tahammülsüzleştim!!

El yıkama, diş fırçalama, üstine oturma diye uyarmak filan bence abarttığınız noktalar. Adam niye küçücük bebeğin üstüne otursun kör mü? Görmemişin bebeği olmuşa getirmeyin konuyu. Bunun dışında tepki verin tabii. Ayrıca 40 günlük olmamış bebek niye bu kadar insanlarla beraber anlamadim.
:KK70: koptum

Valla sadece bize anlattıklarınsa yaptıkların,hiçte abartılı pimpirikli denecek davranışlar değil bunlar,olması gerekenler ama bizim milletimize anlatamazsın.
Bir kere sigara içen bi insana çoçuğunu asla verme yaklaşmasın,sigara içen bir insan elinide yıkasa ağzınıda bantlasa üzerine sigaranın zararlı partikülleri yerleşir 2 saat boyunca da etksini kaybetmezmiş ve bu bebeklerin ciğerlerine zarar vermeye yetermiş.Şimdi neden biz dur dokunma diyince anormal oluyoruz da onlar bebeği zehirlemeye dolaylı yoldan teşebbüs edip anormal olmuyo.
Bebeğin ayakucuna zıplayarak oturan amcaya gelelim ayağına gelmese bile bebeğin olduğu yere o şekilde oturulur mu bebek korkar zıplar ya,bi de bebek uyurken bağırarak sevenlere sinir oluyorum pat diye gelip anaaammm yavrum diye bağırıyo çocuk korkup zıplıyo.
Elini dokunan çocuğa,kendince bir şeyler yaptıran komşuya gelelim,bende yeni doğum yaptım 2 aylık olmadı henüz,onun dışında 2yaşına girmek üzere olan bir kızım var doktor her seferinde uyarıyo,kardeşine dokunmasın diyo.Yahu bunu diyen doktor bir de pis ellerini ağzına sokacak elin çocuğu öyle mi.Kimsenin çoçuğun vücuduna hareketler yaptırmasınada izin verme,yine doktorumdan bahsedicem,adam yeni doğan bebeğimin boyunu ölçmüyo her kontrolde,bacaklarını çekiştirip boy ölçmekte risklidir kalça çıkığına sebep olabilir,2ayda bir falan ölçtürün diyo.Benim kayınvalidem ilk çocuğumda çocuğun bacaklarına taktı niye uzatmıyoda karnına çekik uyuyo diye.Bacaklarını çekiştirip duruyı,kundak yaptı en son,yok falan desemde ileri gidemedim.Kontorole gittik kalça çıkıpı riski oluşmuş dedi doktor,bacağını mı çekiştirdiniz kundak mı yaptınız sakın yapmayın dedi ben gittim gürledim bu sefer.
sen kimseye aldırma yanlış olduğunu düşündüğün yerde çocuğunu koru,kalp kırmaktanda korkma,millet çocuk nasıl sevilirden bi haber,sen sesini çıkarmazsan her şeyide yaparlar.

valla ben senin endişelerini anlıyorum
bizde de bunun huzursuzluğu var
daha bebeğin doğmasına 5 ay var nerdeyse ama eşimle kara kara düşünüyoruz ne yapacağız diye
babam diyor ki ben kimseye vermicem benim kucağımda duracak
anneannem diyor biz dayınlarla gelip kalıcaz (8 saat mesafedeyiz iki aileyle de)
erkek kardeşim gelcem diyor
teyzem halam geliriz diyorlar
kayınvalidemle görümcem ben bakıcam bebeğe diyor

bu bebeğin anası babası ne yapacak bilmiyorum
1+1 evde oturuyoruz kış günü doğacak bu bebek, hasta ederiz diye düşünen yok
üstelik dünürler birbiriyle görüşmüyor
saydığım kişilerin hiçbiri yemek vs yapacak bana yardım edecek insanlar değil
ben bebeğe mi bakıcam bunlara mı?
evde yatıracak yer yok, benim kaşık çatal takımım bile 6 kişilik :KK70:
üstelik kimseyi davet etmedik, herkes kendini davet ediyor

senin de konunu kendi derdimle doldurdum ama aynı senin yaşadıklarını yaşayacağım diye düşünüyorum

