Tek blast embriyosu PGT ye gidip sağlıklı dönen var mı?

L Lady Starlight canım naptın belli oldu mu transfer günü. Benim 23 yada 25 i dediler. heyecan bastı şimdiden
Önümüzdeki hafta sonuna doğru belli olur kesin günü canımcım. Ben sakin kalabilmek için düşünmemeye çalışıyorum
Boş kaldıkça dizi falan izlemeye çalışıyorum. Haftasonu da perdeleri yıkayıp, zor işleri aradan çıkarmaya çalışıcam. Bu hafta işlerim çok yoğun olacak bakalım nasıl olacak

İlk tedavimde 5 yumurta toplanmıştı ama kaç mm di bilmiyorum çok acemiydim işte İkinci tedavimde sadece 2 folikül gelişti Soldaki 19,5mm sağdaki 17 mm iken çatlatma iğnesi oldum ve sadece soldaki olgun yumurta çıkmış Lütfen kimse pes etmesin Ne kadar çok tedavi o kadar çok şans kızlar

Merhaba özlem abla bende durumlar pek iyi değil pes etmek üzereyim..
Dualarım sizinle
Canım gitmiş miydin bu ay?Başlamış mıydın tedaviye?Ne dedi en son doktor? Bu arada sen gittin ben diyet yapamaz oldum.75 kiloda duruyorum. A AnnelikUmudu sen hamile kaldığında boy İle kilon arasında ne kadar fark vardı.
Gofretim pes etmek olmaz, eğer istiyorsak elimizden denemekten başka birşey gelmiyor Herşey güzel olacak

Opu sonrası sol tarafta ağrılarım geçmeyince muayene oldum Ultrasonda solda 3 tane kist oluşmuş Kist içine kanama da olmuş Böyle bakakaldım Ah o sol yumurtalık bir yumurtayı zor çıkardı bu ne şimdi

Canım ngs’ye göndermeden de dene bir kez derim.Denemiş miydin daha önce? Umarım güzel haberler alırsın diğer OPU ‘da
Evet evet son üç denemede 3. Gün transfer ettirmiştim hatta. Her yolu denedim iki tane 3. Gün embriyosu da dondurduk bu arada, belki onların 5. Güne gitmesini ister öyle ngssiz transfer ettiririm bir sonrakinde, henüz doktor ve embriyolog ile görüşmedim tabi bu konuyu. Belki de bi opu daha, bakalım kahramanımızı neler bekliyor

Opu sonrası sol tarafta ağrılarım geçmeyince muayene oldum Ultrasonda solda 3 tane kist oluşmuş Kist içine kanama da olmuş Böyle bakakaldım Ah o sol yumurtalık bir yumurtayı zor çıkardı bu ne şimdi
Çok geçmiş olsun üç kist birden niye olurmuş ki, ilaç mı kullanacaksın sönmesi için? Önümüzdeki aya kendiliğinden de geçer gerçi, benim hep öyle oldu en azından

Çok geçmiş olsun üç kist birden niye olurmuş ki, ilaç mı kullanacaksın sönmesi için? Önümüzdeki aya kendiliğinden de geçer gerçi, benim hep öyle oldu en azından
Sizde de yumurta toplama sonrası mı oluyordu ? Hemşire hattına kist için yazınca yeni birşey öğrendim Opu sonrası ilk adette transfer yapmıyorlarmış Dondurulmuş embriyom vardı İlk transferim olacağı için acele ediyordum üzüldüm

Yok bende bi opudan sonraki ilk regl döneminde kontrol muayenesine gittiğimde görülüyordu, o ayı pas geçip bir sonraki ay opu yapmayı planlıyorduk zaten kist de sönmüş oluyordu.
Opu sonrası adette transfer yapmamak da çok değişikmiş. Hiç duymamıştım.

