Erkek İnfertilitesi Spermiogram Yaptıranlar, Yaptıracaklar Buraya

Erkek Faktörü / Erkek İnfertilitesi
arkadaşlar spermiyogram teti verdiğiniz yerin dikkat edin maddi çıkarı olmasın...
bazı tüp bebk merkezleri sırf tüp bebek yapabilmek için değerleri yanlış gösterebiliyorlarmış...
bunu çok kişiden duyduk...
bende istanbulda oturuyorum doğrusu özel hatanelere pek güvenemiyorum...
önceleri biz normal labarutovarda yaptırıyorduk ama kruger kriterleri ne göre bakmıyorlar diye değiştirmek zorunda kaldık...
en son testimizi zeynep kamil araştırma hastanesinde yaptırdık....
ama özel gibi istediğin anda yaptıramıyorsun....üroloğa randevu alıyorsun dr durumunuza göre test istiyor....
ve sana belirli bir gün veriyorlar....test vermek için bir oda ayırmışlar...yani ortam fena değilmiş...
üstelik sgk ile bedava...

bizde tüp bebek merkezinde yaptırdık ve bazen içime şüphe gelmiyo deil hani ve ben telefon açarak öğrendim çünkü ben alanyadayım merkez antalyada çok fazla beklemedik ve bizi telle ve maile bildirmelerini istemiştik vee brn telle aradığımda sadece hareketliliğin +4 + +3 değerin %48 olduğunu fena sayılmadığını bu morfoloji ile doktorun genelede aşılama yöntemi yaptığını tüp bebeğin sözünün bile erken olduğunu söyleyeceğini genelde doktorun bu tür tahlillerde yaptığı bu şekildedir demişti laborant kız bana ve banada tuhaf geldi % 0 morfo ile aşılama %4 ten başlıyo diye biliyorum ve ben burda bir üroloji merkezinde yaptırmayı düşünüyorum ve kesinlikle krugere sorcam yanii

melony krugere göre baktırın canım.. haklısın..
en iyisi de devlette yaptırmak..

bizde tüp bebek merkezinde yaptırdık ve bazen içime şüphe gelmiyo deil hani ve ben telefon açarak öğrendim çünkü ben alanyadayım merkez antalyada çok fazla beklemedik ve bizi telle ve maile bildirmelerini istemiştik vee brn telle aradığımda sadece hareketliliğin +4 + +3 değerin %48 olduğunu fena sayılmadığını bu morfoloji ile doktorun genelede aşılama yöntemi yaptığını tüp bebeğin sözünün bile erken olduğunu söyleyeceğini genelde doktorun bu tür tahlillerde yaptığı bu şekildedir demişti laborant kız bana ve banada tuhaf geldi % 0 morfo ile aşılama %4 ten başlıyo diye biliyorum ve ben burda bir üroloji merkezinde yaptırmayı düşünüyorum ve kesinlikle krugere sorcam yanii

canım eğer krugere bakan devlet hastanesi varsa bence orda yaptırın...
yoksa gerçekten özellerde insanın içinde hep şüphe kalıyor...
birde sperm testi öğle çabucak yapılabilecek bir test değil...
burda çoğu hastane sonucu ancak ertesi gün veriyor...

bende %0 morfolojiynen aşılama olmaz diye biliyorum...

melony krugere göre baktırın canım.. haklısın..
en iyisi de devlette yaptırmak..

evet canım ama eşim gidipte devlette vermez gibi geliyo ama bakayım bi sorayım ben özel üroloji merkezinde yaptırayım diyodum eşim bekarken varikosel ameilyatı olmuş doktoru var orda baktırmıştık tekrarladımı diye ama yok tekrarlamamış

canım eğer krugere bakan devlet hastanesi varsa bence orda yaptırın...
yoksa gerçekten özellerde insanın içinde hep şüphe kalıyor...
birde sperm testi öğle çabucak yapılabilecek bir test değil...
burda çoğu hastane sonucu ancak ertesi gün veriyor...

bende %0 morfolojiynen aşılama olmaz diye biliyorum...

