Erkek İnfertilitesi Testis Kanseri

Erkek Faktörü / Erkek İnfertilitesi
hayırlı cumalar

ebrubucum hatırlamazmıyım ben seni sana bakarken buldum konuyuda zaten :))))
yoksa tokatlımısın sen hemşerimiyizzz :))))
araştırmamı mutlaka yapıcam ama çapa bize biraz uzakkk biz anadolu yakasındayız hatta kocaeli :))))

severcim merhaba canım, hatırlamana sevindim :)) evet ben de tokatlıyım...
canım çok da uzak sayılmazsınız..millet nerelerden kalkıp geliyo canım..eğer özele gideriz derseniz Şişli'de özel muayene yeri...inşallah ağrıları geçer eşinin tatlım...sağlık herşeyden önde canımcım

yok fadimecim ben kavanozlara koymadım sosları...plastik kaplara koyup derin dondurucuya attım..şişe işini hiç yapmadım...ters çevir kavanozları falan..ben çok güçlü bir insan değilim..şişelerin kapağını iyi çeviremem diye korktum kaydirigubbakcemile3
fadime sen eşine endişeni anlattın mı, kontrol olacak mı canım

evet canım anlattım zaten o da bana söylüyordu kendisine rahatsızlık verdiğini ağrıdığını falan bakalım bu sıralarda işleri epey yoğun diyor sevk alabilirse gideriz ankaraya ..

severcim merhaba canım, hatırlamana sevindim :)) evet ben de tokatlıyım...
canım çok da uzak sayılmazsınız..millet nerelerden kalkıp geliyo canım..eğer özele gideriz derseniz Şişli'de özel muayene yeri...inşallah ağrıları geçer eşinin tatlım...sağlık herşeyden önde canımcım

canım eşimin allaha şükür ağrısı sızısı yok şişli etfale gitti orada olucak büyük olasılıkla ameliyatı tanıdık var ondan tabiki sağlık için uzaklık yakınlık sorun değil ama eşimin kendi işi olduğu için bırakıpta gidemiyo çok fazla hakkımızda hayırlısı olsun siz ne yaptınız dondurduklarınız ilaçtan öncemi sonramıydı tüp bebekte kullanabilecekmisiniz rabbim hepimize hayırlı ve tez vakitte sağlıklı ve hayırlısını nasip eder inş.:Saruboceq:

kızlar hayırlı cumalar...dualarınız bu mübarek günde kabul olur inşallah

Havvacım, çok güzel yazmışsın canım, çok teşekkürler..içimi rahatlattın...ve de geçmiş olsun canım...bu sene de bizim yılımız oldu sürekli hastalık, maddi sıkıntı, üzüntü le geçti...Allah beterinden korusun, bu günlerimizi aratmasın ...gelecek hafta soracağım kontrol sırasında...ay ne güzel yaa, hayal ettim bir an...isim arayacak mıyız acaba doğacak bebişlerimize...bir an düşüncesi bile daldırdı beni...

ayy haberleri izliyorum..trende birisi bir yolcuya ayağın kokuyor demiş, ayağı kokan yolcu diyen adamın kafasını kesmiş...biz nasıl millet olduk aman yarabbim

içini biraz da olsun rahatlatabildiysem ne mutlu bana.seni en iyi anlayanlardan biride benim canım.maddimanevi bu sene sıkıntıiçinteydik şükür ki geçti.bir daha gelmez inşallah.hatta babamlara bile yardım ettik bu sıkısıklıkta.
dediğin gibi canım artık insanların tahammülü kalmadı herhalde.hemen dinlemeden patçat kaba kuvvet.Allah sonumuzuhayır etsin.sizlerede hayırlı cumalar canım.benimde arkadaşım gelecek bugün makarna böreği patetes oturtması ve pilav yaptım.tokattan gelecek hemşon.yine görüşürüz.

evet canım anlattım zaten o da bana söylüyordu kendisine rahatsızlık verdiğini ağrıdığını falan bakalım bu sıralarda işleri epey yoğun diyor sevk alabilirse gideriz ankaraya ..

ah canım benim iş yoğunluğu hiç bitmez ki :KK43:( inş en kısa zamanda sevkini alabilir...sakın peşini bırakma canım...ağrıları gün geçtikçe artacaktır eğer kisti büyürse...siz direk Ankara ya gidin canım vakit kaybetmeden...

