi çok olurdu bende de hele ki sonbaharda daha da artardı ama artık hiç dökülme yok banyo yapınca bile 5-6 tel dökülüyor oda hiç bir şey değil yani ...ben b12 vitamini almaya başlamıştım o yüzden de olabilir diye düşünüyordum saç dökülmesi durdu ve kirpiklerim kalınlaştı yada rengi koyulaştı farklı yani daha gür ,tüm bunlar b12 vitaminiyle de alakalı olabilir bilemiyorum ..bu arada zaten çok su içen biriyim bu hareketleri yaparken aşırı derecede susuyorum. Bariz bir incelme var ama kilom aynı pilates yapınca da incelme oluyor(daha önce yapmıştım) ama 45 dk falan yapmak lazım bu hareketler çok kısa sürüyor o yüzden çok iyi.... ilk zamanlar hareketlerden sonra boyun-göğüs arasındaki bölgede 1-2 dk bir tür titreşim-hareket gibi bir şey olurdu. Yanlış hatırlamıyorsam 2. haftasında falan da bel bölgesinde ağrı oluyordu yeni başlayıp ağrı oluyor diye bırakanlar olabilir o yüzden yazma gereği duydum bel ağrıları daha sonra geçiyor bence hemen pes etmeyin birde karın içeri çekilince bele yük binmez pilateste de böyledir bele yük binmesin diye ve göbek dışarı doğru çıkmasın diye karın içeri çekilerek yapılır.Not: pilates yaparken ilk başlarında ne kadar yapsam da göbeğim düzleşmezdi karnımı içeri çekmeden yapardım daha beter göbek olurdu daha sonra öğrendimki karın içeri çekilerek yapılması gerekiyormuş bunu uygulayınca gerçekten de göbek düzleşiyor.Şimdi bu hareketlerde de karnımı içeri çekerek yapıyorum.

bende 17. tekrardayım siz böyle yazınca benimde aklıma geliyor evet saç dökülmesi çok olurdu bende de hele ki sonbaharda daha da artardı ama artık hiç dökülme yok banyo yapınca bile 5-6 tel dökülüyor oda hiç bir şey değil yani ...ben b12 vitamini almaya başlamıştım o yüzden de olabilir diye düşünüyordum saç dökülmesi durdu ve kirpiklerim kalınlaştı yada rengi koyulaştı farklı yani daha gür ,tüm bunlar b12 vitaminiyle de alakalı olabilir bilemiyorum ..bu arada zaten çok su içen biriyim bu hareketleri yaparken aşırı derecede susuyorum. Bariz bir incelme var ama kilom aynı pilates yapınca da incelme oluyor(daha önce yapmıştım) ama 45 dk falan yapmak lazım bu hareketler çok kısa sürüyor o yüzden çok iyi.... ilk zamanlar hareketlerden sonra boyun-göğüs arasındaki bölgede 1-2 dk bir tür titreşim-hareket gibi bir şey olurdu. Yanlış hatırlamıyorsam 2. haftasında falan da bel bölgesinde ağrı oluyordu yeni başlayıp ağrı oluyor diye bırakanlar olabilir o yüzden yazma gereği duydum bel ağrıları daha sonra geçiyor bence hemen pes etmeyin birde karın içeri çekilince bele yük binmez pilateste de böyledir bele yük binmesin diye ve göbek dışarı doğru çıkmasın diye karın içeri çekilerek yapılır.Not: pilates yaparken ilk başlarında ne kadar yapsam da göbeğim düzleşmezdi karnımı içeri çekmeden yapardım daha beter göbek olurdu daha sonra öğrendimki karın içeri çekilerek yapılması gerekiyormuş bunu uygulayınca gerçekten de göbek düzleşiyor.Şimdi bu hareketlerde de karnımı içeri çekerek yapıyorum.
O hatayı bende yapardım bir zamanlar, bu yıl karın hareketlerinde karnımı sıkı tutarak yapıyorum, böyle yapılması gerekiyormuş, gerçekten işe yarıyor. Ama tibet egzersizlerinde acaba böyle yapmak gerekiyormu kafam biraz karıştı, çünkü bu hareketlerin amacı biraz daha farklı. Nefes alınca diyaframı şişirmek gerekebilirmi yani karnı sürekli içeri çekmek doğrumu emin olamadım. Tibet hareketlerinde nefes alırken karnımı şişirerek yapıyorum verirken içe çekiyorum. Normal mekik vs.. Başka hareketlerde (plank, bicycle crunch, barfiks) hep içe çekerek yapıyorum.
Arkadaşlar bu konuda sizlerinde düşüncelerini merak ediyorum. :)

Son düzenleme:
Ben de yoga yaparken ya da nefes çalışırken nefes alırken karnı şişirmeye alıştığımdan tibet hareketlerini yaparken de nefes alırken karnı şişirerek uyguluyorum...

