Taşınıyorum kizlar. Cok dertliyim yardım.

zaten kısa süreli oturmak üzere anlaşıp girmişsiniz
evet, konyada evler büyük genelde sadece giriş holü Muğladaki evlerin toplamı kadar eden konya evleri biliyorum ama taşınmanız baştan belliymiş, baştan o kadar eşya almasaymışsınız keşke. eşiniz kredi ödüyormuş, belli ki çocuğu hemen istiyormuşsunuz ve yapmışsınız da zaten 3 sene sizin çalışmayacağınız da belliymiş. yani ne biliyim ben olsam bu şartlar altında daha az eşya alır, kredi kullanmaz, birikim yapabiliyorsam onu kenara koymaya çalışırım 18 20 bin kiralar artık normal oldu %25 de kalktı, seneye 30 bin olur kiranız siz yine çalışıyor olmayacaksınız, işler kolaylaşmayacak, zorlaşacak...

ha onun dışında konyada salona 2 ayrı koltuk takımı (L salonlar, haremlik selamlık salonlar, her türlü 40 50 m2 salonlar olunca öyle oluyor) üstüne bir tane de ayrı misafir odasına full takım ben çocukken bile vardı. siz bu dünyanın içine doğdunuz belli ki, dışardan gelen birisi değilsiniz. ailenizi, ablanızı, etrafınızı biliyorsunuz onlar da bugün böyle olmamıştır, eee ne bekliyordunuz? enteresan yani eşiniz bugün eczacı çırağı olmadı ya?

benim de konyalı yengelerimin çoğu bu sizin anlattığınız kafalarda, hatta aynı şehirde bi de yazlık evleri var yazlık evlerinde de aynı avangart mobilyalar var, yazlığı bari daha hasır, rattan, hazeran vs. döşeyelim filan diyen yok. (iskandinav tarzı filan döşesin demiyorum, zevktir elbette ama yani yazlık, azıcık daha spor yaz ruhu diyorum sadece). Ama gayet zengin aileye gelin gelmiş (konyalı değil) yengem de var, tam koca konyalıların arasında yaşıyor, tüm evi de kendi de spor son derece. ve sade. Görümceleri ve onları çevreleri vb. hayatlarında evlerine temizlikçi sokmazken ilk günden beri hep aldı, onlar açtıkları su börekleriyle taktıkları altınlarla övünürken o bu işlere hiç girmedi, hiç bir kabul günü için eve baştan yemek takımı, dantel takımı vs almadı. Gayet de onların içinde yaşıyor ama yaptıkları hiç bir şeyi yapmıyor :KK70: oluyor mu oluyor son derece de mutlu eşiyle.

Peki siz hanımefendinin yazım yanlışlarıyla ilgilendiğiniz kadar hiç tanımadığınız bir insana karşı takındığınız kırıcı üslûbunuzla ilgilenseniz nasıl olur ? Kızcağız zaten küçücük bebeğiyle ev taşıyacak bir sürü zorluk çekecek.Yuva dediği ev içine sinmeye sinmeye eşya toplayacak çoğu şey istediği gibi olmayacak.Tüm bunları yaşarken ailesiyle dertleşemeyecek.Haklısınız yazım yanlışları var.Bu kadar insanın içinde acaba bir tek siz mi gördünüz yazım hatalarını? Öğretmen diye eleştirmişsiniz ama işe mi alacaksınız.Lütfen gereksiz yargılamalar yapmayın.Moral bozmak yerine empati kurmayı deneyin.İnanın ben kendini samimiyetle ifade etmeye çalışan bir kadın dışında hiç bir şey görmedim.
Siz öyle yapın, ben de istediğim gibi yorum yapayım. Olur mu?

Allah aşkına mesleğinizin hakkını azıcık, minicik, miniminnacık verin ya. O nasıl yazım 🙄

Paradan sıfırlar atıldığında 6 yaşındaydınız. Yani parayı öğrendiğinizde milyarlar, milyonlar yoktu. 75 yaşındaki annem bile öğrendi. Siz nasıl hala milyarlarda gezmeyi başarıyorsunuz?

