Sigarayı bırakanlar lütfen yardım!

Ben 34 yaşındayım. Sigara içilmeyen bir evde büyüdüm. Evliyim şu an. Eşim de içmiyor ben de içmiyorum. Bu sebeple sizi anlamıyorum. Hatta size çok kızıyorum.

Sigara ve alkol nedir ben bunu anlamıyorum. Bunlar bedenin düşmanlarıdır. Bunları içmenin hiçkimseye bir faydası yok. Bunlara neden başlıyor insanlar benim aklım almıyor.

Babam covidden hastaneye yatmıştı. Doktorun ilk sorusu sigara içiyor musunuz hasan bey olmuştu. Hayır dedik. Doktor tamam işimiz kolay o zaman demişti.

Inançlı bir insanız söylediklerimi kulağınıza küpe olaral takın; sizin bedeniniz Yaratıcının sanat eseridir. Hiç-bir insan ve hiçbir cihaz ciğerlerinizi size veremez. Size Yaratıcı onları hediye etti. Ve vakti gelince geri alacak. Tertemiz ciğer verip de bir kömür yığını almak eminim hoşuna gitmeyecektir.

Size ödünç verilen , hediye edilen organlarınızın kıymetini böyle mi biliyorsunuz? Ciğerlerinizi isle doldurmak vicdanınızı rahatsiz etmiyor mu?
Birkac yüz gram ağırlığındaki Cigerlerinizi sigara sebebiyle kaybedince , yüzlerce kiloluk solunum cihazini koynunuza sokup o şekilde mi hayata devam edeceksiniz?

Etkilenen sadece ciğerleriniz değil tabi. Solunum cihazı ile birlikte Takma diş takacaksınız, cilt renginizi profesyonel fondotenlerle acmaya calisacaksiniz , bi de diyaliz makineniz olursa fena olmaz.

Bu liste böyle uzar gider.

Bedeninize zarar vermeye hakkınız yok. Siz sigarayı birakmak istemiyorsunuz,siz bırakmak zorundasınız. Bırakmanız için kanser olmayı mi bekleyeceksiniz. Kolunuz bacaginiz mi kesilmeli.

Hamile kalirsaniz ne olacak mesela..Yaratıcının, bir mucize olan rahminize koyduğu sağlıklı bebegi zehirlemeye hakkınız var mı? Sadece bebeğin değil, ona ruh üfleyen, sağlıklı organlar bahşeden Yaratıcının hakkını nasıl teslim edeceksiniz?

Ben 1 bardak kola içince 3 gün vicdan azabı çekiyorum. Siz burda iki paket sigara diyorsunuz. Çok öfkelendim size. Gün-de 2 paket sigara parası versem çıldırırım herhalde üzüntüden.

Sigara yok alkol yok. Bunu doktora hamileliğimin başında söylemiştim. Kendimle çok gurur duymuştum.

Çok yakın bir arkadaşım beni evine davet etti gittim. Hamileydi. Sigara içiyordu. Nadiren içiyorum dedi. Sonra kola içti. Sonra 1 büyük tatlıyı devirdi. Biraz da cips yedi. Açıkçası çok şaşırdım. Zaten 90 kilo ile hamile kalmış, 8.ayında 120ye dayanmıştı kilosu. Geçenlerde bebeğin gelişimi durduğu için acil sezeryana alındı.

Buna hakkı yoktu. Aksilikler olur tabi. Bebek erken doğabilir. Hasta da olabilir. Fakat buna ben elimle sebep olduysam vicdanım tabiki yakama yapışır.

Bırakmak zorundasınız. Her şeyden önce kendiniz için.. kanser olmadan önce birakmak zorundasınız. Kanserden ölürseniz de buna ecel denmez ancak intihar denir. Veremeyeceginiz hesaplarin altina girmeyin.

Siz bir sanat eserisiniz. Bedeniniz bir Sanatçının en güzel ve en kusursuz eseri. Eğer onun sağlığını kaybederseniz her şeyinizi kaybedeceksiniz.

İlerleyen dönemde nasip olurda gebelik yaşarsam nasıl bırakırım
Bir arkadaşımın bebeği tek gözü küçük doğdu. Hani dikkatli bakınca anlaşılıyor da değil. Bildiğin çizgi gibi gözü bebeğinin. Göz yuvası büyüsün gelişsin diye bir şey koyulacak, bebeğin büyümesine paralel bu da büyütülecek veya doku transferi yapılacaktı en son plan. Yüz gelişmesi durunca da protez göz takılacak. Kesin sigara içti ondan öyle oldu diye atıp tutamam, belki başka bir şey sebep olmuştur. Ama hamileliğinde gizli gizli içmiş sigara. Pişmanlık ve vicdan azabından duramıyor tabii.

Benim gibi hiç içmemiş olanlara konuşmak kolay gibi geliyor biliyorum. Ama çocukluğumda etrafımdaki herkes içerdi. Büyükler o kadar bilinçsizdi ki bizim yattığımız uyuduğumuz yerde bile çay sigara sohbeti yaparlardı. O dumana kokuya maruz kalmak belki de nefret ettirdi sigaradan.