Son düzenleme:
canım eşimin allaha şükür ağrısı sızısı yok şişli etfale gitti orada olucak büyük olasılıkla ameliyatı tanıdık var ondan tabiki sağlık için uzaklık yakınlık sorun değil ama eşimin kendi işi olduğu için bırakıpta gidemiyo çok fazla hakkımızda hayırlısı olsun siz ne yaptınız dondurduklarınız ilaçtan öncemi sonramıydı tüp bebekte kullanabilecekmisiniz rabbim hepimize hayırlı ve tez vakitte sağlıklı ve hayırlısını nasip eder inş.:Saruboceq:

oh iyi...ağrısı sızısı olmasın...eşim uykudan uyanıyordu dönüp hareket ettiğinde...ağrısı artmıştı iyice...ne yazık ki hastanelerde tanıdığının olması çok önemli...yoksa yüzüne bakmıyorlar...şu sağlık sistemini bir düzeltemediler gitti...varikoselin dereceleri oluyor..sizinki ne durumda canım
biz ameliyattan sonra dondurttuk...tüp bebek tedavisi için önce birikim yapmamız gerekiyor...aslında hemen rapor alabiliriz...bakalım işte...ben işten çıktım ve tekrar işe girene kadar tüp bebek hayal bize..bu krizde de iş bulmak pek kolay olmayacak gibi :KK70:

Son düzenleme:
içini biraz da olsun rahatlatabildiysem ne mutlu bana.seni en iyi anlayanlardan biride benim canım.maddimanevi bu sene sıkıntıiçinteydik şükür ki geçti.bir daha gelmez inşallah.hatta babamlara bile yardım ettik bu sıkısıklıkta.
dediğin gibi canım artık insanların tahammülü kalmadı herhalde.hemen dinlemeden patçat kaba kuvvet.Allah sonumuzuhayır etsin.sizlerede hayırlı cumalar canım.benimde arkadaşım gelecek bugün makarna böreği patetes oturtması ve pilav yaptım.tokattan gelecek hemşon.yine görüşürüz.

ay kötü günler herkese geride kalsın.. yasakkelime kıs hep kilo aldıracak şeyleri bir arada yapmışsın..accık sulu şeyler yapsaydın ya lülülülülülü cokacimcoook
dün kardeşim 2:30 gibi aradı kız arkadaşımla akşam yemeğe gelecez diye...kız da ilk defa evime geliyo...zaten uzun süre yoktum..temizliği nasıl yaptım yemekleri nasıl yetiştirdim anlatamam.. -tatlicadiarzu- bazen erkekler herşeyi basit görüyo...uyardım kenara çekip accık erken arasaydın ya diye kafamçokkarıştı
ay ama Allah tamamına erdirsin çok yakıştılar birbirlerine kendisi Rizeli...annem bizimkileri lazlar kaptı hep diye gülüyo...benim eşim de Trabzonlu opuyorumnanaktan

kızlar bakın bi

Şiddetli erkek kısırlığı alanında son yıllarda görülen en önemli gelişme kuşkusuz menisinde hiç sperm hücresi bulunmayan erkeklerde görülmektedir. Cerrahpaşa Tıp Fak. Androloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Halim Hattat, Mynet okurları için yazdı.

Azospermi menide hiç sperm görülememe durumuna denir. Bu hastalarda azoospermiye sebep; hormonal veya genetik bozukluklar , çocukluk çağında inmemiş testis veya fıtık nedeniyle geçirilen ameliyatlar, testislerin yerinde olmamasının geç farkına varılması ve erişkin yaşta ameliyat olmak yada hala testislerin yerinde olmaması ( kasık kanalından torbaya inip çıkan , kasık kanalı veya karın içinde vb ) , çocukluk çağında geçirilen ve testisleri şişirerek faaliyetini bozan ateşli enfeksiyonlar ( kabakulak, menenjit vb ) testis tümörü nedeniyle ameliyat sonrası kemoterapi veya radyoterapiye maruz olmak , çeşitli travmalar (trafik kazası, spor yaralanmaları) olabileceği gibi sperm yollarının doğuştan olmaması, gelişmemesi veya tıkanık oluşudur. Çocuk sahibi olamayan azospermik erkekler artık 'mikroskobik testiküler sperm ekstrasyonu' dediğimiz "mikro tese" yöntemiyle çocuk sahibi olabilmektedirler.

