Erkek İnfertilitesi Spermiogram Yaptıranlar, Yaptıracaklar Buraya

Erkek Faktörü / Erkek İnfertilitesi
Yarın eşim yine spermiogram ve hormon testleri yaptıracak.
Rabbim insallah biraz umutlanmamızı sağlıycak sonuclar almamızı nasip etsin.

inş değerleriniz beklediğinizin çok çok üstünde çıkar sizi mutlu eder .. Şeniz

Nevrosky ya bişi sormak istiyorum eşime keçiboynuzu kürü vermeye başladım ama tadının acı olduğunu içine bal ataıp atamayacağını sordu bende kıramadım attım bi kaşık bal.Artık balla tatlandırıp öyle veriyorum acaba bu şekilde yapmamızın bi sakıncası olurmu etkisi azalırmı ne bilim kıramadım doğrumu yaptım acaba diye düşünüyorum şimdi.Ayrıca her akşam bol bol kuru incir kuru kayısı yiyo bıde dr kola hazır gıda fast food tarzı şeyleri tüketmemesi gerektiğini söyledi. Hergün elma,portakal,greyfurt,havuç,brokoli karışımından oluşan meyve suyunu her sabah ve her akşam taze olarak sıkıp bunu her ikimizde tüketiyoruz.Daha başka neler yapmalıyım.

Canım bal karıştırman birşey değiştirmez. O şekilde içemiyorsa bal ile karıştır. Ama çok da koyma derim. Diğer verdiklerin de çok güzel. Şimdilik kafi. Bunların etki edip etmediğini 3 ay sonra bir spermiogram yaparak görün. Başka da birşey kullanmasın. Çok karışmasın. İnşallah şifa olur ve bebiş gelir.

Merhaba ,Kolay Gelsin
Aşağıdaki Spermiogram sonucumu değerlendirirmisiniz
Eşim 29 yaşında 5 yıllık evliyiz ve 5-6 aydır çocuk düşünüyoruz

Volum 5ml
Likefaksiyon Süresi 15 dk
Viskozite Normal
Agglutinasyon Yok
Sperm Sayısı 67 mil/ml
---------------------------------------------------------
Motilite

(+1) Hareketsiz 49
(+2) Yerinde Hareketli 12
(+3) Yavaş Hareketli 38
(+4) Hızlı Hareketli 1
-------------------------------------------------------------
Morfoloji

Normal 5
Baş 41
Boyun 11
Kuyruk 10
Mixed 33
------------------------------------------------------------------------
Yuvarlak Hücre Sayısı < 1 mil/ml

Canım sayı iyi. Ancak hareket ve morfoloji normalin altında. Hareket aslında baya bir altında. Onu hareketlendirmek için e vitamini takviyesi alabilir. Varikosel var mı diye bir ultrason çektirmesi iyi olur. Bu şekilde doğal yoldan gebelik biraz zor ama imkansız değil. Biraz hareket canlansa sayı iyi maşallah. Allah yardımcınız olsun bu yolda arkadaşım. a.s.

eşim varikosel ameliyatı geçirdi yaklaşık 5 sene önce bende endo var 5 aydır korunmuyoruz doktor beklemeden yana ancak eşimin varikolsel ameliyatı sonrasında değerleri iyiymiş fakat şimdi kaç kere söylesemde test yaptırmadı doktorada söylemedi hala yaptırması için rica ediyorum ama ben o zaman iyileşmiştim diyor ne yapsam doktora kendim söylemeyi düşünüyorum ama eşimide kırmak istemiyorum...

eşim varikosel ameliyatı geçirdi yaklaşık 5 sene önce bende endo var 5 aydır korunmuyoruz doktor beklemeden yana ancak eşimin varikolsel ameliyatı sonrasında değerleri iyiymiş fakat şimdi kaç kere söylesemde test yaptırmadı doktorada söylemedi hala yaptırması için rica ediyorum ama ben o zaman iyileşmiştim diyor ne yapsam doktora kendim söylemeyi düşünüyorum ama eşimide kırmak istemiyorum...

