Erkek İnfertilitesi Spermiogram Yaptıranlar, Yaptıracaklar Buraya

Erkek Faktörü / Erkek İnfertilitesi
Merhaba arkadaşlar,
eşime de spermıogram testi yaptırdık,sayı 1,6 ve morfoloji %1 normal çıktı.
Sonrasında ürolog varikosel teşhisi koydu ve ameliyat olması gerekiyor şuan. Öncesinde spermıogram testi,progesteron,testesteron,prolaktin ve fsh istedi. Ama spermıogramı çok hassas bir yerde tekrarlayın dedi. İstanbulda ( asya-anadolu yakası farketmez ) bildiğiniz iyi bir yer var mı?
Lütfen yardımcı olursanız sevinirim.

istanbulda detay laboratuvarı var nişantaşında.bu lab bu işler üzerine çalışan androloji lab. spermiyogramıda hem kruger hem who ya göre yorumlayıp veriyor.birde makro kamera ile çalışıyorlar.işin uzmanılar.internetten araştırabilir,tel bilgi alabilrisn canım.

İstanbul Nişantaşında Tümlab Androloji Laboratuvarı diye bir yer var, ilk kurulan Androloji laboratuarıymış, spermiyogram konusunda en uzman yer orasıymış, bize orayı önerdi jinekoloğum, adresini tumlab.com dan da görebilirsiniz. Telefon ettim tam 3 gün perhizden sonra gelin dediler, ne daha az ne de daha fazla olmayacakmış, yoksa tahlil almıyorlarmış.

tümlab sonuçları hemen vermiyor canım.detay lab ona çok yakın zaten.detaya sabahtan veririsen sonuçları,akşamüstü alıyorsun.hormon testleri için seni aç karnına sabah çağırıyor zaten.

arkadaşlar merhaba,
Benim de eşimin sperm analiz sonuçları aşağıdaki gibi anlayan arkadaşlardan yorumu hakkında yardım bekliyorum.Dün yaptırdı doktora göstermiş ama adam akıllı cevaplar vermemiş doktor, üroloğa gitmen gerek demiş.Ya kızlar inşallah bişey yokturrrr...

BASİT SPERM ANALİZİ

Görünüm: normal
Koku: normal
Likefaksiyon süresi: 30
Viskozite(akışkanlık):normal
Reaksiyon(pH): 7,2
Hacim(ml): 3,0
Sperm Sayıaı(konsant.): 8.000.000
Total sperm sayısı : 24.000.000
Motilite oranı(a+b): %10
a)hızlı progesyon : % 0
b)yavaş progesyon : %10
c)proresif değil: % 5
d) hareketsiz: % 85
total fonk.sperm(TPMSS): 2.400.000
Normal morfoloji(Kruger) : % 0
Vitalşte(vital boyama): bakılmadı
Aglutinasyon: yok
Round cell: 1
Lökosit(peroksidaz pozitif): 2

HAZIRLIK SONRASI SPERM ANALİZİ
Hazırlama Yöntemi:pERCOLL
Hacim(ml): 1,0
Sperm sayısı(konsntr.): 800.000
total sperm sayısı: 800.000
Motilite oranı(a+b): %52
a)hızlı progesyon : % 2
b)yavaş progesyon : %50
c)proresif değil: %10
d) hareketsiz : %38
Total Fonksy.Sperm(TPMSS): 416.000
Rölatif kazanım: %17

MORFOLOJİK DEĞERLENDİRME(
Krugere göre)

Normal morfoloji : %0
baş anomalisi : %58
Ara parça anomalisi: %22
kuyruk anomalisi: %20
sitoplazmik droplet: % 9
teratozoospremi indeksi-TZI: 1,09

Kızlar acele cevap bekliyoruuuum....benneyaptımki

canım toplam sperm sayısı 40 milyon alt sınır sizinkisi biraz düşük morfolojiniz çok sorunlu hareketlilik sorunu da var varikosel var mı ??? varsa onunla ilgili çözüm aranmalı.

asos zeynep arkadaşın dediği gibi sayı sınırın altında...ileri hareket yok...morfolojide bozuk...
eşinin üroloğa gitmesi şart...
önce varikosel varmı diye araştırırlar....belki hormon testide isterler...
duruma göre dr ilaçta verebilir...

arkadaşlar merhaba,
Benim de eşimin sperm analiz sonuçları aşağıdaki gibi anlayan arkadaşlardan yorumu hakkında yardım bekliyorum.Dün yaptırdı doktora göstermiş ama adam akıllı cevaplar vermemiş doktor, üroloğa gitmen gerek demiş.Ya kızlar inşallah bişey yokturrrr...