Ben de yoga yaparken ya da nefes çalışırken nefes alırken karnı şişirmeye alıştığımdan tibet hareketlerini yaparken de nefes alırken karnı şişirerek uyguluyorum...

2.harekette çok zorlanıyorum ama zorlansam da:nazar: yavaş yavaş yapıyorum

Bende 2.harekette Zorlanıyoru m. Bazen kramp giriyor bacağıma.Elim yanda durması gerekirken destek veriyorum.

Bu arada kızlar gece rüyamda ak sakallı bir dede gördüm. Hareketlerle ilgili bir sürü şey anlattı ama bir türlü hatırlayamıyorum.

İlk başlarda zorlanarak yapsakta devam edebilirsek zamanla hareketler daha kolay olacaktır bizler için...ben de ileri derecede boyun fıtıkları var belki 2.hareketi yapmam sakıncalı bile olabilir ama ben yine de kontrollü olarak yapıyorum...düzenli devam edebilirsem sağlık problemi olmayan insanlara göre kendimde gelişmeleri daha fazla fark edebileceğimi düşünüyorum... hepimize kolay gelsin :)

Bende 2.harekette Zorlanıyoru m. Bazen kramp giriyor bacağıma.Elim yanda durması gerekirken destek veriyorum.

Bu arada kızlar gece rüyamda ak sakallı bir dede gördüm. Hareketlerle ilgili bir sürü şey anlattı ama bir türlü hatırlayamıyorum.

:KK1::KK1:Herkes kabus görür bu hareketleri yaptıklarında, sen ak sakallı dede görmüşsün. Diyoruzya herkeste etkisi farklı. :KK1:

:KK1::KK1:Herkes kabus görür bu hareketleri yaptıklarında, sen ak sakallı dede görmüşsün. Diyoruzya herkeste etkisi farklı. :KK1:

Ben önceden çok fazla kabus görürdum artıkpek fazla görmüyorum. Hiç tibete baglamak aklıma gelmemişti. Belki dde ondandir. Daha cok güzel etkilerini göreceğiz inanıyorum. Günde 4 5 saat ders çalışıyorum ve boynum bu durumdan hic memnun değil, gün geçtikçe ağrım artıyor. Bu konuda etkili olmasini bekliyorum bakalim ..

O hatayı bende yapardım bir zamanlar, bu yıl karın hareketlerinde karnımı sıkı tutarak yapıyorum, böyle yapılması gerekiyormuş, gerçekten işe yarıyor. Ama tibet egzersizlerinde acaba böyle yapmak gerekiyormu kafam biraz karıştı, çünkü bu hareketlerin amacı biraz daha farklı. Nefes alınca diyaframı şişirmek gerekebilirmi yani karnı sürekli içeri çekmek doğrumu emin olamadım. Tibet hareketlerinde nefes alırken karnımı şişirerek yapıyorum verirken içe çekiyorum. Normal mekik vs.. Başka hareketlerde (plank, bicycle crunch, barfiks) hep içe çekerek yapıyorum.
Arkadaşlar bu konuda sizlerinde düşüncelerini merak ediyorum. :)

2. kitapta da sanki öyle bir şey okudum karnı içeri çekmek gerektiği ile ilgili tekrar bakayım yazarım ...

2. kitapta da sanki öyle bir şey okudum karnı içeri çekmek gerektiği ile ilgili tekrar bakayım yazarım ...

Çok iyi olur, teşekkür ederim. Ben okudum ama unuttum, tekrar okumak istiyorum ama bir türlü okuyamadım. Farklı kitapları okumak istediğim için. Tekrar okuyayım elimdeki kitabı bitirince.

evet yanılmamışım 2. kitapta (sayfa183) 2. hareket için karnınızı içeri çekin zihinsel olarak karnınıza odaklanın yazıyor.Ayrıca 4. hareket içinde leğen kemiğinizi olanca hızıyla yukarı doğru itin yazıyor ben ise resimlerde gördüğüm gibi tamamen düz olmaya çalışıyordum ve bu hareket içinde menepoz septomları varsa karnınızı içeri çekin yazıyor.(sayfa193)Evet beşinci hareket içinde karnınızı içeri çekin sırtınızın alt kısmını (sanırım bu bel oluyor:) ) korumak için kalçanızı sıkıştırın yazıyor.(sayfa 197)

Nefese önem vermek ve karnı içeri çekmek hareketler kadar önemli yoksa genç ama göbekli olursunuz :) ona göre

evet yanılmamışım 2. kitapta (sayfa183) 2. hareket için karnınızı içeri çekin zihinsel olarak karnınıza odaklanın yazıyor.Ayrıca 4. hareket içinde leğen kemiğinizi olanca hızıyla yukarı doğru itin yazıyor ben ise resimlerde gördüğüm gibi tamamen düz olmaya çalışıyordum ve bu hareket içinde menepoz septomları varsa karnınızı içeri çekin yazıyor.(sayfa193)Evet beşinci hareket içinde karnınızı içeri çekin sırtınızın alt kısmını (sanırım bu bel oluyor:) ) korumak için kalçanızı sıkıştırın yazıyor.(sayfa 197)
Çok teşekkürler, bende göz atayım o sayfaya bundan sonra tibet egzersizlerinde de karnımı içeri çekerek yapacağım.

