Tek blast embriyosu PGT ye gidip sağlıklı dönen var mı?

Kızlar bu genetik testler (pgt/ngs) tamamen down sendromu yada farklı engellilik sorunlarına çözüm getiriyor mu?Down sendromu için sonrasında ikili tarama gibi testler de var ama diğer engellilik durumlarını da dikkate alırsak, genetikten geçmiş bir embriyo kesin engelli olmaz deniliyor mu?
Belki siz araştırmışsınızdır diye soruyorum.
Ben hamile olduğumu söylememiştim kayınvalidem ve görümceme. Onlar kürtaj olduğumu yeni öğrendiler . İkisi birden yaşımın 40 olduğunu artık çocuk için uğraşmamam gerektiğini , yaş gereği daha önce çocuğum da olmadığı için engelli olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu söylediler.Zaten görümcem de kocam gibi çocuk istemeyen biri.Hatta hiç evlenmek dahi istemedi.Benden 5 yaş büyük. Muhabbeti en güzel bir ev hayvanı al besleye getirdiler.Tamam ev hayvanının sevgisi ayrı ama çocuk sevgisinin yerini tuttuğunu düşünüyor görümcem. O da eşim gibi aynı muhabbetlere başladı, birkaç yıl sonra su kalmayacak dünyada.Yeni virüsler ortaya çıkacak.Böyle bir dünyaya çocuk mu getirilir diye.
Ben hala çok istiyorum, denemeye de gideceğim tekrar.Ancak bu engelli olma durumu düşündürüyor. Bilgilerinizi aktarırsanız sevinirim.

Şöyle bir durum var bu yapılan testler garanti değil çünkü anne karnında dizilim genetik değişebiliyormuş yani sağlıklı bir bebek sağlıksız sağlıksız bir embriyo da sağlıklı olabiliyormus diye okumuştum ben yani ngs testi kesin değil ama yüksek ihtimalle doğruluk payına sahip

Bitanem tamamen hiçbir şeye çözüm yok bu işte ama şöyle düşün çok büyük oranda sağlıklı ile sağlıksızı ayırt edebiliyorlar. Sağlıklıyı bulduğumuzda geri kalan küçük olasılık için de olabilecek en erken zamanda nifty testi yaptıracağız. Kandan bakılan bir test, onun da doğruluk oranı oldukça yüksek. O da sağlaması olacak. Bizi bizden başka kimse anlamıyor gerçekten, boşver herkesi, madem çok istiyorsun aynen devam canım benim. Benim tanıdığım 44 yaşında yeni doğum yapan biri var, hiçbir sağlık sorunu yok, üstelik kendiliğinden hamile kaldı. Herkesin etrafında vardır bunun benzeri örnekler. Güzel düşünelim güzel olsun. Yalnız ben bundan sonra laboratuvar konusuna biraz daha dikkat etmeye, araştırmaya karar verdim. Canım A AnnelikUmudu arkadaşımız sağolsun bana lab konusunda bazı tavsiyelerde bulundu, şimdi bu hafta sonu onun açtığı yolda ilerlemeye karar verdik.

Ben başlamadan önce doktoruma sormuştum, dışarda bölündü etti tamam da riskler devam ediyor mu diye. Yani 5. günden sonra bende bölünmeye devam edecek, bi sıkıntı varsa gene olur mu dedim. PGTde normal çıkmış embriyoda sonradan sıkıntı çıkma ihtimali var ama düşük. Mozaik olup yanıltabilir, ya da tekrar bölünürken sıkıntı olabilir ama sanki 95% başarı demişti çok da yanıltmak istemem.
Önceden hamile kaldığımda düşük olduğunda falan yedi mahalle duyuyordu benim. Aile maşallah ordan oraya, burdan şuraya derken benden önce bile haber almış olabilirler her seferinde :) Kimse art niyetli davranmıyor biliyorum, kötülüğüne de söylenmiyordur da düşük de olunca herkesten bir fikir geliyor. O nedenle ben söylemedim mesela kimseye tüp bebeğe başladığımı şimdi. İnşallah devam eder de 3-4 aylık olana kadar da söylemeyeceğim. Eşim ve ben hariç kimsenin haber olmasın istiyorum. İmkan olsa ona da söylemicem o kadar yani.
Yani karışmak bana düşmez ama bence sen de herkesle konuşma. Şimdi ben burada yazsam 40 yaşında şu riskler var diye farklı, kayınvalide söyleyince farklı. Yakın aile söyleyince daha bi batar oluyor, hele ki hassas dönemden geçerken. Benim mesela aile içerisinde kimseyle sorunum sıkıntım yok ama bi ara afakanlar basmıştı fikirlerden, kendi anneme de carlamaya başlamıştım :)