Benimde eşim bu hafta şehir dışında işleri halledip dizilere saracam bende

Canım benim de iki tane 3. Gün embriyosu var dondurulmuş ama sadece 5-6 hücreli Şimdi transferden çıktım doktora bu sefer 5. Güne bekleyelim giderlerse ardışık transfer yaparız dedi. Benim boş gebelik olduğunda 2 tane 3. Gün , 1 tane 6. Gün transfer edilmişti.Aynı klinikte ngs’siz 6. Gün koyulup çok güzel devam eden kişileri tanıyorum. Yakında doğuracaklar.Benimki Hayatımda ilk kez tutunmuştu ama kürtajla sonuçlandı.Ardışık transferlerin tutma şansı daha çok oluyormuş.Aklında olsun. Ben 5. Güne bekleteceğim bakalım gidecekler mi, Ama ngs yapmayacak yine bana doktor. Garanti görmüyor, ben isterdim de yapmıyor garanti değil diye.Ben de yaza kadar kendimi ona bıraktım.Elindeki 5. Gün embriyosunu 3. Gündeliklerle önümüzdeki ay transfer ettir bence.Boşver şimdilik NGs’yi.Keşke olsa ama bir kaç kere ngs’li tutmayan sonra normal tutan 42 yaşında bir kız vardı forumda. Buraya attach edeyim onu belki anlatır @Nihal Shibuya .Öpüyorum, bol şans hepimize

O transfer yapmamayı doğal menopoza sokmak için tercih etmiyorlardır.Ben de Adenomiyozis olunca , hemen adet ile transfer yapmayacak, Lucrin ile baskılayıp transfer yapacak. Bakalım tabii ki bu OPU’da döllenen yumurtam olursa.

Canım bizraz bilgi verir misin neden NGS yapmıyor NGS nin neyini garanti görmüyor tutunmami yoksa NGS nin dogrulugunu mungaranti görmüyor

Evet doğru hatırlıyorsun Özlem. Benim tüp bebek serüvenim biraz uzun ve yorucuydu. İlk başta Ankara’da Genart’ta başladım. Orda 5 güne çıkan 5 embriyo elde edildi. 3 ayrı transfer yapıldı, tutunmadı. Daha sonra Bahçeci Umut’a Cem Celik’e gittim. O usg çektirdi. Rahmimde yapışıklık olduğunu, embriyoların bu yüzden tutunamadığını söyledi. Histereskopi oldum. Cem Çelik’te yine 5 embriyom 5 güne çıktı. Yalnız Cem Bey “Ngs yollayacağım” dedi. Onlar İspanya’da yaptırıyormuş bu işlem. Peki dedim. Sadece 1 tanesi sağlıklı geldi dedi. Önemli değildi. 1 tane sağlıklı yetiyordu. Heyecanla transfer işlemimi bekledim ama sonuç negatifti. İnanılmaz hayal kırıklığı yaşadım. Cem Bey’e sordum. “Sağlıklı gelen tutunur dediniz. Neden böyle oldu” “%90 tutunurdu, neden oldu ben de anlamadım” dedi. Rahmimden parça aldı. Rahim içimde iltihap olduğunu, antibiyotik kullanmam gerektiği söyledi. Mağdem böyle bir risk vardı. Neden bana transfer öncesi yapmadı diye çok öfkeliydim. Bu sefer Bülent traş’a gitmeye karar verdim. Bülent Traş embriyolarımı kaliteleştirmek adına Prp yaptı. Bülent Traş’ı tedavi sürecimde sadece bir kere gördüm. Onun dışında hep hemşire ya da asistanlarıyla dialog kurabiliyorsunuz. Daha sonra 2 kere yumurtam toplandı. Yine Ngs gitti. Bülent Traş bu işlemi Türkiye’de yapabileceğimizi söyledi. Ama 2 seferde de sağlıklı embriyo bulamadık dedi.
Artık o kadar mutsuzdum ki, bir çıkış yolu bulamıyordum. Eşim baba olmak istiyordu ama ben yeterli değildim. “İstersen boşanabiliriz” bile dedim. “Yok” dedi. Kıbrıs’ta yumurta donasyonu almayı düşünüyordum. Herkes, annem dahi benden umudunu kesmişti. “Onun çocuğu olmuyor” diyorlardı. Tek ben ve eşim vazgeçmedik. Ben hissediyordum benim çocuğum olacak diye.
En son Antalya’da bir doktorla tanıştım. Antalya Ivf, Murat Berkanoğlu. Hikayemi anlattım. Dedi ki “Ben senin süreçlerinle bizzat kendim ilgileneceğim” bana diğer tedavilerimde yapılmayan şeyler yaptı. Mesela benim kabakulak aşım yokmuş. Onu yaptırdı. Neden bilmiyorum. Sıvı ultrason diye bir şey yaptı. Hormona boğmadı beni. Düşük dozlar verdi. Ve Ngs yapmayalım dedi. “Kalitesiz embriyo zaten tutunmaz” dedi. “Bu ngs işleminde embriyo zarar görebiliyor, “sağlıksız embriyo anne karnında kendini tamir edebiliyor”, “Her şeye rağmen tutunur ama bebeğinde anormallik olursa 10. Haftada kanını Amerika’ya yollarız Fetal Dna yapar bebeği alırız” dedi. İnanılmaz mutluydum. Doktor bana umut ışığı vermişti. Bu motive ile yumurtalarım toplandı. 3 tane 5 güne giden embriyom oldu. İkisi transfer edildi ve dünyalar güzeli kızım Derin tutundu Doktorumun dediği gibi hamileliğimin 10. Haftasında da Fetal Dna yaptırdık. Onda da bebek sağlıklı dediler. 3,5 ay önce kızım 38 hafta iken her şeyi tam doğdu. Rabbim herkese bu duyguyu nasip etsin. Sakın karamsarlığa kapılıp pes etmeyin. Tek bir kliniğe bağlı kalmayın.

