Temizliğe gelen ablanın verdiği zarar

Monoceto

Guru
Kayıtlı Üye
4 Aralık 2010
3.268
5.827
34
Merhaba hanımlar bir konuda yardıma ihtiyacım var,
Evime uzun zamandır haftalik temizlik için yardımcı abla geliyor. Çok memnun kaldığım, yıllarca devam ettiğimiz sonrasında ya taşındığı ya da daimi iş bulduğu ya da benzeri sebeplerle yolları ayırdığımız ablalar oldu.
Bir de gerçekten evde hiç birşey yapmadan, bitti isim diye çekip giden, eşyalara zarar verdiği halde sesini çıkartmayanlar oldu. (ben evde olmuyorum, bakıcı ablamiz ve çocuklar olurdu genelde, o abla da çocuklarla ilgilendiği için çok hakim olamazdi temizlige haliyle) mutfak dolabimin rafları var mesela boydan boya, en alttaki kısım tahtanın köşesi baya baya kırılmış talaşı cikmis, çıkan parçayı üstüne sıkıştırmış bırakmıştı biri. Söylese canın sağolsun diycem ama söyleme yok. (Çok sevdiğim bir ablada yasadik, söyledi hiç sorun bile etmedim ona)

Şimdiki meseleyse canımı çok sıkıyor. En son gelen ablayla 5-6 aydır çalışıyoruz. İyi niyetli, işi idare eder olsada güvendiğim için devam ettiğim biriydi. Ama artık çalışma saatlerim daha rahat, ikizler de kreşe başladığı için haftalık çağırmayı düşünmüyorum kimseyi. Çünkü gerçekten çok zorluğunu yaşadım gelenin gidenin.

Bu ablayla da basladigimizdan beri ,hiç ablaya baglamamistim ama ,oda kapıların altları kabardı, antrenin süpürgeligi kabardı. Uzun süre Allah'ım bu çocuklar nereye nasıl su döküyor da bu kapılar böyle mahvoluyor diye kendimi yedim, çocuklara su dokmemeleri için dikkat etmelerini söyledim. Geçen haftalarda büyük temizlik yapıyordum son gününe ablayı da çağırdım birlikte yapıp bitirelim diye. Ben kadının nasıl iş yaptığını bilmiyorum çünkü evde yokum. Ya abla banyo ve WC olan yeri antre ile birlikte yıkayıp cekpasla çekti. Ben mutfak dolaplarını sıliyordum çek pasla çektiği ana yetiştim. Yaşadığım şoku anlatamam. O şokla birşey de diyemedim. Zaten işler yetişsin diye ablanın gönlünü hoş tutma telasindaydim ama odaların girişine kadar su gelmisti. Abla o kapıların altını kurutacaksin değil mi dedim. Tabi tabi dedi. Kadın meğer her hafta antreyi baya baya yıkıyormus ve herşeyin kabarma sebebi buymuş.

Gerçekten kötü görünüyor, zaten çok rahatsiz oluyordum şimdi sebebini bulunca iyice canım sıkıldı. Şeytan diyor ara, abla esim diyor ki bu kapılar böyle olmaz değiştirecem sor bakalım abla nasıl bir yol önerir, de.

Sineye mi çekmeli? Söylemeli mi? Bilemiyorum, ne önerirsiniz ?

Son düzenleme:
Birazdan bu konu dallanır budaklanır.

Temizliğe gelenler hakkında çok fazla görüş var.

Ben 1 senedir kimseyi almıyorum. İçim rahat. Hizmet sektörüne para vermek gücüme gidiyor artık. Camın pis olabilir ama içim rahat. Temizliğimi yavaş yavaş yapıyorum.

Parayı kolay kazanmadığım için kolay harcayasım gelmiyor.

Ev temizliği zor iş kabul ediyorum. Tüm gün bir evi temizlemek zor, kazandıkları paraları hak etmediklerini düşünebilirler eyvallah, ona da lafım yok. Ama yalap şap iş yapılması çok kötü ya. Ev temizliği de olsa esnaf olsa memur da olsa farketmez. Hangi meslek olursa olsun iş güzel yapılmalı

Ben de aynı yanlış anlamamaya çalışma çabasıyla yaklaştım ama yok olmuyor. Her insan hele de temizlikle ugrasiyirsa bunun olamayacağını bilir ya