Bir erkeğin menisinde hiç sperm olmaması değişik nedenler ile ortaya çıkabilir. Bunların bir kısmı sperm kanallarının tıkanıklığına bağlıdır. Böyle bir durumda testislerde sperm üretimi olmakla birlikte bu spermler kanallardaki tıkanıklık nedeni ile meni ile dışarıya atılamamaktadır. Bu durumda tıkanıklığa bağlı sperm olmamasından söz edilir. Tıkanıklığa bağlı azospermi olgularında ince bir iğne ile tıkalı olan kanallara ya da testis dokusu içine girilerek küçük parçalar alınır. Bu parçalar içinde sperm bulma oranı %100'e yakındır.

Tıkanıklığa bağlı olmayan durumlarda ise testislerde sperm üretimi ya hiç yoktur ya da belirli alanlarda çok sınırlı sayıda olmaktadır. Testis dokusu içinde binlerce küçük tüp benzeri yapı vardır ve bu yapılarda sperm üretimi değişik aşamalarda devam eder. Bazı tübüllerde hiç üretim olmazken bazılarında az sayıda sperm olabilmektedir. Cerrahi sperm arama yöntemleri ile Testisin değişik bölgelerinden alınan çok sayıda parça incelendiğinde sperm hücresi bulunabilmektedir.

MıKROSKOPıK TESE yöntemi böyle vakalarda sperm elde etme şansını büyük oranda arttırmaktadır. Menisinde sperm olmayan erkeklerde, ameliyat mikroskobu kullanılarak testisinden sperm elde etmek için yapılan bu işlemde, sperm bulunan alanlar daha kolay tanımlanarak sperm elde edilebilmektedir.

Genel anestezi altında yumurtalıklar açılarak mikroskop altında incelenir. Bu yöntemle yumurtalıkta sperm üretilen bölgeler daha iyi seçilmekte ve alınan doku miktarı daha az olduğundan çok sayıda alandan parça alınabilmektedir. Bu dokular laboratuarda embriyolog tarafından kesilerek kanalların içine dökülmüş ya da kanallara yapışık olan sperm hücreleri ayıklanarak mikroenjeksiyon işleminde kullanılır.

Bu yöntemin avantajları:

-Testisin mikroskop ile incelenmesi sperm bulma şansını da yükseltmekte ve daha fazla sayıda sperm elde edilmesini sağlamaktadır. Eski tekniklerle sperm bulma oranı %30-40 arasında değişmekte iken, bu teknik ile sperm bulma oranı %60-70 civarına çıkabilmektedir.

-Diğer önemli bir konu da hastanın testisinden doku kaybının eski yönteme göre 70 kat daha az olmasıdır. Böylece, operasyonda testislerin en az zarar görmesi sağlanmakta, salgılanan testosteron hormonunun kandaki seviyesini azaltacak işlemlerden kaçınılmaktadır.

-Mikroskop altında yapılan bu yöntemin diğer bir avantajı ise, testisi besleyen damarlara zarar vermeden kesi yapılabilinmesidir. Bu nedenle operasyon sonrası oluşacak yan etkiler azaltılabilmektedir. Çoklu biyopsi ile başarılı olunamamış ve Klinefelter sendromu gibi genetik nedenlere bağlı sperm yokluğu olan kişilerde bu yöntemle %60'ın üzerinde sperm bulma şansı elde edilebilmektedir.

Sperm Üretimi

Sperm üretimini hormonlar kontrol eder. Bu hormonlar, FSH, LH ve Testosterondur. Spermler, ejakülasyon öncesinde seminal bezler ve prostat bezinden salgılan sıvılarda meniye karışır. Meninin ilk kısmı çinko, yağlı bileşikler, amino asitler ve enzimler içerir. ıkinci kısmı ise spermlerin kadın üreme organları içinde ilerleyebilmeleri için rahim ve tüplerin kasılmasını sağlayan, spermleri besleyen ve vajinanın asit ortamını nötralize eden maddeler içerir.

Günlük Yaşamda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:

-Sigara sperm sayısını, hareketini ve yapısını olumsuz etkiler. Sigara içen erkeklerin eşlerinde düşük ihtimalinin arttığı belirlenmiştir.

-Alkol, sertleşme sorunu ve sperm üretiminde bozulmaya neden olur. Kronik alkolizm vakalarında testisler küçülür, testosteron üretimi bozulur.