BASİT SPERM ANALİZİ
Görünüm: normal
Koku: normal
Likefaksiyon süresi: 30
Viskozite(akışkanlık):normal
Reaksiyon(pH): 7,2
Hacim(ml): 3,0
Sperm Sayıaı(konsant.): 8.000.000
Total sperm sayısı : 24.000.000
Motilite oranı(a+b): %10
a)hızlı progesyon : % 0
b)yavaş progesyon : %10
c)proresif değil: % 5
d) hareketsiz: % 85
total fonk.sperm(TPMSS): 2.400.000
Normal morfoloji(Kruger) : % 0
Vitalşte(vital boyama): bakılmadı
Aglutinasyon: yok
Round cell: 1
Lökosit(peroksidaz pozitif): 2

HAZIRLIK SONRASI SPERM ANALİZİ
Hazırlama Yöntemi:pERCOLL
Hacim(ml): 1,0
Sperm sayısı(konsntr.): 800.000
total sperm sayısı: 800.000
Motilite oranı(a+b): %52
a)hızlı progesyon : % 2
b)yavaş progesyon : %50
c)proresif değil: %10
d) hareketsiz : %38
Total Fonksy.Sperm(TPMSS): 416.000
Rölatif kazanım: %17

MORFOLOJİK DEĞERLENDİRME(Krugere göre)

Normal morfoloji : %0
baş anomalisi : %58
Ara parça anomalisi: %22
kuyruk anomalisi: %20
sitoplazmik droplet: % 9
teratozoospremi indeksi-TZI: 1,09

Kızlar acele cevap bekliyoruuuum....benneyaptımki

canım malesef değerler düşük..
morfoloji 0..
hızlı ileriniz yok bizim gibi..
sayınız da 8 milyon.. normali 20 milyon..
doktorunuz ne dedi..
üroloğa gitmelisiniz gitmediyseniz..

tüliny, fadik ve zeynepela sağolun kızlar yorumlarınız için.
üroloğa gitmelisin demiş dr eşime
ama açıklayıcı bi yorum yapmamış,
ben de değerlere inanmak istemedim ama sonuç buysa çaresine bakmak lazım.varikosel var mı yok mu bilmiyoruz
sanırım eşim kabullenmek istemeyecek bu durumu
sigara içmek bu hareketsizliği vs çok etkiliyor mu,
ve ramazanda bırakacağım diyordu diyelim ki yanlışlıkla bıraktı ne kadar zamanda bu spermleri iyi yönde etkilemeye başlar.yani bu sonuçlar çok mu olumsuz,hiç ümit yok gibi mi?yoksa ilaçla falan tedavisi mümkün mü?ay nolur hemen biriniz cevap yazın bir an çok sıkıntı kapladı içimi

tüliny, fadik ve zeynepela sağolun kızlar yorumlarınız için.
üroloğa gitmelisin demiş dr eşime
ama açıklayıcı bi yorum yapmamış,
ben de değerlere inanmak istemedim ama sonuç buysa çaresine bakmak lazım.varikosel var mı yok mu bilmiyoruz
sanırım eşim kabullenmek istemeyecek bu durumu
sigara içmek bu hareketsizliği vs çok etkiliyor mu,
ve ramazanda bırakacağım diyordu diyelim ki yanlışlıkla bıraktı ne kadar zamanda bu spermleri iyi yönde etkilemeye başlar.yani bu sonuçlar çok mu olumsuz,hiç ümit yok gibi mi?yoksa ilaçla falan tedavisi mümkün mü?ay nolur hemen biriniz cevap yazın bir an çok sıkıntı kapladı içimi

sigarayı bırakmakta büyük fayda var...
bırakabiliyorsa bıraksın canım...
şu anki değerlerinize göre sizin çocuğunuz olmaz diyemeyiz
ama değerleriniz baya düşük...
yani biraz zaman alır gibi....
canım bu değerler her zaman sabit olmaya biliyor...
bazen iniş çıkış oluyor....hele birde sorununuzun nedenini öğrenip ona göre tedavi olursanız şansınız artar...

