Erkek İnfertilitesi Testis Kanseri

Erkek Faktörü / Erkek İnfertilitesi
merhaba canım ismim fadime benide duarınızdan eksik etmezseniz çok sevinirim.canım hiç üzülme herşeyde bir hayır vardır inş tedaviler sonucunda sizlerinde güzel bebişleri olur.tıp artık gerçekten çok ilerledi.bakalım bende 2. bebeği düşünüyorum eşimin bu rahatsızlığından dolayı olmayadabilir bende bilemiyorum doktora gideceğiz ama ne zaman belli değil.canım o köyde gerçekten zaman hiç geçmiyordu allahtan hemen çocuğum olduda onunda geçirdim zamanımı yüksekokul mezunuyum ama çalışmıyorum malum oralarda zaten iş imkanı da yoktu.şimdi kütahyadayız merkezde değiliz ama oralardan çok daha iyi.bende sizler için dua edeceğim bende bu topikteyim artık....

tekrar hoşgeldin fadime.bence ikinci çocuğunda olur merak etme.sonuçta kist tek testistedir.hem bebişin küçükmüş korunmadan zamana bırakın zaten kafaya takmayınca olur.ki senin bir oğlun var onunla ilgilenirsin.senin yerinde değilim amabenim bir çocuğumbile olsa razıyım diyorum ama dediğim gibi yerinde olsam belki bende ikinciyi isterdim.sonuçta insanoğluyuz isteklerimizin sonu yok.
gerçekten iyi zaman geçirmişin.ama varto diğer yerlere göre daha rahattı.belki duyuşundur.zaten okul falan derken akşamoluyordu.zaman hızı geçti.hafta sonlarıda muşa gezmeye giderdik.ama yinede orda zaman geçirmek zordu sonuçta kar insanı yıpratıyordu.yılın 7 ayı kar ve soğuk.

kızlar merhaba canlarım...dün giremedim siteye, memleketten döndüm...12 saat yolculuk insanın feleğini şaşırıyor...ayyy docamı nasıl özlemişim ama nasıll ...aççkım benim, bi daha gitme o kadar uzun diyo sürekli...Allah hepimizin muhabbetini artırsın eşlerimizle...iyi ki varlar vallahi...
yaa canım sıkıldı şimdi...Havvacım sen de sorsana dr una...çok tanınan bir prof a mail atmıştım..size aşağıya kopyalıyorum...ben de korunmuyordum...
Öncelikle geçmiş olsun. Seminom tedavi ile oldukça yüz güldürücü sonuç alınacak bir tümördür, umarım tamamen iyileşir.
Sanırım ilaç tedaviniz bir süre daha devam edecek. ılaçların sperm kök hücreleri üzerine mutajenik etkileri olabilir. Yani ilacın etkilediği sperm ile çocuk gelişirse bazı anomaliler ortaya çıkabilir, kesin olmasa da. Bu nedenle 2 yıl kontrasepsiyon uygulayıp, gebe kalmamanızı öneririm. Dondurttuğunuz spermler de, eğer ilaç tedavisinden sonra yapılmışsa, kullanmayın. Ama ilaçtan önce ise, tüp bebek yapılabilir. Sakın bu 2 yıl içerisinde menideki hücreleriniz ile tüp bebek denetmeyin. Bekleyin, 2 sene geçsin sonra denetin. ılaç tedavisi ne yazıkki hastaların büyük kısmında (%80) sperm üretimini tamamen ortadan kaldırıyor. Yani, bir süre sonra hiç sperm çıkmayabilir (azoospermi). Ama 4 yıl içinde %80 geri döner. Dönmez ise, ameliyatla testislerden TESE yöntemi ile sperm bulunabilir. Ne yazıkki bazı hastalarda testislerden de sperm bulunamayıp, çocuk sahibi olma şansları ortadan kalkıyor. Ama bu olasılık düşük.
aklıma kurt düştü şimdi

Havvacım, en yakınlarımız bile arada olmadık şeyler söyleyebiliyor..canını hiç sıkma...sonuçta anneler bize en yakın insanlar...bir derde girse başımız ilk onlar koşar sorgulamadan...bir hatamız olsa yine de onlar bağrına basar babalardan önce...bu yüzden yaşına ver canım...hakikaten bu devletin işini anlamak zor...geçenlerde haberlerde vardı...20 derslik okulda da 2500 öğrenci mi ne varmış...sizi hemen atasalar ya...sonra da gençlik iyi yetişmiyor derler sürekli sistemi değiştirmeye çalışırlar