canım ben septum için histereskopi ameliyatı olduğumda doktor bana daha tüp bebek için çok erken olduğunu da söledi çünkü bi kere tutmuş ve düşmüş dedi bi 6 ay deneyin dedi takip falan yaptır dedi olmazsa aşılama dedi ama 0 morfoloji ile bilmiyorum içimde benimde şüphe yok deil dediğim gibi araştırayım bi hastaneyi bakıyolarsa kurugere göre hastanede olmazsa özelde ürolojide yaptıracağız hayırlsısı

evet canım ama eşim gidipte devlette vermez gibi geliyo ama bakayım bi sorayım ben özel üroloji merkezinde yaptırayım diyodum eşim bekarken varikosel ameilyatı olmuş doktoru var orda baktırmıştık tekrarladımı diye ama yok tekrarlamamış

canım ben septum için histereskopi ameliyatı olduğumda doktor bana daha tüp bebek için çok erken olduğunu da söledi çünkü bi kere tutmuş ve düşmüş dedi bi 6 ay deneyin dedi takip falan yaptır dedi olmazsa aşılama dedi ama 0 morfoloji ile bilmiyorum içimde benimde şüphe yok deil dediğim gibi araştırayım bi hastaneyi bakıyolarsa kurugere göre hastanede olmazsa özelde ürolojide yaptıracağız hayırlsısı

hayırlısı canımŞeniz
inşallah iyi bir yer denk gelir...

merhabalar benim eşimin morfolojisi % 2 çıktı . toplam sperm sayısı 170 milyon. ileri hızlı hareketli 8 milyon. yerinde hareketli sayısı 81 milyon. hareketsiz sayısı 76 milyon . böyle bir tahlili nasıl yorumlarsınız ?
proğressif hareketli sayısı 5 milyon ...

kruger kriterlerine göre inceleme yapan bir yer tercihiniz olsun..
acıbadem hakkında bilgim yok malesef..
inş güzel sonuçlar çıkar..

saol tatlım yaa opuyorumnanaktan inşallahhh meraktan çatlıycam

çiçekcik merhaba,
ben de aynı arayış içindeyim,medicana çamlıcada yaptırdık,ama yenilemek istiyoruz. bir çok doktor testi sağlıklı bulmadı çünkü.Hastanelerden ziyade laboratuvarlarda yaptırmayı düşünüyoruz,çok araştırdık ve hastanelerin tek farkının fiyatları olduğunu öğrendik. Sanırım Kadıköy'deki Datalab da yaptıracağız.
canım bu konularla yeni ilgilenmeye başladım zaten neyle ilgilenirsek o konuda uzmanlık elde ediyoruz hepimiz yani acıbademde benim iş yerinden arkadşım memnun kalmış bende laboratuvar araştırdım aradımda bi sürü yeri hepsi aynı fiyat olarak aşağı yukarı dedim madem vericez acıbadem iyidir herhalde eşimin sağlık güvencesi yok hiçbirşekilde zaten benimde laboratuvarlar hakkında hiçbir bilgim yok malesef

acıbadem süper bi yer sakın wazgeçme sende farkediceksin harika ötesi çok ilgliler we drları çok tecrübeli bilgin olsun

yaaa iyi bari canım içim daha bir rahat etti zaten randevu almıştık cumaya gidicek eşim bakalım inşlalah iyi sonuçlar olur zaten normal değerler dışında bir durum olursa doktorada gideriz ama doktor yönlendirmesi olmadan gidiyoruz şu anda benim kafama takıldığı için içimiz rahat etsin diye ne diyim hepimize allah sabır versin opuyorumnanaktan

arkadaşlar aşağıdaki sonuçlarıda değerlendirir misiniz rica etsem

miktar
1cc: 20 000 000
2cc: 40 000 000
Viskozitesi:normal
pH:Alkali
Sıvılaşma müddeti:20 dk.

