Komşumun oğlunu…

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

civciv annesii

Üye
Kayıtlı Üye
20 Nisan 2024
215
217
23
(Eleştirin arkadaşlar ama lütfen aşağıdaki tüm konuşulanları da okuyun ve saygı çerçevesinde konuşalım. Zaten üzgünüm kızmayın artık 😣)

Arkadaşlar moralim çok bozuk. Benim de bir evladım var ve bazen acaba otizm mi diye düşünüyorum 8 aylık ve durmadan kanat çırpıyor kafasını sağa sola sallıyor ve babıldamıyor. Neyse konu şuan benim bebeğim değil. Yan tarafımıza 1 hafta önce bir kadın taşındı. 3 yaşında bir oğlu var. Evime davet ettim. Moralim çok bozuktu bebeğimin hareketlerinden bahsettim ki bebeğim o sırada durmadan yapıyordu. Acaba Otizm mi dedim. 29 yaşında genç bir anne olmasına rağmen Otizmin ne olduğunu bilmiyordu. Neyse anlattım belirtilerin neler olduğunu tek tek. O da dinledi. Neyse bugün dedim ki gel alışverişe çıkalım. Oğlunu hiç hörmemiştim. Onu da getirdi. Çocuğu 3.5 yaşında ve bir tek anlamlı kelimesi dahi yok ve hâlâ altı bezli. Olabilir her çocuğun gelişimi farklıdır. Alışverişte tursile bulaşık detarjanına bile istiyorum diye ağladı. Ama nasıl ağlama. Kendini parçalarcasına ve bebek arabasında geriye ata ata. Annesi hep böyle olduğu için asla bebek arabasından çıkarmadığını ve hep kemerlerini sıkıca bağladığını söyledi. Neyse bu da olur dedim. He rçpcuk ağlayabilir bir şeylere. Sonra bize geçtik. Bir kahve içelim bir şeyler yiyelim dedim. Çocuğu hiç oturmuyordu sürekli ayakta dolanıyordu. Ben de iletişim kurmak istedim. Ama asla sanki ben hiç konuşmuyormuşum gibi o kadar oyun oynamaya çalışmama sevmeme rağmen bir göz teması seslendiğimde bakma veya bir tepki göremedim. Durmadan kendi kendine bağırıyordu. Ya da kendi kendine aniden kahkaha tarzı gülüyordu. Sonra otizm konusunu annesine tekrar açmaya çalıştım. Çocuğuna 3 aydan beri gece gündüz telefon veriyormuş. Acaba uyaran eksikliği mi var çocukta dedim ve uyaran eksikliğinn ne olduğunu söyledim. Ama asla çocuk otizmli demedim ne haddime bir doktor değilim ben. Annesi oğlum göz teması kuruyor seslennce bakıyor dedi ama hayır sadece o öyle sanıyordu. Bakıyordu ama gözlerine değil. Çok dalgın ve boş bakışlar… seslennce keyfi isterse. Sonra annesinden bir şey isterken annesinin elini tutup annesini götürüyordu her yere. Annesine bu da bak belirti diyince işaret edip gösteriyor bana bir şeyleri dedi. Neyse sustum sonuçta ben sadece 2 saat gördüm çocuğu. Ama annesi sanırım bana küstü. Hiç bir şey yiyip içmedi ve kalkıp evine gitti. O kadar üzüldüm ki. Yanlış mı yaptım. Bu dilimi tutsamıydım bilmiyorum. 😔 Kızlar ya yine linçleyeceksiniz beni. Ama belki çocuğu bi psikoloğa dil terapistine götürür diye uyardım. Çocukla ne oyun oynuyormuş ne kitap okuyormuş sadece tv telefon. Uyardım onu. Verme dedim. İlgilen kitap oku oyun otna görevler ver dedim. Kızlar çok mu burnumu soktum 😔 Ama dayanamadım. Be yapmalı şimdi. Sizce o bana çok mu darıldı. Ama gerçekte çn güzel bir dille iyilikle söyledim. 😔 Sizce haksız mıydım? Bence biraz haklı biraz da haksızım peki sizce? Vicdanım nasıl olmalı? (Başlığı böyle açmamın sebebi dikkat çekmek arkadaşlar üyeler gelip okusun diye)

Son düzenleme:
Şimdi başkasının çocuğundan size ne diye linçleneceksiniz ama ben üslubunuzu baz almadan pişman olmamanız gerektiğini söyleyeceğim. Çocuğa yazık günah. Ailenin sourmsuzluğunu çocuk çekmemeli.