Bence abartmışsiniz. Üstünüze alınmayın pimpirikli annelere uyuz olurum. Birkac defa oldu böyle sonradan yardıma ihtiyacı olduğunda biraz tutar misin bebeği dediklerinde tutmadım. Bebeklere bu kadar dikkat edip aslinda bağişıklık sistemini zayiflatıyorsunuz. Mikroba da (fazla olmamak kaydiyla) alışmalılar. Bence bırakın sevsinler. Bazı noktalarda haklisıniz ama genel itibariyle abartıyorsunuz gibi geldi bana.

Geçenlerde anneme gittim 1 hafta kaldım. Abilerimin çocukları var. Ben gelir gelmez hemen gidip ellerini yüzlerini yıkayıp yanıma geldiler bebeği kucağımıza verir misin hala diye. Verdim ama 10 saniye bile sürmedi hiç öpmediler dokunmadılar. Bebekler öpülmez dediler. Eğitim gerçekten çok önemli.
Ayrıca bebeği koltuğun üstüne koymayın. Amcamın yüz kiloluk eşi yeğenimin üstüne oturmuştu hepimiz bağırınca kalktı tam oturmadan. Allahtan bir şey olmadı.
Size hak veriyorum ben. Oğlum kendini bilmez biri yüzünden grip oldu ve 5 gün hastanede kaldık. Aman diyeyim.

İnanamıyorum bebeģi gormedi mi? Bir şey oldu mu peki?

Hanımlar merhaba artık kafamı yeme derecesindeyim ...

25 günlük bebeğim var ve yalap şalap küçücük çocuğu sevmek isteyen tanıdıkla dolu etrafım sonra uyarınca paranoyaklık yaptığın pinpiriklisin diye uyarılar alıyorum bide bir tanıdığın sakınan göze çöp batar böyle yaparsan çocuğun başına iş getirirsin demesiyle kafayı yeme raddesine geldim size yaşadıklarımdan birkaç özet geceyimde fikir verin istiyorum :kızgın:

- Bebeği dün hastane ye götürüyorum Tanımadığım bir çocuk bizim kapıda top oynuyordu bebek arabasına koşup oğlumun ağzına elini sokmaya çalışınca uyardım yan Komşum çocuk o neolucak sanki diye bana söylendi ..

- Dün babamla annem torununu çok sevdiği için hastane çıkışı bizi aldılar annemin üst kat komşusu aaaa bebeği getirmiş diye patır patır aşşa indi izin istedi sevmek için tabi dedim birden çoçukta gaz olup olmadığını ayakla elini birleştirerek anlarsın dedi çocuğu yüz üstü çevirdi benim cesaret edemediğim hareketler yaptı ve saatlerce bebeği susturmaya çalıştım ve uyardım ben masaj uyguluyorum bebeğime bu tür hareketler yapmıyorum diye .

- Ailemde sigara içenler var sigara içtiklerinde ellerini yıkayıp dişlerini fırcalamalarını istiyorum rica ediyorum .

- Amcam birden bebek oturma odasında uyurken birrden zıplayarak koltuğa oturdu bebeğin ayak ucuna ve bebeğin ayağına hemen elimi koydum ayağına oturabilirdin dikkatli otururmusun dedim darıldı dünde bana akıl vermek istedi bende ayağına otursaydın bu bebek ömür boyu ben vicdanımla boğuşurdum koruyamadım diye dedim sen şuanda konuşabilicek durumda değilsin felan gibi bişey dedi .
((Sakallarıyla öpmek istediğindede izin vermedim elimi koydum hemen artık büyüyünce amcası dedim ))