burda hepimiz aynı sorunları yaşayoruz ve erkeklerin bu konudaki hassasiyetini biliyoruz...eşinene sen açıklamaya çalış...
allah yardımcınız olsun...

fadikte söylemiş canım..
sigarayı bırakması iyi yönde etkili olucaktır..
kilo da kötü etkiliyor..
bacak arası sürekli sıcak ve sürtündüğünden iyi olmuyor..
spermler 72 günde bir yenileniyor..
yeni üretim daha sağlıklı da olabilir belli olmaz..
bi üroloğa gidin de varikosel de var mı çıksın ortaya.
öyleyse ameliyat olur 1 seneye kadar düzelir inş..

Bugün eşim oruç tutmadı spermiyogram yaptırdı. Doçent Dr. Teoman Cem Kadıoğlu na gideceğiz, eşim ona mail attıı o da cevabında yeni bir spermiyogram yaptırıp randevu alıp gel yazmış. Fakat sadece Çapa Tıp Fakültesindeki androloji laboratuvarı ve Tümlab da yapılan sperm tahlillerini kabul ediyormuş, diğerlerini getir bir bakarım ama çapadan veya Tümlab dan sperm tahlilin muhakkak olmalı, bunlardan başka yerin tahlili ile kesinlilkle ameliyat kararı vermem demiş. Ayrıca ultrasona gerek yok, elile saptamadığım varikoseli ameliyat etmem yazmış. Bir saatte spermiyogram sonucu çıktı fakat bu seferki raporun şekli de rakamlar da daha öncekilerden çok farklı, Pazartesi muayenesindeyiz,hayırlısı artık, gelince paylaşırım. Ne olur dualarınıza beni de katın.

selam nevrosky biz 5 yıllık evliyiz.eşimde sperm sayısındaki düşüklük sebebiyle çocuğumuz olmadı aslında başlarda bende pek istemedim,üzerine düşmedim.eşim geçtiğimiz ocakda ameliyat oldu 1 ay önce yaptırdığımız sonuçlarda herşey normale yakın sayılır dedi doktorumuz.ama beklemek istemediğimiz için önümüzdeki ay aşılama denicez.sence herşey yoluna girdiyse eğer nekadar sürede çocuk sahibi olabiliriz biz.doktoruumuz beklememizi önerdi ama bilmiyorum beklemicem yaptırıcaz adet günümü bekliyoruz.

Bugün eşim oruç tutmadı spermiyogram yaptırdı. Doçent Dr. Teoman Cem Kadıoğlu na gideceğiz, eşim ona mail attıı o da cevabında yeni bir spermiyogram yaptırıp randevu alıp gel yazmış. Fakat sadece Çapa Tıp Fakültesindeki androloji laboratuvarı ve Tümlab da yapılan sperm tahlillerini kabul ediyormuş, diğerlerini getir bir bakarım ama çapadan veya Tümlab dan sperm tahlilin muhakkak olmalı, bunlardan başka yerin tahlili ile kesinlilkle ameliyat kararı vermem demiş. Ayrıca ultrasona gerek yok, elile saptamadığım varikoseli ameliyat etmem yazmış. Bir saatte spermiyogram sonucu çıktı fakat bu seferki raporun şekli de rakamlar da daha öncekilerden çok farklı, Pazartesi muayenesindeyiz,hayırlısı artık, gelince paylaşırım. Ne olur dualarınıza beni de katın.