-Uyuşturucu maddeler sperm kalitesini ve üretimini olumsuz etkiler. Bu maddeler hormonal dengesizliklere de yol açar.

-Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlar sperm üretimini olumsuz etkiler, bu etki geçicidir. Antibiyotiklerin birçoğu, parazit ilaçları, depresyon, mide ülseri, hipertansiyon ve alerjik hastalıkların tedavisinde kullanılan bazı ilaçların erkek üreme sağlığını olumsuz etkilediği gösterilmiştir.

-Kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar sperm üretimine zarar verir. Bu ilaçların bir kısmının etkisi kalıcı olabilir. Kemoterapi öncesinde bu hastalardan ileride kullanılmak üzere sperm örnekleri alınarak dondurulabilir.

-Testislerde sperm üreten hücreler radyasyona çok duyarlıdır. Meydana gelen hasarın derecesi ve kalıcılığı radyasyon dozuna bağlıdır. Radyoterapi gören hastalarda sperm üretimi 3-5 yıl içinde tekrar başlayabilir.

-Yüksek ısı özellikle sauna ve sıcak su banyoları sperm üretimini olumsuz etkiler.

-Haşere ilaçları da sperm üretimini olumsuz etkiler.

Özetle, Sperm hücresinin meniden, yumurtalık kanallarından veya doğrudan yumurtalıklardan gelmesi gebelik oranlarını etkilememektedir. Günümüzdeki tek engel kadın yumurtasının kalitesi olarak ortaya çıkmaktadır. Uzmanlar kaliteyi belirleyen en önemli faktörün kadının yaşı olduğunu belirtmektedirler. Yıllar sperm hücresinin kalitesini etkilemezken kadın yumurtalıkları üzerinde olumsuz etkiler yaratmakta ve gebelik oranları kadın yaşı ile birlikte düşmektedir

bir doç.dr un tezinden...

RT sonrası sprm. kazanan bir çok erkekte sperm sayı ve motilitesi düşüktür ve kromozomal anomali oranı yüksektir (doz bağımlıdır ve RT’den sonra 3 yıl kadar sürebilir, bu nedenle testiküler radyoterapiden sonra 1-3 yıl kadar kontrasepsiyon önerilmelidir).

slm kızlar.nihayet gelebildim evime.kızlar ben yokken o kadar gevezelik yapmışsınız ki linki okuyavna kadar canım çıktı.bu arada yeni arkadaşlar geelmiş onlara da hoşgeldin diyeyim.işim çok fazla ev berbat okulda başlıyor yarın.neyse artık yoğun bir iş temposuna girecem o kadar tatil yaparsam.sever çok geçmiş olsun sana.ebrucum sen de çok kafaana takma.gerçekten her dr. aynı hastaya farklı şeyler söylüyolar.bazen kendi söyledikleri bir şeyi daha sonraa inkar edebiliyorlar.her şeyin başı sağlık.inş en kısa zamanda iş bulursun.

ah meryemcim yaa...nerelerdesin :KK70: özlettin kendini...oh evine geldin tekrar, insan rahatlıyor vallahi (tabii bana göre...ben yatağını yastığını arayanlardanım)
yeni dönem hayırlı olsun canım...ev işine de kendini sıkma...olduğu kadar amannnn...ben de geçen çarşamba geldim...Allahtan eşim ev ile ilgilenmiş...ama erkek eli yine de tam olmuyor
memleketten huzurlu ayrıldın inşallah...düğününüz nasıldı...ailen baskı yapmamıştı, sonrasında da aynen devam etmiştir inş
canım bence de herşeyin hayırlısı..takmamaya çalışıyorum...

