Romatoloji - Romatizmal Hastalıklar SLE(Lupus hastal)Paylaşım alanı

Ben aldim kucagima cok sukur darisi tum bekleyenlere sanada ins cnm
Canim merhaba. Profil adını değistirmişsin. Tanımadım. Nasılsın ?nasıl gidiyor annelik?bebek de iyidir umarım. Ben iyiyim.Lupus açısından iyiyim. Bi şikayetim yok. Maşallah tabi. Ama hamile kalmadım hala Hayıt tohumunu kullanıyorum yaklaşık dört aydır. Kocama da kavuştum artık. İşi için Şırnak a taşındık beraberiz artık.

Saol cnm iyiyiz bebekte bende sukur gozun aydin seninde ins yeni yerinde bebeginede bi an once kavusursun hayiti 6 ay düzenli kullandiktan sonra kalmistim ben cok beklemessin sende umarim dr gidiyomusun bu arada kadin dogum druna herhangi bi sorun varmi

Ya ben tam düzenli kullanamadım aslında aksattığım günler oldu. Bunun bi etkisi olur mu? Sen istisnasız hergün kullandın mı? Ben sabah aksam iciyorum. Yarim cay kasigi hayit tohumunu bir bardak suyla kaynatip,yarım saat dinlendirdikten sonra iviyorum. Dogru mu? Açıkçası uzun zamandır gitmedim doktora düşük yaptıktan sonra. Ama öncesinde baktırmıştım gebe kalmam için bi sorun yok demişti kadın doğumcu.

Ben istisnasiz ictim cnm son ay bi aksattim onda da ztn hamileymisim bi tatli kasigini havanda ez 15 dk kaynat sabah aksam oyle ic cnm ben öyle yapiodum dra gittigimde ilk fsh duzeyim yuksekti 25 cikmisti bunu icmeye basladigim ay hemen 5 e dusurdu diger hormonlarda ayni zaman da yüksekti yani hepsini normal seviyesine indirdi bana mucize gibi geldi valla ins sanada oyle gelir dr a da gorun kist fln vardir bide onlarda etkiler biliosun

Ben hepsini ezmişim. Yani toz haline getirdim. Ve yarım çay kaşığı koyuyorum. O zman az mı oluyor? Toz haline getirdiğinde ne kadar oluyor ölçüsü hiç baktın mı?

Ben hepsini ezmişim. Yani toz haline getirdim. Ve yarım çay kaşığı koyuyorum. O zman az mı oluyor? Toz haline getirdiğinde ne kadar oluyor ölçüsü hiç baktın mı?

Tam toz haline getiremiyordum cnm havanda okadar ezilmiyor hemen hemen aynıdır ozmn cok bisi farketmez sanırım bolede ise yarar merak etme

Kızlar merhaba. Bebekten girip yazamadım. Benim ige değerleri parazitten yükselmiş meğer. En son babamlara gittiğimde babam incir almıştı. Bende paketten bi tane aldım yedim. Ondan mı bulaştı nasıl oldu bilmiyorum. Çok huylandım. Evi baştan aşağı kırkladım. :/ Ki alakası yokmuş pek ama. İlaçları da eşimle kullandık şükür geçti. Bi yandan lupustan olmamasına sevindim bi yandan da kurt diye iyice kaşındım. Bir hafta uykularım kaçtı. :S Allah'tan oğlana geçmedi. Cildiye doktoru iki hap verdi ige değeri yavaş düşer 1.5 2 ay kullan dedi kaşıntılar için. Onu kullanıyorum şu an. İki tane deltacortril ve 2 tane plaquenil e devam. Yalnız sanki gözüm flu görmeye başladı. Bi randevu alıp muayne olmayı düşünüyorum bu hafta sonu. Bir de kızlar ağrı oluyo diyodunuz ya nasıl bir ağrı bu? Benim sırtımda bi ağrı var sanki sızlama gibi tam bi nokta değil belli. Bebekle eğilip ilgilendiğim için mi sürekli yoksa lupustan mı kaynaklı ayıramıyorum. Onun için de doktora gitmeyi düşünüyorum. Hastalık hastası mı oldum tedbir mi ona da şaşırıyorum bazen kendime. Bunun ayarı nedir? :S

Gözün aydın olsun parazit herkesin başına gelebilen ve geçici birşey bebeğe bulaşmaması da iyi. Gözün için bişey diyemem canım plaquenilden de olabilir hiç bakılmış mıydı ?Ağrılar dinlenemediğinden kaynaklıdır çok takma kafana düzenli kontrolüne devam et ama takıntı yapma. Biz sonuçta normal sağlıklı insanlar gibi yaşayamıyoruz. İllaki bir gün olmasa diğer gün ağrılar oluyor bazen hafif bazen de şiddetli. Ama ben şiddetli ağrıları bir kaç kez yaşadım çok değil. Sırt ağrısı dinlenememekten olur canım kendine zaman ayırmalısın.

