Tek çocuklu bir ailenin gelini :(

Haklısınız benim alıştırmam gerek. En son tartışmamızda yine aynı mevzular açıldığında anladığını düşünüyorum biz cekirdek aileyiz demişti ötesi yok demişti ve ben mutluluktan ağlamistim tartıştığımizdan degil 'böyle düşündüğünü bilmiyordum' dedim. Her zaman onlarla olacağımızı sanıyordum dedim. O gun anlamıştır diye umuyorum ama iste yine de yapamıyor en azından teklif edelim belki gelmezler diyor gelin görün ki karşı taraf her yere düşüncesizce atlıyor. Bunun önüne Nasıl geçeceğimi bilmiyorum hic bilmiyorum. Eşim benim sıkıntılarımı biliyor aslında ama o da yapamıyor galiba bilmiyorum hic bilmiyorum :KK43:

Peki şoyle deneyin; sinemaya gidiyorsunuz ve esiniz kayinvalidenizi de cagirdi... Hayatim ben gelmiyorum, siz gidin deyin. Ortak yapilan planlara tatil v.s katilmayin ben de ailemle olmak istiyorum deyin bir iki kere ailenize gidin. Sizsiz kalinca bence fark eder.

Adamİn senin anneni kabullenmeyecegini dusunuyorsan sende onun annesini kabullenmeyeceksin. Misal Sinemaya mi gideceksiniz. Esine de ki yalnız olmak istiyorum. Buna ragmen gidip 3 kişilik bilet aliyosa o biletleri alip yirtacaksin. Sahsen ben oyle yapardim. Tatile mi gideceksiniz annen gelirse benimde annem gelecek diyeceksin. Annenede anlatacaksin durumu. Annenide alıp gideceksin. Ta ki adama zorla empati kurdurana dek

sizi arkadaşı gibi mi görüyor ki? veya bakın ben yeni jenerasyon k.valide olarak, gençlere nasıl uyum sağlıyorum mu diyor? k.validenin arkadaşları yok mu? çevresi sizden ibaret mi? insan kendini sizin yanınızda yama gibi hisseder yahu. bebek biraz büyüyünce k.validenize bırakın ve eşinizle birlikte gidin. yakışanı budur. ha ara sıra onun da gönlü olsun diye beraberce sosyal aktiviteler düzenlenebilir. eşinize sen değil ben diliyle konuşun. hissettiklerinizi açık açık anlatın. onu suçlamadan, sorgulamadan ve yargılamadan. sadece sizin duygularınız üzerinde yoğunlaşın. belki de denediniz. ama dırdır ediyorsanız etmeyin, surat asıyorsanız asmayın. galiba erkekler bu davranışları doğrudan ailelerinin istenmemesi olarak algılıyor ve savunmaya geçiyor. olmadı saldırıya.

Peki şoyle deneyin; sinemaya gidiyorsunuz ve esiniz kayinvalidenizi de cagirdi... Hayatim ben gelmiyorum, siz gidin deyin. Ortak yapilan planlara tatil v.s katilmayin ben de ailemle olmak istiyorum deyin bir iki kere ailenize gidin. Sizsiz kalinca bence fark eder.
ben ailemle o ailesiyle herhangi bir yere bakın tatil demiyorum herhangi bir yere ayrı ayrı gittiğimiz an biter . evliliğimiz biter böyle bişeyi asla kabullenmez konusu olması bile o raddeye getiriyorken böyle bişeyi teklif dahi edemem. siz gidin diyebilirim ancak ama sen annenle ben annemle mümkün değil. tatile de bensiz gitmez o da ayrı bir mevzu.

ben ailemle o ailesiyle herhangi bir yere bakın tatil demiyorum herhangi bir yere ayrı ayrı gittiğimiz an biter . evliliğimiz biter böyle bişeyi asla kabullenmez konusu olması bile o raddeye getiriyorken böyle bişeyi teklif dahi edemem. siz gidin diyebilirim ancak ama sen annenle ben annemle mümkün değil. tatile de bensiz gitmez o da ayrı bir mevzu.
onu deyin o halde siz gidin annenle deyin
ben olsam asla kaynana ıle gıtmem evde otururum daha iyi
gidip de sanki cok mu egleniyorsunuz gitmeyin eviniz de oturun
oyle huzursuz rahatsız olacagınıza evınızde oturun

is esinizde bitiyor. Eger siz istemediginiz halde her yere cumbur cemaat gidiliyorsa, sinemaya bile giderken eziniz annesini cagiriyorsa bunu degistirmek zor. Siz basbasa kalmak istediginizde esiniz bunu kavgaya donusturuyorsa gecmis olsun, katlanmaktan baska care yok. Benim esim bundan beterdi. Pazar sabah uyanir uyanmaz annesini arar gel derdi. Bana sormak bile yok. Es boyle olunca ailesini uzak tutamiyorsun. Ben onur boyu boyle yasayamayacagima karar verdim. Ayriyiz simdi. Ama senin cocuk var. cok sikici bir durum. Allah kolaylik versin.