Havvacım sana bir sorum olacak..benim eşimin göğüs altından itibaren orta kısmındaki kıllar döküldü iyice...eşinde de öyle bir şey oldu mu...tam orta kısım 10 cm falan genişliğindeki alanda...

evet canım insanın evi gibi olmuyor.o kadar uzun süre memlekette kalmışım ki kendi yatağımı yabancıladım nerdeyse.benim eş de evi kendince temiz tutmaya çalışmış ama düzeni sağlayamamış.silmiş balkonları yıkamış falan filan.ebrucum benim eşime de demişler sakalların azabilir falan diye.ama bizimkinin iki testisi yok.ssizinki farklı.gerçi bizzimkinin sakalları yerinde çok şükür.hatta dr.kontrolüne gidince dr. hemen sakallara bakıp maşallah sakalallar yerinde diyor.ssen yine de bir dr.a sor.

merhaba meryem hoşgeldin umarım düğün güzel geçmiştir.ben seni az çok tanıyorum....epey tatilde yaptın ii ettin şimdi okul falan derken ...sıkılırsın sana değişiklik olmuş...

meryemcim kısa zamanda eşin alıştırır seni o yatağa :kedi: yarın kontrolümüz...ayy dua edin canlarım benim...inşallah güzel haberlerle döneriz...yaa aklıma takıldı...eşlerinizin baldır kaslarında falan ağrı oldu mu...eşimin bir haftaya yakındır ağrısı var...sanki ağır sor yamış da kasılmış gibi...amannn herşeyden panik olur oldum yaa

fadime senden ne haberler...eşin nasıl tatlım...işleri kolaylasın da dr a gitsin artık yaaa

inan ebrucum benim eşim hep o derten yakınır ama ayakta çok duruyorum ondan der ben de öyle dşünüyorum aksini düşünmek istemiyorum.inş yarın güzel haberler verirsin bize panik yapma.
havvacım senden ses yok yoksa görevlendirmen çıkmadı mı.gerçi öğleci isen nete girmek zor.
fadimecim ben de seni az çok tanıyorum .inş ileriki zamanda daha iyi tanırız birbirimizi.
ebrucum dualarımız seninle sonuçları hemen bize bildir.

meryemcim yaa...demin eşimle konuştuk...benim kontrole gelmemi istemiyor...çok canım yandı o öyle deyince...hep beni uzak tutmak istiyor..oysa ben yanında olmak istiyorum...o da kendince beni koruyor...ama nafile..ne yapıp edip gideceğim inşallah...ay heyecanlandım gene...bu kas kesmesi yeni oldu...hiç yoktan...bakalım yarın soracağım onu da...
canım ben bazı haberleri bulup göndermiştim sana...okuyabildin mi...kök hücre hakkında falan...gerçi sen de görmüşsündür belki...kızlar dualarım hep sizle...ne zaman dua etsem isminizi tek tek sayıyorum...dualarımız kabul olur inşallah hayırlısıyla

ebrucum haber vermemişsin daha.neyse iyi haber geç duyulur.inan bizde de tam tersi oluyor.eşim kendisiyle gelmemi ister.ben ise gitmek istemem.sanki dr.her an kötü haber verecekmiş gibi gelir.bir de dr.lardan bilinen gerçeği duymak bana acı veriyor.dr.a gittiğimizde hep dr.lardan sizin için iyi gelişmeler var demesi umuduyla gidiyorum yani kendimi ona koşullandırıyorum o nednle pek gitmek istemem.evet yazılarını okudum.daha öncede bir kaç yerde daha okumuştum yinede emeğine sağlık.yine görürsen bana yollamanı isterim.çünkü yoğunluktan farketmeyebilirim.duaların için çok teşekürler.inan duadan başka isteyecek başka bir şeyim yok.allah yar ve yardımcımız olsun.

kısllar günaydınn

meryemcim kusura bakma, eşimin annesine gittik ve akşam geç geldik eve...eşime sen yat benim uykum yok dediysem de hadi yatalım dedi, kıramadım...dün sadece dıarıdan anormal birşey var mı diye baktı dr...yanık vs...iyiymiş tombişim...bir de kan testi istedi, 1 ay sonra olacak onu da...ameliyatı yapan dr a da göründükten sonra...Allah tan hayırlısı bakalım...

dün bir de radyoterapiden sonra ne kadar beklemeli diye sordum, çünkü Ank daki bir prof 2-3 yıl demişti hatırlarsan... :KK43:(( e bende de yaş 32....
neyse dr pek bi muğlak konuştu...bir hafta sonra arayın beni bir araştırayım dedi...aslında hemen cevaplaması gerekirdi...hiç hoşuma gitmedi bu olay....ama diğer taraftan araştırması hoşuma gitti...kafadan cvp verenler çok çünkü...
meryemcim her dua edişimde ismin geçiyor merak etme fıstık kaydirigubbakcemile3

ee havva ve fadime nerede..kaçaklara bak sen şimdi

X