Ten rengi çingenelik aşağılanmak ırkçılığa hayır

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Sevgicicegim99

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
10 Ağustos 2018
1.037
357
İyi geceler kardeşler.
. Burada beni anlayacak bir sürü insan vardır eminim. Ben ırkçı değilim ırkçılığı sevmem. arnavutLara gelin geldim. kendim arnavut değilim.
Dedemlerin her ikisi de Bulgaristandan göçmüşler yıllar önce.
Babam bildiğin esmer annem beyaz tenlidir. Ben de ikisinin karışımı buğday tenliyim.

Ten rengimizi seçemiyoruz beyaz tenli olmak isterdim en azından kürt müsün macır mısın köylü müsün diye sormazlardı insanlar. Yıllar önce iş görüşmesine gittim adam doğulu musun diye sordu.Bence beyaz ten daha güzel nur yüzlü gibi oluyorsun. Soluk gözükmüyorsun.
👍
Eşim bildiğin esmer Gel gelelim kızım, babannesi ve anneannesi gibi beyaz tenli. 😍😘

yeşil gözlüyüm koyu kahve saçlıyım buğday tenliyim. Bir keresinde kaynanam yüzün sapsarı hasta mısın demişti. Halbuki hiç bir şeyim yok normal halim.
Yani p. atak yüzünden kullandıgım ilaç kilo da aldırdı. 15 yaşındaki güzelliğim yok bundan da eminim ☹
Ne yapalım eskisi gibi kalamıyoruz .
İnsan evlenince bir de çocuk olunca değişebiliyor. Evlendiğimde 55 kiloydum şuan 68.
Boyum var çok kilolu durmuyorum ama kilom yüzüme gidiyor. Gıdım var. Neyse

Ten rengim beyaz desen değil esmer desen değil. Sarı benizli derler ya öyleyim.
Kürt olsam ne olck laz olsam ne olacak hepimiz insan değil miyiz.

Ev hanımıyım 20 aylık evladım var. Eşimin babasının evınde oturuyoruz. Alt katlarda eşimin amcaları oturuyor. Amcalarda sıkıntı yok adamlar ne karışacak. Her şeyi karıları yapiyor. Dün akşam 2 yengesi oturmaya geldiler bunlar biri 50 yaşında diğeri 67 çay demledim içtiler falan bizim düğün cd sini izlememişlerdi izlediler
Eşimin yengesi kızıma dediki gülerek "ÇİNGENE "
Ben bir tuhaf oldum bizde çingenelik YOK.
Çingene değiliz. !!
Bende "yenge o nasıl laf çingene değiliz biz ki kızım çingene olsun" dedim
Benim kızım Arnavut dedim bozmadan.
Diğer yengesi de "KARIŞIK" dedi.
Ne yani çingene arnavut karışımı mı benim kızım ? Ne demek istiyorsunuz siz?

Neden öyle dedin yenge?
dedim
Nazar değmesin diye kızıma ÇİNGENE demişmiş.
Sizin evladınıza çingene denilirse ne tepki verirdiniz.?

23.30 a kadar oturdular. Gitmek bilmediler. Ben mesafe koymak istiyorum ama onlar koymuyor.
Geçen gün annemler geldi.
Yine yengesi diyor ki annenler geldi çok oturmadılar diyor. Sizene ya sizene.

Kaynanam der ki "deli gibi yalnız olunur mu" Yalnızlık Allaha mahsus"

"Öyle davran ki annesi nasıl güzel yetiştirmiş desinler " diyor.
Ben güzel davranıyorum da insanlar kulp buluyor

Ne kadar az insan o kadar çok huzur.
Eşimin babasının evi de olsa ben kayınpederimin akrabalarıyla görüşmek zorunda değilim ki yüz verince astarını istiyorlar.
Dedikoduyu çok severler hep insanlar hakkında konuşurlar.
Ne yemek yaptığımı sorarlar nereye gittiğimizi sorarlar. Nerden geldiğimizi sorarlar.
Markete giderken bile nereye gidiyorsun derler

Eşimle gezmeye gidecektik bir pazar günüydü. Yengesi "nereye? Diye sordu Bende hava güzel çocuğumu gezdiricem deyince, yanındaki eltisine " onlar gezerler " dedi .
Ben de genciz biz daha bırakın gezelim anlamında birşey dedim gülerek.
bu diyalog benim hiç bir şeyim değil eşimin amcasının karısı ile geçti.

