tahammülsüzleştim!!

Bana hiç abartı gelmedi yaptıklarınız. Bebeğim doğduğunda fazlasını yaptım adım " buldumcuk" kaldı. Pişman mıyım? Hiç değilim. Az bile korumuşum.
Bir kere 25 günlük bebeği sakalı değecek kadar yaklaştırmak nedir?
Ilk 6 ay çocuğumun yüzünü ben öpmedim, babası öpmedi. Millet niye öpecekmiş?
Keşke bebeklerin bağışıklık sistemi oturana kadar uzaktan sevme bir gelenek haline gelse...

Paranoyak falan degilsin 25 gunluk bebek bu, bende yasadim benzerlerini cok korumacisin bizde cocuk buyuttuk abartmayin laflarini cok dinledim, sonuc bebegim acliktan sarilik oldu nedeni mama verdirmeyen kv sutu gelmeyen ben cocuk ac diyorum yok anlamiyor gunlerce hastaneye kosturmalar, sonra 16 gunluk bebegim kucaktan kucaga gezdigi icin gobegi kanadi yine bas rollerde malesef ayni kisiler bu sefer 2. Bebegimde aynilarini yasmak istemiyorum, kirilan kirilsin darilsin umrumda degil, sonra cani yanan yavrum ve ben oluyorum... Sende en guzelini yapiyorsun yeni dogan bebek opulmez, yaninda fazla durulmaz,kucaktan kucaga alinmaz, 2 saatte bir annesinin koynunda emer yatar bu dongu boyledir

Paranoyak değilsin bence. Bebek öpmek ne yaaaa??? Kimse kimsenin bebeğimi öpmesin !!! Benim kuzular büyüdü ama yine de öptürmem kimse kusura bakmasın.Sen uyardığında çok üstüne gelirlerse doktor uyardı bebek çok küçük anne dışında temas olmasın dedi dersin.. ve ellerinden alırsın. Oyuncak bebek değil ki sonuçta . Daha savunma mekanizması bile yok minik vücudunun. Biraz net ve sert ol. Küsen küssün boşverr.

Sizinde abarttiginiz noktalar olmuş, üstüne oturacaktin, dişinı fırçala vs.. ama 40 günlük bebek opulmez sadece koklanir.. insan kıyamaz ki öpmeye narin hassas..

Aklıma geldi kuzenimin ilk çocuğu olmustu kardeşimi beşiğine bakma küçük bebeklere bakılmaz nazar olurlar diye göndermiş kardeşim ilkokuldaydi daha baya uzulmustu. Kuzenim bebeği sakindi sakindi.. bu sefer çocuk biraz büyüdü hepimiz soguduk çocuktan uzaklastik. Ondan sonrada sevelim diye gözümüze sokuyordu bak ablası senin adını öğrenmiş , bak abisi senin takımı tutuyor vs..

El yıkama, diş fırçalama, üstine oturma diye uyarmak filan bence abarttığınız noktalar. Adam niye küçücük bebeğin üstüne otursun kör mü? Görmemişin bebeği olmuşa getirmeyin konuyu. Bunun dışında tepki verin tabii. Ayrıca 40 günlük olmamış bebek niye bu kadar insanlarla beraber anlamadim.
Öyle demeyin ablam3 aylık kızımın üstüne oturuyordu son anda müdahale etmiştim. Dalgınlık olabiliyor sanırım. Ama ben böyle tepki vermemiştim. Gülüp geçmiştik ama otursa gülemezdik o ayrı. Çocuğun elini bebeğin ağzına sokması dışında tepkiler bana da abartılı geldi

Hanımlar merhaba artık kafamı yeme derecesindeyim ...

25 günlük bebeğim var ve yalap şalap küçücük çocuğu sevmek isteyen tanıdıkla dolu etrafım sonra uyarınca paranoyaklık yaptığın pinpiriklisin diye uyarılar alıyorum bide bir tanıdığın sakınan göze çöp batar böyle yaparsan çocuğun başına iş getirirsin demesiyle kafayı yeme raddesine geldim size yaşadıklarımdan birkaç özet geceyimde fikir verin istiyorum :kızgın:

- Bebeği dün hastane ye götürüyorum Tanımadığım bir çocuk bizim kapıda top oynuyordu bebek arabasına koşup oğlumun ağzına elini sokmaya çalışınca uyardım yan Komşum çocuk o neolucak sanki diye bana söylendi ..