Normal hareketler:

1/2 saat %20
1.saat %20
2.saat %19
3.saat %16

Yavaş hareket :

1/2 saat %3
1. saat %3
2.saat %3
3 saat %4

Hareketsiz:

1/2 saat %77
1.saat %77
2.saat %78
3.saat %80

Morfoloji

Baş anomisi %52
Boyun %5
Kuruk %11
Normal yapılı %32
Bol lökosit

merhabalar benim eşimin morfolojisi % 2 çıktı . toplam sperm sayısı 170 milyon. ileri hızlı hareketli 8 milyon. yerinde hareketli sayısı 81 milyon. hareketsiz sayısı 76 milyon . böyle bir tahlili nasıl yorumlarsınız ?
proğressif hareketli sayısı 5 milyon ...

canım morfololoji normale göre düşük..
ama yine de iyi sayılır.. çünkü 0 da olabiliyor..
sayı sorununuz yok..
harekette problem var gibi..
bu şekilde testi de ilk kez gördüm..
hareketleri sayı olarak belirtmişler..
iyiice sorunlu bir test değil..
krugere göre tekrarlasanız iyi olur..

arkadaşlar aşağıdaki sonuçlarıda değerlendirir misiniz rica etsem

miktar
1cc: 20 000 000
2cc: 40 000 000
Viskozitesi:normal
pH:Alkali
Sıvılaşma müddeti:20 dk.

Normal hareketler:

1/2 saat %20
1.saat %20
2.saat %19
3.saat %16

Yavaş hareket :

1/2 saat %3
1. saat %3
2.saat %3
3 saat %4

Hareketsiz:

1/2 saat %77
1.saat %77
2.saat %78
3.saat %80

Morfoloji

Baş anomisi %52
Boyun %5
Kuruk %11
Normal yapılı %32
Bol lökosit

canım sizin sayı probleminiz yok..
morfoloji de normal..
harekette iyi ama daha yüksekte olabilirdi tabi..
genel anlamda testiniz iyi ama sizinde who ya göre bakılmış..
krugere göre testi tekrarlasanız daha iyi olur..

tulin'cim sağol
krugere göre testi tekrarlasanız daha iyi olur..demişsin
anlayamadım bilmediğim için krugere ne

gangren canım aşağıdaki alıntıda ayrıntılar var...bir bak istesen...

SPERMİOGRAM (Semen Analizi, Meni Testi)

Kadına bağlı infertilite sebeplerini çok aşamada ve bir çok test yardımımı sonucuna göre değerlendirmek mümkünken, erkek ile ilgili tek bir test erkeğe bağlı problemin olup olmadığı konusunda oldukça iyi bir bilgi verir. İşte bu test "Spermiogram (Semen analizi)" dir.

Bu işlem, standardizasyonu sağlayabilmek açısından 3-5 günlük cinsel perhiz yani ilişkisiz bir dönem sonrası yapılmalıdır. Testin doğru sonuç vermesi için semen örneği en geç 1 saat içinde laboratuara ulaştırılmalı, tercihen alınacak bu örnek laboratuara yakın bir mekanda verilmelidir.

Spermiogram; semenin volümü (meninin hacmi), yoğunluğu, kıvamı, PH’ı, likefaksiyon (erime) süresi, spermlerin sayısı, hareketlilik oranı ve morfolojisi (yapısı) hakkında bilgi verir. Semen (meni), hem nitelik hem de nicelik açısından değerlendirilmektedir.

Spermiyogram, erkek yumurtalıklarının (testislerin) sperm üretme kapasitesinin ve erkek genital sisteminin sağlıklı olup olmadığının değerlendirilmesindeki ilk adımdır.

Ejekülasyon (meninin boşalması) sırasında, semen örneğinde, belli sayıda, normal ve hareketli sperm olmalıdır ki fertilizasyon (döllenme) gerçekleşebilsin.

Sperm sayısı, hareket derecesi iyi olan sperm miktarı, normal spermlerin anormal şekilli spermlere oranı değerlendirilir. Ayrıca verilen semen örneğinin miktarı, rengi, pH’ ı, lökosit varlığı, likefaksiyonu gibi özellikleri değerlendirilir.

Volüm (Hacim): WHO kriterlerine göre semen 2 ml- 6 ml arasında olmalıdır. 6ml’den fazla olan semen hiperspermik, 1 ml veya daha az ise hipospermik olarak isimlendirilir. Gebelik açısından her iki durumum da olması istenmez.

Renk: Normalde semen opak ve grimsi renklidir. Uzun süreli cinsel perhizlerde sarı, semende eritrositlerin (alyuvarların) bulunması halinde kırmızı-kahverengi, uzun süreli antibiyotik kullanımı sonrası renksiz görülebilir.