Fadimecim, tekrar hoş geldin...dualarımız seninle canım...sen nasılsın

ay meryem de gelse artık yaa

öptm kıslarr

sende hoşgeldin ebrucuğum normalde kim ne derse takmam istemiyoruz diyorum geçiyorum meselabenibabannem büyüttü o dadiyomuşki havvam soğuk kaptı muşta sivasta falandiyomuş ben sivasta okudum.bende he soğuk "kaptım biraz ısınayım bebem olur hacıanne diyorum:)"
canım bende sürekli başka siteleri takip ediyorum yazılan yazılarıda okudum.ama bizim eşimiz radyoterapi aldı oda çok düşük derecede kemoterapiyani ilaç tedavisi alsaydıdoktor demişti zaten en az 2sene çocuk olmaması gerekir diye.radyoterapi için 3 ay geçmesi yeterli.spermler 3 ayda hatta 72 gün 2.5 ay bile yeterli ışınlı sprmlerden kurtulmak için.bide eşimde herhalde öncedende azdı.çünkü genetik kayınbabamdada aynı sorun varmış ama ilaç kullannı kullanmaz kayınvalidem hamile kalmış.belki ilaçlara tepki veriyor.hatta bende evicap ve klomen adlıilaçları aldırttım ama kullanmadı daha.biraz daha zaman geçsin tekrar test yaptırıp doktora gösterip öyle kullansın.bu arada benim eşim ağrı kesici bile işmedi yanidoktor vermedi ilaç falan.senin eşin kullandımı canım?

merhaba Havvacım, benim de kafam karıştı..ilaç dediği radyoterapi mi acaba diye..ay ne bileyim yaa...eşim sağlıklı olsun da...şimdi karşımda ne güzel ayaklarını uzatmış oturuyor...canım benim..göbüşü de büyümüş ben yokken...diyete başlatacağım...ilaç olarak tek mide ilacı kullanmıştı..o da mide bulantısı yaptı diye...haa bir de kabızlık ilacı...bağırsakları iyi çalışmadı radyoterapi sırasında...
bu dr şimdi bana cevap yazar mı yazmaz mı bilmem..ama içime kurdu düşürdü...ama öyle birşey olsa bizim dr lar da söylerdi değil mi...
spermler 3 ayda bir yenileniyor haklısın...bakalım ne olacak...ben klomen vs kullansın istemiyorum...neticede hormonlarıyla oynuyorlar...hormonlarla oynamak pek iyi değil...hele de uzun dönem oynamak...yaa bizim sağlığımız iyi olsun yeter...içim her ne kadar çocuk diye de acısa da, eğer hayırlı değilse olmasın ne yapalım...benim gibi sizzin gibi niceleri vardır...benim teyzemin de çocuğu olmamış eniştemden dolayı...he korkardım, başıma geldi :KK70:...Allah hepimize hayırlı, sağlıklı, bol tatlı muhabbetli ömürler versin

amin canım.ya kafana takma millet kemoterapi alıyor çocuk istiyorda biz mi istemeyelim.ya canım doğru hormonlarla oynamamak lazım ama hormonlar bozuksa takviye etmek lazım.dediğ gibi kayınbabam 6 sene sonra ilaç kullanmış öyle olmuş.belkide spermler ilaca tepki verecek.zaten hormonlardandolayı spermleri az üretiyorlar.tabi ilaç çare değil.kiminde etki ediyomuş kimindede ters tepki verebiliyormuş.o yüzden doktora görünenmeden bişey kullanmayalım dedim.
canım ne güzel eşine seviyorsun:)bende kıskandım valla benim bebişimde ayaklarımı ısıtıyor hiç ısınmazda:)çocuk bir türlü ısıtamadı:)canım bebişlerimiz onlar tabiki önce sağlık ve huzur.çocuğu olupta mutsuz olan yada boşananbir çok çift var.bizim durumumuzda olan bir çok insan var.
bu arada ilaç dediği kemoterapi bence canım içini rahat .mide ilacı falanda bişey yapmaz zaten.kemoterapi ilaçları çok ağır biliyorsundur hatta saçları döküyor çok zayıflatyor insan bir nevi çöküyor.bide herşey ALLAH tan canım.benim en yakın arkadaşım tüberküloz hastalığı geçirdi.tam değildi ama tedavi gördü.24 antibiyotik sonra 16 antibiyotik içiyordu.sonra ameliyat oldu geçti evlendi falan şimdi çocuğu oldu adıda AHMET ERKAM tombiş tatlı ve sağlıklı yanikorkma vücüt atar.rabbim istesin yeterki ol desin.sakın korunayım falan deme zaten zor oluyor:)