Valla canım kırma ama bir şekilde gidip yaptırması lazım. Değerlerin nasıl olduğu önemli. Doktora söyle doktor yönlendirsin. yerimseniben

nevrosky selam canım.bende hormon tahlillerimi yaptırdım ve usg ile bakıldı.herşey normal çıktı.doktorum eşimden sperm testi istedi.izmirde nerde bu testi yaptırabiliriz.güvenilir bir yer tavsiye edin bana arkadaşlar.yaptıranlardan yardım istiyorum.şimdiden teşekkürler.

arkadaşlar ssklıyız bu arada.sperm testi tüm özel hastanelerde yaptırılabiliyormu?üniversite hastaneleri çok kalabalık oluyor.nerde yasptırabiliriz.daha önce yaptıran arkadaşlar yardım lütfeeennn...

teşekkür ederim canım evet buna bir şekil baktırmak lazım bu hafta gideceğim doktora.. sebebsiz yere adetimde gecikti test yaptım negatif stresten diyorum ama bakalım bekleyip göreceğiz :uhm:

Valla canım kırma ama bir şekilde gidip yaptırması lazım. Değerlerin nasıl olduğu önemli. Doktora söyle doktor yönlendirsin. yerimseniben

nevrosky selam canım.bende hormon tahlillerimi yaptırdım ve usg ile bakıldı.herşey normal çıktı.doktorum eşimden sperm testi istedi.izmirde nerde bu testi yaptırabiliriz.güvenilir bir yer tavsiye edin bana arkadaşlar.yaptıranlardan yardım istiyorum.şimdiden teşekkürler.

arkadaşlar ssklıyız bu arada.sperm testi tüm özel hastanelerde yaptırılabiliyormu?üniversite hastaneleri çok kalabalık oluyor.nerde yasptırabiliriz.daha önce yaptıran arkadaşlar yardım lütfeeennn...

Canım özle hastanelerde de olur. Devlet hastanelerinde de. Yalnız tüp bebek merkezlerinde yaptırmayın derim. Tedaviye yönlendirmek amaçlı düşük çıkarabilirler diye düşünüyorum. En güzeli üniversite hastaneleri. Ege Üniversitesini tavsiye ederim canım.

Mrb nevrosky bende yeni katıldım aranıza.benim sonuçlarımıda değerlendirirmisin

volum:2.5
konsantrasyon(xmilyon/ml):5
total sayı(xmilyon):12,5
total motilite:36
ileri doğrğru hızlı:0
yavaş doğrusal:31
yerinde hareketli:5
hareketsiz:64
tpmss :0
nm-tpmms:0normal morfoloji 1

yıkandıktan sonra .....
Volum:1
konsantrasyon:1,2
total sayı:1,2
total motilite:91
ileri hızlı:0
yavaş doğrusal:91
hareketsz:4
tpmss:0

Slm arkadaşlar. banada yardımcı olur musunuz?

MİKTAR: 4,5 ML
RENK GÖRÜNÜM: A. KREM, OPELASAN
VİSKOZİTE: NORMAL
SIVILAŞMA: 20 DK (15-30 DK)
PH: 8 (7,2-8,0)
İLERİ TAM HAREKETLİ : 1/2 SAAT: %25 - 2 SAAT: %20
İLERİ AZ HAREKETLİ : 1/2 SAAT: %20 - 2 SAAT: %15
YERİNDE HAREKETLİ : 1/2 SAAT: %20 - 2 SAAT: %15
HAREKETSİZ : 1/2 SAAT: %35 - 2 SAAT: %50
SAYI (1 ML'de) : 10,000,000 / mm3 (20>milyon/mm3)
TOPLAM: 45,000,000
NORMAL YAPILI : %70 (>%50)
ANORMAL YAPILI : % 30
BAŞ ANOMALİSİ: %8
BOYUN ANOMALİSİ : %15
KUYRUK ANOMALİSİ :% 7
DİREKT MİKROSKOPİ: İncelenen mikroskop sahalarında 3-4 Y-H (lökosit-spermatozoid) görüldü.