Koku:
Semen muhtemelen prostat bezinin salgıladığı sperminin oksidasyonundan dolayı "at kestanesi çiçeği" gibi kokar.

PH: Normal semen pH’ı 7,2-8 arasındadır. pH’ın 8’in üzerinde olduğu durumlar akut enfeksiyonu veya ölçümün geç yapıldığını gösterir. pH’ın 7’nin altında olduğu azoospermi olgularında boşaltma kanallarının obstrüksiyonu (tıkanıklığı), aksesuar bezlerin agenezisi, veziküla seminalisin kronik enfeksiyonları ve idrarın semene karıştığı düşünülmelidir.

Likefaksiyon (Semenin Çözünürlüğü): Ejakülasyon (meninin boşaltılması) sırasında akıcı olan ve veziküla seminalisin salgıladığı "protein kinaz" enziminin etkisiyle "koagüle olan (=pıhtılaşan)" semen 10-20 dakika içerisinde kendiliğinden eriyebilmeli yani likefiye olmalidır. Likefaksiyon süresinin uzaması gibi bir aksaklık semen viskozitesinin (kıvamının) arttığını gösterir ki bu da istenmeyen bir durumdur.

Viskozite: Normalde semen hafifçe visköz yani kıvamlıdır. Prostatit, vezikülit gibi kronik enfeksiyonlarda viskozite artmış olabilir.

Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO) kriterlerine göre spermiyogramdaki normal değerler;

Volüm (hacim): 2.0-6.0 ml
Sperm konsantrasyonu: 20 milyon/ml ve üzeri
Sperm hareketliliği: %50 ve daha fazla – (%25 +4 veya %50 +3 ve +4)
Canlılık : %75 ve daha fazla
Lökosit: <1.0 x 106/ml
Sperm yapısı (morfoloji): %50 ve üzeri (WHO)
Sperm yapısı (morfoloji): %14 ve üzeri normal yapıda (Kruger kriterlerine göre) olmalıdır. Sperm morfolojisi özel bir boyama tekniği ile değerlendirilmektedir.

Sayı: Ejekülatta bulunan sperm sayısı çok önemlidir. Mililitrede 20 milyondan daha az sperm olmasına düşük sperm sayısı, 10 milyondan az olmasına da çok düşük sperm sayısı adı verilir. Bu durum genel olarak oligospermi olarak adlandırılır. Bazı durumlarda ise ejekülatta hiç sperm olmaz. Buna azospermi denir. Semen tamamen normal görünmesine rağmen içinde sperm yoktur. Bu durumda testis biopsisi ile sperm aranır (TESA)

Hareket: Sayıdan daha önemli olan spermin kalitesidir. Spermin yumurtaya ulaşabilmesi için yüzmesi yani hareket etmesi gerekir. Normalde spermlerin %50'sinin ileri doğru hereket etmesi gerekmektedir.

Sperm analizi sonrasında yukarıdaki değerlerin bulunması gebeliğin oluşacağını kesin olarak göstermez. Örneğin; sperm konsantrasyonu 10 milyon/ml olan erkeklerin eşlerinde gebelik gerçekleşebilirken, sperm konsantrasyonu 60 milyon/ml olan erkeklerin eşleri gebe kalamayabilir.

Belli zaman dilimlerinde spermlerin hareketlilikleri de incelenir. Hareket tiplerine göre sınıflama yapılır. 4. derece, ileri doğru hızlı hareket eden normal hareket biçimidir ve oranı önemlidir. 0. derece, hareket etmemesidir.

Azospermi: Semende hiç sperm olmaması
Oligospermi: Sperm sayısının azlığı
Astenospermi: Hareketlilik oranında azalma
Teratospermi: Şekil (yapı, morfoloji) bozukluğu
Fertil: Erkeğe bağlı problemin olmaması
Subfertil: Hafif derecede erkeğe bağlı inferilite olması

Spermlerle ilgili problemler kombine şekilde olabilir. Örneğin; Asteno-Terato spermi, Oligo-Asteno-Terato spermi şekillerinde olduğu gibi.

Kruger Metodu Nedir?

Sperm değerlendirmesinde bir kaç farklı kriter vardır. "Kruger kriterleri" özellikle spermdeki şekil bozukluklarını göz önüne alan mikroskobik bir değerlendirme metodudur.