Ben sonuçta gelinim beni 6 yıldır tanıyorlar arnavut olmadıgımı da biliyorlar.
Arnavutlar macırları sevmez bilen bilir.
Macırım demedim ben onlara.
Yaşadığım şehrin yerlisi olduğumu söyledim.
Öyle bilsinler. Zaten doğma büyüme bu şehirdeyim

Ben mesafe den yanayımdır. Mesafe candır.
Şimdi ben bu ÇİNGENE lafına karşılık nasıl davranayım. ??
Ben sevmem öyle lafları.
Yüzüne açıkça söyleyeyim mi.

Kızıma çingene deniyorsa o zaman eşim arnavut olduğuna göre Çingene olan ben olmuyor muyum onun sözüne göre?

Çingeneyi memleketinizden dolayı mı söylediler yoksa sevmek anlamında mı?
Mesela ben çok yakın gördüklerimin kızlarını zilli diye severim ne bileyim kötü anlamda demem onlar da bilirler.
Irkçılık göremedim ben siz biraz alıngansınız gibi geldi.
Ama genel olarak sizin o binadan taşınmanız şart. Kayınvalideniz çekememiş onları oradan taşınmış size gelmiş e idare et diyor. Böyle olmaz.
Macır tanıdıklarım da arnavut tanıdıklarım da çok iyilerdi. Bence bu çekişme boşa.

Çingene olmak yaşını başını almasına rağmen, insan olmayı öğrenmemiş dedikoducu bir gudubet olmaktan bin kat iyidir, deyin. Bu kadar kafaya takmak yerine kafa tutun. Macır olduğunuzu saklamak sizin ayıbınız ayrıca. Etnik kökenimle beni yargılamaya kalkacak zavallıları evime sokmazdım. Gidip başka yerde havlasınlar.

Neden böyle bir konuyu kafaya taktınız anlamadım. Eşinizin yengesi gelişimini tamamlayamamış bir varlık. İnsan olan ufak bir çocuk için kanı karışık diyebilir mi? Sizde ırkçılık sevmem demişsiniz ancak yazınızdan maalesef kimleri üstün görüp kimleri yerdiğiniz anlaşılıyor. Çağ dışı kalmış düşünceler bunlar, biraz daha kendinizi geliştirmeye çalışın.

Neden böyle bir konuyu kafaya taktınız anlamadım. Eşinizin yengesi gelişimini tamamlayamamış bir varlık. İnsan olan ufak bir çocuk için kanı karışık diyebilir mi? Sizde ırkçılık sevmem demişsiniz ancak yazınızdan maalesef kimleri üstün görüp kimleri yerdiğiniz anlaşılıyor. Çağ dışı kalmış düşünceler bunlar, biraz daha kendinizi geliştirmeye çalışın.
tamam da kanı karışık ne demek ne demek istediler

Çingeneyi memleketinizden dolayı mı söylediler yoksa sevmek anlamında mı?
Mesela ben çok yakın gördüklerimin kızlarını zilli diye severim ne bileyim kötü anlamda demem onlar da bilirler.
Irkçılık göremedim ben siz biraz alıngansınız gibi geldi.
Ama genel olarak sizin o binadan taşınmanız şart. Kayınvalideniz çekememiş onları oradan taşınmış size gelmiş e idare et diyor. Böyle olmaz.
Macır tanıdıklarım da arnavut tanıdıklarım da çok iyilerdi. Bence bu çekişme boşa.
Ten rengimden dolayı demiş olabilirler

Kimseyi yermedim onlar bizi yerdiler 👍

Hepimizin kanı karışık. Safkan atlar gibi tek soydan gelme değiliz ya. Siz bunu niye hakaret gibi algılıyorsunuz? Demek ki sizde de var bazı ırkların üstün olduğuna dair bir inanç.
Topu bana attınız. Ben konuyu eşimin yengeleri için açtım. Bir çocuga çingene denilmesi neden? Nazar değmesin diye çingene demişmiş

Ten rengimden dolayı demiş olabilirler
Bence siz kendiniz ten rengine takıntılısınız. Çocuğunuzun beyaz tenli olmasını kendinizinde öyle olmayı istemenizi biraz takıntılı buldum.
Ayrıca bana da kaşlarım dolgun olduğu için kürt müsün diyorlar. Oysa ben karadenizliyim. Kürt de olsam türk de yada başka bi ırk farketmez insan olayım insan olalım.
Siz macır olduğunuzu da saklayarak zaten kendi kendinize en büyük ırkçılığı yapıyorsunuz başkalarına gerek yok.
Sorun olarak görmeniz gereken şey sizin çocuğunuza çingene denilmesinden ziyade iki yenge ile aynı bina da oturmanız. Siz önce bu sorunu çözün.