Toz kondurmaz oğluna ama gün geçtikçe terimlerle muhatap olduğunda belki acaba diye sorgular. En azından kulağına su kaçırmış oldunuz.

Ben iyi niyetinizi anladım ama herkes anlayamaz. Karşınızdaki anne de muhtemelen öyle bir ihtimal olsa bile bu ihtimali yavrusuna konduramayip inkar ediyor içten içe ve bu yüzden de size tavır almış. Tavrından bağımsız belki ciddi anlamda araştırmaya başlar ve konunun üzerine düşer. İnşallah da öyle olur. Çok üzmeyin kendinizi.

1 hafta önce tanıştığınız biriyle neden bu kadar çabuk içli dışlı oldunuz ben oraya takıldım. Söylemeniz bence iyi bazı insanlar normal karşılayıp umursamıyor belki kendini düzeltir. Çocukla ilgilenir.
İçli dışlı değilim ki yani konu açıldı işte bilmiyorum ben üzüldüm keşke söylemeseydim

Arkadaşlar moralim çok bozuk. Benim de bir evladım var ve bazen acaba otizm mi diye düşünüyorum 8 aylık ve durmadan kanat çırpıyor kafasını sağa sola sallıyor ve babıldamıyor. Neyse konu şuan benim bebeğim değil. Yan tarafımıza 1 hafta önce bir kadın taşındı. 3 yaşında bir oğlu var. Evime davet ettim. Moralim çok bozuktu bebeğimin hareketlerinden bahsettim ki bebeğim o sırada durmadan yapıyordu. Acaba Otizm mi dedim. 29 yaşında genç bir anne olmasına rağmen Otizmin ne olduğunu bilmiyordu. Neyse anlattım belirtilerin neler olduğunu tek tek. O da dinledi. Neyse bugün dedim ki gel alışverişe çıkalım. Oğlunu hiç hörmemiştim. Onu da getirdi. Çocuğu 3.5 yaşında ve bir tek anlamlı kelimesi dahi yok ve hâlâ altı bezli. Olabilir her çocuğun gelişimi farklıdır. Alışverişte tursile bulaşık detarjanına bile istiyorum diye ağladı. Ama nasıl ağlama. Kendini parçalarcasına ve bebek arabasında geriye ata ata. Annesi hep böyle olduğu için asla bebek arabasından çıkarmadığını ve hep kemerlerini sıkıca bağladığını söyledi. Neyse bu da olur dedim. He rçpcuk ağlayabilir bir şeylere. Sonra bize geçtik. Bir kahve içelim bir şeyler yiyelim dedim. Çocuğu hiç oturmuyordu sürekli ayakta dolanıyordu. Ben de iletişim kurmak istedim. Ama asla sanki ben hiç konuşmuyormuşum gibi o kadar oyun oynamaya çalışmama sevmeme rağmen bir göz teması seslendiğimde bakma veya bir tepki göremedim. Durmadan kendi kendine bağırıyordu. Ya da kendi kendine aniden kahkaha tarzı gülüyordu. Sonra otizm konusunu annesine tekrar açmaya çalıştım. Çocuğuna 3 aydan beri gece gündüz telefon veriyormuş. Acaba uyaran eksikliği mi var çocukta dedim ve uyaran eksikliğinn ne olduğunu söyledim. Ama asla çocuk otizmli demedim ne haddime bir doktor değilim ben. Annesi oğlum göz teması kuruyor seslennce bakıyor dedi ama hayır sadece o öyle sanıyordu. Bakıyordu ama gözlerine değil. Çok dalgın ve boş bakışlar… seslennce keyfi isterse. Sonra annesinden bir şey isterken annesinin elini tutup annesini götürüyordu her yere. Annesine bu da bak belirti diyince işaret edip gösteriyor bana bir şeyleri dedi. Neyse sustum sonuçta ben sadece 2 saat gördüm çocuğu. Ama annesi sanırım bana küstü. Hiç bir şey yiyip içmedi ve kalkıp evine gitti. O kadar üzüldüm ki. Yanlış mı yaptım. Bu dilimi tutsamıydım bilmiyorum. 😔 Kızlar ya yine linçleyeceksiniz beni. Ama belki çocuğu bi psikoloğa dil terapistine götürür diye uyardım. Çocukla ne oyun oynuyormuş ne kitap okuyormuş sadece tv telefon. Uyardım onu. Verme dedim. İlgilen kitap oku oyun otna görevler ver dedim. Kızlar çok mu burnumu soktum 😔 Ama dayanamadım. Be yapmalı şimdi. Sizce o bana çok mu darıldı. Ama gerçekte çn güzel bir dille iyilikle söyledim. 😔 Sizce haksız mıydım? Bence biraz haklı biraz da haksızım peki sizce? Vicdanım nasıl olmalı?
Sizin zaten hem bize hem komsunuza kendi bebeginizle ilgili girizgahi sirf kadina soylediklerinizde linclenmemek icin yaptiginiza yemin edebilirim ama ispatlayamam