sizi arkadaşı gibi mi görüyor ki? veya bakın ben yeni jenerasyon k.valide olarak, gençlere nasıl uyum sağlıyorum mu diyor? k.validenin arkadaşları yok mu? çevresi sizden ibaret mi? insan kendini sizin yanınızda yama gibi hisseder yahu. bebek biraz büyüyünce k.validenize bırakın ve eşinizle birlikte gidin. yakışanı budur. ha ara sıra onun da gönlü olsun diye beraberce sosyal aktiviteler düzenlenebilir. eşinize sen değil ben diliyle konuşun. hissettiklerinizi açık açık anlatın. onu suçlamadan, sorgulamadan ve yargılamadan. sadece sizin duygularınız üzerinde yoğunlaşın. belki de denediniz. ama dırdır ediyorsanız etmeyin, surat asıyorsanız asmayın. galiba erkekler bu davranışları doğrudan ailelerinin istenmemesi olarak algılıyor ve savunmaya geçiyor. olmadı saldırıya.
benim tek hatam evet 'sen' diye konuşmam sanırım. yazınızdan sonra fark ettim. hep onu suçluyorum o da savunmaya geçiyor tabi. benim hissettiklerim kaybolup gidiyor. doğru hissettiklerimi anlatabilmeliyim. deneyeceğim umarım becerebilriim. evet kayınvalidem aynen dediğiniz gibi yeni nesil kv im bak nasıl anlaşıyorum, ben iyiyim ne kayınvalideler var (ki zamanında kendi kayınvalidesini örnek göstererek) gibi gibi tavırlarda.... hiç demiyor ki allah razı olsun ne gelinler var benim gelinin sesi çıkmıyor bir kere de yalnız gitsinler.. yok! biliyo musunuz eşime en ihtiyacım olan zamanlardı hamileliğim.. her kadının olduğu gibi.. çok zor bir hamilleik geçirdim ve biz hergün onlarlaydık mecburen yemek yapamadığımdan. allah razı olsun en aızndan karnımızı doyurdular hoş ben bişey yiyemesem de kocam doydu. ama bi yere gidecek olsak onun da yanımızda olması... :'( çok zor.. kv mi istemiyorum değil ama anlamalıydı anlamalı. kendisi zor bir evlilik geçirmiş tamam kocası ilgilenmemiş hamileyken fln ama bıraksaydın da benim kocam ilgilenseydi. ona göre ben mükemmel bir hayat yaşıyorum. ve bunları dile geitirirsem nankör olacağım. eşime göre çoğu tartışmamız bununla sonuçlanıyor zaten sen nankörlük yapıyorsun ne kaynanalar var ne kocalar var benim anneme düşkün olmam aileme de düşkün olmam anlamına gelir sen bunu anlamıyorsun oluyor!! dediğiniz gibi hissettiklerimi açıklamalıyım sanırım ben diliyle.. he o zaman da bencil der tahmin edebiliyorum.. senin istediklerin olsun senin hissettiklerin olsun istiyorsun der.. allahım kafayı yicem ya ne acı şuan bunları paylaşıyor olmak....

onu deyin o halde siz gidin annenle deyin
ben olsam asla kaynana ıle gıtmem evde otururum daha iyi
gidip de sanki cok mu egleniyorsunuz gitmeyin eviniz de oturun
oyle huzursuz rahatsız olacagınıza evınızde oturun
zaten yaklaşık 1 senedir bu yüzden gitmiyorum ya... çocuğun biraz dhaa büyümesini bekliyorum onlara bırakıp kaçacağım günü torunuyla oyalanır. artık böyle sen benim oğlumla ben senin oğlunla vakit geçircez der çıkarım artık

zaten yaklaşık 1 senedir bu yüzden gitmiyorum ya... çocuğun biraz dhaa büyümesini bekliyorum onlara bırakıp kaçacağım günü torunuyla oyalanır. artık böyle sen benim oğlumla ben senin oğlunla vakit geçircez der çıkarım artık
nasıl yani ?siz gitmiyorsunuz eşiniz anasını alıp yıne de gidiyor mu sinemeya ?
ve buna da kaynana razı geliyor siz evde oturup ogluyla sınemaya gıtmeye ?

