Tek bir ikramlık hazırlayan ev sahibi arkadaş

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ablacım bi herkes yazmayı öğrensen mi artık? Harkez nedir, 50 yerde yazdın.
O kadar çok yorum var ki insanlara cevap vermek için hizli yazıyorum.Herkes olduğunu biliyorum aslının universite mezunuyum.Lutfen kendinizi yada çevrenizde kötülük yapan insanları eleştirin.Zira size karşı bir kabaligim olmadı .Saldirmayin..

Evinize gelen misafire içinizden nasıl geliyorsa öyle hazırlık yapın ve gittiğinizde de “onun için uygunu buymuş.” diyip kusur aramadan geri dönün lütfen.

Akşam yemeğinizi yiyip gitmişsiniz, daha nerenize ne yiyeceksiniz ki zaten? İnsanlar beslenme ihtiyaçlarını zor karşılıyor, 3 çeşit unlu mamulü hazırlamak bazıları için haklı olarak maddi külfet olabilir. Gündüz yorulmuştur, enerjisi yoktur. Canı onu yapmak istemiştir.

Ben muhabbeti severim, gelip gitmek de isterim çevremdekilerle ama sırf bu yüzden kimseyi evime davet etmiyorum, gelmek isteyen olursa da müsait değilim diyorum. Neden?

Doğum yaptığımda 20 gün sonra çocuk görmeye gelen misafir(!) aç gelmiş, bir kek çırptım (ikiz çocuklara tek başına bakan biri için mucize bence.) eşim tatlı aldı. 10 yaşındaki oğlu gidene kadar “anne açım, hani bir sürü şey yiyecektik” dedi durdu. 2,5 yıl hiç gitmedim, çağırmadım da. O şehirden taşınırken vedalaşmak için bile buluşma düzenlemedim çünkü taşınırken de yapamazdım bir şey.

Böyle sofralar kurulsun falan istiyorsanız güne girin bence.

Çok doğru birşey yazmışsınız.Evet çok hızlı değişmiş demekki bu ülke .Biz yetişemiyoruz.Beni de 50-60 yaşında gibi lanse ediyorlar .
Eskiden arkadaş oturmaları spontan şekilde kapıdan uğrayıp gitme şeklinde olurdu. evinde ne varsa ikram edilirdi, yiyecek yemek yoksa bile (ki mutlaka dolapta bir tas çorba bile bulunurdu) kusura bakılmazdı tatlı verdi tuzlu verdi denilmezde sadece çay içilip dönülürdü. Dedelerimizde ninelerimizde hep böyleydi. Yarın sana uğrayacağım denilen arkadaşa da sadece bir ikramlık çıkarılırdı. İngiliz veya arap kültürüyle türk kültürünü çok karıştırıyor kimileri. O bahsedilen ziyafetler saray hanedanlığında gerçekleşirdi

Evet daha özenli isterdim.Ben şahsen öyle hazırlıyorum.Evet devir değişmiş demekki böyle.Benim için daha kolay olur ve uyarım sorun değil.Ama dediğim gbi bilgi almak istedim Keşke sizin gbi olumlu bir şekilde yorumlar yapilsaydi

Anonimlikten ötürü bu mecra biraz sert olabiliyor :)) herkes yazılandan farklı bir şey anlıyor ya da başka bir yere çekebiliyor, çoğu epeydir bu forumda kötü niyetli değillerdir :)) Misafir tek bir kalıp değildir size onu anlatmak istedim komşu, iş arkadaşı, akraba, çok samimi arkadaş hepsi farklıdır. Mesela ahretliğim geldiği zaman çocukluğun dibine vururuz genelde başbaşa olmak için eşim uzun yola gittiğinde gelir, gece yarısı muhallebi yapıp yer yatağında kaşıkladığımız vardır :))) ya da sevdiği şeyleri yaparım keyif yapsın diye akrabalarımsa gelen kalabalık gelirler onları çaya almam mesela akşam yemeği ya da beş çayı yaparım çok çeşit olur. Ama akşam tok şekilde çaya gelen eş dost için tek çeşit yeterlidir, üzmeyin kendinizi bunlar için :KK200:

O kadar çok yorum var ki insanlara cevap vermek için hizli yazıyorum.Herkes olduğunu biliyorum aslının universite mezunuyum.Lutfen kendinizi yada çevrenizde kötülük yapan insanları eleştirin.Zira size karşı bir kabaligim olmadı .Saldirmayin..
Doğru yazmayı bilen insan doğru yazar arkadaşım. Üniversite eğitim kalitesinin örneğisiniz resmen.

