Temizlik için yardımcı bulmanın aşırı zor olmasi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Berbat üstü berbat yorumlar okudum cidden bu konuda
O anca yatıyorlar diye hakeret ettikleri insanlara biricik evlatlarını nasıl emanet ediyorlar?
Madem doktorlara bu kadar güvenmiyorlar çalıştığı parayı hak etmediğini yazıyorlar nasıl canlarına güvenip verdiği ilacı tedaviyi alıyorlar?
Her iş önemli herkes sadece insan olarak saygıyı kazanıyorda sen niye bu kadar hakaret ediyorsun bu kadar insana?
Nasibini almayan kalmadı öğretmen, doktor,, mühendis memur hepsine ver yansın işini iyi yapan yok, sadece kendileri ve aileleri çalışıp bir yerlere gelmiş.
Diğer herkes damdan düşmüş oraya

Sizden fazla laf anladığımdan eminim. Ne oldu kendi tembelliğidir deyince neden hemen okulundan tahsilinden dem vurdunuz? Önemli olmayan meziyetleri işinize gelince gündeme getirmeyin madem

800 mü? Bence 1600 ver, ayıp olur burdaki üyelere (!) sonuçta 800e gelen bulunmuşsa herkes bu işin ederininin 1000 lira olduğunu düşünmüyor demektir. Boşa goygoy yaptık desene. Eğitimin öğretmenin itibarının nasıl ayak altı edildiğini bir kez daha gördük bu sayede. Allah sonumuzu hayır etsin ne diyelim.

Benim eve geldi ya şirket yolladı 60 vardır kadının yaşı. Bir de genç bir kadın vermişler yanına. İlk şirketi arayacaktım dalga mı geçiyorsunuz diye. Diğerinden 10 kat temiz yaptı. Diğeri çene çaldı bol bol evi geziyordu, inceliyordu gezmeye gelmiş sanki. Yaşlı olan 5 kelime anca etmiştir. Gerçi mecbur olmasa kadıncağız gelir miydi? Sanmıyorum.

Çok fazla değildir onlardan, arada bir dinç çıkıyor işte, o kaç yıldır yapıyor acaba bu işi?

Bu arada ben de düzenli gelecek birini bulamıyorum. Tam güne iki kadın şirketten istiyorum ayda bir 2bin. O da bana indirim yapıyorlar. Benim evim temiz gelip mutfak yağı ovalamıyorlar mesela. Ama gittikleri evlerin çoğu pislik içindeymiş. Adam gibi yemek kahvaltı vermiyorlarmış. Duvar sildirsem mop veriyorum. Elle ben silmem niye kadın silsin?

İşini iyi yapan ister mühendis olsun, ister doktor ve ya öğretmen, isterse de temizlikçi ve ya çöpçü olsun kıymetlidir.
Temizlikçi için 1000 lira fazla değil, işini hakkıyla yapan biri için zor bir iştir. Herkes yapamaz, haftanın 5 günü başka bir evi dip köşe temizlemek yıpratıcıdır. Onların da bin tane sağlık sorunu oluyor.
Tabi ki, bu rakamlar işini iyi yapanlar için, onlar için talep var ki gidiyorlar, başdansavdı yapanlara o fiyatı kimse vermez.
Ayrıca benim düşünceme göre, eğitim insanın kendi gelişimi içindir, ücreti eğitimle ilişkilendirmek çok doğru bir yaklaşım değil. İşinde fark yaratan herkes hakkını almalı.
Birisi öğretmen ve ya doktor, başka bir meslek sahibi olduğu için temizlikçiye yukarıdan bakıyorsa, kendisinden daha vasıflı, daha iyi bir mesleği, pozisyonu olana da kendisine o şekilde davranması hakkını vermiş oluyor.

Ben almanyadayim. Temizlik icin saat ücretleri 25 Euro dan basliyor burda. Buda en düsük saat ücreti yani.

Dertler aynı
Ben almıyorum net çözüm

Off ne yapsın simdi temizlige giden insanlar ,ögretmen bizim kadar kazanmiyor aman durun biz daha az ucret mi isteyelim desin ?
Alicisi varki o fiyatlara gidiyorlar . Konu sahibide bunu karsilayabilecek gucte degil .neyi tartisiyorsunuz anlayamiyorum gercekten .

Parayı alsın birşey dediğim yok,ama işini hakkıyla yapsın.

Hem beğenmezler,hem supermanlik beklerler öğretmenlerden hem de konu ne olursa olsun eleştirecek bir şey bulurlar. Olunamayip olanlara bı şekilde çamur atma sanatıdır kendilerine göre boşverin bu arada ben tam gün 800 yarım gün 400 veriyorum.1000 ve üstü kesinlikle fazla

Temizlik işi çok zor. Ben onlar gibi temizlik yapsam ertesi gün 3 gün yatarım. Temizlikte çalışmaktansa fabrikada çalışırım. Servis oluyor, yemek oluyor, SGK oluyor..bayram tatili oluyor. Dolayısı ile anca çocuğu olanlar falan yeter ki bir kaç gün evde olayım diye temizlik işini yaparsa mantıklı. Onda da 1000 TL çok normal. Haftada 3 kez gitse anca asgari ücret yapar. Ki sigortasız haliyle. Siz de haftada 3 günle en düşük memur maaşını alıyorsunuz neticede. 3 gün onların çalışmasi 40 saate eş değer.

Bu anlayış bir tek bizim ülkede var sanırım. Onun sebebi de köyden kente göçün etkileri. Eskiden az okumuş insan vardı. Her okuyan bir yere gelirdi. O yüzden okuyan insan çok refah okumayan nerdeyse köleliğe yakın olsun diye bir beklenti var. Başka ulkelerde el emeği olan işler daha pahalıdır. Evinizi ucuza temizletemediniz diye öğretmenlik ayak altı olmuyor. Oturup kendi temizleyecek o zaman.

Devlette 8 ders anlatıyoruz karşılığı olarak 560 lira alıyoruz.
Hayır 560 TL almıyorsunuz. Temizlikçi insan bin TL aliyorsa düz bin TL alıyor. Siz diyelim 22 bin aliyorsunuz. 15 saat maaş karşılığı. Artı emeklilik için ödenen primleriniz de var. Bunları hesaba katıp boldugunuzde 560 TL yapmiyor.
Öğretmenlerin bu maaş carpitmasindan bana gına geldi. Ben de memurum. Ben bütün ek gelirlerimle maaşımı söylüyorum. Öğretmenler kesiyor da kesiyor. Deki 27 alıyorum Total ama az. Tamam onu diyin. 30-35 de alsam az diyin . Bu başka bir şey. Ama 560 aliyormussunuz 8 saate falan Allah aşkına carpitmayin.

Yoo gayet de şehirli ve tahsilli bir ailenin çocuğuyum. Öğretmeni ayak altı eden ucuza ev temizletememek değil okumuş cahillerin sen ne yapıyorsun ki muhabbeti.

Peki 15 saatin üstüne 7 saat daha girince onun ücreti ne oluyor bir maaş hesabımız eksikti ya muhabbete bak

Ben yaklasık 11 yıldır haftada 1 yardımcı alıyorum. Haftada 1 gelinince ev cok pislenmiyor zaten. Robotla hergunde supuruyorum. Kucuksehirdeyim burada 300 yarim gun. Annem ankarada en don 450 veriyodu oda her hafta tutuyor. Bin lira tam gün parası. Birde ev var ev var duzenli gidilen evle ayda yilda gidilenin iside ayni olmuyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…