- Dün babamla annem torununu çok sevdiği için hastane çıkışı bizi aldılar annemin üst kat komşusu aaaa bebeği getirmiş diye patır patır aşşa indi izin istedi sevmek için tabi dedim birden çoçukta gaz olup olmadığını ayakla elini birleştirerek anlarsın dedi çocuğu yüz üstü çevirdi benim cesaret edemediğim hareketler yaptı ve saatlerce bebeği susturmaya çalıştım ve uyardım ben masaj uyguluyorum bebeğime bu tür hareketler yapmıyorum diye .

- Ailemde sigara içenler var sigara içtiklerinde ellerini yıkayıp dişlerini fırcalamalarını istiyorum rica ediyorum .

- Amcam birden bebek oturma odasında uyurken birrden zıplayarak koltuğa oturdu bebeğin ayak ucuna ve bebeğin ayağına hemen elimi koydum ayağına oturabilirdin dikkatli otururmusun dedim darıldı dünde bana akıl vermek istedi bende ayağına otursaydın bu bebek ömür boyu ben vicdanımla boğuşurdum koruyamadım diye dedim sen şuanda konuşabilicek durumda değilsin felan gibi bişey dedi .
((Sakallarıyla öpmek istediğindede izin vermedim elimi koydum hemen artık büyüyünce amcası dedim ))

Diyiceksinizki bebek biraz kendini toplayana kadar misafir ağırlama yada çağırma bunlar yakın olup çat kapı gelengill birde evde sıkıldığımızdan bebek arabasıyla yürüyüş yapmaya çıkıyoruz ne yapıcağımı şaşırdım .. Sizce paranoyakmıyım ??

Hiç değilsin, insanlar dangalak. Daha 40’ı çıkmamış bebeğe saç sakal dalmak nedir yaa?? Hiç lafını esirgeme. Pişman olacağına adın huysuz olsun daha iyi.
Ben de gözümden sakınıp büyüttüm bebeklerimi. Hiç de çöp möp batmadı. Asıl batacak çöp insanların umarsız davranışlarından geliyor.

Mikroba alışacak elbette bebeğin ama kendi ağzına sürdüğü oyuncakla falan başlayacak. Sokaktaki eli leş çocuktan gelmesin bir zahmet. Ben kendi çocuklarıma asla bebek elletmem. Mikrop kapar küçük derim, uzaktan baktırırım.

El yıkama normal dışarıda birilerini uyarmak normal ama diş fırçalama olayı biraz abartı. Öptürmemekte haklısın daha küçücük bebeğin neyini öpüyorlar ki.
En sevmediğim şey zırt pırt elleyip sevmeye çalışanları. Pinpirikli olmakta haklısın o senin bebeğin ve daha minicik.

Bir şey daha diyeyim, kediler yavruladığında o yavruları almaya çalışın bir bakın ne oluyor. Anne kedi tıslar kızar. İçgüdü böyle. Tehlikeden koruma içgüdümüz var biz annelerin. Tüm bu davranışlar ondan. Etraftakilerin biraz hoşgörülü olması lazım anneye karşı.

Abartıyorsunuz. Böyle tuhaf hareketlerle, lohusalık bahanesine sığınıp, herkesin kalbini kırmaya gerek yok.

Bebekler üstüne tüy düşse hastalanacak, üflesen mikrop kapacak varlıklar değil. Yalnızca hijyen kurallarına normalden biraz daha dikkatli olmak gerekiyor. Dışarıdan gelenin ellerini yıkaması, kucağında tutanın başını da desteklemesi gibi.

Çünkü gün boyunca ellerimiz para vs gibi bol mikroplu şeylere değiyor ve kendimiz için bile dışarıdan gelince bir ellerimizi yıkarız, ya da hapşırırken başkasının üstüne hapşırmaz, sonrasında yine bir elimizi yıkarız.

Bebeğin yanında tabi ki sigara içmesin ama balkonda sigara içmiş birinin nefesinden mucizevi bir yolla karbondioksit bulaşmaz, o sizin abartmanız.

Ayrıca yeni doğan olarak kucaktan kucağa dolaşmasına da gerek yok. Ana kucağına koyup, gelenlere gösterilebilir, sevmek isteyen alır biraz, hayırlı olsun, maşallah der ve yine ana kucağına bırakır.

Gergin annelerin bebekleri de gergin ve panik oluyor. Neden? Çünkü bunlar öğrenilen davranış ve bek doğar doğmaz, algısının en açık olduğu noktada sizden aldığı enerji bu.

herşeyden sakınan annelerin çocukları da alerji, havale gibi her türlü hastalığı geçiriyor. Tecrübe direk, kaç çocuk gördüm böyle. Mikrop kapar diye emeklemesine izin verilmemiş çocuk bile gördüm, her sene havale geçiriyor.