Özel bir boyama sonrası sperm şekil (morfoloji) özellikleri incelenerek sperm örneğinin fertilite (doğurganlık) kapasitesi belirlenir.

Sperm üretimini sigara, alkol, ısı, ilaçlar ve enfeksiyonlar gibi bir çok faktör etkilediği için normal olmayan örneklerin analizi birer ay ara ile iki veya üç kez tekrarlanmalıdır. Sperm analizinde bir fertilite sorunu saptanırsa erkeğin fiziksel ve hormonal açılardan daha ileri muayenesine geçilir.

Sperm üretim döngüsü 2-3 ayda bir tekrarlanır. Yani üretilen bir sperm 2-3 ay sonra semene salgılanacaktır. Aynı şekilde kişinin karşılaştığı zararlı etkenler veya tedavi için kullanılan faydalı ilaçlar da sperm üretimini 3 ayın sonunda etkileyebilir. Semen analizi sonuçlarını değerlendirirken bu süreç akılda tutulmalıdır.

Sperm hücresinin yapısı

Uzunluğu 0.05 mm olan sperm hücresi üç kısımdan meydana gelir: baş, boyun ve kuyruk. Baş kısmı genetik materyali içerir. Boyun sperm hareketi için gerekli enerjiyi, kuyruk kısmı ise sperm hareketini (motiliteyi) sağlar. Sperm yapısı veya "morfolojisi" ile ilgili bozukluklar önemli infertilite nedenidir.

cucuxx %30 morfoloji diyorsan who ya göre bakılmış.
bunun normali de %50 üzeri olmalı..
ama who ya göre bakılan testlerde kesin sonuç olmuyor..
bir arkadaş sürekli whoya göre baktırmıştı.
tüp bebek öncesi krugere göre baktırdılar ve sonuç diğer testlere göre çok düşük çıktı.
yaptırdığınız yer mutlaka krugere göre bakmalı bence..
ve tek test yeterli olmaz..
en az 2 kez yaptırmalısınız..

hadi ya düşükmü bide öteki türlü yapsak dahamı düşük gelecek off ne biçim iş bu yaa walla sitres oldum...tamam o dediğne göre warsa özel hastanede yaptırıcam bişi daha 2 kes yaptr demişsinya 2 ay içindemi 3 aymı yoksa 10 araylamı bana zamanlamayı söylesene cnm

hadi ya düşükmü bide öteki türlü yapsak dahamı düşük gelecek off ne biçim iş bu yaa walla sitres oldum...tamam o dediğne göre warsa özel hastanede yaptırıcam bişi daha 2 kes yaptr demişsinya 2 ay içindemi 3 aymı yoksa 10 araylamı bana zamanlamayı söylesene cnm

canım tüliny arkadaşımızın bugün biraz işi var belki şimdi uğrayamayabilir...
bu yüzden ben cevaplayayım...

2 kere tekrarla demesinin amacı bir kere test yapmakla kesin sonuç belirlenemez...
bırkaç kere tekrarlamak lazım...
zamanınna gelince değerlerde değişiklik olmuşmu diye bakmak için 3 ayda tekrralanır...
çünkü spermler 3 ayda ancak yenileniyor...
ama siz sorununuzun kesin olup olmadığını öğrenmek için yaptıracaksanız zamanı önmeli değil...
bence de birde başka bir yerde krugere göre baktırın...

Son düzenleme:

canım tüliny arkadaşımızın bugün biraz işi var belki şimdi uğrayamayabilir...
bu yüzden ben cevaplayayım...

2 kere tekrarla demesinin amacı bir kere test yapmakla kesin sonuç belirlenemez...
bİrkaç kere tekrarlamak lazım...
zamanınna gelince değerlerde değişiklik olmuşmu diye bakmak için 3 ayda tekrralanır...
çünkü spermler 3 ayda ancak yenileniyor...
ama siz sorununuzun kesin olup olmadığını öğrenmek için yaptıracaksanız zamanı önmeli değil...
bence de birde başka bir yerde krugere göre baktırın...

tmm cnm saol ya ben edrnedeyim burası küçük bi yer burda 2 dewlet hastanesi war onlarınkide who bi tanede özel hastane war onda şansımı denicem olmassa bi ara ist gideriz yapıcak bişi yok ....