Anonimlikten ötürü bu mecra biraz sert olabiliyor :)) herkes yazılandan farklı bir şey anlıyor ya da başka bir yere çekebiliyor, çoğu epeydir bu forumda kötü niyetli değillerdir :)) Misafir tek bir kalıp değildir size onu anlatmak istedim komşu, iş arkadaşı, akraba, çok samimi arkadaş hepsi farklıdır. Mesela ahretliğim geldiği zaman çocukluğun dibine vururuz genelde başbaşa olmak için eşim uzun yola gittiğinde gelir, gece yarısı muhallebi yapıp yer yatağında kaşıkladığımız vardır :))) ya da sevdiği şeyleri yaparım keyif yapsın diye akrabalarımsa gelen kalabalık gelirler onları çaya almam mesela akşam yemeği ya da beş çayı yaparım çok çeşit olur. Ama akşam tok şekilde çaya gelen eş dost için tek çeşit yeterlidir, üzmeyin kendinizi bunlar için :KK200:
Çook teşekkür ederim❣️ Çok doğru soyluyorsunuz

Hızla ne alakası var? Herkes ve herkez arasında tek bir harf değişikliği var.
Doğrusunu bilseniz tek harfi de doğru yazarsınız

İkramlıklar çoğaldıkça görüşmeler azaldı ve zorlaştı. Evine misafir çağıran insanlar, özellikle kadınlar, günler öncesinden stres yapmaya başlıyor. Gerek var mı buna? Maksat muhabbet, beraber vakit geçirmek. Aksi ev sahibine eziyet oluyor.
Bence hiç ortamı bozmayın, tek çeşit devam edin.
Ay sormayin misafirlige gidiyorum 10 cesit. Ne gerek var. Yenmiyor, arti cagirana kadar dert ediyorum. Eskiden ,ne bulursa ikram ederdi ailem. Hepimiz mutluyduk. Sik gorusurduk.

Ben sana katılıyorum konu sahibi, bende ilk evlendiğim dönemler hazırlar kendimi yorardım gittiğim kişiler zahmet bile etmezdi.
Bende artık yapmıyorum. İki çeşitle sınırlandırıyorum bazen hazır alıyorum bazen ise gelirken tatlı al diyorum öyle saldım artık😂

Meselenin yapıp yapmak olmadığını düşünüyorum bu değerdir bence.

Çok fazla efor harcamiyorum.Benim annemde öyleydi .Masanın boş yeri kalmayacak şekilde hazirlardi.Ben o skeil değilim yani bir çeşit olmasin ama bol bol olmasına da gerek yok.Ben bunu hamallık olarak görmüyorum zaten kimse sizden masayı donatın istmiyot
Diyelim ki ev hanımısınız ve çocuğunuz yok belki de bu sizin hobinizdir. Ama çocuğunuz olduğunda, çocuğunuzla bir başınıza hakkıyla ilgilenerek(eline tablet vermek ya da köşeye atıp tek başına oynaması için bırakarak değil… eğer bebekse zaten düşünemiyorum) masa boş durmayacak şekilde bir hazırlık nasıl yapılabilir? Ben mi çok beceriksizim sorgulamaya başladım:) bunu becerebilen insanlar var mı?

Ben sana katılıyorum konu sahibi, bende ilk evlendiğim dönemler hazırlar kendimi yorardım gittiğim kişiler zahmet bile etmezdi.
Bende artık yapmıyorum. İki çeşitle sınırlandırıyorum bazen hazır alıyorum bazen ise gelirken tatlı al diyorum öyle saldım artık😂

Meselenin yapıp yapmak olmadığını düşünüyorum bu değerdir bence.
Aynen öyle canım doğru anlamışsın.Bende öyle yapmayı düşünüyorum.Zaten buradan da anladigim kadarıyla insanların coğu kötü iyiligimizi istemiyor ve kaba .Çok teşekkür ederim 🌸

Diyelim ki ev hanımısınız ve çocuğunuz yok belki de bu sizin hobinizdir. Ama çocuğunuz olduğunda, çocuğunuzla bir başınıza hakkıyla ilgilenerek(eline tablet vermek ya da köşeye atıp tek başına oynaması için bırakarak… eğer bebekse zaten düşünemiyorum) masa boş durmayacak şekilde bir hazırlık nasıl yapılabilir? Ben mi çok beceriksizim sorgulamaya başladım:) bunu becerebilen insanlar var mı?
Çocugum var sürekli etkinlik yaptırıyorum .Çunku tek başına oynayamiyor.Kek yanına bir börek zor değil.Hazirlayip buzluğa atıp öyle de çağırıyorum.Herseyin bir çözümü var.Beceriksiz değilsin günler çok hızlı geçiyor ve gerçekten çoğu şeye zaman olmuyor