Diyiceksinizki bebek biraz kendini toplayana kadar misafir ağırlama yada çağırma bunlar yakın olup çat kapı gelengill birde evde sıkıldığımızdan bebek arabasıyla yürüyüş yapmaya çıkıyoruz ne yapıcağımı şaşırdım .. Sizce paranoyakmıyım ??
Yeni annesin hakveriyorum sana bende biraz boyleydim hatta halen daha aynıyım. Onlarda dikkat etmeli ufacık bebek canim insan kıyamaz ona fazla orselemiycen plastik değilki biyerleri agriyabilir, öyle sapur şupur öpmeyi bende sevmem babam sakalim var diye opmezdi hiç

valla ben senin endişelerini anlıyorum
bizde de bunun huzursuzluğu var
daha bebeğin doğmasına 5 ay var nerdeyse ama eşimle kara kara düşünüyoruz ne yapacağız diye
babam diyor ki ben kimseye vermicem benim kucağımda duracak
anneannem diyor biz dayınlarla gelip kalıcaz (8 saat mesafedeyiz iki aileyle de)
erkek kardeşim gelcem diyor
teyzem halam geliriz diyorlar
kayınvalidemle görümcem ben bakıcam bebeğe diyor

bu bebeğin anası babası ne yapacak bilmiyorum
1+1 evde oturuyoruz kış günü doğacak bu bebek, hasta ederiz diye düşünen yok
üstelik dünürler birbiriyle görüşmüyor
saydığım kişilerin hiçbiri yemek vs yapacak bana yardım edecek insanlar değil
ben bebeğe mi bakıcam bunlara mı?
evde yatıracak yer yok, benim kaşık çatal takımım bile 6 kişilik :KK70:
üstelik kimseyi davet etmedik, herkes kendini davet ediyor

senin de konunu kendi derdimle doldurdum ama aynı senin yaşadıklarını yaşayacağım diye düşünüyorum
Bizdee ilk aylardan başladı herkes kendi kendini davet ediyor herşeyi geçtim doğumdan çıkalı 2 saat olmamış doktor kontrole geldi bu ne burası hastta odası dedi çıkarttı gece 11 de geldi bu ne kalabalık oda boşalana kadar hastaya bakmıcam dedi bez değiştirmek için kavga edildi hatırlıyorum düşünün :KK35:

Bence haklısınız böyle davranmakta. Amcam ben küçükken az daha üstüme oturuyormuş annemin çığlığı ile farketmiş. Cevap da “ Aaa yenge fark etmedim” Gayet de mümkün böyle şeyler.Annem demek ki dikkatliymiş,sizin gibi, dikkat etmeseydi ne olurdu artık ucuz atlatmışım.Benim yeğenlerim var 6 ve 3 yaşlarında ilk doğduklarından bugüne hala sigara içtiktikten sonra elimi ağzımı yıkar,fırçalayamazsam da diş macunuyla çalkalarım ağzımı.Sigara içen kişi öpünce çocukların yüzü kokuyor resmen.

Bizdee ilk aylardan başladı herkes kendi kendini davet ediyor herşeyi geçtim doğumdan çıkalı 2 saat olmamış doktor kontrole geldi bu ne burası hastta odası dedi çıkarttı gece 11 de geldi bu ne kalabalık oda boşalana kadar hastaya bakmıcam dedi bez değiştirmek için kavga edildi hatırlıyorum düşünün :KK35:

nasıl çıldırmadınız?
herkesin çocuğu olmuş bi şekilde bakmışlar heveslerini almışlar
hayattaki planıma göre tek çocuk sahibi olmak istiyorum
bu yüzden de her şeyi ilk başta eşimle yaşamak istiyoruz
o da izinde olacak 1 ay
ikimiz halledemez miyiz ki? eşimin elinden her iş gelir
yemek vs

gelmek isteyenlere bebeğin 40 ı çıkınca bekleriz demek istiyorum alınan alınsın kırılan kırılsın düşünmeden öyle mi yapsam?

Abartmamışsın, bebiş daha 25 günlük minicik. Keşke tüm yeni anneler okuyup senden feyz alsa, çok taktir ettim inan, herkes bebesinin başında atmaca gb panter gb dolansa sinir bozucu olaylar azalarak biter.