ıstanbul Nişantaşında Tümlab Androloji Laboratuvarı diye bir yer var, ilk kurulan Androloji laboratuarıymış, spermiyogram konusunda en uzman yer orasıymış, bize orayı önerdi jinekoloğum, adresini tumlab.com dan da görebilirsiniz. Telefon ettim tam 3 gün perhizden sonra gelin dediler, ne daha az ne de daha fazla olmayacakmış, yoksa tahlil almıyorlarmış.

tulin'cim sağol
krugere göre testi tekrarlasanız daha iyi olur..demişsin
anlayamadım bilmediğim için krugere ne

canım fadik alıntıyı göstermiş..
krugere göre inceleme yaparken özel boyalar kullanılıyormuş..
o yüzden who ya göre daha kesin sonuç çıkıyormuş..

o belli olmaz canımm..
inş bu kez daha da iyi çıkar..
stres yapmak için erken..
ilk test yaptırdıysanız tekrarlayıp kesin sonucu görün istedim canım..
3 ay arayla tekrarlanıyor fadikte açıklamış bunu sağolsun..

İstanbul Nişantaşında Tümlab Androloji Laboratuvarı diye bir yer var, ilk kurulan Androloji laboratuarıymış, spermiyogram konusunda en uzman yer orasıymış, bize orayı önerdi jinekoloğum, adresini tumlab.com dan da görebilirsiniz. Telefon ettim tam 3 gün perhizden sonra gelin dediler, ne daha az ne de daha fazla olmayacakmış, yoksa tahlil almıyorlarmış.

inş güzel sonuçlar alırsınız..

arkadaşlar merhaba,
Benim de eşimin sperm analiz sonuçları aşağıdaki gibi anlayan arkadaşlardan yorumu hakkında yardım bekliyorum.Dün yaptırdı doktora göstermiş ama adam akıllı cevaplar vermemiş doktor, üroloğa gitmen gerek demiş.Ya kızlar inşallah bişey yokturrrr...

BASİT SPERM ANALİZİ

Görünüm: normal
Koku: normal
Likefaksiyon süresi: 30
Viskozite(akışkanlık):normal
Reaksiyon(pH): 7,2
Hacim(ml): 3,0
Sperm Sayıaı(konsant.): 8.000.000
Total sperm sayısı : 24.000.000
Motilite oranı(a+b): %10
a)hızlı progesyon : % 0
b)yavaş progesyon : %10
c)proresif değil: % 5
d) hareketsiz: % 85
total fonk.sperm(TPMSS): 2.400.000
Normal morfoloji(Kruger) : % 0
Vitalşte(vital boyama): bakılmadı
Aglutinasyon: yok
Round cell: 1
Lökosit(peroksidaz pozitif): 2

HAZIRLIK SONRASI SPERM ANALİZİ
Hazırlama Yöntemi:pERCOLL
Hacim(ml): 1,0
Sperm sayısı(konsntr.): 800.000
total sperm sayısı: 800.000
Motilite oranı(a+b): %52
a)hızlı progesyon : % 2
b)yavaş progesyon : %50
c)proresif değil: %10
d) hareketsiz : %38
Total Fonksy.Sperm(TPMSS): 416.000
Rölatif kazanım: %17

MORFOLOJİK DEĞERLENDİRME(
Krugere göre)

Normal morfoloji : %0
baş anomalisi : %58
Ara parça anomalisi: %22
kuyruk anomalisi: %20
sitoplazmik droplet: % 9
teratozoospremi indeksi-TZI: 1,09

Kızlar acele cevap bekliyoruuuum....benneyaptımki

yorumun için çok teşekkür ederim biraz içim rahatladı ama 9 aydır olmaması hala beni huzursuz ediyo.Doktorun sorun yok demesi bile beni rahatlatmıyo acaba tedavi olmasımı gerekir diye düşünüyorum hep.acaba vitamin takviyesi işe yararmı.morfoloji için neler yapmalıyız.

sizin değerle nasıldı leylmelek.birde nedeni olmayan kısırlığa lenfosit aşısı var.bir araştır istersen.benim net bilgim yok.tüp bebek hikayeleride okumuştum,bu aşı sayesinde baba olmuş adam.

X