Tek blast embriyosu PGT ye gidip sağlıklı dönen var mı?

Kızlar bu genetik testler (pgt/ngs) tamamen down sendromu yada farklı engellilik sorunlarına çözüm getiriyor mu?Down sendromu için sonrasında ikili tarama gibi testler de var ama diğer engellilik durumlarını da dikkate alırsak, genetikten geçmiş bir embriyo kesin engelli olmaz deniliyor mu?
Belki siz araştırmışsınızdır diye soruyorum.
Ben hamile olduğumu söylememiştim kayınvalidem ve görümceme. Onlar kürtaj olduğumu yeni öğrendiler . İkisi birden yaşımın 40 olduğunu artık çocuk için uğraşmamam gerektiğini , yaş gereği daha önce çocuğum da olmadığı için engelli olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu söylediler.Zaten görümcem de kocam gibi çocuk istemeyen biri.Hatta hiç evlenmek dahi istemedi.Benden 5 yaş büyük. Muhabbeti en güzel bir ev hayvanı al besleye getirdiler.Tamam ev hayvanının sevgisi ayrı ama çocuk sevgisinin yerini tuttuğunu düşünüyor görümcem. O da eşim gibi aynı muhabbetlere başladı, birkaç yıl sonra su kalmayacak dünyada.Yeni virüsler ortaya çıkacak.Böyle bir dünyaya çocuk mu getirilir diye.
Ben hala çok istiyorum, denemeye de gideceğim tekrar.Ancak bu engelli olma durumu düşündürüyor. Bilgilerinizi aktarırsanız sevinirim.
Canım ben embriyologla görüştüğümde şöyle demişti “9 büyük genetik hastalığın 5 tanesi nokta atışı tespit edilebiliyor. Diğer 4 tanesi malesef var olan teknoloji ile embriyo üzerinde görüntülenemiyor. Yani down sendromunu görebiliyoruz ama otizm genetik tanı ile embriyo üzerinde netleştirilemiyor.” Bu nedenle % 100 diyemiyorlar.

Açıkçası 7 yaşından beri kedisi köpeği olan biri olarak şunu söyleyebilirim: çocuğu olmayan biri çocuk sevgisini nasıl bilmiyorsa, hayvanı olmayan da onun verdiklerini bilemez. Ben mesela asla kedisiz, köpeksiz yaşayamam. Çünkü biliyorum sevgisini. O sevgi olmadan yapamam. Ama bunu çocuk sevgisi ile de kıyaslayamam. Sadece tatmadığım için değil. Her sevgi birbirinden farklı ve bağımsız olduğu için.

Annemize duyduğumuz sevgi, eşimize duyduğumuz aşk kıyaslanabilir mi? Birbirinin yerini tutabilir mi? Birinden diğeri için vazgeçebilir miyiz? Bu da öyle. Hayvan sevgisi ve çocuk sevgisi birbiri ile kıyaslanabilir mi? Bence hayır. Mesela bir çocuğun annesine duyduğu sevgiyi biliyoruz. Ama bu karşılık bekleyen bir sevgi. Bir köpek seni sadece sever. Karşılık beklemez. Aç da bıraksan sever. Ama bu iki sevgi birbirinin yerini asla tutamaz bence.

Çocuk sevgisi hayvan sevgisinden üstündür demek de, hayvan sevgisi çocuk sevgisinin yerini tutar demek de bence haddini ve yerini bilmemek demek.

Merhaba bugün ngs ye giden 3 embriyomdan 2 sinin sağlam geldiğini öğrendim. İlkinde 4 yumurta toplanmıştı biri 5. Güne gitmişti. Bu sefer yine 4 toplandı 3 ü 5. Güne gitti 2 si sağlam geldi. Bu tedaviye ilk tedavide olusan tek embriyonun ngs sonucunu beklemeden hemen başlamıştım. Ayrıca biestron kullanımımın 3. Ayı dolmus olmustu. Ne etkiledi bilmiyorum ama kötü baslayan tedavimin ( 4 yumurtadan ikisi büyümüştü başta) sonucunda 2 adet ngs de sağlam gelen embriyom olustu. Stresin de etkilediğini düşünüyorum çünkü 2. Tedavide artık saldım. Umudumu nispeten kaybettim. Yasım 39. Son bir yılda bir düşük bir kimyasalım var. Su an ne kadar mutlu olduğumu bilemezsiniz. Ardışık opunun sağlıklı yumurtayı yakalamada önemli oldugunu düşünüyorum.

