Erkek İnfertilitesi Sperm dna hasarı kaan aydos

Erkek Faktörü / Erkek İnfertilitesi

selbirum

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
9 Haziran 2011
205
27
Arkadaşlar HAMİLEYİM.benim yaşadıklarımı yaşayanlara umut olsun diye yazıyorum
Tam 15 aydır bebişimz olsun dıye uğraş veriyorduk 2 yıllık evlıyım.5-6 ay korunmadıgımız halde hamıle kalamayınca arastırmalar doktor seruvenlerımız basladı.Öncelıkle ben de sorun olabılecegı arastırıldı ama bir sorun cıkmadı 2-3 ay da boyle gectı ve sonunda eşim spermıyogram verdı ve durum fenaydı sayı cok dusuk ılerı hız SIFIR ve yavas harekette cok dusuktu.Eşim yıkıldı o gunu hıc unutamam.Kimseylede paylasamadık aılemız dahil ve herkes bebek ıcın uzerımıze gelıyor bız bu savasları verırken bırde onlara ıstemıyoruz daha dusunmuyoruz dıye bahaneler bulmaya calısıyoruk.esım 3 aylık bı tedavıye basladı herhangı bır uroloji doktoruna gıtmıstık ilaçlarımızı da yazayım KLOMEN,ASIST KAPSUL VE TRENTALve 3 ayın sonunda spermıyogramda durumlar ıyıydı ama bı gebelık olusmadı ben buarada netten arastırıyorum tabıı denemedıgımız kur kalmadı eşime kendıme bır suru sey yaptım ben sogan suyu ve ıncır kuru ıctım esımde kecıboynuzu kuru içti.nette arastırmalar sonrası özellıkle kadınlar kulubu sayesınde KAAN AYDOS un adını buldumve mail attım.spermıyogram ıyı bıle olsa sperm DNA sı bozuk ıse gebelık olsa dahı dusukler olabılecegını ve eger ıstersek Ankaraya gelıp muayene olmamızı soyledı.
Ankara macerasına boylece baslamıs oldu.Kaan hocaya gıttık cok sıcak ılgılı samımı bır doktor.bızı oncelıkle epey bı rahatlattı esımı muayene ettı ve bıze bırcok tavsıyelerde bulunarak DNA hasar testı vermemız ıcın nereye nasıl gıdecegımızı acıkca anlattı.Bır gun Ankarada kaldık ve ertesı gun tahlılı verdık.Kaan hocanın tavsıyelerını de ısteyen olursa yazarım.Tahlılı verıp memlekete döndük ve Kaan hocadan haber bekledık 4-5 haftada sonuc ancak cıktı Kaan hoca maılle haber verdı zaten bundan sonra kı ıletısımımız maıl uzerınden oldu hep (cok tatlı bır adam paraya önem vermiyor ınanın cunku bılım adamı) ve durum berbat olmasa da cok fenaydı.DNA hasarı epey yuksek cıkmıstı ama Kaan hoca bu durumun tedavısı oldugunu dogal yolla bıle gebelık olabılecegını soylemıs ama bır yıkım daha oldu bızım ıcın hele esım kendını sucluyordu psıkolojısı bıtmıstı bırde kımseyle paylasamamak cok zor.
Bıze 3 ılac verdı ve her ay tahlıl sonuclarını maıl ıle bıldırmemızı soyledı.Buarada ben rahım fılmı cekındım tuplerım acık mı degıl mı kontrol ettırmek ıcın.cok sukur temız cıktı.Nisan ayı gıbı gıtmıstık Kaan hocaya Temmuza kadar ılacları kullandık ve tahlıl sonuclarını her ay gonderdık ama gebelık hala olusmamıstı.tahlıllerın ıyı oldugunu durumun ıyıye gıttıgını ve her an dogal yolla gebelık olabılecegını ılacları kesınlıkle bırakmamaız gerektıgını her maılle uzerıne basarak yazıyordu.Benım cogu maılım umıtsızlık dolu oluyordu gebelık olmadıgı ıcın Kaan hoca bır de bıze moral vermekle ugrasıyordu sagolsun.Temmuz ayı ıcınde bız artık esımle tup bebege karar verdık cunku degerımız duzeldıgı halde gebelık yoktu hala ve bunu Kaan hocayla paylastık Kaan hoca bıze bıraktı kararı ve ılacları kesmeyın dedı.