dr beyin tahlil istediği yerler bence güvenilir...belki oda bizler gibi özel hastanelere pek güvenmiyordur...
allah yardımcınız olsun...
rabbim tez zamnda bebek hasretinizi dindirsin...

herkesin ramazanı mubarek olsun dualarınız kabul olsun kucaklarınız bebkle dolsun amin....
seninde mübarek olsun canım...
amiinnn.....

selam nevrosky biz 5 yıllık evliyiz.eşimde sperm sayısındaki düşüklük sebebiyle çocuğumuz olmadı aslında başlarda bende pek istemedim,üzerine düşmedim.eşim geçtiğimiz ocakda ameliyat oldu 1 ay önce yaptırdığımız sonuçlarda herşey normale yakın sayılır dedi doktorumuz.ama beklemek istemediğimiz için önümüzdeki ay aşılama denicez.sence herşey yoluna girdiyse eğer nekadar sürede çocuk sahibi olabiliriz biz.doktoruumuz beklememizi önerdi ama bilmiyorum beklemicem yaptırıcaz adet günümü bekliyoruz.
canım ameliyat genelde 1 sene sonra sonuç verir...
dr bu yüzden bekleyin demiş...
ama maddi imkanınız varsa aşılam da yapabilirsiniz...
bunda sakınca göremiyorum...

İlk testte 3-4 canlı sperm hücresi görülmüştür yazıyordu.doktor azosperm dedi ikinci bir test daha yaptır dedi.ikinci testte aşağıdaki gibi geldi ama hiç bir şey anlamadım.Bu CASA denilen bir yöntemmiş.toplam sperm sayısına nasıl ulaşacağımı bulamadım.ayrıca değerler milyon olarak yazmıyor. Bu ne anlama geliyor.Lütfen değerlendiereblir misiniz.Teşekkürler.

DİNAMİK PARAMETRELER ANALİZ RAPORU 1
SINIFLAMA İNCELENEN S. ML DEKİ S. TOTAL S. YÜZDE%
test ed. sp. 36 1.12 5.6 100
klas a 14 0.44 2.18 38.89
klas b 7 0.22 1.09 19.44
klas c 3 0.09 0.47 8.33
klas d 12 0.37 1.87 33.33
klas a+b 21 0.65 3.27 58.33
klas a+b+c 24 0.75 3.73 66.67
DİNAMİK PARAMETRELER ANALİZ RAPORU 1
VCL(M/SN:%55.78 LIN:%60.28
VSL(M/SN:%34.21 ALN (M) :%7.79 WOB :%67.94
VAP(M/SN:%37.11 BCF(HZ):%5.07 STR :%88.67

DEĞERLENDİRME
İNCELENEN DEĞEr HASTA BULGULARI NORMAL DEĞERLER
aktivite anormal klas%25veya klas A klas B%50
mldeki sperm sayısı anormal >=20.000.000/ml
volüm normal 2 ml
ph normal 7.2- 8.0
canlılık oranı(klas a+b+c anormal %60
MİKROSKOPİ:HER ALANDA SEYREK LÖKOSİT GÖRÜLDÜ

canım ya bende anlayamadım:sm_confused:
çok farklı geldi bana....

tüliny arkadaşımız belki anlardı ama hafta sonu galiba bir yerlere gitti...
burda yok geliince bir bakar...
birde nevrosky arkadaşımız iyi biliyor ama oda bazı nedenlerden dolayı pek daha buraya gelemiyor...
eğeğr gelirse ben ona sorarrım...
inşallah ilk testen daha iyidir...

slm arkadaşlar 1 yıldır bebek istememize rağmen bunu başaramadı ve eşimin spermiyogram sonuçları şöyle;
miktar: 3,5ml
ph: 8
likefikasyon süresi (37c); 15 dk
viskozite: normal
görünüm: gri opak
1,saatte hareketli sperm yüzdesi: %50
hızlı ileri hareketli; %30
yavaş ileri hareketli: %15
yerinde hareketli: %5
hareketsiz:%50
sperm yoğunluğu: H 8,000,000ml
gross anormal morfoloji yüzdesi: %18
yuvarlak hücre: <1,000,000
lokosit;<1,000,000
perhiz: 6 gün
acaba bu değerler normalmi yardımcı olursanız çok sevinirimmm......:çok üzgünüm:

slm arkadaşlar 1 yıldır bebek istememize rağmen bunu başaramadı ve eşimin spermiyogram sonuçları şöyle;
miktar: 3,5ml
ph: 8
likefikasyon süresi (37c); 15 dk
viskozite: normal
görünüm: gri opak
1,saatte hareketli sperm yüzdesi: %50
hızlı ileri hareketli; %30
yavaş ileri hareketli: %15
yerinde hareketli: %5
hareketsiz:%50
sperm yoğunluğu: H 8,000,000ml
gross anormal morfoloji yüzdesi: %18
yuvarlak hücre: <1,000,000
lokosit;<1,000,000
perhiz: 6 gün
acaba bu değerler normalmi yardımcı olursanız çok sevinirimmm......:çok üzgünüm:

sayınız biraz az...en az 20 milyon olması lazım...
hareketlilik güzel......
gross anormal morfoloji ne anlama geliyor bilmiyorum ama nette şimdi bir araştırma yaptım gross anormal morfoloji yüzdesi: %18 değerinde olan hastalara dr lar sorun yok demişler...
ama yinede ben bunu tam anlamadığımı belirteyim...

eğer eşiniz ürolojiye gitmediyse bence bir gitsin...
değerleriniz çok kötü değil azıcık sayı artsa normal yoldan bebişiniz olabilir...

Merhaba arkadaşlar,
Herkese çok güzel haberlerle dolu, mutlu bir hafta diliyorum
sedas9 arkadaşım, Doçent Dr. Teoman Cem Kadıoğlu'na gittiğinizi yazmışsınız tavsiye üzerine mi gittiniz?
Nasıl bir doktor? ılgili mi? Benim eşimde de sorun büyük sanırım ve zaman alacağa benziyor.Bunun için çok iyi bi dr bulmam lazım.Nolur bildiğiniz iyi konusunda hakikaten uzman deneyimli Prof., Dr.var mı?Çapa veya cerrahpaşa tıp fakültesi özellikle tercih sebebimizdir kızlar.
Arkadaşlar cuma günü sizin değerlendirmelerinizle (spermiogram test sonucu) kağıda bakıp bakıp da kabullenemediğim o gerçekler beni o kadar çok ağlattı ki bilemezsiniz,hafta sonum berbat geçti.Aklıma hiç çocuğumun olamama ihtimali geldi,eğer olursa (ki inşallah) yaşım geçtikten sonra olursa yaşlı bi anne olacağım geldi daha neleeeeeeeer neleeerrrrrr.... Durup durup kendiliğinden gözlerimden yaş geliyor, tutamıyordum, sicim gibi akıyorlardı.(şimdi bile doldu gözlerim fakat iş yerindeyim tutmam lazım kendimi):1no2:
Ayrıca daha eşimle ilgili sorun var şimdilik peki ya benim test günüm geldiğinde sonuçları elime aldığımda bir darbe de ordan yaşarsam diye korkuyorum. Anlayacağınız ramazana gözüyaşlı girdim ama inşallah ramazanı bitirirken hayırlı ve güzel haberleri alırız.Bu arada hemen hafta sonu keçiboynuzu kürüne başlattım eşimi,şimdilik bu tip alterbatif tıp yöntemlerini deneyeceğini fakat ameliyat gibi şeyler gerekirse istemediğini söyledi yani asıl hafta sonu beni ağlatan ilk ve en önemli neden buydu.
Şimdi de yukarda seda9 arkadaşımızın bahsettiği Doçent Dr. Teoman Cem Kadıoğlu'nun sitesini inceliyordum. Varsa alternatif tavsiyelerinizi bekliyorum...
Neyse kızlar başınızı ağrıttım ama iyi ki bu süreçte bu siteye rastgelmişim, insan bu kadar şeyi kiminle paylaşabilir günlük hayatında. Cuma günü annemi arayıp rahatlayayım dedim ama onu da daha tam kesinleşmemiş sonuçlardan dolayı üzmek istemedim yani anlayacağınız sıkıntım içimde patladı.
Kızlar Allah isteyen herkesin kucağını bebişlerle doldursun...