Arkadaşlar ben 3 kez tekrarlayan düşük yaşadım kan pıhtılaşması teşhisi koyulmuştu ve iğne coraspin tedavisi olmuştum son gebeliğimde.Malesf o da düşükle sonuçlanmıştı.Bugün doktorumun istediği tetkikler neticesinde Lupus atikoagülan değerim 60 yüksek, doğrulama değerim 48 yüksek çıktı.Yarın doktoruma gidicem.Sizde de aynı sorunlar var mı?Sizin durumunuz nedir? ne gibi çözüm yollarına başvurdunuz? Yardımcı olursanız sevinirim...

Doktorunuzun teşhisi nedir? Ana testi yaptırdınız mı? Bebek için kanda pıhtılaşma varsa iğne ve coraspirin gerekiyor. Dozu da pıhtılaşmaya bağlı. Bende hafif derecede vardı. Romatolog gerek görmemişti iğne ye. Kadın doğumcum ne olur ne olmaz kulanalım demişti en düşük dozda kullanmıştım iğne yi coraspirinle birlikte. Şimdi hiç birini kullanmıyorum. Çok geçmiş olsun bu arada.

Dinlenemediğimden kaynaklıysa problem yapmıycam zaten. Bende 3 4 kere aynı ağrıyan yerimde şiddetli ağrı oldu. 5 10 dk sürdü. Ne yaptıysam geçmedi. Çok kötüydü. Arada da böyle ağrıyor. Ondan dolayı gitmeyi düşünüyorum aslında daha çok. Cumartesi öğlene göz için randevu aldı eşim. Sırt ağrısı için hangi bölüme gitmem gerekiyor onu da bilmiyorum? :) Vaktimi hastanelerde harcayınca da canım sıkılıyor. Bakalım ona gider miyim? Gözlerimde alerjik rinit harici hiç bir problemim yoktu hatta doktor gittiğimde kartal kadar keskin görüyosun demişti takılarak. Büyük ihtimalle plaquenil in bi etkisi vardır diye düşünüyorum. Odaklanamıyorum net bakamadığım için sanki ve o esnada gözüm yoruluyor. Öyle bişeyler işte. :S Dinlenememe konusuna gelince evet yoruluyorum ama eşim de çok yardımcı. Akşam işten gelir 12 ye kadar herşeyiyle bakar. Ben o sırada evi toparlar uyurum. Gündüz pek durmuyor. Yemek bile yapamıyorum bazen. :)

Canım çok şiddetli oluyorsa ağrın git tabi ki , ihmal etme illa lupustan olacak diye birşey yok başka bir problem olmasın ..ortopedi olabilir kemik ağrısı ise ya da dahiliyeye gitsen o da gerekli yere yönlendirir. Plaquenili bayadır kullanıyorsun yan etkisi görme alanında azalma oluyor. Görme alanı testi ve göz kuruluğu testi yapıyorlar. 6 ayda bir yaptırmak lazım. İhmal etmemekte fayda var.Ama normal göz bozukluğu gibi geldi bana daha çok seninki. Ne güzel eşin de destekçin Allah razı olsun benim eşim de iyidir zaten bu hayattaki en büyük şansım o . Allah mutluluğunuzu bozmasın canım nazarlardan korusun :)

Geçmiş olsun arkadaşım. Lupus antikoagülanın yüksek görünüyor. Benim de öyle . Ayrıca trombofili paneli diye bir test daha var 12 gen taranıyor yine pıhtılaşma için. Benim o testte de 5 gende sorun var yani yüksek derecede pıhtılaşma problemim var. Aynı zamanda lupus hastasıyım ve troid sorunum var. Gebe kalmadan önce coraspin 100 kullanıyordum. Gebeliğin 5. haftasından itibaren clexane 4000 kullandım. 6. aya kadar gelebildim maalesef bebeğe giden kan akışı durdu. Kilom da fazlaydı iğne dozuna göre. Dozun az gelmiş olacağını söyledi dr.lar. Bundan sonra gebelikten önce iğne + coraspin , gebelikte ise coraspin+ günde 2 kez iğne diyorlar.Ayrıca lupus için kullandığım kortizon ve kinin ilaçlarımı da kullanmaya devam edicem. Pıhtılaşma problemi iğne ile çözülebiliyor. Son düşüğünüzün pıhtılaşma nedenli olmadığını düşünüyorum. Herhangi bir rahatsızlığınız var mı, rahimde yapışıklık,polip,myom bunlar da etkileyebilir. Ayrıca eşinizin ve sizin kromozom testi yapıldı mı? Sağlıksız embriyoyu vücut atıyormuş. Tiroit sorununuz var mı? bu da gebelikte çok önemli. Bunun dışında ana testi yapıldı mı? Lupus antikoagülanı tek başına görülebildiği gibi lupus ile beraber de görülebiliyor. Eğer lupus var ise bu da etki etmiş olabilir...

8 aydır kullanıyorum. Doktor gitmene gerek yok demişti göz doktoruna yeni başladın demişti. Çocukken gözlük takmak için çok dua etmiştim gözlerim bozulsun diye. Geç kabul oldu sanırım o zaman. :) Aynen benim de en büyük şansım eşim. Bir gün of demedi. Allah onlardan razı olsun. Moralimiz için eş desteği çok önemli.

Canim ne yaptin gittin mi doktora? Durumun da bir gelisme var mi?

