Tek blast embriyosu PGT ye gidip sağlıklı dönen var mı?

Fairytale canım sen geçen gün 3. gün embriyosu koydurduğundan bahsetmiştin, kaç hücreliydi.Benim 7-8 hücreli tutmamıştı, o yüzden kızmıştım geçen ay 5-6 hücreli dondurdular diye, şimdi söylememe rağmen ardışık transfer istiyorum bekleyelim 5. Güne diye dondurmuşlar yine 6-7 hücreli iki tane embriyo. Ne diyor doktorlar?8 hücreli tutmazken daha düşüğü tutabilir mi?Yarın doktoru arayacağım herhalde anlamlı bir açıklaması vardır. Tek tutan denemem ardışık transfer yaptırdığım denemeydi, dondurulmuş 2 embriyo varken yine aynı yapmak istemiştim.

Sen haklısın doktorların bazıları 3.gün asla trasfer etmiyor doğal olsa 3.gün tüplerde olan emriyonun rahimde tutunması zor diyor ki 5.günün herzamn şansı daha yüksek sen şimdi transfer olcak gibi rahmi ve seni hazırladıktan sonra doktorun emriyoyu çözdür 5.güne gelirse trasfer ettir

Canım birisi 12 hücreli diğeri de 9’du ama tutmadı. Daha önce 7-8 hücreli grade 2 embriyolar transfer ettirmiştik onlar da tutmamıştı. Yani çok bi anlam ifade etmiyor hücre sayısı. Kaç hücrelinin tutacağı belli olmadığından hiç sıkma canını.
Yalnız senin doktorların istemediğin bi şeyi yapmakta neden bu kadar ısrar ediyorlar onu anlamıyorum, laboratuvarda 5.güne gitmeyen rahimde gidebilir görüşünü benimsemiş olabilirler ama istemediğini açıkça belirttin kaç kere, ilginç gerçekten.
Şöyle yapabilirsin transfer ettirmek için çözdürdüklerinde 5. Güne gitmesini isteyebilir öyle transfer edebilirsin, yine senin istediğin rahat edeceğin şekilde olmuş olur.

Ay burda da bayılıyorlar 3. Gün dondurmaya, hele az rezerv ya da ileri yaşsa hep üçüncü güne şans vermek istiyorlar. Ticari kaygısı olmayan merkezler bile gerçekten bu düşünceyi benimsedikleri için bu yolu deniyorlar, malum bu konuda bi görüş birliği, birinin diğerine üstünlüğünü ispatlayan çalışmalar yok

Canim senin rizan disinda bir islem yapmis olmalari dogru degil. Yasadigin asabiyeti ve hayal kirikligini tahmin ediyorum, bu elektif bir islem ve senin bir talebin var. 3'un altinda ilerleme olursa hemen donduran cok klinik var. Embriyoloji hocanla iletisim kurmadan kendi kafalarindan dondurmus olabilir mi?

Bu 2 embriyodan da umudunu kesme. Bak Lady uzerine tekrar tedavi oldu ve geride donmus bekleyen iki embriyo ngs'den gecti. Ne olacagi hic belli olmaz.

Bitanem ben telefonda olayı sorguladım.Hocayla öncesinde konuştuğumu söyledim. Herhalde beni arayan kişi donduran değildi, hemen hocanızla iletişime geçeyim sorayım dedi. Donduran embriyolog ile hoca birlikte karar almış dedi.3’ün altında olunca beklemiyoruz deyip birlikte karar almışlar. Benim doktor hemen telefonla ulaşılmıyor , çok yoğun.Yarın hemşireyi arayıp hocayla konuşmak istediğimi ya da neden böyle yaptıklarını soracağım ama dondurmamız sizin için daha iyiydi falan diyecekler kesin. Haber ederim

Canım ben çok nettim Funda hocayla konuşurken. Düşüklerim var, artık ngs siz düşünmüyorum. Hatta bahçecide hala donmuş bekleyen bir tane 5. günümüz var ama genetiksiz olduğu için denemek istemiyorum. Burada yeni tedaviye başlayacağım ve kesinlikle genetikli istiyorum dedim. O da yorar düşükler anlıyorum, genetikliyle devam edelim dedi. Yine de hem embriyoloğa hem Funda hocaya opuda söyleyeceğim yeniden. Hatırlatmakta fayda var her zaman.