Arkadaşlar moralim çok bozuk. Benim de bir evladım var ve bazen acaba otizm mi diye düşünüyorum 8 aylık ve durmadan kanat çırpıyor kafasını sağa sola sallıyor ve babıldamıyor. Neyse konu şuan benim bebeğim değil. Yan tarafımıza 1 hafta önce bir kadın taşındı. 3 yaşında bir oğlu var. Evime davet ettim. Moralim çok bozuktu bebeğimin hareketlerinden bahsettim ki bebeğim o sırada durmadan yapıyordu. Acaba Otizm mi dedim. 29 yaşında genç bir anne olmasına rağmen Otizmin ne olduğunu bilmiyordu. Neyse anlattım belirtilerin neler olduğunu tek tek. O da dinledi. Neyse bugün dedim ki gel alışverişe çıkalım. Oğlunu hiç hörmemiştim. Onu da getirdi. Çocuğu 3.5 yaşında ve bir tek anlamlı kelimesi dahi yok ve hâlâ altı bezli. Olabilir her çocuğun gelişimi farklıdır. Alışverişte tursile bulaşık detarjanına bile istiyorum diye ağladı. Ama nasıl ağlama. Kendini parçalarcasına ve bebek arabasında geriye ata ata. Annesi hep böyle olduğu için asla bebek arabasından çıkarmadığını ve hep kemerlerini sıkıca bağladığını söyledi. Neyse bu da olur dedim. He rçpcuk ağlayabilir bir şeylere. Sonra bize geçtik. Bir kahve içelim bir şeyler yiyelim dedim. Çocuğu hiç oturmuyordu sürekli ayakta dolanıyordu. Ben de iletişim kurmak istedim. Ama asla sanki ben hiç konuşmuyormuşum gibi o kadar oyun oynamaya çalışmama sevmeme rağmen bir göz teması seslendiğimde bakma veya bir tepki göremedim. Durmadan kendi kendine bağırıyordu. Ya da kendi kendine aniden kahkaha tarzı gülüyordu. Sonra otizm konusunu annesine tekrar açmaya çalıştım. Çocuğuna 3 aydan beri gece gündüz telefon veriyormuş. Acaba uyaran eksikliği mi var çocukta dedim ve uyaran eksikliğinn ne olduğunu söyledim. Ama asla çocuk otizmli demedim ne haddime bir doktor değilim ben. Annesi oğlum göz teması kuruyor seslennce bakıyor dedi ama hayır sadece o öyle sanıyordu. Bakıyordu ama gözlerine değil. Çok dalgın ve boş bakışlar… seslennce keyfi isterse. Sonra annesinden bir şey isterken annesinin elini tutup annesini götürüyordu her yere. Annesine bu da bak belirti diyince işaret edip gösteriyor bana bir şeyleri dedi. Neyse sustum sonuçta ben sadece 2 saat gördüm çocuğu. Ama annesi sanırım bana küstü. Hiç bir şey yiyip içmedi ve kalkıp evine gitti. O kadar üzüldüm ki. Yanlış mı yaptım. Bu dilimi tutsamıydım bilmiyorum. 😔 Kızlar ya yine linçleyeceksiniz beni. Ama belki çocuğu bi psikoloğa dil terapistine götürür diye uyardım. Çocukla ne oyun oynuyormuş ne kitap okuyormuş sadece tv telefon. Uyardım onu. Verme dedim. İlgilen kitap oku oyun otna görevler ver dedim. Kızlar çok mu burnumu soktum 😔 Ama dayanamadım. Be yapmalı şimdi. Sizce o bana çok mu darıldı. Ama gerçekte çn güzel bir dille iyilikle söyledim. 😔 Sizce haksız mıydım? Bence biraz haklı biraz da haksızım peki sizce? Vicdanım nasıl olmalı?
Zaten yeterince üzgünüm kızlar. Siz böyle bir durumda hiç konuşmaz mıydınız öeral ediyorum. Boş yere asla anneyle konuşmam. Gerçekten bariz farklılık gördüm 😔