ebrubu canım öncelikle geçmiş olsun okuyunca çok üzüldüm bişey sormak istiyorum benim eşimede varikosel denildi sperm sayısı her geçen gün düşüyo 3 farklı doktora gittik 3 de muayne etti bu tümorler muayne sırasında belli olur değilmi kafama takıldı şimdi varikosel için ameliyat olacak bende korktum buarada usg renkli dobbler de yapıldı olsa çıkarmıydı onu merak ettim

Havvacım zaten inancım olmasa çoktan çökmüştüm...içim şu an o kadar rahat ki...çok teşekkürler desteğin için...ay senin ayaklar üşüyo...oo benim ayaklar, eller, BURUN!!! :KK70: kış gelince çok üşürüm ben...çok haklısın eşlerimizle iyi olalım yeter ki...hormon ilaçları bir hormonu iyileştirirken diğerini bozabiliyor...ayayayay neyse yaa...içimizi sıkmayalım...olumlu düşünelim olumlu olsun :KK70:
benim eşimin gelecek hafta radyoterapi doktoruna kontrolü var...inşallah güzel haberler veririm size...sonraki ay da ameliyatı yapan dr a gidecek...pifff bugün temizlik yapacağım...eşim evi toparlamış, çamaşırları yıkamış ama yine de bizlerin eli değmeden olmuyor :KK70:..bir de memleketten domates getirdim...sos yapacağım kış için...zor geloor şimdi, alırken kolaydı da :KK43:(
yaaa MERYEEEEMMM bi ses ver...ne alemdesinnn

ebrubu canım öncelikle geçmiş olsun okuyunca çok üzüldüm bişey sormak istiyorum benim eşimede varikosel denildi sperm sayısı her geçen gün düşüyo 3 farklı doktora gittik 3 de muayne etti bu tümorler muayne sırasında belli olur değilmi kafama takıldı şimdi varikosel için ameliyat olacak bende korktum buarada usg renkli dobbler de yapıldı olsa çıkarmıydı onu merak ettim

severcim merhaba, öncelikle çok geçmiş olsun...seninle önceleri yazışmıştık, benim ameliyat işleri öncesinde....hatırladın inş :)
sizinki büyük ihtimalle varikoselden kaynaklanıyordur canım...benim eşimin ağrısı vardı, testisin büyüklüğü ve bulunduğu yer diğerine göre farklıydı...yani diğerine göre küçük ve yukarıda idi...ayrıca renkli dopplerde çıkıyor hayatım...eğer yine de aklına takılırsa Prof. Dr. Ateş Kadıoğlu'na görünmenizi öneririm..kendisi bu konuda çok iyi bir dr..Çapa nın dr u...biz de 4-5 dr a göründük...inşallah güzel haberler verirsin bize...bence varikosel ameliyatı olacaksa bu dr a olsun canım...internetten araştırdığında da göreceksin zaten başarılarını..Allah acil şifalar versin ve neticede meleğini sağlıcakla kucağına almanı nasip etsin en hayırlı zamanda :1hug:

günaydın kızlar nasılsınız bakalım ebrucum sana kolay gelsin kış hazırlığı yapıyorsun bende yaptım geçen ay..havvacım sen nasılsın sanırım sende okula gidip geliyorsun bende iyiyim evde oğlanla uğraşıp duruyorum meryemden ses seda çıkmıyor sanırım nete giremedi henüz. tıp dünyasındaki gelişmelerden haber vermen ne kadar güzel birbirimizle fikir alışverişi yapabiliyoruz.ikinizede kolay gelsin...