Ayrıca şunu şunu yaptım diye anlattığınız olayları “yapamadım, bebeğim nerdeyse eziliyordu ya da sigara içip bebemi kucaklıyorlar” şeklinde açsan herkes sana analık dersi verirdi. Lütfen böyle devam et. Herkes doğurduğu çocuğa sahip çıksın :KK66:

Hayır hiç abartmıyorsun...annesin üstelik lohusasın....sakalla öpmeler falan, el yıkamamalar hiç birisi abartılacak şeyler değil henüz çok küçük...evet rahat olmak gerek ama en azından biraz dünyaya alışsın...insan dokunmaya kıyamıyor pırıl pırıl yumusacık tenlerine...belki söyleme şeklini değiştirebilirsin ama susma...rahatsız olduğun seyi söyle...

Bir de toplum olarak minicik bir bebeğe yaklaşmamak gerektiğini ögrenmemiz gerekiyor bebekler bizim oyuncağimiz degil mıncıklamak zorunda da değiliz uzaktan sevelim....o yüzden herkes tepki gösterse keşke de ögrensek...uçukla öpüldüğü için ölen bebek var demekki bişey olabiliyormuş

Konu sahibine "abartıyorsun" diyenlerin yüzde kaçı annelik tecrübesine sahip merak ettim.
Dikkatinizi çekerim bebek 25 günlük yani yazıyla yirmi beş
2,5 yaşında olsa amenna
"bebeği mikroptan uzak tutma bağışıklığı gelişsin" diyen sevgili arkadaşlar, 25 gün mikropla tanıştırmak için oldukça erken bir zaman, bağışıklığı anca anne sütüyle gelişir bu dönemde.

Konu sahibi ben sizi çok iyi anlıyorum kesinlikle de haksız bulmuyorum.
Lohusa hali öyle bir hal ki panter gibi oluyorsunuz çocuğunuzu korurken ve ben bunun içgüdüsel olduğunu, dünyadaki en savunmasız canlı olan insan yavrusunu korumak için genetik kodlarımıza işlenmiş bir refleks olduğunu düşünüyorum.
Ve tabi ki hormonlar, hormonlar...:işsiz:
Zamanla titizliğiniz azalacak, ilk zamanlar verdiğiniz bazı tepkilere güleceksiniz ama içgüdülerinizi yabana atmayın boşverin elalemin ne dediğini...

Kızım 20 günlükken gripli bir tanıdık bebek görmeye geldi. Öksüre öksüre "ben hastayım bebekten uzak durayım diye koltuğun öbür ucuna oturdu. Yaklaşık bi 50 cm uzak durdu. Bebeği korudum ama kendim hasta oldum ateşlendim. Sevdiğim biriydi sesimi çıkarmadım ama içimde patladı.
Hangi birini anlatayım 3 günlükken bebeği öpenler, kucaklayıp deli gibi hızlı hızlı sallayanlar, kucağımda uyuyan henüz kırkı çıkmamış bebeği bağıra çağıra severek uyandıran akrabalar, daha bebek iki günlükken bebek görmeye gelen ama adımı bile bilmeyen komşu, buram buram parfümüyle 3 aylık alerjik çocuğu bağrına basıp bizi sabaha kadar perişan eden arkadaş, iki günde bir bebeği mıncıklamaya gelen "yok yok beni kesmiyo ben hergün gelicem" diyen bir başka arkadaş, kapım kapalı çocuk emzirirken "dannn" diye paldır küldür içeri dalan dış kapının mandalı bir erkek misafir (kayınbiraderimin arkadaşı)....

Ay bir de aklıma doğumum geldi :olamaz: sevenimiz çok Allaha şükür ama duyan gelmişti kalabalıktan bunaldım. Doğum korkusu olan arkadaşım yüzünden sancımı bile çekemedim çığlıklarım içimde patladı. Doğumhaneye bile girecek kadar densiz arkadaşlarım vardı maalesef, tepemde dikilip dikişi izlediler hala hatırladıkça deli oluyorum :sinirli:
Bu lohusalığımda yaklaşık bir üç ay kimseyi görmek istemiyorum :rolleyes:

Not: Yeri geldi sakındım yeri geldi sakınamadım ama oldukça sosyal ve girişken, bağışıklığı çok kuvvetli (en son 1,5 yaşında antibiyotik almış), anneye bağlı ama sıfır bağımlı öz güven bombası mutlu bir çocuğum var :)

Lütfen kimse kimseyi ne yaşadığını bilmeden eleştirmesin. Bir söz vardı ya "beni anlamak için benim ayakkabılarımı giy"
diye... ne kadar çok seviyoruz anneliği eleştirmeyi...