merhaba bizde spermiogram yaptırdık. sonuçlar hakında yardımcı olur musunuz ? şimdiden teşekkürler.
TANIM SONUÇ BİRİM BEKLENEN DEĞERLER

GÖRÜNÜM : OPAK OPAK, GRİ-BEYAZ

pH : 8.0 7.2 - 8.0

HACİM : 2 mL > 2.0

VİZKOZİTE : NORMAL NORMAL

LİKEFAKSİYON SÜRESİ : 20 Dakika <60

SPERMATOZOİT SAYISI : 68 Milyon/mL >20

NORMAL MORFOLOJİ : 22 %

KRUGER KRİTERLERİNE GÖRE :

%14 ve üzeri normal morfolojide fertilizasyon : % 88
%4-14 arası normal morfolojide fertilizasyon : % 64
%4 ve altında normal morfolojide fertilizasyon : % 7.5

MOTİLİTE (1.saat'te)

Kategori :

+1 : Hareketsiz : 21 %
+2 : Yerinde hareketli : 6 %
+3 : Yavaş hareketli : 13 %
+4 : İleri-hızlı hareketli : 60 %

(Not: +4 kategorisi >%25 veya kategori +3 ve +4 toplamı >%50 olmalıdır.)

*2.SAAT'TE : 78 % 50 - 60

MİKROSKOPİ

*LÖKOSİT : 0.1 Milyon/mL < 1.0

*AGLÜTİNE SPERM HÜCRELERİ : YOK YOK

*1.SAAT'TE EOSİN İLE
CANLILIK (vitalite) : 85 % > 75

SEKSÜEL İNTERVAL : 3 Gün

MATERYAL ALINIŞ YERİ : LABORATUVAR

merhaba bizde spermiogram yaptırdık. sonuçlar hakında yardımcı olur musunuz ? şimdiden teşekkürler.
TANIM SONUÇ BİRİM BEKLENEN DEĞERLER

GÖRÜNÜM : OPAK OPAK, GRİ-BEYAZ

pH : 8.0 7.2 - 8.0

HACİM : 2 mL > 2.0

VİZKOZİTE : NORMAL NORMAL

LİKEFAKSİYON SÜRESİ : 20 Dakika <60

SPERMATOZOİT SAYISI : 68 Milyon/mL >20

NORMAL MORFOLOJİ : 22 %

MOTİLİTE (1.saat'te)

Kategori :

+1 : Hareketsiz : 21 %
+2 : Yerinde hareketli : 6 %
+3 : Yavaş hareketli : 13 %
+4 : İleri-hızlı hareketli : 60 %

(Not: +4 kategorisi >%25 veya kategori +3 ve +4 toplamı >%50 olmalıdır.)

*2.SAAT'TE : 78 % 50 - 60

MİKROSKOPİ

*LÖKOSİT : 0.1 Milyon/mL < 1.0

*AGLÜTİNE SPERM HÜCRELERİ : YOK YOK

*1.SAAT'TE EOSİN İLE
CANLILIK (vitalite) : 85 % > 75

SEKSÜEL İNTERVAL : 3 Gün

MATERYAL ALINIŞ YERİ : LABORATUVAR

sayı güzel harekette maşalalh çok güzel....
morfoloji galiba kruger kriterlerine göre yapılmış eğer öyleyse maşallah oda çok güzel...

aslında ben krugere göre en fazla % 14 oluyor diye biliyordum bu yüzden kruger değil zannetmiştim ama şu açıklamayı yaptığına göre krugerdir:

ve kırmızı yazıdan anlaşıldığı üzere % 14 e olabiliyormuş...

kafan karışmasın arkadaşım diye şu açıklamayıda yapayım...
morfolojiyi iki çeşit inceleyebiliyorlar...
bunlardan birisi kruger diğeride WHO
iyice ayrıntılı bakmak istesen buradan bakabilirsin:
http://www.kadinlarkulubu.com/erkek...miogram-yaptiranlar-yaptiracaklar-buraya.html

fadik çok teşekkür ederim verdiğin bilgiler için.
sevgiler..