Yan tarafımıza 1 hafta önce bir kadın taşındı. 3 yaşında bir oğlu var. Evime davet ettim.

Neyse bugün dedim ki gel alışverişe çıkalım.
Ben en çok sizin davranışınıza takıldım 1 haftalık yeni taşınmış biriyle bu ne samimiyet kimdir necidir ayrıca çocuğunun davranışlarını dillendirecek kadar samimiyeti nereden buldunuz ben bir şey farkedersem aa bu kadar ekran fazla değil mi düşünceniz nedir diye sorarım hepsi bu yani

Benim arkadasimin ogluda anlattiginiz gibiydi dogru duzgun 4 yasinda konustu seslenince bakmaz yaninda cocuklarla delir donup bakmazdi ama suan 1 e gidiyor ve herseyi normal size gore oda otizmli olabilirdi

1 haftadir tanistiginiz biirine bunlari söylemek banna göre gereksiz dogru duzgun birbirinizi tanimiyorsunuz bile oda bir anne üzülmuş kirilmis olmasi normal bunlari soyleyecek samimiyetiniz henüz olusmadan konusulmamasi gereken konular ben 20 senelik arkadasima birsey dememistim dahada yatıştırmıştım üzülmesin diye tabiki git göster şüphelerin varsa vs ama çocuktur bu bu yaşta tanı konmaz diye moral verip durmuştum.. yeni tanidiginiz insana dan dan bunlari söylemek bana hadsizce geliyor kusura bakmayin

Ben en çok sizin davranışınıza takıldım 1 haftalık yeni taşınmış biriyle bu ne samimiyet kimdir necidir ayrıca çocuğunun davranışlarını dillendirecek kadar samimiyeti nereden buldunuz ben bir şey farkedersem aa bu kadar ekran fazla değil mi düşünceniz nedir diye sorarım hepsi bu yani
Kızlar annesi durmadan sordu. Benim çocuğumda var öı benim çocuğum da var mı otizim ne. O da kabul ediyor keranı. Ben asla çocuğunuzda var demedim zaten bilmiyorum ki ama büyük ihitmalle uyaran eksikliği var dedim. Şöyle ki yurt dışındayım burdaki tek türk benim ve de artık sadece ikimiz yaşayacağız burada. Ebeler var ben herkesi tanıyorum. Psikolokları,ebeleri,kreşleri isterse her konuda yardımcı olurum. İngilizce biliyorum. Onlar yeniler ve hiç bir şey bilmiyorlar. Kadın da bulgar türkü. Yani ne bileyim ya of haklısınız

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X