Merhaba bugün ngs ye giden 3 embriyomdan 2 sinin sağlam geldiğini öğrendim. İlkinde 4 yumurta toplanmıştı biri 5. Güne gitmişti. Bu sefer yine 4 toplandı 3 ü 5. Güne gitti 2 si sağlam geldi. Bu tedaviye ilk tedavide olusan tek embriyonun ngs sonucunu beklemeden hemen başlamıştım. Ayrıca biestron kullanımımın 3. Ayı dolmus olmustu. Ne etkiledi bilmiyorum ama kötü baslayan tedavimin ( 4 yumurtadan ikisi büyümüştü başta) sonucunda 2 adet ngs de sağlam gelen embriyom olustu. Stresin de etkilediğini düşünüyorum çünkü 2. Tedavide artık saldım. Umudumu nispeten kaybettim. Yasım 39. Son bir yılda bir düşük bir kimyasalım var. Su an ne kadar mutlu olduğumu bilemezsiniz. Ardışık opunun sağlıklı yumurtayı yakalamada önemli oldugunu düşünüyorum.
Süper, hayırlı olsun, inşallah bu şekilde de devam eder. Stres gerçekten de çok önemli, ben de hiç tedavi görmüyormuş gibi davranmaya çabalıyorum :)

Tebrikler. Cok sevindim bu kadar ugras sonucu guzel sonuclar elde etmenize. Umarim saglikli tutunurlar, herseyin en guzeli olmasi dilegi ile :nazar::KK200:

Tebrik ederim canım, çok sevindim. O zaman gelsin transfer mi diyoruz şimdi? Hangi mekezdesin canım?

Ne kadar güzel bir haber çok sevindim 🥲 inşallah o sağlıklı embriyolarınız size evlat olur 🙏🍀 ilk opuda sağlıklı gelen olmamışmıydı

Tebrik ederim canım, çok sevindim. O zaman gelsin transfer mi diyoruz şimdi? Hangi mekezdesin canım?
Ne kadar güzel bir haber çok sevindim 🥲 inşallah o sağlıklı embriyolarınız size evlat olur 🙏🍀 ilk opuda sağlıklı gelen olmamışmıydı
Hepinize teşekkürler. İlk tedavide tek embriyo sağlıksız geldi maalesef. Bahceci umutta tedavi görüyorum. Biraz devlet hastanesi gibi. Bazen ilaç anlatımı için çok beklediğim oldu ama doktor ve merkezin tecrübelerinden dolayı simdi sağlıklı gelmeseydi de yine bahceci umuta giderdim herhalde. İlk adetle transfer asamasına baslıyorum. Bu günleri göreceğimi hayal bile edemiyordum. İnşallah hepimizin hikayesi mutlu biter🥰

Hepinize teşekkürler. İlk tedavide tek embriyo sağlıksız geldi maalesef. Bahceci umutta tedavi görüyorum. Biraz devlet hastanesi gibi. Bazen ilaç anlatımı için çok beklediğim oldu ama doktor ve merkezin tecrübelerinden dolayı simdi sağlıklı gelmeseydi de yine bahceci umuta giderdim herhalde. İlk adetle transfer asamasına baslıyorum. Bu günleri göreceğimi hayal bile edemiyordum. İnşallah hepimizin hikayesi mutlu biter🥰
Çok güzel çok sevindim 🥰 benim de 3 blastım vardı 3 ü de sağlıksız geldi ama devam ediyorum tedaviye inşallah sağlıklı embriyoyu buluruz hepimiz ve bize evlat olurlar hayırlısı ile 🥰🍀

İnşAllah canım benim. Sen bize de umut oldun. Allah sağlıkla kucağına almayı nasip etsin bitanem 💜

Arkadaşlar ağır bir grip geçirdim geçen hafta, yeni tedavim kist falan yoksa haftaya. Sizce geçen hafta geçirdiğim ağır grip problem olur mu? Bu yumurtalar ne zaman yola çıkıyor, böyle şeylerden etkileniyor mu hiç bilemedim de 🤦🏻‍♀️
Aklımda 3 ay öncesinde başladığına dair bi bilgi kalmış, o yüzden de tüp bebekte 3 ay önceden sağlıklı beslenme ve yaşamaya başlanılması öneriliyor diye hatırlıyorum.