Mrb nevrosky bende yeni katıldım aranıza.benim sonuçlarımıda değerlendirirmisin

volum:2.5
konsantrasyon(xmilyon/ml):5
total sayı(xmilyon):12,5
total motilite:36
ileri doğrğru hızlı:0
yavaş doğrusal:31
hareketsiz:64
tpmss :0
nm-tpmms:0normal morfoloji 1

yıkandıktan sonra .....
Volum:1
konsantrasyon:1,2
total sayı:1,2
total motilite:91
ileri hızlı:0
yavaş doğrusal:91
hareketsz:4
tpmss:0

Canım sayının ml'de 20 milyon ve üzeri veya toplamda 40 milyon ve üzeri olması gerekir. Sizin sayı ml'de 5 milyon , toplamda da 12,.5 milyon. Dolayısıyla normalin altında.

Hareket a+b toplamı %50 ve üzeri veya sadece a %25 ve üzeri olmalı. Sizin bu da aşağıda kalmış.

Normal morfolojinin %14 ve üzeri veya en kötü ihtimalle %7 ve üzeri olması gerekiyor. Maalesef bu da normal değerlerin altında.

Eşinizin bir üroloğa görünmesi iyi olacaktır. Varikosel olup olmadığına bakılmalı. Ona göre ameliyat olabilir. Veya ilaç verebilir. Ama bu şekilde değerlerle doğal yoldan hamile kalan arkadaşlarımız oldu. Canımızı sıkmadan , sabrederek , tıptan da yardım alarak bebeklerimize kavuşacağız inşallah. :Saruboceq:

Slm arkadaşlar. banada yardımcı olur musunuz?

MİKTAR: 4,5 ML
RENK GÖRÜNÜM: A. KREM, OPELASAN
VİSKOZİTE: NORMAL
SIVILAŞMA: 20 DK (15-30 DK)
PH: 8 (7,2-8,0)
İLERİ TAM HAREKETLİ : 1/2 SAAT: %25 - 2 SAAT: %20
İLERİ AZ HAREKETLİ : 1/2 SAAT: %20 - 2 SAAT: %15
YERİNDE HAREKETLİ : 1/2 SAAT: %20 - 2 SAAT: %15
HAREKETSİZ : 1/2 SAAT: %35 - 2 SAAT: %50
SAYI (1 ML'de) : 10,000,000 / mm3 (20>milyon/mm3)
TOPLAM: 45,000,000
NORMAL YAPILI : %70 (>%50)
ANORMAL YAPILI : % 30
BAŞ ANOMALİSİ: %8
BOYUN ANOMALİSİ : %15
KUYRUK ANOMALİSİ :% 7
DİREKT MİKROSKOPİ: İncelenen mikroskop sahalarında 3-4 Y-H (lökosit-spermatozoid) görüldü.

Canım sayı ve hareket sınırda. Normal kabul edilebilir. Morfoloji de kruger'e göre bakılmamış. WHO'ya göre bakılmış. O da sınırı geçmiş.

Bir yandan çalışmalara devam ederken ; keçiboynuzu kürü ve e vitamini takciyesi yapabilirsin. Sayı ve harekete iyi gelecektir. Şansınız artar. Allah gönlünüze göre versin inşallah. :Saruboceq:

Canım sayı ve hareket sınırda. Normal kabul edilebilir. Morfoloji de kruger'e göre bakılmamış. WHO'ya göre bakılmış. O da sınırı geçmiş.

Bir yandan çalışmalara devam ederken ; keçiboynuzu kürü ve e vitamini takciyesi yapabilirsin. Sayı ve harekete iyi gelecektir. Şansınız artar. Allah gönlünüze göre versin inşallah. :Saruboceq:

yorumların için teşekkür ederim canım sağol. bu hafta dr. gidcem sonuca bakarak aşılama yapıp yapmayacağına karar verecek.