Eylulde tup bebek yaptırmaya karar verdık ramazan cıksın dıye bekledık en son 6 Agustos da adet olmustum ve 25 Agustosda on gorusme ıcın bir tup merkezıne gıttık.Doktorun tavrı bıze cok ıtıcı geldı neler yasadıgımızı sormadan hemen tup bebekle ılgılı konusmaya basladı ve bırde benı muayene ettı ve sen de PKO var bılıyor musun dedı.Hayır bılmıyordum ve kımse de dememıstı o kadar doktora gıtmıstık oysa.bır kez daha yıkıldık ve ben artık kesınlıkle dogal yolla gebelık olmaz dıye dusunmeye basladım cunku esımın DNA hasarı duzelmıs bıle olsa demek kı bende de sorun vardı ve belkı de bu yuzden olmuyordu.
Eylul de tatıle gıdıp ekım gıbı tup bebek yaptırmaya karar verdık cunku artık bı tatıle ıhtıyacımız vardı 8 eylulde tatıle gıdecek ve donuste ılk adetımle beraber tup bebege baslıcaktık.benım 4-6 Eylul gıbı adet olmam gerekıyordu ama hala gelen gıden yoktu.7 Eylul sabahı tatıle gıtmeden bı ıdrar testı yapayım dedım evde ve 3 dakıka ıcınde ne goreyım cıft cızgı POZITIF yani hemen esıme gosterdım o da sasırdı cunku artık hıc umudumuz kalmadı sagolsun tup bebek doktoru yuzunden.cok da sevınemedık cunku bazen bu testler yanıltıcı oluyor daha onceden de çıft cızgı cıkmıstı ama gebelık yoktu ama hıc bukadar koyu cıkmamıstı ve cabuk.
Tabıı hemen saglık ocagına gıttım kan verdım saat 8.30 ve sonuc 14.30 da cıkacak oyyyy 6 saat sankı 6 yıl gıbı gectı.Esimle beraber gıttık doktora sonuc almaya ve doktor bızı bılıyor her ay esımın tahlıllerı ıcın gıdıyorduk zaten tam sonucu soyleyecek agzının ıcıne dusecem nerdeyse GÖZÜNÜZ AYDIN BEBEĞİNİZ OLUYOR SONUC 348.Aman Allah ım bu nasıl bır mutluluk bu nasıl bır sevınc ıcım ıcıme sıgmıyor esımle aptal aptal bırbırımıze bakıyoruz neyse sonucu alıp cıktık bırbırımıze sarıldık ben oyle bır aglıyorum kı anlatamam.tabıı tatıl falan ıptal doktor ızın vermedı ama umurumda mı ıtalyaya gıdecek olsaydık bıle uzulmezdım :))
Çok sukur Rabbıme 15 ay bekledık ve cok zor surecler gecırdık ınanın ama belkı de daha zor bır surec bızı beklıyordu TUPBEBEK tedavısı mesela ama gerek kalmadı Rabbıme bınlerce sukurler olsun.herkesden duyuyordum tam umıdımızı kestık beklemıyorduk kı ve ya tam tup bebege baslıcaktık kı hamıle oldugumu ogrendım dıye.Acaba dıyordum bu mucıze benı de bulur mu dıye cok sukur ya cok sukur bınlerce sukur.
Kızlar umarım bu yazdıklarım sıze de umut olur ne olur moralınızı yuksek tutun ınanın ve cok dua edın.Kalben ınanıp kalbımızı temız tutarak ıstersek dua edersek O nun veremeyecegı O nun ıcın zor ımkansız hıcbırsey yok.Sımdı ben herkes hepınız ıcın dua edıyorum ınsallah bızde saglıkla bebegımızı kucagımıza alırız.
Hepınıze ıyı geceler kım neyı sormak ısterse ozelden olsun buradan olsun cekınmeden sorsun 1 kişiye bile umut olsam ne mutlu bana cunku ben umut bulabılmek ıcın hep buraları okuyordum.Bana cevap yazan mesajlarıma karsılık veren bana umut olan herkese buradan tesekkur etmek ıstıyorum hepınızı sevıyorum.Bana ve bebısıme de dua edın ne olur..
Saglıkla ve kucagı bebişli kalın...