Canım tebrikler inşallah sağlıkla kucağına da alırsın 🥰🧿Nerede oluyorsun tedavini?

Aklımda 3 ay öncesinde başladığına dair bi bilgi kalmış, o yüzden de tüp bebekte 3 ay önceden sağlıklı beslenme ve yaşamaya başlanılması öneriliyor diye hatırlıyorum.
Ben bununla ilgili şöyle bişey biliyorum bu ay yumurtlayacağımız yumurtalar 1 yıl önceden seçiliyor buna birincil büyüme deniyor. 3 ay önceden de bu foliküller gelişmeye başlıyor buna da ikincil yani sekonder büyüme deniyor yediklerimiz içtiklerimiz yaşam tarzımız stres ve uyku kalitemiz bu sekonder büyümeyi etkiliyor o yüzden 3 ay süre verin kendinize deniyormuş

Çok güzel çok sevindim 🥰 benim de 3 blastım vardı 3 ü de sağlıksız geldi ama devam ediyorum tedaviye inşallah sağlıklı embriyoyu buluruz hepimiz ve bize evlat olurlar hayırlısı ile 🥰
Her ay birbirinden farklı olduğu için o ay öyle oldu diye diğer aylar öyle olacak diye bir şey yok kesinlikle. Mutlaka sağlıklı embriyoyu bulacaksınız inşallah 🙏🥰
Canım tebrikler inşallah sağlıkla kucağına da alırsın 🥰🧿Nerede oluyorsun tedavini?
teşekkür ederim. Bahçeci cem çelikte tedavi oluyorum canım. İnşallah seneye bu zamanlar ben dogum yapmış olurum siz de 7-8 aylık hamile 🥰🥳

Glütensiz yiyecekler konusunda biraz bilgi verebilir misin güzelcim ☺️
Tabiii veririm ben bundan 2 sene önce sürekli şişkinlik gaz şikayeti ile doktora gidiyordum bakıyorlar hiçbişey yok gönderiyor kaç kez gittim hatırlamıyorum herşey normal doktor da huzursuz bağırsak sendromu diye bir teşhis koydu yani psikolojik dedi. Ama psikolojik olmadığını biliyordum araştırdım gluten intolerans testi var çölyak hastası mısın yoksa gluten alerjin var mı yok mu bunu test ediyorlar o testi yaptırdığımda da gluten intoleransım yüksek çıktı. Yani gluteni benim bağırsaklarım alerjen olarak görüyor ve tepki veriyor vücudum bu durumda da üreme dahil diğer bütün fonksiyonlara zarar ayrıca benim laktoz intoleransım da var süt içince de aynı şeyler oluyor ama yoğurt peynirde olmuyor onlar fermente gıdalar olduğu için sanırım. Neyse bunları öğrendim ama hiç glütensiz laktozsuz diyet yapmamıştım. Sağolsun A AnnelikUmudu ablanın da desteği ve önerileri ile başladım faydasını gören çok var. Hatta araştırdım bir doktor diyor ki üreme problemi çeken çocuğu olmayan kadınlar 1 yıl glütensiz beslense doğal yoldan gebe kalma ihtimalleri çok artar diyor doktor. 🥰🙏🍀 Eğer gün içinde neler yiyorum nasıl tarifler yapabilirim diye sorarsanız onlarda da bahsedebilirim 🥰❤️

Ne açıdan senin için fazla anlamadım ama yaş için diyorsan etkilemez sanırım. Çünkü geçtiğimiz Eylül ayında bugünkü yumurtaların tohumları atılıyor diyeyim kabaca ☺️
Yani grip oldum diye üç ay beklemek benim yaşım için çok fazla demek istedim canım benim. Her ay kıymetli artık ya, hani bir ay olsa beklenir belki de üç ay nasıl beklenir ah ah ah🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️

Yani grip oldum diye üç ay beklemek benim yaşım için çok fazla demek istedim canım benim. Her ay kıymetli artık ya, hani bir ay olsa beklenir belki de üç ay nasıl beklenir ah ah ah🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️
Gribin o kadar etkili olacağını düşünmüyorum bunu düşünüp stres olma canım ya. Bak bende kist oldu 2 aydır hiç bir şey yapılmıyor, hala adet de olmadım. Neler olacağını bilmemiz imkansız üç ay sonra belki daha sağlıklı olur yumurtan 😊

X