Hanımlar merhaba artık kafamı yeme derecesindeyim ...

25 günlük bebeğim var ve yalap şalap küçücük çocuğu sevmek isteyen tanıdıkla dolu etrafım sonra uyarınca paranoyaklık yaptığın pinpiriklisin diye uyarılar alıyorum bide bir tanıdığın sakınan göze çöp batar böyle yaparsan çocuğun başına iş getirirsin demesiyle kafayı yeme raddesine geldim size yaşadıklarımdan birkaç özet geceyimde fikir verin istiyorum :kızgın:

- Bebeği dün hastane ye götürüyorum Tanımadığım bir çocuk bizim kapıda top oynuyordu bebek arabasına koşup oğlumun ağzına elini sokmaya çalışınca uyardım yan Komşum çocuk o neolucak sanki diye bana söylendi ..

- Dün babamla annem torununu çok sevdiği için hastane çıkışı bizi aldılar annemin üst kat komşusu aaaa bebeği getirmiş diye patır patır aşşa indi izin istedi sevmek için tabi dedim birden çoçukta gaz olup olmadığını ayakla elini birleştirerek anlarsın dedi çocuğu yüz üstü çevirdi benim cesaret edemediğim hareketler yaptı ve saatlerce bebeği susturmaya çalıştım ve uyardım ben masaj uyguluyorum bebeğime bu tür hareketler yapmıyorum diye .

- Ailemde sigara içenler var sigara içtiklerinde ellerini yıkayıp dişlerini fırcalamalarını istiyorum rica ediyorum .

- Amcam birden bebek oturma odasında uyurken birrden zıplayarak koltuğa oturdu bebeğin ayak ucuna ve bebeğin ayağına hemen elimi koydum ayağına oturabilirdin dikkatli otururmusun dedim darıldı dünde bana akıl vermek istedi bende ayağına otursaydın bu bebek ömür boyu ben vicdanımla boğuşurdum koruyamadım diye dedim sen şuanda konuşabilicek durumda değilsin felan gibi bişey dedi .
((Sakallarıyla öpmek istediğindede izin vermedim elimi koydum hemen artık büyüyünce amcası dedim ))

Diyiceksinizki bebek biraz kendini toplayana kadar misafir ağırlama yada çağırma bunlar yakın olup çat kapı gelengill birde evde sıkıldığımızdan bebek arabasıyla yürüyüş yapmaya çıkıyoruz ne yapıcağımı şaşırdım .. Sizce paranoyakmıyım ??
Okuduklarima inanamiyorum bizler bebek olmadik mi birakalim artik cam fanusa koymayi bebekleri..Abarttiginizi dusunuyorum bu sekilde kendiniz hep.mutsuz hep kacak olmak zorundasiniz ve tedirgin

İlk çocuk olunca öyle oluyor insan bende öyleydim ama diş yıkama olayım aşırı kesinlikle bence benim ailede desem o an evi terkederlerdi
Çocuk sizin ama niyete bakın daha olumlu uyarın Hastane gibi ortamda hiç tanımadığım bir kadında Benim bebeğimi sevmeye kalkınca elimle elini itip çocuğumu çektim ama sonra çok üzüldüm kadın sadece sevme istedi ben çok ani tepki gösterdim ailede yapsam beni kesin silerler iyi insanlarmış

Analık içgüdüsü normal. Herkeste aynı şekilde kendini göstermez. Bebeğinizi içinizden geldiği gibi sakının. Aksi takdirde huzursuz olursunuz. Zaten daha çok ufak. Bağışıklığı henüz zayıf. Paranoyak olun diye demiyorum siz içinizden geldiği gibi davranın.

X