Komşum benim kızıma da kezban derdi. Ama sakasina. Ne yani benim kızımın adı kezban mi sen ne demek istiyorsun demedim 😂 "şuna bak, cingan cadı " derler kızlara genelde bu onların çingene ya da cadı olacağı anlamına gelmez. Bence boş yere alınganlık ediyorsunuz.
Bir ekleme yapayım çingeneler dünyadaki en pozitif insanlardan biridir❤️

Bence siz kendiniz ten rengine takıntılısınız. Çocuğunuzun beyaz tenli olmasını kendinizinde öyle olmayı istemenizi biraz takıntılı buldum.
Ayrıca bana da kaşlarım dolgun olduğu için kürt müsün diyorlar. Oysa ben karadenizliyim. Kürt de olsam türk de yada başka bi ırk farketmez insan olayım insan olalım.
Siz macır olduğunuzu da saklayarak zaten kendi kendinize en büyük ırkçılığı yapıyorsunuz başkalarına gerek yok.
Sorun olarak görmeniz gereken şey sizin çocuğunuza çingene denilmesinden ziyade iki yenge ile aynı bina da oturmanız. Siz önce bu sorunu çözün.
O sorunu zamanı gelince çözücez inşallah. Daha zamanı var. Bende bu eski binada oturmaya meraklı değilim canım. Zaten beyaz tenli bir kız cocuguna çingene denilmesi çok saçma.
Ben macırım desem adım macıra çıkacak.
Eşim macır olduğumu biliyor sülalesinin bilmesine gerek yok ki cnm

Topu bana attınız. Ben konuyu eşimin yengeleri için açtım. Bir çocuga çingene denilmesi neden? Nazar değmesin diye çingene demişmiş
Benim yengemin köyünde nazar değmesin diye sıçan derlermiş. Yeğen doğduğunda ailesi sıçan sıçan diye seviyordu meğer nazar içinmiş 😂😂 yani sizinki iyi onun yanında haliyle

Komşum benim kızıma da kezban derdi. Ama sakasina. Ne yani benim kızımın adı kezban mi sen ne demek istiyorsun demedim 😂 "şuna bak, cingan cadı " derler kızlara genelde bu onların çingene ya da cadı olacağı anlamına gelmez. Bence boş yere alınganlık ediyorsunuz.
Bir ekleme yapayım çingeneler dünyadaki en pozitif insanlardan biridir❤
Güldürdünüz beni ❤😃

O sorunu zamanı gelince çözücez inşallah. Daha zamanı var. Bende bu eski binada oturmaya meraklı değilim canım. Zaten beyaz tenli bir kız cocuguna çingene denilmesi çok saçma.
Macır desinler ne olacak? Aslınızı inkar etmenize gerek yok. Macır olmak ayıp mı sanki derler derler susarlar.
Bakın siz ırkıçılığı kendiniz yapıyorsunuz. Esmerlerin hepsi çingene mi o zaman? Çingene olmak ayıp mı? Dediyseler dediler onlar öyle diyince çocuğunuz çingene mi oldu? Çingenelik kötü bişey mi?
yok tem rengi yok çingene macır arnavut ya bırakın insan olalım insan.

Ciddi ciddi safkan türküm bir kürtle evliyim iki çocuğum var ben beyaz tenliyim eşim buğday çocuklarımdan biri sarışın biri baya esmer kimse bana türkmüsün,kürtmüsün,arnsvutmusun demedi eşimede sormadılar demek ki ırkçılık yapmıyor bunu takmıyoruz evrene böyle mesajlar göndermediğimiz içinde evren takıntılı olduğumuz yerden sınamıyor..özeti ırkçılık yapıyorsunuz ayrıca kız çocuklarına çingene,kezban,çirkin diye sevenler var bu onları öyle yapmaz bence siz o kadınlara da takmışsınız ne söyleseler batar görüşmeyin..