Her şey dozajında olmalı. Vur deyince öldürmemeli. Şunu unutmayın, kimse sizin bebek için ölüp bitmiyor. Her bebek en başta insan olduğu için kıymetli ve sevimli.

İnsanlar size kıymet verdikleri ve onun doğumunu kutladıkları için geliyorlar. Herkesin tadını kaçırarak çekilmez hale getirmeyin bu ziyaretleri. Kaba davranma, insanlara mikrop gibi davranma hakkınız yok. Öyle yapıyorsunuz diye söylemiyorum, genel konuşuyorum, kalabalık bir aile içinde bol bol bebek ziyaretleri görmüş bir anne olarak.

Kibar şekilde yapabilirsiniz uyarılarınızı. Bir yakınımın bebeği akciğerleri gelişmemiş olarak doğdu ve bir süre küvezde kaldı. Sonraki 4 ay dikkatli olmalılardı. Bu yüzden ziyaretlerde annesi bebek arabasında getirdi bebeği odaya ve herkes öyle gördü. Hassas olduğunu söyleyip kucağa alınmamasını rica etti, kimse de kırılmadı durumu bildikleri için. Ama yine de odadan kaçırmadı, yüzü açık, normal ortamda tuttu.

Başka bir arkadaş da ilk çocuğunda terör estirdi, çok kıymetli, bakana bile maşallah de, nazar değdirdin, aman sen sigara içtin, kucağına alma falan filan. Bir sürü kalp kırdı. İkinci de hemen arkasından gelince, her gelene biraz tutun allah rızası için bir nefes alayım modundaydı. Yaptığı tuhaflıklar yalnızca onun görmemişliğinden kaynaklıydı velhasıl.

Aman gelmesinler, gitmesinler kısmı hikaye.
Bir insanın dünyaya gelmesi çok değerli bir şey, bunlar tebrik ve kutlama.

Ben kendi adıma, bu ziyaretlerde anneye de belirterek yıkıyorum elimi eve girdiğimde. Zaten her eve girdiğimde yıkıyorum. Maşallah deyip sevip, bırakıyorum. Kucağımda tutmuyorum. Oğlumu da ellerini sev, öpme diye uyarıyorum. Çok yakın temasa gerek yok sabi sübyanla.

Ama emin olun, bebekler yumurta değil kırılsın. Normal hijyen şartları yeterli. Belirli bir ölçüde mikrop ve gürültüye de dayanıklılar. Kocaman adam da bebeğin ayağına oturmaz, kör değil. Onlar sizin abartılarınız gibi duruyor buradan.

25 günlük bebek sonuçta neden dışarı çıkartıp el arabasıyla flan gezdiriyorsunuz daha kırkı bile çıkmamış. Madem o kadar dikkat ediyorsunuz buna da dikkat edin.
Bence bi hayli abartmıssınz. Anneniz torunumu özledim diyorsa anne daha kırkı çıkmadı sen gel diyebilirsin kibarca.

Bu insanlarda çocuk büyüttü bir zarar verceklerini düşünmüyorum biraz abartıyorsunuz bence. İnsanları kırmayın bence. Ama sokaktaki çocugun elini bebeğinizin ağzına sokması gerçektende çok yanlış o konuda haklısınız. Hoşunuza gitmeyen harekleri olursa insanların onları azarlamak yerine alın bebeğinizi emzircem yada altını değiştircem diye uzaklaştırın.

Onlar sigara içtikten sonra bebeği kucaklamak isteyecek kadar şuursuzlarsa, sigara içtiniz veremem diyin.

Çocuk hemen gelip nasıl eğilip ağzına elini sokuyor o ana kadar zaten tepkimi verirdim bir de bebeğiniz daha çok çok küçük dışarı çıkarırken pusetine arabasına örtü örtün müslin bezlerden falan bu insanların hemen bebeğinize dokunmasını engeller komşuda acayip hemen inip öyle küçücük bebeğe hareketler yaptırmak falan yani neden hemen müdahale etmiyorsunuz eline alana kadar çok küçük diye. Onun harici amcan ayak ucuna oturması herkesin diş fırçalamasını istemeniz enteresan herkes mi öpüyor el kadar çocuğu. Adam alınmakta haklı kör değil ki görüyordur çocuğu çok da pimpirikli olmamak lazım kırkı çıkmadan da hastane falan harici dışarda çok oyalanmayın zaten

25 günlük bebeği bu kadar niye dışarı çıkarıp kalabalığa sokuyorsunuz ki. Bağışıklığı daha hiç gelişmemiştir onun. Tabi ki uyaracaksınız o kadar küçük bebeği görsem dokunmaya korkarım.

X