merhaba kızlar saol fadimeciğim bende çok iyiyim.dahaokula gidemedim bekliyorum okulumu.aslında meryeme söyleyecektm ama buralarda yok hala belki memlekettedir yada benim gibi bilgisayarı bozulmuştur.canım dün abbas güçlügenç bakış var ona baktım kök hücre ile gelişimi anlattı.dünyada büyük hızla gelişiyormuş..bizim ülkemizde de izin çıktığı an son sürat çalışmalara devam edeceğiz diyor.inşallah kısa zamanda ilerler.sadece çocukiçin değl diğer hastalıklar için de önemli bu çalışmalar.
EBRUcuğum inşallah güüzel haber verirsin.zaten hastalık konusunda içim rahatta benm senden almak istediğm haber sperm artışı.şöyle 50 milyon falan çıksa morfoloji faland düzgün olsa ne sevinirdim:)hayırlı haberleriini bekliiyorum canım.bu arada kolay gelsin benim annişim kırşehirden gelirken 10 şişe yapmış bana.kurutmalar gelmiş.turşularda yakında olur inşallah.
benimde arkadaşım gelecek yarın tokattan canım nurhanım melektir üniversite de beraberdik temizlik yapacam şimdi hoş ev temiz yabancı değil ama adet yerini bulsun temizde olsa içim rahat etmez.kolay gelsin kızlar size.

Radyoterapi ya da kemoterapi yapılmış olması spermler üzerine aynı etkiye sahiptir. Bu nedenle daha önce söylediklerim radyoterapi için de geçerli. Radyoterapiden önce spermler saklamaya alınmışlarsa, sorun yok. ıstediğiniz zaman tüp bebek yapılabilir. Beklemekle spermlerin canlılığı değişmez. Eşinizde tümör çıkmış olması, spermleri olumsuz etkilemez. Aşılama ile tüp bebek farklı şeylerdir. Saklanmış spermler ile sadece tüp bebek yapılabilir. Morfoloji bozukluğu önemlidir ama %4 normal bulunmuş olsa bile bunu tüp bebekte kullanarak, morfolojisi daha iyi olan spermlerle aynı sonuçları almak mümkün.
Saygılarımla.
Prof.Dr. Kaan AYDOS

kızlar merhaba, bir heyecanla açtım maili ama yukarıdaki cevap gelmiş :KK43:(..bunda da vardır bir hayır elbet...sallamayacağm...radyoterapi ile kemoterapi niye aynı olsun ki...aman neyse, üzülmek yok ebruuuu :KK70:

yaa tokatımın domatesleri ne güzel...kırmızı kırmızı bir güzel göründü ki gözüme...pişirip soğutup plastik bardaklara doldurdum strec ile kapatım dondurucuya attım...bakalım nasıl olacak...ama biberlerim acı değilmiş, ben de aksine çok severim acıyı..neyse bi dahaki sefere

fadimecim ben fazla hazırlamadım kışlık için...dondurucuda fazla bekletmemek gerekiyor zaten...az fasülye, bamya, barbunya, domates sosu şimdi de :KK70: benden bu kadar...periodik olarak nohut haşlayıp atıyorum bir de...

yok havvacım yaa baksana dr un dediğine ..içime kurt düşürdü...aslında mantıklı da geliyor..sonuçta ışın veriyorlar vücuda...radyoloji dr u bizi uyarmıştı...bu tedavi kanseri engellese de ilerideki yıllarda vücudun başka bir tarafındaki hücrenin kansere dönüşmesine neden olabilir bu yüzden sürekli kontrol altında tutulacaksınız diye...madem bu risk var, sperm hücrelerinin anotomisini bozması da olası diye düşünüyorum...ama tabii bir görüş yeterli değil...artık araştıracak bir konum daha oldu :KK43:(