çok tebrik ediyorum canım sağlıklı bebeğini kucağına almaya nasip etsin allah... :)

canım tebrik ederim çok sevindim allah sağlıcakla kucağına almayı da nasip etsin inşallah.. biz de kaan hocanın hastayız eşimde de dna hasarı var o kadar moral oldu ki anlatamam allah senden razı olsun .çünkü dna hasarı olanların doğal yoldan hamile kalması imkansız hatta tüp bebekte bile başarı şansı çok az diyorlardı çok korkuyordum ben de bunları duymam çok iyi oldu... kaan hoca bize klomen ve proxeed plus verdi sadece 5 . ayımızdayız bakalım olmazsa kasımda falan aşılama yapıcaz ..inşalllah senin gibi kendiliğinden gelir....sağlıklı geçer inşallah gebeliğin....hoşçakal...

tesekkur ederım Allah ım herkese nasıp etsın ınsallah.DNA hasarından doğal yolla gebelık olmaz dıye bırsey yok canlı ornegı ben varım işte ve buradan da okudugum bırcok arkadas var DNA hasarı olup da doğal yolla hamile kalan.Sen oyle seyler dusunup olumsuzu cagırma moralını yuksek tut bız de tam tup bebege karar verdıgımız ay ogrendık hamıle oldugumu kım bılır belkı sızın bebısınız de gelır kendılıgınden.bız tedavıye basladıktan 4 ay sonra hamıle kaldım sızınde 5 ay olmus zaten Kaan hoca 6 ay sure verıyor doğal yolla olmasa bıle tup bebek ıcın de sansınız artmıs oluyor tedavı oldugunuz ıcın.ıyı haberlerını beklıyorum dualarım sızlerle..

sağolasın canım duaların ve iyi dileklerin için. kaan hocanın verdiği ilaçlar dışında başka şeyler uyguladınmı eşine?ben eşime keçiboynuzu kürü ve bal ,polen gibi şeyler yediriyorum.ace plus selenyum kullanıyor birde.en kısa zamanda gelir inşallah bizim bebeğimiz de...

evet canım kaan hoca bıze de kecıboynuzu tozunu tavsıye etmıstı bırde ısırgan cayı ıcıyordu ayrıca bol bol yesıllık yıyor ve kırmızı etten ıkımızde uzak duruyorduk.Et nasıl bısey ınan tadını unutmustuk zaten hamıle oldugumu ogrendıgımızden berı nerdeyse hergun et yıyoruz eşim dıyor kı sankı survıvor da ödül oyunu kazanmısım gıbı dıyor :))
ılac olarak ek bırseye gerek yok demıstı kaan hoca ben arastırmalarımla solgarın L-Argının ılacını buldum kaan hocada onaylayınca ek olarak sadece onu kullandık.bal polen yedırmeye calıstım bırde kuruyemiş falan bol bol c vıtamını.ya yazdımmı daha once bılmıyorum ama bız 2 gunlugune kaplıcaya da gıtmıstık belkı onunda faydası olmustur tavsıye ederım ımkanınız varsa. Allah yar ve yardımcınız olsun.

merhabalar
bizde kaan hocanın hastasıyız
haziran 18 den beri kaan hocanın tavsiyelerini ve ilaçlarını kullanıyoruz
bizde sayı 11 milyon ileri hız sıfır morfoloji %1
dna hasarımız %13
kaan hoca bize klomen ve proxeed verdi
kırmızı eti azaltın dedi keçiboynuzunu ve ısırganı önerdi bide nohut ile yeşillik..
bizde ekim ayında aşılama dünüyoruz doktor bey bizede 6 ay demişti tedaviye..
sizin adınıza çook sevindim mutlu haberlere ne çook ihtiyacım varmış...
nedense doğal olacağına beni bir kez daha inanırdın...
bu ay yine umutlandım...
maşallah sana....
başka uyguladığınız bişey varmı....
biz bide solgarın c vitaminini kullanıyoruz...
omaga 3 ve Q10 de alıyoruz...
belki bizim müjdemizde yakındır kim bilir.....
allah çoook büyük

Iyı dıleklerın ıcın tesekkur ederım hayatım Allah ım herkesın yuzunu guldursun ınsallah.Kaan hocaya guvenın gercekten işini biliyor ama duanın etkısı de buyuk asla ınancınızı kaybetmeyın ve bol bol dua edın Allah cok buyuk yaaa..kaan hoca bıze de aynı ılacları verdı proxeed plus bır de sıze klomen vermıs bıze de tamoxıfen verdı FSH yukseltmek ıcın kullanılan bır ılac her ıkısı de aynı yani.
Sayıyı tam hatırlamıyorum ama ilerı hız bızdede sıfırdı morfolojı %14 idi basta ama hamıle kaldıgım ay %2 cıkmıstı daha kötüydü yanii.Haa ayrıca bızım DNA hasarı da sızden epey yuksektı canım onu kafaya takma duzelıyor sız ılaclara devam edın.Farklı bı ılac kullanmadık sadece L-Argının kullandık bu ılaclara ek olarak canım solgarın.Bırde kaan hocanın verdıgı perhıze uyduk sızın gıbı işte et falan yemedık yani.proxeed olunca ek c vıtamını ve q10 e gerek yok bence cunku ıcınde var proxeed ın.ben kaan hocaya sormustum gerek yok demıstı sadece L-Argının kullanabılırsınız demıstı.İlaca da bogma adamı kuzum.
ne denır kı Allah cok buyuk bızım basımıza gelen mucize neden sıze de gelmesın :))