is esinizde bitiyor. Eger siz istemediginiz halde her yere cumbur cemaat gidiliyorsa, sinemaya bile giderken eziniz annesini cagiriyorsa bunu degistirmek zor. Siz basbasa kalmak istediginizde esiniz bunu kavgaya donusturuyorsa gecmis olsun, katlanmaktan baska care yok. Benim esim bundan beterdi. Pazar sabah uyanir uyanmaz annesini arar gel derdi. Bana sormak bile yok. Es boyle olunca ailesini uzak tutamiyorsun. Ben onur boyu boyle yasayamayacagima karar verdim. Ayriyiz simdi. Ama senin cocuk var. cok sikici bir durum. Allah kolaylik versin.
inanın çağırsa onlar koşa koşa gelir. çağırmama sebebi de tabi yaşanan kavgalarımız. katlanamayacağımı düşündüğüm zamanlar da çok oluyor inanın. çocuğumuz olmadan evvel de bu boyleydi bırakıp gidebilirdim ama seviyorum eşimi bazen kıyamıyorum ona da hak vermeye çalışıyorum babasız büyümüş bir erkek çocuk için babasız büyümek ne kadar zordur tahmin edebiliyorum. neler yaşadığını az çok biliyorum. bu konuda kv de takdir ediyorum erkek çocuk babasız yetiştirmek o da zor. ama bu benim hayatıma bu denli müdahale etme hakkını ona vermez ki :'(

nasıl yani ?siz gitmiyorsunuz eşiniz anasını alıp yıne de gidiyor mu sinemeya ?
ve buna da kaynana razı geliyor siz evde oturup ogluyla sınemaya gıtmeye ?
yo hayır hiçbirimiz gitmiyoruz. ben gidin dediğimde sen olmazsan olmaz dedi kv gülerek bikez daha yok ya gidin desem hazırlanırdı. eşim de senden trip mi yicem gitmem daha iyi dedi. yani bunu değil de ben sensiz gitmem dese daha iyi olurdu ya neyse...

yo hayır hiçbirimiz gitmiyoruz. ben gidin dediğimde sen olmazsan olmaz dedi kv gülerek bikez daha yok ya gidin desem hazırlanırdı. eşim de senden trip mi yicem gitmem daha iyi dedi. yani bunu değil de ben sensiz gitmem dese daha iyi olurdu ya neyse...
pes valla o zaman kv yanında da trip yapmıssınız daha artık utanıp gelmemesi lazım
yüzsüz şey

bence konusun kaynananızla baska care yok
konusun ya ben bunaldım artık deyın
etrafta el ele dolasanları goruyorum ımrenıyorum deyın bu mılletın anası yok mu onlar nasıl gezıyor deyın
ben olsam derdım dayanamam ben
kavga edersenız de edın

Öncelikle Kaynanayı başınıza siz sarmışsınız. Uyuyan canavarı uyandırmışsınız resmen. İkincisi kayınvalide kendi plan yapsa da eşiniz dahil oluyor. Yani eşiniz meraklı biraz da. Bu olayı eşinizle çözersiniz ancak.

Nerdeyse tum yaziyi okuma gibi eylemde bulunuyodum.
Iyiki asaga dogru goz gezdirmeyi akil etmisim.
Cok uzun abi yaa.
Yarida kestim.

O bu kadar net tavir koyabiliyorken siz nasil koyamiyorsunuz?

Kötü alıştırmışsınız. Kavgaysa kavga valla tavrınızı koyun

en fazla 1 ay surat asarsınız ama en azından birlikte sürü halinde birşeyler yapmaktan vazgeçerler.

Oğlunun evlendiğini başka bir aile kurduğunu anlayamamış kv, daha doğrusu işine gelmemiş.
Zor büyütmüş olabilir, sonuçta kendi egosu için çocuk yapıyor kimse alnına silah dayayıp çocuk doğur demiyor. Oğlu büyüdü ve başka aile kurdu bu kadar basit.