Şimdi ben şunu anlamadım sürekli olarak nefes alış verişlerde karın içeri mi çekilmiş olacak.O zaman karın nefesi kullanılmadan göğüs nefesi ile çalışılmış oluyor.Ben yoga ve nefes çalışırken uyguladığım gibi nefes alırken karnı şişirip verirken karnı iyice içine çekiyordum.Şimdi nasıl yapacağım kafam karıştı :KK43:

İlk başlaorlanarak yapsakta devam edebilirsek zamanla hareketler daha kolay olacaktır bizler için...ben de ileri derecede boyun fıtıkları var belki 2.hareketi yapmam sakıncalı bile olabilir ama ben yine de kontrollü olarak yapıyorum...düzenli devam edebilirsem sağlık problemi olmayan insanlara göre kendimde gelişmeleri daha fazla fark edebileceğimi düşünüyorum... hepimize kolay gelsin :)

Hareketleri Tibetliler nasıl yapıyor diye youtube dan iyice izledim. gerçekten de oldukça sakin ve dingin yapıyorlar Amerikalı ve Avrupalılarında videoları var onlar sanki sadece jimnastik hareketiymiş gibi yapıyorlar bence hareketleri yanlış yapmak çokta önemli değil önemli olan hissederek ve konsantre olarak yapmak .... en azından benim fikrim bu. Amaç çakraları açarak doğru dönüşleri kendi doğalarına uygun hale getirmek. Böyle olursa zaten vücuttaki her şey kendi doğallığını bulmak için tedavi süreci başlatacaktır diye düşündüm

Hareketleri Tibetliler nasıl yapıyor diye youtube dan iyice izledim. gerçekten de oldukça sakin ve dingin yapıyorlar Amerikalı ve Avrupalılarında videoları var onlar sanki sadece jimnastik hareketiymiş gibi yapıyorlar bence hareketleri yanlış yapmak çokta önemli değil önemli olan hissederek ve konsantre olarak yapmak .... en azından benim fikrim bu. Amaç çakraları açarak doğru dönüşleri kendi doğalarına uygun hale getirmek. Böyle olursa zaten vücuttaki her şey kendi doğallığını bulmak için tedavi süreci başlatacaktır diye düşündüm

Hareketleri dogru uygulamak , nefesi doğru kullanmak çok önemlidir bence...size şu yönden katılıyorum hissederek , farkındalıkla,inanarak uygulanırsa daha etkili olacaktır.

Şimdi ben şunu anlamadım sürekli olarak nefes alış verişlerde karın içeri mi çekilmiş olacak.O zaman karın nefesi kullanılmadan göğüs nefesi ile çalışılmış oluyor.Ben yoga ve nefes çalışırken uyguladığım gibi nefes alırken karnı şişirip verirken karnı iyice içine çekiyordum.Şimdi nasıl yapacağım kafam karıştı :KK43:

Benimde kafam karıştı, regnis'in dediği gibi yazıyor kitapta. Yogaya giden bir arkadaşıma sordum, onlar sürekli karın içerde yapmıyoruz dediler, yani şişirerek yapıyorlarmış. Sabah hep içe çekerek yapayım dedim, çok zorlandım. Normal mekikte çok iyi oluyor, yararı oluyor. Hatta rahat yapıyorum ama bunlarda çok zorluyor. Hala kafam karışık.

:KK71: Namaste,

Sanırım hepimiz benzer şeyleri yaşıyoruz.. Okuyoruz, yapıyoruz, sonra bir videoda ya da bir paylaşımda başka bi'şey dikkatimizi çekiyor ve yanlış m yapıyorum ben sanırısı..

Uzun süredir yapan biri olarak, şu anda oturtmuş olduğum düzeni paylaşayım sizinle..

Diyafram nefesi alındığında doğal olarak karın içeri çekilemiyor.. Ancak burada karını içeri çekmek yerine karın kaslarını sıkıştırmak olarak düşünelim.. Karnını şişiren hava ama kasların sıkılı.. konu bu..

1. hareket .. diyafram nefesi.. karın sıkılı
2. hareket .. derin nefes.. karın içerde
3. hareket.. diyafram nefesi.. karın sıkılı
4. hareket.. diyafram nefesi.. karın sıkılı
5. haraket.. diyafram nefesi.. karın sıkılı.. V olunduğunda kalçanın ağırlığı bele rahatsız vermeyecek şekilde açıyı ayarlama ve bütün kasları sıkıp, nefes de içeri çekili haldeyken bir süre sabit kalma.. (5 saniye kadar)

X