mrb nevrosky biz de 1,5 yıldır bebek istiyoruz. geçen yıl ocakta eşime ve bana testler yapılmıştı doktor norml dedi ve zaten mayısta hamile kaldım ama keseyi göremeden düşük oldu 8.aya giricez düşükten sonra ama hala bebeiş yok. bu hafta içinde doktora gidicez tedaviye başlamak için. sen bu konularda bilgilisin. sence normal bir jinekologamı tüp bebek merkezinemi gitmeliyiz. sonuçta tüp bebek merkezi sadece bu konularla ilgilendiğinden ve hem kadına hem erkeğe baktıklarından daha iyi olur dimi.

neyse eşimin spermiyogramını da yorumlarmısın:
perhiz:3 gün
semen vol: 3.5
semen rengi: gri-sarı-opak
fresh koagülasyon:pozitif
likefaksiyon zamanı:15
viskozite: viskos
semen kokusu:kestane çiçek

seminal fruktoz:324
seminal ph:8

1/2 saat:
+1 immotil spermotoza:42
+2 yerinde hareketli:7
+3 prograsif yavaş hareketli:42
+4 prograsif hızlı hareketli:9

1 saat:
+1 immotil spermotoza:49
+2 yerinde hareketli:5
+3 prograsif yavaş hareketli:40
+4 prograsif hızlı hareketli:6

spermac boyama ile thinus F.Kruger strict kriterleri ile:
morfoloji:
normal morfoloji:9
abnormal morfoloji:91

akrozomal defect:2
neck-midpiece defect:19
baş defekti:60
kuyruk defekti:10

macler counting chamber ile sperm sayısı:
1 mldeki: 71 milyon
total: 248 milyon 500 bin
her sahadaki lökasit:3

meraba nevroskicim..arkadaşların ardından bir de bizim sonuçlara bakar mısın?Allah razı olsun..
volum: 3.5 cc
likefaksiyon(dk):15
viskozite:N
ph:7.5
aglütinasyon:yok
sperm sayısı/ml: 42.000.000
motilite:%35 (a+b+c)
TMSS: 51.450.000
yuvarlak hücre: <1 x 10 üzeri 6
hazırlık yöntemi:swim-up
sayı: 16 x 10 üzeri 6
motilite: %98(a+b)
MORFOLOJİ
normal sperm:%3
baş anomalisi:%71
boyun anomalisi:%8
kuyruk anomalisi:%18

nevrosky merhaba bende değerleri veriyorum cevaplarsan sevinirim 3.5yıllık evliyiz 1 aşılama oldu başarısız
grade 2 varikosel var bide
sperm sayısı 75 milyon
hareketlilik %77
PHSS % 50
MORFOLOJİ % 5
BAŞ ANOMİSİ % 63
AKROZOM %5
OROLET ORTA KISIM % 7
KUYRUK KISMI %1
SİTOPLAZMİK DROLET %19
HIZLI LİNEER HAREKET +4 % GÖRÜLMEDİ( BU NEDEN BÖYLE ANLAMADIK NEDEN GÖRÜLMEMİŞ OLABİLİR)
YAVAŞ HAREKET +3 %50 38 MİLYON
LOKALİZE + 2 %27 20 MİLYON
HAREKETSİZ +1 %23 17 MİLYON
CANLILIK TESTİ HOST

Canım sayının ml'de 20 milyon ve üzeri veya toplamda 40 milyon ve üzeri olması gerekir. Sizin sayı ml'de 5 milyon , toplamda da 12,.5 milyon. Dolayısıyla normalin altında.

Hareket a+b toplamı %50 ve üzeri veya sadece a %25 ve üzeri olmalı. Sizin bu da aşağıda kalmış.

Normal morfolojinin %14 ve üzeri veya en kötü ihtimalle %7 ve üzeri olması gerekiyor. Maalesef bu da normal değerlerin altında.

Eşinizin bir üroloğa görünmesi iyi olacaktır. Varikosel olup olmadığına bakılmalı. Ona göre ameliyat olabilir. Veya ilaç verebilir. Ama bu şekilde değerlerle doğal yoldan hamile kalan arkadaşlarımız oldu. Canımızı sıkmadan , sabrederek , tıptan da yardım alarak bebeklerimize kavuşacağız inşallah. :Saruboceq:

çok teşekkurlerrrrra.s.a.s.a.s.

X