Sigarayı toplu alıyorum dediniz. Buradan başlayabilirsiniz, tek paket almaya başlayın. Yedek falan da yapmayın, ekmek süt gibi evde bulunsun deyip iki paket almayın mesela.

Evdesiniz ve sigara içmek için hiç bir engel yok. Yaşadığınız yerde vardır mutlaka küçük büyük AVM ya da market. Alışverişi toplu değil günlük yapın. 2-3 saat isteseniz de sigara içemezsiniz oralarda veya toplu taşımada. Buzdolabına salatalık havuç falan kesin koyun, gidip gelip atıştırın. Uyanık kaldığınız her iki saate bir sigara hesaplayın. Yani sabahtan akşam yatana kadar buna uyabilirseniz 1 paket altına düşebilirsiniz.

Kahve sigara en baştan çıkarıcı ikili. Bana pek mantıklı gelmedi ama bir arkadaşım kahveden ziyade kupa veya fincan tutmanın zevkli olduğunu, bunu engellemek için de şişeyle su içtiğini söylemişti. Yani şişeyle bir şey içerken sigaranın şart olmadığını ama fincanla kupayla sıcak-soğuk çay ya da kahve içerken sigara olması gerektiğini söylemişti.

Ben de oğlumdan kaçarak içiyordum ki ismini öğrenmiş içme anne onu diye bana yapıştığı zaman bıraktım.

İnşallah inan çok istiyorum. O bıraktığım zamanlarda bedenime gelen dinçlik, uykumu 4-5 saatte alıp zımba gibi uyanmak harika bişey. Nefesim açılmıştı. Cildim güzelleşmişti yüzümden kilo asla alamadığım halde yüzüm şişmişti. Aslında çok güzel bişey bırakmak. Niyetleniyorum inşallah tamamen nasip olur

ayy ne güzel yazmışsınız valla motive oldum

Ahh aynı sizin gibiyim 20 yıl olmuş içmemiş yemişim resmen 3 gündür içmiyorum akıl sağlığımı korumaya çalışıyorum inşallah bende sizin gibi geri dönmem

Kafada bırakmam lazım değil bırakıyorum demeniz gerekiyor. Yapamıyorum, edemiyorum yok iradenizi korumanız lazım. Abim bırakma kararını verince elektronik sigara kullanmaya başladı geçiş evresi olsun diye. Beş ay gibi bir süre kullandıktan sonra onu da bıraktı. Şu an da içmiyor ve sigara kokusundan nefret ediyor :)

3 sene oldu sigarayı bıraktım.Çok severek içiyordum.Zaten bende aşırı sadakat ve bağımlılık durumu var sigaraya da sadıktım yani.İnşaat işçisi gibi ard arda yaktığım da olurdu vs.Ama sürekli yorgun uyanmak, sırt ağrıları, saç dökülmesi, cildime, güzelliğime çok düşkünüm mesela,güzelliğe o kadar para harca et sonra git sigara iç…dedim bırakacağım.Bir sene kafa olarak kendimi hazırladım Emre üstünuçar videoları çeşitli telkinler, kitaplar okudum.bir daha sigara hayatımda olmayacak diye kendime sürekli söyledim bunu.Sonra medikal olarak da destek olması açısından gittim chamfix aldım.Zor bir ilaç ama elbet azda olsa faydası oluyordur. Sonra kendime bir gün belirleyip ( ilaç da bunu istiyor zaten kullanım klavuzunda ) o günden sonra sigara içmedim.İlk 21 gün çok kritik genellikle sosyal ortamlarda olmadım canım istemesin diye.Alkol almadım vs.Çünkü vücuttan nikotinin atılması gereken bir süre ve bunun alışkanlığa dönüşmesi için bir süreye ihtiyaç var o kritik süreyi geçirdikten sonra da tekrar bir fırt bile çekmedim.Eğer çekseydim içerdim.Şimdi çok rahatsız oluyorum içenlerden.Hayatta kendime yaptığım en güzel şey bu.çok zor bi şey kabul ediyorum.Umarım siz de başarır kendinizle gurur duyarsınız.

Eklentiler

• 3283D68C-4C41-465F-A239-DAB584141887.png
    97,6 KB · Görüntüleme: 71
Sizi depresyona sokan, bırakmak için kullandığınız ilaç..bende ilac ile 6 ay bıraktım.Sma cok mutsuz ve depremin oldum yıllar önce Tekrardan başladım. 4 ay önce Biorezonans yöntemi ile bıraktım.bi araştırın derim

Bu garip bi konu ya.
Ben de üniversitedeyken bir gün sigaram bitti. Almaya üşendim, yarın alırım dedim. Yarın oldu araya hafta sonu girmişti ve dışarı çıkmadım. Sonra da artık gündemimden çıkmıştı. Sigara aklıma bile gelmedi. Gerçekten çok sigara içerdim ama.
Tembelliğim yüzünden bırakmıştım sigarayı.