Hala oturma odası ayrı salon ayrı yapan mı kaldı ya? Annelerimizin zamanında kalmadı mı o iş? Yine 75 yaşındaki annemin bile oturma odası yok.
Valla katılıyorum.
3+1 de oturuyorum yine de salon ve oturma odası ayrı ayrı yapmadım. Birini giyinme birini çalışma odası yaptım. Niye evimde kullanmadığım bir oda olsun aşırı saçma yani. Çok yaşlı işi geliyor bana da.

Hanımlar evlenelim 3 sene olmadı olmak üzere inşallah. Eşim Eczacı kalfası, ben öğretmenlik mezunuyum fakat atamam olmadı. Özel okulda çalıştım yıllarca fakat şuan 7 aylık bebeğim var doguma yakin calistigim kurumdan ayrildim bebek büyütüyorum şuan evde. Oturduğumuz eve oturmadan önce az oturursunuz torunum evlenince oturacak diye bir anlaşma yapmıştık beklenen gün geldi çattı bu evi dugunumuze 2 hafta kala bulabildigimiz icin oturmak mecburiyetinde kaldik 3+1 150 metre kare v.s . Bu arada konya da yaşıyorum. Her yerde kira çok pahalı olmasına rağmen burda da iş o şekilde ilerliyor maalesef. Ben calismadigimicin çok zorlanıyoruz açıkçası 2 ailemizin de yardımı yok. Zaten bisey bekleyememkimseden şu devirde herkesin derdi kendine yetiyor. Bir ev bulduk oturduğum eve göre baya küçük ve 2+1 bir odayı cocukodasi ve çalışma.odamiz bir yapacağım. Salon olan odayı ise oturmaodasi yapıp, salon eşyalarımı düzgün bir şekilde streşleyip uygun bir yerde bodrum çatı kati muhafaza etmek istiyorum hanımlar. Bulduğumuz evin ev sahibi çok iyi Allah razı olsun şu zamanda yapilmayacak bir indirim yaptı. Evi beğendim ama küçük. Eşimin kredi borcu var birazcık. Bana dedi ki üzülme inan ben de isterim seni güzel evlerde oturtmak dedi. Ben senden razıyım sen üzme kendini dedim... Ben annemden geldim bugün, annemler evi gördüler bu ev ne buraya neyin sığacak dediler. Benim ablam çok zengin bir aileye evli. Onu karsilastiriyorlar bu olayı eşim de biliyor hiç hoş değil.hatta kendi annem az önce arayıp nasıl isterseniz öyle yapın diyor. Ablamın taşınmasına çok lüks ev olunca çok aşırı yardımı dokundu. Çok zorumagidiyor eşimle benim maddi açıdan yargilanmam. Eşyalarım gıdı gıdına sığacak. Tıkış tıkış olmuyor elhamdülillah. Anlamıyorum surda 1 dakikasonramiz belli degil çevremdeki çoğu insan şukursuz. Nasıl tepki verirdiniz. Eşim beni kendi ailem bile ilgilendirmiyor. Ben senle huzur alıyor muyum ona bakarım evladım sen ben umurumda sadece dedi. Esimbi dediğimi iki etmez merhametli bir insan. Ama ben ablam sürekli aradı bugunyazdi falan ev konusunda. 20 25 milyar 18 19 milyar bile kira veremeyiz şuanda , maddi açıdan yargılanmak çok zoruma gidiyor. Esyalarim harap olurmuş. Evimi parcalayacakmişim. Ben hak etmezmişim. Nolur yardım. Allah razı olsun hepinizden. Bu arada oğlum büyüsün o da benimle okulun kreş bölümün egidip gelecek. Meslegime devam edecegim. Zaten ilerde evi otel gibi kullanacağız öyle gelen gidenimiz çok olan bir aile değiliz genç olduğumuz için. Teşekkürler. Kafamacok takiyorumdua edin nolur
İçinde huzur olduktan sonra tek göz oda bile saray olur üzülmeyin. 2+1 ev de 3 kişilik bir aile için hiç küçük değil zaten. Ben evlenirken salon oturma odası falan ayrı almadım direkt bi tane takım aldım tek oda yaptım mesela. O salon oturma odası olayları da eskide kaldı. Bi salon, bi yatak odası bi bebek odası yetiyor zaten