canım gözün aydın ne mutlu sana ya maşallah
bizede dua et bizde iki senedir istiyoruz kaan hocaya gittik aynı şeyler yapıldı
fakat klomen eşimin fsh ı çok arttırdı
hoca bıraktırdı 4 ay doğal deneyin dedi yıl sonuna kadar yani inşallah bizimde olur Rabbim hayırlısını versin
tüpten çok korkuyorum
acaba sizin hasar sonucunu yazabilirmisin merak ettim

canım %13 derken nasıl yani
mesela bize şöle bi sonuç geldi hocadan
0 - %0,1
1 - %69
2 -%0
3 -% 0,07

atıyorum yani bunun gibi bişey

3 mesela en çok hasarlı
2 orta hasarlı
1 az hasarlı
0 hasarsız
gruplarmış
0+1 toplamı %70 olmalıymış normal olması için ama bizde az hasarlı yüzdesi fazla olduğu için sebep bu olabilirmiş yazmış hoca
yani senin %13 dediğin hangi grup
benim hasarım az hasarlıda olsa %69 mu canım cvp yazarsan sevinirim

selbirium sende canım sizin sonuçlar nasıldı
böle ayrıntılı yazarmısın

bizimde dna hasarımız çok yüksek çıkmıştı
yani 0 gurubu % 0 dı öyle söylüyüm
bu testin güvenilirliğine ben pek inanmasamda sonucu öğrenince inanılmaz üzülmüştüm
şubatta dna hasar testi yaptırdık ay sonunda eşim tek taraflı 2. derece varikosel ameliyatı oldu ve mayıs ayında 2. tüp bebeğe başlıyacakken bir kalp sesi duyduk içerden şükürler olsun
öncesinde mücadeleyle geçirdiğimiz 3 yılda yaptıklarımızda var tabi
demek istediğim yapabildiğiniz kadar test sonuçlarını umursamayın semen analizi ,hormon vs hepsi bunları düşündükce daha kötü oluyo genelde
allah çok büyük inşallah sizelerde en kısa zamanda sonuca ulaşırsınız

biz dna hasar testini kaan hocanın istediği yerde yaptırmıştık..
ordaki sonuca göre dna hasarı %15 in altında olursa sonuçlar iyiymiş
bizde %13 çıktı kaan hocada sınıra yakınmış bu hasarı biraz daha düşürürsek normal yolla çocuğunuzun olma şansı artar dedi.

sperm testimizin sonucu...

VOLÜM (ml) : 2,5
RENK : OPAK SARI
SPERM SAYISI (Milyon/ml) : 11
PROGRESİF MOTİLİTE (%) : +4(%)... 0 .... +3(%)... 9 .... +2(%)... 9 .... +1(%)... 82 ....
MOTİLİTE (%) : 18
LÖKOSİT (Milyon(ml) : 1
AGLUTİNASYON : YOK
SPERM MORFOLOJİ DEĞERLENDİRMESİ
* KRUGER Kriterleri Dikkate Alınmıştır.
NORMAL (%) : 1
BAŞ ANOMALİLERİ (%)
HAFİF AMORF : 11
ŞİDDETLİ AMORF : 18
YUVARLAK : 2
SİVRİ : 5
PRİFORM : 15
BÜYÜK BAŞ : 0
KÜÇÜK BAŞ : 10
UZUN BAŞ : 1
ÇİFT BAŞ : 0
NÜKLEER : 12
AKROZOM : 15
DİĞER ANOMALİLER (%)
BOYUN : 7
SİTOPLAZMİK DROPLET : 0
KUYRUK : 3
SERBEST BAŞ :0

dfo testi sonucu...

incelenen sperm sayısı : 500
hasarlı dna içeren sperm sayısı : 63
hasarsız dna içeren sperm sayısı : 437
%DFO : %13
DFO DEĞERİNİN %30 UN ÜZERİNDE OLMASI İSTATİSTİKSEL OLARAK DOĞAL YOLLARDAN GEBELİK ELDE ETMEK ZORDUR, DAHA FAZLA IVF DENEMESİNE İHTİYAÇ DUYULMASI VE SPONTAN DÜŞÜK RİSKİNİN YÜKSEKLİĞİ İLE İLİŞKİLENDİRİLMİŞTİR.AYRICA NORMAL SPERMİOGRAM BULGULARINA RAĞMEN DFO %30 DAN FAZLA OLAN HASTALARA IUI YERİNE ICSI UYGULAMASI ÖNERİLMEKTEDİR.