Sen de yarın çözdürüp devam ettirmelerini istesen? 3. gün embriyosu transferi istemiyorum desen?

3. gün donmuş embriyoları çözüp 5. güne mi getiriyorlar ?

Canım ileri yaşta daha mı çok 3. Gün tutunma şansı?Cidden istatistikleri bilmediğim için soruyorum.Ondan mı böyle yapıyor çoğu klinik?Benim hocanın da ticari kaygısı olmadığını biliyorum çünkü İzmir’de alternatif az ve bu kadın profesör, CV’si iyi falan diye çok peşinde koşan kişi var.Randevu falan alamıyor çoğu kişi kolay kolay. Hatta en yakın arkadaşlarımdan biri evli değil, yumurtasını dondurmak istiyordu erken yaş menopoz riski var diye.Kontrol etti senden yumurta toplayamayız deyip kıza ümit vermedi. Başka 2 merkez kızı uğraştırdı , bir sürü parası gitti ilaçlara falan. Bilmiyorum valla. CV’si çok iyi , anadili gibi İngilizcesi var.Avustralya’da doktora ve post-doktora eğitimleri var, literatürü takip ediyordur falan diyorum ama cidden bilmiyorum

Aynen diyeceğim, bakalım ne diyecek? Dondurup çözdürüp beklemek mi Yoksa hiç dondurmadan mı 5. Güne gitmesini beklemek, yoksa ileri yaşta gerçekten 3. Gün mü iyi şaştım kaldım. Yarın bir konuşayım.Dikkat et, bu başlıkta konuştuğumuzu hatırlıyorum, nopenoname adlı arkadaşımız da genetikli istemişti ama Funda hocanın kliniği dondurmuştu 3. Günde

Ben geçen hafta embriyologla konuştum bu konuyu. Azsa az neden ısrarla 3. Gün dondurup aslında 5. Güne ulaşıp blast dahi olmayacak embriyoları transfer ediyorsunuz diye sordum, biraz da konuşturmak için sordum :) o da dedi ki bu konuda bir konsensüs yok, bir görüştekiler ileri yaşta 2-3 embriyo elde ediliyorsa bekletmeden olması gereken yere, rahme bir an önce transfer edelim diğer taraftakiler ise laboratuvar ortamında bekletelim blast olursa tutunma ihtimali artmış olur öyle transfer edelim görüşündeler. Ancak birinin diğerine üstünlüğü yok, o nedenle de 3. Gün tutmaz 5. Gün tutar diye düşünmeyin vs demişti.
Sen şimdi burda yazılıp çizilenlere bakıp 5. Gün olsun 3. Gün olursa olmaz kanısına kapılma lütfen çünkü doğru değil. Koskoca profesörler, embriyologlar elbette dünya kadar yayın okuyup bu uygulamaları yapıyorlardır, çok başarısız bi yöntem olsa neden uygulasınlar, bak senin hocan da çok iyiymiş.
Benim 12 tane 5. Gün aa kalite embriyolarımdan bugüne kadar bana bebek getiren olmadı :) düşük, kimyasalları saymıyorum. 3. Gün embriyoları da hiç tutmadı, yani elde var sıfır. Olmasının bu günlerle ilgisi yok

Canım Fairytale dediğin gibi en iyisi düşünmemek. Belki de güvenmek gerek.Biraz önce forumda aynı kliniğe giden benim yaşımda birini buldum.Onun 7 embriyo oluşmuş, 7’si de 3. Gün dondurulmuş.Ama benden farkı 6’sının iyi kalite 1’nin orta kalite olması.2-2-3 embriyo şeklinde 3 farklı tüpte dondurmuşlar, iyi kalite 2 tanesi ilk transferde tutmamış. 3 tane embriyo olan tüptekileri çözmüşler orta kalite olanı beklemişler ve ilerlememiş.2 tane iyi kaliteyi transfer etmişler şimdi ikizlere hamile İsmi eras0201 , mesaj ettım sizin embriyolar kaç hücreliydi diye.Farkimiz onda transfer edilenler iyi kalite,benim dondurulanlar orta kalite. Ay artık dediğin gibi düşünmeyeceğim. Akışına bırakmak en iyisi, yarın arayıp bir sorayım ne diyecekler bakalım
İyi geceler herkese, başınızı ağrıttım sizinde.