Ben de 3.5 yıllık evliyim 3. Evime taşınacağım eşya tabi yıpranıyo ama şartlar yani. Ben sizin yerinizde olsam hiç kafaya takmam yardım da beklemem benim de 1 yaşında oğlum var onunla oturup koli yapıyoruz bir şekilde. Ev büyük küçük önemli değil huzur önemli bana göre.

Valla salon ayrı olunca çok iyi oluyor aniden biri gelince tertemiz oda hemen misafirini orda ağırliyorsun.oturma odamı cocuklar mahvediyor salonda oturduğumuzu hayal edemiyorum ama mecburen ilerde salona gececem.konu sahibi sana gelince hiç kimseye takılma sen mutluysan gerisi bos

Ani gelen misafir için evde hazırda temiz oda tutmak artık lüks bir şey. Bugünün şartlarında evlerimizde kendimizin sığacağı yeterli odalarımız bile yok ki. Daha misafiri mi düşüneceğiz.
yani keşke hepimiz 5+1 de otursak da salon ayrı olsa 🥲

Konu sahibi siz de üzülmeyin böyle şeyler için ya. Ben 1+1 evde oturuyordum. şimdi 2+1 deyiz oğlum olunca evi büyüttük mecburen. Gayet de yaşanıyor. Muhtemelen sizin 2 odalı evler bizimkilerden de geniştir. Az eşya küçük ev çok rahat edeceksiniz. Fazla eşyalarınızı satın kurtulun derim ben.

Hanımlar evlenelim 3 sene olmadı olmak üzere inşallah. Eşim Eczacı kalfası, ben öğretmenlik mezunuyum fakat atamam olmadı. Özel okulda çalıştım yıllarca fakat şuan 7 aylık bebeğim var doguma yakin calistigim kurumdan ayrildim bebek büyütüyorum şuan evde. Oturduğumuz eve oturmadan önce az oturursunuz torunum evlenince oturacak diye bir anlaşma yapmıştık beklenen gün geldi çattı bu evi dugunumuze 2 hafta kala bulabildigimiz icin oturmak mecburiyetinde kaldik 3+1 150 metre kare v.s . Bu arada konya da yaşıyorum. Her yerde kira çok pahalı olmasına rağmen burda da iş o şekilde ilerliyor maalesef. Ben calismadigimicin çok zorlanıyoruz açıkçası 2 ailemizin de yardımı yok. Zaten bisey bekleyememkimseden şu devirde herkesin derdi kendine yetiyor. Bir ev bulduk oturduğum eve göre baya küçük ve 2+1 bir odayı cocukodasi ve çalışma.odamiz bir yapacağım. Salon olan odayı ise oturmaodasi yapıp, salon eşyalarımı düzgün bir şekilde streşleyip uygun bir yerde bodrum çatı kati muhafaza etmek istiyorum hanımlar. Bulduğumuz evin ev sahibi çok iyi Allah razı olsun şu zamanda yapilmayacak bir indirim yaptı. Evi beğendim ama küçük. Eşimin kredi borcu var birazcık. Bana dedi ki üzülme inan ben de isterim seni güzel evlerde oturtmak dedi. Ben senden razıyım sen üzme kendini dedim... Ben annemden geldim bugün, annemler evi gördüler bu ev ne buraya neyin sığacak dediler. Benim ablam çok zengin bir aileye evli. Onu karsilastiriyorlar bu olayı eşim de biliyor hiç hoş değil.hatta kendi annem az önce arayıp nasıl isterseniz öyle yapın diyor. Ablamın taşınmasına çok lüks ev olunca çok aşırı yardımı dokundu. Çok zorumagidiyor eşimle benim maddi açıdan yargilanmam. Eşyalarım gıdı gıdına sığacak. Tıkış tıkış olmuyor elhamdülillah. Anlamıyorum surda 1 dakikasonramiz belli degil çevremdeki çoğu insan şukursuz. Nasıl tepki verirdiniz. Eşim beni kendi ailem bile ilgilendirmiyor. Ben senle huzur alıyor muyum ona bakarım evladım sen ben umurumda sadece dedi. Esimbi dediğimi iki etmez merhametli bir insan. Ama ben ablam sürekli aradı bugunyazdi falan ev konusunda. 20 25 milyar 18 19 milyar bile kira veremeyiz şuanda , maddi açıdan yargılanmak çok zoruma gidiyor. Esyalarim harap olurmuş. Evimi parcalayacakmişim. Ben hak etmezmişim. Nolur yardım. Allah razı olsun hepinizden. Bu arada oğlum büyüsün o da benimle okulun kreş bölümün egidip gelecek. Meslegime devam edecegim. Zaten ilerde evi otel gibi kullanacağız öyle gelen gidenimiz çok olan bir aile değiliz genç olduğumuz için. Teşekkürler. Kafamacok takiyorumdua edin nolur
ya boşver nasıl aile bunlar, insan olsalar destek olurlardı sana. herkes sarayda mı oturmak zorunda. şu udrumunuzda 2+1 ev bulmanız bile mucize bence.