Eklentiler

• B41AB3F4-C7CC-4FF7-BF90-AA3F13CC487B.jpeg
    390,9 KB · Görüntüleme: 38
  • 02ABE1D9-C82B-44B1-92AF-2FF3A4D439BC.jpeg
    307 KB · Görüntüleme: 35
Transferden çıktım derken, opu’dan mı çıktın. Muhteşem embriyolar gelsin :)

Canım bizraz bilgi verir misin neden NGS yapmıyor NGS nin neyini garanti görmüyor tutunmami yoksa NGS nin dogrulugunu mungaranti görmüyor
Canım doktor hala kesinliği yok diyor.Aslında A AnnelikUmudu gibi arkadaşlar hep güzel güzel ngs’li embriyolar elde ettiler ve tutundu minikleri. Forumu araştırırsan ngs’li olup tutunmayan da var.O yüzden bazı doktorlar tercih ediyor , bazıları etmiyor. Laboratuvarda beklemesi yerine @Nihal Shibuya arkadaşımızın dediği gibi 3. Gün embriyosunun ileri yaş annelere transfer edilmesi de tercih edilebiliyor. Yani bu aslında tamamen doktorların tercihi. Benimki düşünmüyor , benim zaten hep 2 tane oluşuyordu onlar transfer ediliyordu.Bir kere 2’den fazla embriyo olunca bekledi 5. Güne.Bu sefer de bekleyecek ama başarılı hastaları olduğu için eğer giderse 5. Güne ngs’siz transfer edecek.Benim bu 6. denemem artık. Eğer yine olmazsa bu sefer ben de laboratuvarı iyi olan yerlerde de ngs’li denerim diye düşünüyorum ama dediğim gibi tercih meselesi. Ngs çok güzel bir yöntem ama tutunamayınca da olmuyor. Bir forumda ayguldiyebiri adlı arkadaşımızın da tutunmadığını hatırlıyorum.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…