Macır desinler ne olacak? Aslınızı inkar etmenize gerek yok. Macır olmak ayıp mı sanki derler derler susarlar.
Bakın siz ırkıçılığı kendiniz yapıyorsunuz. Esmerlerin hepsi çingene mi o zaman? Çingene olmak ayıp mı? Dediyseler dediler onlar öyle diyince çocuğunuz çingene mi oldu? Çingenelik kötü bişey mi?
yok tem rengi yok çingene macır arnavut ya bırakın insan olalım insan.
Ben ırkçı değilim insanlık önemli bana göre.
Dediğiniz gibi insan olalım.
Macır kürt çingen olmak Bana göre değil onlara göre ayıp. Sevmiyorlar dışlıyorlar . Adın macır geline çıkıyor. Mesela benım eltim de macır. Kaynanam hep der ki bulgar gelin hiç sevmiyorum falan DER

Nasıl bilmesine gerek yok.
Olur mu öyle şey..
Herhangi biri bile nereli olduğumuzu sorsa söyleriz.
duruşunuz belli olsun ki,insanlar da o duruşa göre hareket etsinler.

ben mesela bilirim ki eşimin ailesi Arapları sevmezdi.
her birine üstüne basa basa söyledim.
saklamadım gururla söyledim.
söyledim ki ona göre bilsinler,ona göre davransınlar.
haberlerde bişey çıkardı Araplar ile ilgili,
Bla bla söylenirlerdi (henüz eşimle çok yeni sevgiliydik)
Şimdi sülalesinden herhangi biri benim ırkıma yanımda saydıramaz.
çünkü 1 kez buna benzer bişey yaşandı ve herkes cevabını tak orda aldı.
mecburen de olsa şuan herkes saygılı,kelimlerini seçerek kullanıyorlar ki,bende aynı şekilde.

rahatsızlığınızı dile getirmeniz sizi kötü yapacaksa yapsın. Kendi kendinizi yemekten iyidir.

Ciddi ciddi safkan türküm bir kürtle evliyim iki çocuğum var ben beyaz tenliyim eşim buğday çocuklarımdan biri sarışın biri baya esmer kimse bana türkmüsün,kürtmüsün,arnsvutmusun demedi eşimede sormadılar demek ki ırkçılık yapmıyor bunu takmıyoruz evrene böyle mesajlar göndermediğimiz içinde evren takıntılı olduğumuz yerden sınamıyor..özeti ırkçılık yapıyorsunuz ayrıca kız çocuklarına çingene,kezban,çirkin diye sevenler var bu onları öyle yapmaz bence siz o kadınlara da takmışsınız ne söyleseler batar görüşmeyin..
Bakın ben irkçılık yapmıyorum ırkçılığı onlar yapıyor onlar macır sevmiyor vs. Ben kürdü de severim çingeneyi de lazı da. Yeterki insan olsun merhametli olsun insanlığı olsun. Irkçı oldugumu kabul etmiyorum. 👍

Nasıl bilmesine gerek yok.
Olur mu öyle şey..
Herhangi biri bile nereli olduğumuzu sorsa söyleriz.
duruşunuz belli olsun ki,insanlar da o duruşa göre hareket etsinler.

ben mesela bilirim ki eşimin ailesi Arapları sevmezdi.
her birine üstüne basa basa söyledim.
saklamadım gururla söyledim.
söyledim ki ona göre bilsinler,ona göre davransınlar.
haberlerde bişey çıkardı Araplar ile ilgili,
Bla bla söylenirlerdi (henüz eşimle çok yeni sevgiliydik)
Şimdi sülalesinden herhangi biri benim ırkıma yanımda saydıramaz.
çünkü 1 kez buna benzer bişey yaşandı ve herkes cevabını tak orda aldı.
mecburen de olsa şuan herkes saygılı,kelimlerini seçerek kullanıyorlar ki,bende aynı şekilde.

rahatsızlığınızı dile getirmeniz sizi kötü yapacaksa yapsın. Kendi kendinizi yemekten iyidir.
Hayır yaşadığım şehrin yerlisi olduğumu söyledim onlara.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X