bizim testte bunlar yazıyodu canım %15 ---- %15 , %30 ----%30 ve üstü olarak değerlendirilmiş bizde
%15 e kadar iyi %15-30 arası orta , %30 ve üstü kötü olarak değerlendiriliyor....

hormon testi sonucumuzuda yazayım bunlar 2 aylık tedaviden önceki sonuçlar..

HORMON
FSH (Follikül Stimüle Edici Hormon) (901.280) 4.27
LH (Luteinize Edici Hormon) (902.410) 7.54
Testosteron Total 3.42

buda 2 ay klomen ve proeed kullandıktan sonraki sonuçlar fakat test farklı yerlrde yapıldı...

FSH 3.23
LH 9.2
TESTESTERON 7.99

klomeni yarım kullanıyoduk bu sonuçlardan sonra tüm yutmaya başladı proxeedde devam ediyoruz ekim gibide aşılama yapalım dedi kaan hoca...

çok saol canım cvp için
bizde önce kaan hocanın önerdiği biyerde istanbulda yaptırmıştık 0,07 gibi bi hasar çıkmıştı sonra hoca bizi ankaraya çağırdı onun hastanesinde yani ankara tıpta yaptırmıştık yukarda yazdığım sonuçlarıda
bizimkide yarım kullanıyodu ama ne yazıkki fsh çok yğkseldi ve hoca kesti klomeni
keşke bizimkide zor yükselseydide belki bizde bu yolla hamile kalırdık
çünkü bakıyorumda hep zor yükselenler doğal yoldan kalıyo

kısmet tabi

Son düzenleme:

ahh canım ahhhh
keşke doğal yoldan kalabilsek inanırmısın ben aşılamayada razıyım...
belki ikizlerimiz olur....
nedense microenjeksiyondan çok korkuyorum biliyosundur bize tüp bebek bile dememişlerdi ancak micro yaptırabilirsiniz dediler bu yöntem ile spermler 6000 kat büyütülüp bakılıyormuş iyi olanlar seçiliyormuş....
buna ımcı diyolar...
inan morale çook ihtiyacım var...

çok güldürdün beni canım survivor gibi demişsin ya ...sağol canım verdiğin bilgiler için biz de uyguluyoruz bunları allahım bize de nasip eder inşallah...

canım özelden yazdım bakarsın.Allah buyuk ınsallah tüpe gerek kalmadan kendılıgınden gelır bebısınız bızım gıbı..

inşallah canım ya sana yürekten kocaman bi aminnnnn diyorum
Rabbim yardımcımız olsun

canım özelden yazdım bakarsın.Allah buyuk ınsallah tüpe gerek kalmadan kendılıgınden gelır bebısınız bızım gıbı..
tekrar teşekkürler canım amin insallah

inşallah canım ya sana yürekten kocaman bi aminnnnn diyorum
Rabbim yardımcımız olsun

tekrar teşekkürler canım amin insallah

doktorsitesi.com da dün ne okudum biliyomusun hergün yapılan cinsel ilişki sperm miktarını azartırmış ama hız ve morfolojide düzelme yaparmış..
yüksek miktarda dna hasarı olan 100 erkeğe 7 gün boyunca hergün ... yapmaları istenmiş 1 hafta sonra dna hasar testi tekrarlanmış ve sonuç inanılmaz %30 daha iyi çıkmış sonuç hasar azalmış çünkü sperm içerde kaldıkça yapısı bozuluyormuş...

Allah Allah ya ne biliyim ilginç
hergün yapmakta çok zoruma gidiyo tatlım ya o zaman tam görev gibi oluyo gerçekten zorla

Allah Allah ya ne biliyim ilginç
hergün yapmakta çok zoruma gidiyo tatlım ya o zaman tam görev gibi oluyo gerçekten zorla

yaklaşık 1 senedir görev gibi geliyor bana..
bide şunu söyleyeceğim bizim hız 2 senedir hiç %5 in üzerine çıkmamıştı 1 ay Q10 kullandık sperm testi yaptırdık tolam hız %15 olmuştu inanamadık hala o yüzden Q10 kullanıyoruz bu ayın sonunda testimiz var bakalım ne olmuş...

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…