Ben de böyleydim, günde bir paketten ikiye doğru çıkınca ne para yetişir oldu ne ben insandım artık yani sürekli ağzımda sigara tırcılara dönmüştüm. Ben de çok aşırı stresli bir dönemdeydim. Tek çare bulabildim. O da şansıma denk geldi belki. Nişanlım bırakmaya karar verdi. Aşırı iradeli bir adam kendisi nasıl beceriyor anlamıyorum İnan. 1 sene içmedi aralıksız ben de peşinden bırakmaya çalıştım ama bir ay dayanıp sonra pes ediyordum, biz nişan yapınca söz verdim içmeyeceğime. Benim iradem sıfır malesef ama sözüme sadık bir insanım. Nişanlım ordan vurdu gol oldu yani içmiyorum 1 senedir ben de. İlk 3 ay işkence ama özellikle 6 aydan sonra hayatınızdan çıkıyor aramıyorsunuz tamamen. Ve hayatım düzeldi ya cildim yüzüm hareketlerim enerjim uyku düzenim her şeyimde fark etti

Bende aynı sizin gibiydim,istesemde kurtulamıyordum.Nefret ede ede içermi insan aynı o haldeydim.kendim bırakmaya çalıştıkça tam tersi oluyordu.resmen çıkmaz sokakta gibi çaresizdim.artı koah ın sınırındaydım o derece.baktım olmuyo kendim iradem yetmiyor,doktor eşliğinde ilaçla bırakmayı denemek istedim.ilk bir hafta hergün kabus gördüm gerçek gibiydi uyumaya korkar olmuştum,ama bırakmadım ilaçları.iki kutu bitmeden kafamdan sigarada içtiğimde bağımlılığımda silinip gitmişti,inanılmazdı.4sene oldu aklımın ucundan içmek geçmediği gibi kokusu bile güzel gelmiyor.dilerim bırakmak isteyenler inşallah başarır gerçekten

En güzeli bir anda bırakmak ama zor zamanlar geçiriyormuşsunuz. Kendinize sınır koyun mesela günde beş sigara deyin önce. İçemeyeceğim diye stres yapmazsınız. Bir ay içinde beşe alışır vücudunuz. Sonra 4-3-2… şeklinde azaltabilirsiniz. Hiç içmeyeceğim bundan sonra bitti yöntemi bazı insanlarda daha çok içmeye bile sebep olabiliyor. Bu yüzden de emniyetli gitmeniz iyi gelebilir.

Ahh aynı sizin gibiyim 20 yıl olmuş içmemiş yemişim resmen 3 gündür içmiyorum akıl sağlığımı korumaya çalışıyorum inşallah bende sizin gibi geri dönmem
Geri dönmek için hangi imkanı size vaad ediyor bu sigara firmaları ?hiç birşey.
Lütfen o zıkkıma harcayacak parayı her gün bir kahve içmeye gitmekten daha mutlu edemez.
Yok kahve sade olmaz yanına çikokata alın mutluluklar dilerim size

Merhaba çok zor gerçekten ben 1 haftadır içmiyorum ama sizin gibi 20 yıl oldu başlayalı içmedim yedim sanki maalesef.
geri dönmek istemiyorum ama dayanmak çok zor geliyor. Çok benzer durumumuz o yüzden sormak istiyorum elbette herkeste farklıdır ama sizin sigara isteyiniz ne zaman geçti depresyon yaptı bende resmen sigarasızlık

Net hatırlamıyorum ama 6 ay sürmüştür vücudu istemese alışkanlıklar akla getiriyor.kahve içerken ,kahvaltıda vs nerde nezaman içtiysem aklıma geldi.
Ama artık kahve içerken aklıma gelen tek şey çikokata.Kendinizi rahat bırakın artık dönüş yok içmiyorum ifadeleri hayatımızın her alanında olacak.

Ben hamile kalınca bırakırım diyodum kendime. Beynim onu hedef olarak algıladı sanırım hamile olduğumu öğrendiğimden beri ağzıma sürmedim. Psikolojik olarak canım istemiyor. Ama sigara yerine meyve sebze vs tüketiyorum bol bol.
Bide çok arttı sigara fiyatı gerçekten. Ben içmeye başlarken 8 liraydı. Şimdi 35tl nerdeyse. Sigarayı bırakmak spora başlamak gibi bence. Spora başladığın zaman azimle devam etmen gerekiyor. Bu sigara da bi anda alabilmeniz gereken bir karar. Ama psikolojik durumunuz buna izin vermeyebilir şuan. Destek alarak çok güzel ve yorulmadan halledebilirsiniz. Bu bi yakınınızın desteği de olabilir. Psikiyatri de olabilir.

Ben 20 sene boyunca günde 2 paket veya daha fazla sigara uctim. 40 yasina geldiğimde çocuğum çok üzülüyor diye çareler araştırmaya başladım. Karşıma Allen Carr hızlı sigara bırakma yöntemi cıktı. Istanbul a 1 günlük seminerine gittim. Bir sigara bu kadar mı kolay bırakılır ve hiçccc aranmaz ? 13 yil oldu. Cok mutluyum. Sigara paralarını da düzenli olarak biriktirdim. Ağlayan çocuğum 18 yasina geldi ve Sabancı Ünv kazandı. Sigarayi hemen bugün birakın

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…