valla canım ben anlamadım kaç tane doktorla görüştük samsunda kayseride hatta internette bile çok okudum.kimse kemoterapi ve radyoterapiye aynı demedi.tamam kaan beyiyi bir doktor olabilir ama ben tekkişinin dediğğne inanmam.biz özel bir yerde radyoterapi uzmanıyla görüşeye gittik.bayan okadar işinin arasında bizimle konuşmayı kabul etti.ışınlar spermleri etkileyebilir ama o sırada hamile kalan bir bayanın aslaçocuğu sakat olmaz zaten sperminmorfolojisi bozuksa tutunamaz dedi.biz bunu herkese söylüyoruz amayine de içininz rahat olsun diye çocuk yapmayın diyoruz dedi.bu arada şuana kadar radyoterapi öncesi yapılan sperm testiyle sonrası yapılan sperm testini karşılaştırın dedi.bizo yüzden radyoterapi öncesi sperm testi istiyoruz dedi.çok tatlı bir bayandı.bu şekilde hamile kalan akadaşının olduğunu söylemişti.hatta bende size söylemiştim doktormuş demiştimya.çocuğu sağlıklıymış.ama biz insanlara bunu anlatamıyoruz o yüzden bu esnada çocuk yapmayın diyoruz dedi.
zaten mantıklı düşünsene kemoterapi alan kişi çok etkileniyor bizim eşlerimiz nerdeyse hiç etkilenmedi.ki ben eşimlekaç kere gittim hasteneye.bazıları çok yüksek dozda alıyor.benimeşim1-2dk falan aldı.verebileceğimizin en azını verdik dediler.
bu arada bişey daha anlatayım.babam dün ameliyat oldu.aslında 1 ay önce olmuştu.kayınbaba dmat maşallah bu sene:)babam rahatsızlandı ameliyat olduğu prof. a gitti.doktor çok büyük doktor türkiyenin her yerinden hastası geliyor.babama ameliyat olduğun yer yırtılmış hemen yatacan demiş.hatta platin takılması lazım demiş.neyse babam birde özele gideyim dedi ve gitti.ordaki doktordasenin ameliyatolduğun yer sapa sağlam ne platini gerek yok demiş.diğeri prof. babamı korkuttu nerdeyse boşuna platin takacaktı.şimdi başka yerde ameliyat oldu ve çokiyi.yani ne diyeceğimi anlamışındır.her doktora güvenme.herkes herşeyi der.bence bu işten en iyi anlayan radyoterapi uzmanları.sonuçta ne kadar verileceğini ışının nereye verileceğini zararlarını vs.herkesten daha iyi bilirler.sonuçtabu konuda uzman olmuşlar.içini rahat tut.olayı akışına bırak.nekadar kötü düşünürsen başımıza o gelir.benşuna inanıyorum bebişlerimiz olacak ve biz bu topikte onlara isim bulmak için konuşacağız.hangi beşiği alacağımızı bebeğimizi nasıl büyüteceğimizi konuşacağız.

canım babana çok çok geçmiş olsun inş en kısa zamanda sağlığına kavuşur..

fadimecim ben fazla hazırlamadım kışlık için...dondurucuda fazla bekletmemek gerekiyor zaten...az fasülye, bamya, barbunya, domates sosu şimdi de :KK70: benden bu kadar...periodik olarak nohut haşlayıp atıyorum bir de...

evet canım bende domatesleri dolaba koymadım kavanozlara koydum çok iyi oluyor kışın rahat ediyoruz.nohutu da haşlayıp koyuyorum lazım olduğunda kullanaması çok rahat.ne yapcan işte dünya işleri uğraşmazsakta olmuyor..:hulya:

saol canım bu sene geçsin gitsin artık ameliyatlar yılı oldu bizim için ama yinede şükür sonuçta Allah herkese vercekse devalı hastalık versin.

kızlar hayırlı cumalar...dualarınız bu mübarek günde kabul olur inşallah

Havvacım, çok güzel yazmışsın canım, çok teşekkürler..içimi rahatlattın...ve de geçmiş olsun canım...bu sene de bizim yılımız oldu sürekli hastalık, maddi sıkıntı, üzüntü le geçti...Allah beterinden korusun, bu günlerimizi aratmasın ...gelecek hafta soracağım kontrol sırasında...ay ne güzel yaa, hayal ettim bir an...isim arayacak mıyız acaba doğacak bebişlerimize...bir an düşüncesi bile daldırdı beni...

ayy haberleri izliyorum..trende birisi bir yolcuya ayağın kokuyor demiş, ayağı kokan yolcu diyen adamın kafasını kesmiş...biz nasıl millet olduk aman yarabbim

yok fadimecim ben kavanozlara koymadım sosları...plastik kaplara koyup derin dondurucuya attım..şişe işini hiç yapmadım...ters çevir kavanozları falan..ben çok güçlü bir insan değilim..şişelerin kapağını iyi çeviremem diye korktum kaydirigubbakcemile3
fadime sen eşine endişeni anlattın mı, kontrol olacak mı canım

X