Ee onlar çağırdığında karşılık olarak sen de çağırıyorsun.Yoksa cagirmadi diyorlar evet bir ben mi biliyorum bunu kimse birbirine gitmiyor mu?
Daha gecenlerde arkadaslarımı davet ettım ama bu gunduz oturmasıydı 6 7 çeşit yaptım
ben onlara gıttıgımde kahve ıctım ..hicte demedım ya bana masa hazırlamamıs
Ben bunu yapmayı sevıyorum

Bu bır olur ıkı olur ..5 olur devamlı gorusursun
Zaten onlar sana bukadar hazırlık yapmamanı kendını yormamanı soylerler,
Zaten aksam aksam okadar bıseyde yenmedıgını gorursun
Ikıncı cagırdıgında gercekten okadar zahmete gırmezsın

Ben yaptım sende yap cok sacma

Aksam bızlerde oturup kalkıyoruz cerez çay koyuyoruz .olursa bır tatlı yoksada kımse aramqz

Bazı şeylere “kültürümüz böyle” dersek. kadınlar olarak bir arpa boyu yol alamayız. Annem çalışan bir kadındı aynı zamanda bir misafir çağırdığında çeşit çeşit şeyler hazırlıycam diye strese girerdi bu yüzden evimize gündüz oturmasına çok nadir insan çağırırdı. İnsanlarla görüşemediği için de asosyal şekilde yıllarını geçirdi.

Şimdi kendime bakıyorum ilk evlendiğimde eve saat 8de geliyodum ve bazı günler yemek kartından yemek söylüyoruz diye eşimin ailesi bize çok laf ediyordu aileme bile bu konuyu taşımışlardı ama eşim de ben de dik durunca seslerini kestiler.

annemin misafir çağırma stresi bana da yüklendiği için ilk evlendiğim günlerde çaya çağırdığım her misafiri akşam yemeği veriyormuşçasına ağırlamak için tüm günüm sabahtan akşama ziyan oluyordu. Sonra da yorulmamak için misafir çağırmayı azalttım ki ben evime arkadaş çağırmayı çok severim.

Daha sonra gerekirse pastaneden hazır ikramlar aldım gerekirse de kendim basit atıştırmalıklar hazırladım ve bunu yeni “kültür” haline getirmek hayatımı yoluna soktu.

Bir arkadaşımız yeni evlenmişti oturmaya gittik. Kız tüm gün önümüze çeşit çeşit yemek çıkardı ama kız mutfaktan dışarı burnunu çıkaramadı. Kıza yardımcı olmak için ben de mutfağa geçtim ama içerde milletin sohbetinden uzak kalmak beni çok rahatsız etti. Daha sonraki davetinde de aynı şekilde devam etti. Bu yüzden kız bizi çağırınca bize gelin ya da dışarı çıkalım diye öneriyoruz.

kusura bakmayın ama her misafiri doyurmak için bu kadar emek harcayan kadınların nadiren misafir çağırdığını düşünmek istiyorum çünkü evlerinde çocuklarıyla ilgilenmeleri gerek, eşleriyle vakit öldürmeleri gerek, kendilerine vakit ayırmaları gerek ve gerçekten misafir ettikleriyle saatlerce sohbet edebilicek vakti ayırabilmeleri gerek. Sosyalli ihtiyacımızı gündüz vakti harcayacağımız durumların bedeli bu kadar yorucu olmamalı. Birini “yemeğe davet etmek” diye bir kavram boşuna yok, özel misafirlerinizi bu şekilde bir davetle ağırlayabilirsiniz ama siz her gün dedikodusunu yaptığınız kapı komşunuzu da böyle ağırlarsanız burnunuzu mutfaktan dışarı çıkaramazsınız.

Kadınlar olarak lütfen herkes önce kendi rahatını gözetsin “elalem” için çok fazla efor harcamak kendi yuvanızın hayrına olmaz.
Hah işte tam da bu. Annem de oyleydi, diyelim gündüz misafiri, Allahım evde adeta seferberlik ilan edilirdi. Artık içimden misafir istemez olmustum, dolabın uzerinde ki kutunun arkası bile silinecekti mutlaka. Bende yıllarca fobi olusturdu evlendiğimde. Biliyordum yetiştireceğim fakat tabur geliyormuş gibi panikliyordum. Sonra sonra kontrol altına alabıldım biraz. Boyle iken günlerce yatılı misafir alırlar, daha da kalmaları için ısrar ederlerdi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X