Rabbim size en kısa zamanda gönlünüze göre bir ev almak nasip etsin inşallah

Peki siz hanımefendinin yazım yanlışlarıyla ilgilendiğiniz kadar hiç tanımadığınız bir insana karşı takındığınız kırıcı üslûbunuzla ilgilenseniz nasıl olur ? Kızcağız zaten küçücük bebeğiyle ev taşıyacak bir sürü zorluk çekecek.Yuva dediği ev içine sinmeye sinmeye eşya toplayacak çoğu şey istediği gibi olmayacak.Tüm bunları yaşarken ailesiyle dertleşemeyecek.Haklısınız yazım yanlışları var.Bu kadar insanın içinde acaba bir tek siz mi gördünüz yazım hatalarını? Öğretmen diye eleştirmişsiniz ama işe mi alacaksınız.Lütfen gereksiz yargılamalar yapmayın.Moral bozmak yerine empati kurmayı deneyin.İnanın ben kendini samimiyetle ifade etmeye çalışan bir kadın dışında hiç bir şey görmedim.
Bu üye her konu sahibine böyle davranıyor. Laf soktuğunu sanıyor ama sadece kendi mutsuzluğunu yansıtmış oluyor. Çoğu üye de bunu biliyor.

Bence tasinana kadar ailenizin telefonlarina bakmayin
Nasilsa bi yardimlari yok kafa ütülemekten baska

Oturma odası eşyaları mi daha rahat salon mu?
Ben esyalarimdan hangisi daha rahatsa onu kullanır gerisini satardım.
Ve mümkün olduğunca sadelesirdim.
Başta biraz zor sigarsiniz ama zamanla alisirsiniz.
Birde Eylül'de cocugunuz 9 aylık olacak anneniz veya kayinvalide bakamaz mi ?
Sizde önümüzdeki dönem için ise girersiniz.

Çalışma odası dediğiniz neden var ki ?
Eşiniz sonuçta çalışma odasına ihtiyaç duyacağı bir işte değil ve siz de öyle.
Çalışma odasına koyacagın malzemeleri çocuk odasına koysan tıkış tıkış olur.

Yardim diyip diyip durmussunuz anlamadim parami gonderelim daha buyuk eve tasinmaniz icin ? En fazla fikir verebiliriz kucuk eve tasinacaksiniz esyalarinizda sigacak mecburen baska care yok. Doguda saray gibi evim vardi batiya tayinimiz cikti suan evde masam bile yok sigmadigi icin uc senedir yerde yiyoruz. Kimseden yardim istemedim yapacak birsey yok. Simdi yine tayin cikti kiralar fahis artti ve ben yine ufak ev tercih edecegim. İsime geliyor. Misafir gelip kalamiyor. İsim artmiyor. Tadini cikariyorum.