benim tek hatam evet 'sen' diye konuşmam sanırım. yazınızdan sonra fark ettim. hep onu suçluyorum o da savunmaya geçiyor tabi. benim hissettiklerim kaybolup gidiyor. doğru hissettiklerimi anlatabilmeliyim. deneyeceğim umarım becerebilriim. evet kayınvalidem aynen dediğiniz gibi yeni nesil kv im bak nasıl anlaşıyorum, ben iyiyim ne kayınvalideler var (ki zamanında kendi kayınvalidesini örnek göstererek) gibi gibi tavırlarda.... hiç demiyor ki allah razı olsun ne gelinler var benim gelinin sesi çıkmıyor bir kere de yalnız gitsinler.. yok! biliyo musunuz eşime en ihtiyacım olan zamanlardı hamileliğim.. her kadının olduğu gibi.. çok zor bir hamilleik geçirdim ve biz hergün onlarlaydık mecburen yemek yapamadığımdan. allah razı olsun en aızndan karnımızı doyurdular hoş ben bişey yiyemesem de kocam doydu. ama bi yere gidecek olsak onun da yanımızda olması... :'( çok zor.. kv mi istemiyorum değil ama anlamalıydı anlamalı. kendisi zor bir evlilik geçirmiş tamam kocası ilgilenmemiş hamileyken fln ama bıraksaydın da benim kocam ilgilenseydi. ona göre ben mükemmel bir hayat yaşıyorum. ve bunları dile geitirirsem nankör olacağım. eşime göre çoğu tartışmamız bununla sonuçlanıyor zaten sen nankörlük yapıyorsun ne kaynanalar var ne kocalar var benim anneme düşkün olmam aileme de düşkün olmam anlamına gelir sen bunu anlamıyorsun oluyor!! dediğiniz gibi hissettiklerimi açıklamalıyım sanırım ben diliyle.. he o zaman da bencil der tahmin edebiliyorum.. senin istediklerin olsun senin hissettiklerin olsun istiyorsun der.. allahım kafayı yicem ya ne acı şuan bunları paylaşıyor olmak....
sadece hissettikleriniz üzerine yoğunlaşırsanız ve bunun da dozunu iyi ayarlarsanız, eğer size değer veren bir eşse muhtemelen sizi anlayacaktır. ama zamanı ve üslubu iyi ayarlamanız lazım. ayrıca o kadar abartmayın neden acı olsun? bir çok evde, çok farklı sorunlar oluyor. ayrıca bu aşılmayacak bir sorun değil. eşiniz merhametli biri, annesine kıyamıyor demek ki. ama siz de kendinizi yeterince ifade edememişsiniz. en azından bana öyle geliyor. bir de bunu deneyin, zamanla her şey yoluna oturur.

çok çok teşekkür edeirm okumak istediğim yorumlar bunlar. benden daha kötülerini ben en yakın annemde gördüm babannem halaaa çektirir anneme, babam tek erkek olmadığı halde. annem daha yeni konuşmaya başladı eskinin insanı işte fazla sabırlıymış. ben onun gibi elbette olmak istemiyorum. eşimle konuştuklarım ve anladığını düşündüğüm yanlar da var evet kıyamıyor üzülüyor annesine başka kiminle gidecek kiminle yapacak onların da en büyük hayaliydi oğlunun evlenmesi ve geliniyle kızı gibi oraya buraya gitmesi fln der. dediğiniz gibi ben şakayla karışık araya lafımı atayım arada bir yapmıyor değilim ama o da az değil bu konuda aynı şakaya öyle bir şaka yapıyor ki kala kalıyorsunuz. evet zamanla üstesinden geleceğim inşallah tekrar sağolun allah razı olsun..

ben buna inanmıyorum ya, sözde hayalimiz diyorlar da icraatte öyle değil,gelinleri sevmiyorlar .
ilk kadın olduğu için daha genç alımlı ve oğluna daha fazla şey sunduğu için sevmiyorlar,
onun dışında oğlunu alıp götürüyor diye sevmiyorlar sanki kızı evinden ailesinden ayırmamış gibi...
birde oğlan eşi ile mutluysa bundan gerçekten rahatsız oluyorlar, eşi ve çocuğu olan bir arkadaşım ;kocası karım ve çocuğum benim ailem dedi iye kv sinin kriz geçirdiğini bayıldığını anlatmıştı.aynı koltuğa oturmak istemiyor, aynı yatağa yatırmak istemiyor.
bizde de vardı evlerimiz 5 dk ve heryer kalorifer sıcak kayınpeder orda yatırmak için kırk takla atardı, ha evi de müsait değil ayrıca rahat da edemiyorum.

kv de olsa sonuçta kadın ve gelinini rakip olarak görüyor her türlü. çünkü artık ilginin çoğu gelinin üzerinde oluyor. daha genç ve güzel....
buna benzer birçok nedenden dolayı kv ler gelinlerini sevmezler.
birde kendileri küçük yaşta evlenmiştir ve yaşı küçük olduğu için kv yönlendirmiş ve kv sözü geçmiştir evliliğinde , aynısı onlarda yapmak istiyor.
ama yeni nesil eğitim ve donanımlı ayrıca yaşça da oldukça geç evleniyorlar.

X