Hiç bulaşmayın imkaninizi zorlayıp kendiniz halledin robot süpürge aldım çok rahatladım.
Ben geçen sene alacaktım etrafımdaki herkes kötüleyip vazgeçirdi. Ama burada çok olumlu mesaj okudum deli gibi ev süpürmekten psikolojim bozuldu. Zaten temizliğe takığım. Bebekten sonra sadece süpürüp siliyorum ayrıntı temizliği haftasonu eşim evdeyken yapabiliyorum. İyi bir süpürge ve robot süpürge alacağım kesinlikle. Yani temizlik için yardımcıya vereceğim parayı kaliteli ürünler alıp kısa sürede temizliği şipşap halletmeye odaklandım. Tabii siz çalışıyorsunuz çocuklar büyük ve yardımcı istemeniz çok doğal. Ama bunun stresi de insanı çok geriyor. Kapıyı ne hale getirmiş kadın foşur foşur yıkamış evi mesela.

Ee afedersiniz ama yuh artik, ahir mi temizliyormus da haldir saldir su dokmus, gorgusuz bir insan belli ki, temizlikci ablarlardan ben de cok çektim cagirmiyorum, robot supurgem sagolsun alin aldirin.

Bir de robot cam silecegi mi alsam diye istemsiz gelis gidislerim, hic sevmiyorum cam silmeyi.

Ablayla yollarinizi ayirdiniz anladigim kadariyla, ama giderken sey deseydiniz keske, tavsiye isteyen olursa seni onermeyecegim, belki sevmediğiniz birine onerilebilir tabi.

Söylemen gerek… kavgaya çevirmek istemiyorsun, anlıyorum. Sanırım ben de o kadar çirkefleşmezdim sahsen ama uygun bir dille konuşurdum

Abla suyu doğrudan döktüğünde bak kapılar böyle kabarmış. Yerler böyle kabarmış. Arkadan kurutmaya çalıştığına, elinden geleni yaptığına eminim ama ahsap nihayetinde ve hemen suyu çekiyor. Parkeler, kapılar hemen yıpranıyor. Bu şekilde evine zarar gelsin kimse istemez. Bu şekilde senin evine yardıma gelen kişi yapsa sen de rahatsız olurdun eminim. Lütfen bu şekilde temizlemeye devam etme. Başkası olsa direk gönderir açıklama bile yapmaz belkide ya da parasını ister zararın. Benim böyle bir niyetim de yok. Sadece daha fazla zarar görsün istemiyorum. Senin de müşteri kaybetmeni istemiyorum. Sen de bundan ekmek kazanıyorsun. Bu şekilde kimse kabul etmez.. gibi cümleler kur. Yalan da değil gerçekten. Bir çağrılır, iki çağrılır ücüncüye kimse istemez

Bana temızlıge gelenler de herseyı kapı arkasına supurmustu
Radyatorları mutfak dolabı ustlerını pis bırakmıştı
Insaat temızlıgıydı sızı ne ıcın tuttum ben oysa kavga etmıstım.
Bıdahada kımseyı almadım, Ustelık cocuga bakıyorum bez parası ıcın yapıyorum fılan dedıgı ıcın kıyamamıstık da her hafta onu alacak onunla devam edecektim, peh

Çok geçmiş olsun arkadaşım.

Nacizane bir iki tavsiye vereyim.

1. Ev sade olacak. Sadelik düstur edinilecek. Bu ilke önce kafada benimsenilecek. Kalabalık da olsanız çok çocuk da olsa kullanılmayan her eşya evden gidecek. Çocukların kıyafetleri, oyuncakları, biblolar, kitaplar, tabaklar, bardaklar, misafir gelir diye saklanan yastıklar yorganlar ne varsa.

2. Her şey ütülenmeyecek. Çocuk kıyafetleri mesela, özel kıyafet değilse ütüye gerek yok. Atlet nevresim ev kıyafeti pijama gerek yok. Güzelce katla kaldır

3. Benim evde dyson süpürge var. Evinde yoksa evinde varsa al. Çok güzel ve pratik. İnsan ev süpürmeye üşenmiyor. Koltuk altı yatak altı masa altı şipşak tüm evi süpürmek 15 dk

4. Kurutma makinen yoksa onu da al. Evden toz yok oldu resmen. Ortalıktan dağınıklıktan kaybolur. Büyük nimet.

5. Milletin evin pis camın pis laflarına kulak asmamak, kafa rahatlılğına erişmek. Bunu mental olarak sağlamak zor ama yapabilirsen ne ala.

6. Sleepy yer silme bezi ve mop. Allah üretenlerden rası olsun. Viledadan kurtardı. Çok pratik.

7. Geri dönüp 1. Maddeyi tekrar okuman özümsemen evdeki herkese özümsetmen

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…