Başımız kesinlikle ağrımadı en azından benim hiç gerçekten bütün samimiyetimle söylüyorum 3. Gün az hücre ay kesin tutmaz vs diye hiç düşünme çünkü aksine çok çok örnek var.
İyi geceler tatlı rüyalar

Sana da tatlı rüyalar canım. Desteğin için sağol Herşeyin hayırlısı olsun.

Canım ozlemgundogdu , hissettiklerine aynen katılıyorum..
Bir süre uzak kaldım hem gebelik sürecinden hem de tekrar tüp bebek denemekten çünkü düşükler sonrası o 3 gnlük embriyolar beni düşüklere yakın olacak şekilde üzdü. Bu esnada işte ara ara spor yaptım, iyi beslenmeyi denedim, tekrar doğal yolla deneyelim dedik falan ama tam performans işin içine giremedim. O tam gelişmeden dondurulan embriyolar rüyalarıma tam gelişememiş bebekler olarak girdi. Cidden etkilenmişim zor çıktım işin içinden. Medical'de elimizde hiç embriyo olmamasından 3 günlük 3 hücreli embriyo olması daha iyidir denmişti. Bu bizi baya bozmuş, eşim spermlerinden ben de yumurtalarımdan şüphe ettik. Ay çok sıkıntılıydı ya cidden yazıp da iyice boğmak istemiyorum şimdi kimseyi :)
Sonra doktor değiştirdim, ve tekrar tüp bebek yaptık 10-15 gün önce.
Normal kontrol için arkadaşımın tavsiyesiyle gittiğim doktorumla sürece tekrar başladık. geçmişte yaşanan total döllenme başarısızlığını baz alarak bu sefer icsi sonrasında calcium ionophore'da bir süre bekletileceğini, döllenmeye destek olunacağını söyledi. Bu arada ben tabi Allah ne verdiyse yabancı Türkçe tüm calcium ionophore çalışmalarını hatmettim yani, yakında klinik açacak vaziyetteyiz hepimiz bu okumalardan :)
Tedavi esnasında foruma da girdim, senin postuna bir de böyle denemelerini söyle diyecektim ama tam başarı elde etmeden ortalığı da karıştırıp yanlış yönlendirmek de istemedim. bende başarı olursa hemen girip yazarım dedim ki o da bu gündü. Bir baktım sen de taglemişsin.
Kullanılan iğneleri önceki sefere göre totalde 40% gibi daha düşük dozda başladık öncelikle. Ben bi endişe ettim bu tombalaklığa bu dozlar az sanki yumurta büyümeyecek diye :/ Ama neticede 10 adet mature yumurta yakaladık, 8i döllendi, 5. güne de 3 adet blast kaldı. bunlardan da parça alıp dondurduk. bir sonraki aya tekrar deneyip daha fazla blastla ngs'ye göndereceğiz. Artık nasip kısmet
Düşeceği varsa düşüyor, olacağı varsa oluyor elbette doğru, tekrarlamayacağım bunları da, cidden bizi de biraz dinleseler belki daha rahat olduğumuz için daha güzel gidecek.
Valla yorulduk arkadaşım, yorulduk ama halledicez inşallah

Bu arada A AnnelikUmudu Gebelik haberini aldığımda burdan bir aiiiyyyyy diye kalpler yollamışım ki sizin ordan duyulmadıysa kesin izmir bayraklıdan duymuştur yani :) Her şey harika geçsin, iyiliğine güzel kalbine gönlüne layık olsun

Bu arada arkadaşım defalarca tedavi gördü sayısını ben değil kendisi bile hatırlamıyordur sorsam, hiç 5. Güne getiremedi embriyolarini. Dusukleri oldu, bazen de hiç tedaviye baslayamayacak durumda oldu sikluslari ama sonucta dondurdugu 3. Gün embriyolarindan birinden hamile kaldı, doğurdu çok tatlı bı oğlumuz oldu. Bu da "olacağı varsa bir gün oluyor " klisemize örnek bize de moral olsun

10 olgun yumurta, 8 dollenme ve 3 adet 5. gun blasti muhtesem haber!!!! Haydi gelsin guzel haberler :)
Cok tesekkur ederim bu arada. Gecenlerde bir kanamam oldu, ama gecti bitti. Bugun kontrolum vardi. Hersey yolunda.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…