PGT-A testi NGS tarama yontemi ile gerceklestirilirse kromozomsal bozukluklari % 97 oraninda tespit edilebiliyor. Yani 46 kromozoma sahip saglikli embriyolari tespit etme orani oldukca yuksek ve bu tur testler ozellikle yumurta kalitesi dusuk olan 38+ kadinlar icin oneriliyor. Kisacasi ileri kadin yasi sebebi ile 21. kromozomda olusabilecek trizomi sonucu gerceklesen down sendromu, preimplantasyon genetik tarama ile anlasilabiliyor.

Ancak unutulmamasi gereken % 3'luk yanilma payi ihtimaline karsi gebeligin ilerleyen donemlerinde yapilmasi gereken ek testler. Bu testler, perinatoloji uzmanı tarafindan onerilecek olan serbest fetal DNA (non-invaziv prenatal test) testi gibi testlerdir. Bu test ile alinan kan ornegi uzerinde, genetik kromozom anomalileri (Down sendromu, trizomi 18, trizomi 13) arastiriliyor. Ancak gebeligin ilk uc ayinda yapilmasi onerilen ense kalinligi olcumunun yuksek olmasi halinde de tani testlerinden (amiyosentez, koryon villus orneklemesi, kordosentez) biri de uygulanabiliyor.

Kisacasi kromozomsal bozukluklarin tespiti mumkun.

merhaba benim eşim azosperm mikrotese sperm bulundu embriyo oluştu genetik yapıldı ngs istanbul genetiks gönderilmiş sonuç parsiyel trizomi 4 p çıkmış imza karşılığı transfer yapabiliriz dediler sizce transfer yapmalı mıyım kararsız kaldım sonuçların yanılma payı var mıdır

Bu konuda genetik alaninda tecrubeli ve uzmanlasmis bir doktor ile gorusmelisiniz. Sisli Memorial'dan Prof. Dr. Semra Kahraman'in katiliminin saglanacagi bir on gorusme alabilirsiniz. On gorusmeler ucretsiz oluyor. Alaninda uzmanlasmis bir doktordan ikinci bir gorus almakta her zaman fayda var.

Merhaba canım, ben de sevgili aquamarine gibi uzman görüşü almanı tavsiye ederim. Umarım en sağlıklı kararı verirsin bitanem.

Iyi laboratuvar demek iyi yumurta - dollenme - Iyi 5. gun embriyo - iyi ve hasarsiz biyopsi ve sonunda iyi bir embriyo basari matematigi demek. Ileri yas icin lab cok onemli.
Herkese sevgiler :)

Arkadaşlar ağır bir grip geçirdim geçen hafta, yeni tedavim kist falan yoksa haftaya. Sizce geçen hafta geçirdiğim ağır grip problem olur mu? Bu yumurtalar ne zaman yola çıkıyor, böyle şeylerden etkileniyor mu hiç bilemedim de

Grip etkiliyor abla bağışıklık direk düşüyor vücüdun savaş halinde iken yumurtlamaya odaklanamıyor neticede

Duydum orayı canım ama nasıl bir merkez bilmiyorum bence de bir embriyolog ile görüş önce kendi merkezinin embriyoloğunu ara tam olarak durumu sana anlatsınlar
görüştüm başka embriyo yok sperm de kalmamış kadın doğumcu yapalım diyor embriyolog sağlıksız zaten embriyo tutunmaz diyor bende o yüzden karar veremedim sağlıksız sonuç gelip transfer ettirip sağlıklı olan var mı bilmiyorum okumadığım sayfa kalması örnek bulamadım

Ah bitanem çok haklısın, çok spesifik konu, karar vermek çok zor. Ne istatistik biliyoruz, ne öyle bir tecrübemiz var. Daha çok uzmandan görüş alıp, görüşleri üstüste koyup öyle karar vermek lazım.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…