Babamın işleri bozulup iflas ettiğinde küçük bir eve taşındık. Akraba konu komşu ay ev çok küçükmüş vah eşyalar şöyle vs. Laf edince, annem: “varlık da insanlık hali yokluk da, para vermeyecekseniz, akıl hiç vermeyin, kendi aklımız var şükür”, demişti. Kimse de ağzını açamadı.

Açıkçası 3+1 ev tutup evlenerek tum odaları esya ile dolduranları anlamiyorum kusura bakmayin
Ben 2+1 evlerde büyüdüm bizim oturma odasi/salon ayni odaydi bir kosesinde yemek masasi vitrin vs. Bir oda cocuk odasi bir oda annemlerin odasi seklinde. O yuzden eğer mutluysaniz gerisini bosverin esya alinir satılır cok önemli degil. Evi yuva yapan esya degil icindeki insanlar ve yasanan guzel anlar.
Şu an ben de 3+1deyim ama evim boş yani her odada birer ikiser esya ile. Bir odam hala depo gibi onu bosaltirsam rahatlayacagim. Dedigim.gibi esya cok önemli olmuyor icindeki insanlarla mutlu anlar paylasmak önemli olan.
Ablanız luks icinde yasiyorsa yasasin siz kendinize bakin uzmeyin de esinizi. Allah evladinizi saglikla buyutmeyi nasip etsin

Kendi evinizde, odalar da müsaitse iki ayrı oda olabilir ama kiradayken hiç gerek yokmuş aslında çünkü ev değişikliğinde böyle sorunlar yaşanabiliyor. Fazla eşyaları depoya koymak yerine satın satabiliyorsaniz, sonradan kullanma işi zor.
Artık olan olmuş, işin ucunda maddi meseleler varken ailenizin tavrı da hoş değil zaten imkanınız olsa daha büyük ev tutarsınız. Bir şey diyen olunca verin cevabı gecin.

Ayrıca çalışma odası ne için gerekli olacak onu anlamadım, eşinizin işiyle alakalı bir durum yok zaten, size mi lazım olacak? Çocuk odasını da o şekilde ikiye bölmeye gerek yok aslında.

Aniden gelen misafir dağınıklığa pisliğe göz yumsun ayol.

Ben evlerde misafir için atıl alanlar tutulmasına, özel tabaklar çanaklar ayrılmasına karşıyım. O evde yaşayanlar kullanmalı o eve ait olan her şeyi. Ardında oturulmamış koltuklar, kullanılmamış eşyalar, tabaklar, bardaklar bırakıp göçüp giden çok insan gördüm. Misafire değil kendinize önem verin.

Öyle deme. Ben su anda elestiri yagmuruna tutuluyorum herseyim 4/4 degil diye. Gecen sene agir bir lohusa depresyonu gecirdim. Yeni toparlaniyorum. Ama gücüm herseye yetmiyor. Annem dün bana resmen "bu lafi da nerden cikarttin. Gücün yetmiyorsa ne diye evlendin. Ne diye 3 cocuk yaptin" diye bir saydirmaya basladi. Insan bazen ailesinden sadece bir iki pozitif laf duymak ister, ama dövmekten beter ediyorlar. Bizim toplumda hersey zaten kadinin sucu.

ay ben anlamıyorum insan neden hala milyar, milyon falan der
oturma odası geleneği bazı yerlerde hala sürüyor. ama bence 6 oda falan varsa sürmeli :)
bir sürü odan olur o zaman oturma odası da olur, dinlenme odası da olur, misafir yemek odası da olur
ama 2+1 evin neresini misafire ayıracaksın ?
aniden misafir gelmesin bi zahmet .
ayrıca ailen niye öyle saçma konuşuyor ki ? destek olmayacaklarsa köstek de olmasınlar

X