Merhaba arkadaşlar,
Herkese çok güzel haberlerle dolu, mutlu bir hafta diliyorum
sedas9 arkadaşım, Doçent Dr. Teoman Cem Kadıoğlu'na gittiğinizi yazmışsınız tavsiye üzerine mi gittiniz?
Nasıl bir doktor? İlgili mi? Benim eşimde de sorun büyük sanırım ve zaman alacağa benziyor.Bunun için çok iyi bi dr bulmam lazım.Nolur bildiğiniz iyi konusunda hakikaten uzman deneyimli Prof., Dr.var mı?Çapa veya cerrahpaşa tıp fakültesi özellikle tercih sebebimizdir kızlar.
Arkadaşlar cuma günü sizin değerlendirmelerinizle (spermiogram test sonucu) kağıda bakıp bakıp da kabullenemediğim o gerçekler beni o kadar çok ağlattı ki bilemezsiniz,hafta sonum berbat geçti.Aklıma hiç çocuğumun olamama ihtimali geldi,eğer olursa (ki inşallah) yaşım geçtikten sonra olursa yaşlı bi anne olacağım geldi daha neleeeeeeeer neleeerrrrrr.... Durup durup kendiliğinden gözlerimden yaş geliyor, tutamıyordum, sicim gibi akıyorlardı.(şimdi bile doldu gözlerim fakat iş yerindeyim tutmam lazım kendimi):1no2:
Ayrıca daha eşimle ilgili sorun var şimdilik peki ya benim test günüm geldiğinde sonuçları elime aldığımda bir darbe de ordan yaşarsam diye korkuyorum. Anlayacağınız ramazana gözüyaşlı girdim ama inşallah ramazanı bitirirken hayırlı ve güzel haberleri alırız.Bu arada hemen hafta sonu keçiboynuzu kürüne başlattım eşimi,şimdilik bu tip alterbatif tıp yöntemlerini deneyeceğini fakat ameliyat gibi şeyler gerekirse istemediğini söyledi yani asıl hafta sonu beni ağlatan ilk ve en önemli neden buydu.
Şimdi de yukarda seda9 arkadaşımızın bahsettiği Doçent Dr. Teoman Cem Kadıoğlu'nun sitesini inceliyordum. Varsa alternatif tavsiyelerinizi bekliyorum...
Neyse kızlar başınızı ağrıttım ama iyi ki bu süreçte bu siteye rastgelmişim, insan bu kadar şeyi kiminle paylaşabilir günlük hayatında. Cuma günü annemi arayıp rahatlayayım dedim ama onu da daha tam kesinleşmemiş sonuçlardan dolayı üzmek istemedim yani anlayacağınız sıkıntım içimde patladı.
Kızlar Allah isteyen herkesin kucağını bebişlerle doldursun...
merhaba canıma.s.
bence çapa veya cerrahpaşaya gidebilirsiniz...orda bildiğim kadarıyla eksta ücret ödeyerek prof. drlara da muayene olabiliyorsun...
benimsana tafsiye edebileceğim belirli bir dr yok canım...
canım bizlerde ilk duyduğumuzda senin gibi çok etkilendik..
ama zamanla alışıyor insan...
hiç çocuğumuz olmıyacak diye düşünme sakın...
tıp çok ilerledi artık...
değerleriniz düzelmese bile tüp bebek yöntemi var...
sen şimdi yavaş yavaş eşini razı edip ürolojiye götür...
öncelikle değerlerinizin düşük olmasının sebebi belli olsun...
daha sonra da bir çaresine bakarsınız inşallah...
ameliyat öğle korkulacak bir oparasyon değil çok basit birşey...
ameliyat olduğu günü bile ayağa kalkıyorsun...
hastanede ya 1 gün kalınıyor yada ameliyat olduğu günü bile çıkılabiliyor...
inan korkulup problem edilcek birşey değil...
allah yardımcınız olsun canım...

X