Canim ne yaptin gittin mi doktora? Durumun da bir gelisme var mi?
mrblar canım buaralar biraz kötüydüm çok fazla alerjim var vucudum hep kızarık kaşıntı hatta yara gibi olmaya başladı inşallah biran önce düzelir... dkt gittik tahliller yeniden yapıldı kasımın 15 gibi çıkacak sonuçlara göre konuşucaz bakalım ne çıkacak... sen nasılsın buarada..

Merhaba arkadaşlar öncelikle hepinize gecmis olsun Allah sifalar versin...

ilk bebegimi yedi aylikken karnımda kaybettim kalbi durdu sezeryan oldum sonradan anlaşıldı preeklampsi gecirmisim(31.07.2015), genetik test yaptiklarinda faktör v den heterezgt homozgt ve lupus antikoagulan pozitif çıktı, ramotologa yonlendirdiler orda daha detayli bakıldı sadece ana(anti nukleer antikor) da ++ 1/320 çıktı plaquenil ve coraspin başlatmıştı doktorum.

Bir sene sonunda tekrar bebegimin olmasını istedim korunmayi biraktim ilaçlarımida kullanmiyordm sadece coraspin iciyordum pozitiflikte düşmüştü.

Hamile kalmıştım cok mutluydum ama uzun sürmedi hamileligim de kan sulandirici igne ve coraspin kullanmama ragmen bebegimin bu sefer kalbi atmadı 9 haftalik kurtaj olmak zorunda kaldim.(17 ekim 2016)

Ramotologa da tekrar gittim lupus antikor tekrr ++pozitife yukselmis yine plaquenile başladım sizlere danismak istyrm benim gibi olupta saglikla bebegine kavusanlar varmı? Lutfen yazin moral olun bana umudumu kaybettim cok uzuluyorum korkuyorum prof.bir ramotologa gdyrm hamilelikte plaquenil hapina icilir diyor ama kadin dogumcum izn vermemisti kan sulandirici igne ve coraspin veriyor kafam karıştı kullanmak daha mi iyi diye düşünür oldum, hamilelikte sizler neler yaptiniz sorunlar yasadiniz mi? Nasil bir yol izlemeliyim hic cocugm olmuycakmi....

çok geçmiş olsun ve başın sağolsun canım... ama üzlme lupus olupta sağlıkla bebeklerine kavuşan bir çok hasta var eğer sayfayı okuduysan çoğumuzda aynı şeyler var malesef mesela ben ikiz bebeklerimi kaybettim 1 yıldır uğraşıyorum tekrar olsun diye ama umudumu kaybetmiyorum... sende kaybetme bu hastalık pozitif olmak la stresle doğru orantılı b,r hastalık.. kısaca şöyle söyleyeyim romotolğun iizn verirse hamile kal bebğin ve sen zarar görme ben kadın doğumcumu dinleyip ilaçlarımı kesmiştim planquenil ama bebklerimi bu yüzden mi kaybettim bilmiyorum ama romotoloğun neyi iizn verirse onu yap çünkü kar ve zarar oranına bakıyorlar hamilelikte ilac kullanan bir çok hasta var ve zararı yok bence.. ben şuan plaquenil corasprin ve claxen iğne kullanıyorum (sadece regl döneminde iğne yapmıyorum) ben kan pıhtılaşma oranı yüksek eğer hamile kalırsam diye sürekli kullanıyorm bebeğe zarar vermesin diye ama lupus olupta bu ilaçların yanında ekstra ilaç kulllanan arkadaşlar var o yüzden takma kafana sen ... herşey güzel olacak inşallah sormak istediğin varsa bildiğim ne varsa anlatırım ....

Çok saol canım senin de başın sağolsun cok zor durum, açıkçası bütün yazılanları henüz okuyamadim okuycam, umudumu kaybetmemeye çalışıyorum ama bazen de cok yıprandığımı gucsuzlestigimi hissediyorum Rabbim hepimize yardım etsin ins.

Ramotolog doktorum sadece ana testim pozitif cktigi icin henüz lupus hastasının demiyor, hatta universiteye de gttm arastirilsin diye orda da muyane ettiler lupus demediler ama lupus antikor pozitif.. Doktorum seni ne zaman etkiliycek hastalik olusucak belli olmz dyr bu nasil birşey cok karışık sizin hangi tahlillernz de pozitiflk çıkmıştı? Tam tani koyuldumu size? En son dün gittim doktora lupus antikor yine yüksek olunca ilac baslatti yine de hamilelik icin korunma dedi izin verdi.

Ramotolog bebeklerini bu sebepten kaybetms olamazsn dyr patolojide de bakildi bebeklerim sagliklydi neden byle oluyor of icim yaniyor anne olmak istiyorum artik Rabbim isteyen herkese nasip etsin anneligi...

Bende ikinci hamileligmde hibor 3500, folbiol, coraspin100 kullandim ama yine de bebegim benimle olmadi acaba bu plaquenil i icsek hamilelikte bebegimiz de birsey olurmu ki kafama cok takiliyor
(cvplarin yardimlarin icin cok tesekkurler canim)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…