Sigarayı bırakanlar lütfen yardım!

sessizkullanici

Üye
Kayıtlı Üye
18 Eylül 2022
63
38
29
Hanımlar merhabaa

Uzun zamandır üyeliksiz bi cok konuyu okudum içimden çoğu seyi yorumladım hayatımın her alanında yaptığım yanlışları gördüm. Bunların bi kısmını düzeltmeye çalışıyorum.

Bi konuda kendimi düzeltemiyorum aksine her gün daha kötüye gidiyor.

Yıllar önce devletin verdigi ilacı kullandım evet o sürede icmedim 1 ay sonra tekrar ilaci yazdirmak icin hastaneye gittigimde 1 ay neler yaşadığımı sordular anlattim. Aslinda yaşadıklarımın bırakma sürecinde normal oldugunu zannediyodum. Ancak bana cok ağır bi depresyona sürüklendigimi ve nadir de olsa bazi kişilerde bırakmayı önermediklerini , azaltmaya çalışmam gerektigini söylediler. Sonrasında bantlar sakızlar denedim olmadı. Arada bi sigara icen 1 paketi 3 4 günde bitiren kisiler beni anlamayacaktır. Bağımlılığım cok yüksek. Günde 2 pakete çıktı son zamanlarda. Cok zor sıkıntılı bi sürecteyim ve bagımliligim bu sürede arttı. Bırakan kisileri cok dinledim arastirmalar yaptim sordum. Hep aynı cevap "kafanda bitireceksin". Bitiremiyorum arkadaşlar olmuyo. Bana zararlarini cok iyi biliyorum cildime verdigi rahatsızlıkla mücadele ediyorum kokudan rahatsiz oluyorum. Ama kurtulamıyorum. En azından azaltmak istiyorum. Maddi açıdan aşırı sıkıntıya giriyorum. Her ihtiyacımı ertelemek zorunda kaliyorum sigaranin maddi kaybı yüzünden

Azaltmak icin yaptığınız bir yöntem var mı lütfen bana yardım edin. Evdeyim günümün tamamı evde geciyor ve dedigim gibi cok stresli bi dönemdeyim.

Psikiyatriye gittiniz mi?

Psikiyatrinin bu konuda ne gibi yardımı oluyor ki ?
Sigarayı bırakınca ağır depresyona sürüklenmişsiniz, geri sigaraya sarılmanın yanında neden ben böyleyim bırakmak isteyenler gibi bırakamıyorum diye psikiyatrik destek almayıp dümdüz devam mı ettiniz?

Çok stresliyim diyorsunuz, hem rahatsızsınız bırakmak istiyorsunuz hem de bağımlılığınızı yenemiyorsunuz. Bağımlılık desteğini de psikiyatri verir, stres yönetimi desteğini de.

20 sene çok iğrenç içtim saçımdan tırnagıma kadar nikotin kokuyordum sonra yeter diyip paket almayı bıraktım çok zorlandım her sıkıntıda içmek istedim her istegimde kendime bunca yıl içtin ne degişti bir duman hayatına nasıl müdahale edebilir ki gb sözler söyleyip kendimi durdurdum.
Tam tamına üzerinden 8 sene geçti içmiyorum

Tüp bebek sürecimde bıraktım bende şükür tam 15 sene kullandım. Çok zordu ilk gün o kadar cok agladim ki stresten erkenden de yattim uyudum. Ama hamilelik planladigim icin onu bile bile zehirleyemezdim.Kararlı olmak lazım öncesinde 3 hafta çabaladım her gün saat hesabı yaparak azalttım. 3 4 kere hiç içmeden akşamı yaptım. Her içmek istediğimde hemen bir nescafe yaptım. Karnımda 2 aylık bebeğimi kaybettim üstüne 3 ay sonrasinda babamı. Asla aklıma bile gelmedi içmek. İnşallah sizde kurtulursunuz en kısa zamanda

Uyku problemi nedeniyle uzun zaman psikiyatristlere gittim. O dönemde de gidiyordum ancak sigara ile ilgili bir seyler söyledim mi tam hatırlayamıyorum. Aradan epey zaman geçti. Ancak gittiğimde yalnızca 3 dakika dinleyip ilac yazmalarından dolayı pek sıcak bakamıyodum bi süredir. Bu konuda bana yardımcı olacaksa tabi ki tekrar giderim.

Psikolog ve psikiyatriyi ayırmak gerekiyor burada. Devlet hastanesindeki psikiyatristler dediğiniz gibi yapıyor malesef. Ancak bence psikologdan terapi almak, seans almak daha etkili oluyor. Mümkünse ikisi paralel gitmeli ama imkanlarınız yeterse tabiki

Kokusundan çok rahatsız oluyorum. Hatta cevremdekileri de rahatsız etmemek icin sürekli parfüm sıkarım sakız alırım. Kendimi bu denli durdurmayi basarabilir miyim bilmiyorum. Dedigim gibi bağımlılığım yüksek

Bende bırakmak için ilaç kullandım .
15 gün sigara içmedim .ama ilaç beni de depresyona soktu ve bıraktım . Sonra tekrar içmeye başladım . 2 sene daha içtim gemde daha fazla . En son dedim ben bunu bırakacağım .
Bir anda karar verdim ve bıraktım.
1 ay içmedim . Ama zor bir süreç yaşamaya başladım ve tekrar içmeye başladım . Ve daha fazla . Ama biliyorum ki bıraksam yine bırakırım .gerçekten kafada bitiyor bu olay .

Hipnoz denediniz mi?

Hayır biraz bilgi verebilir misiniz ?

Aniden kestim. Sigara almayi biraktim. Evde olmayani icemiyorsun. Ilk 10 gün fiziksel bagimlilik devreye giriyor. Ondan sonrasi kafada bitiyor. Stresi almak icin baska yöntemler bulmaniz lazim

Aniden kesmek bende ciddi sıkıntılar başlattı. Dediğim gibi hastaneden böyle bir cevap beklemezdim ancak yavas yavas azaltmayı dene dediler
Başınız sag olsun öncelikle. Hamilelikte bırakanları duyuyorum sizin gibi düşüncelerle. Bebege zarar vermemek icin bırakıyorlar. Su an icin öyle bi durum yok ancak o sürec gelmeden en aza indirmek istiyorum. İnsaAllah bırakabilirim bende. Nescafe içtiğimde yanında hemen sigara icme istegim oluyo sanirim aliskanliktan.

Bu konuyu siz açtığınıza göre ilk adımı atmış oldunuz sıra paket almadan yaşamakta.
Artık geri adım atmak yok paket alınmayacak ,arkadaşlarınız teşvik ederse yanlarında bile durmayın.
Size güveniyorum başaracaksınız size inanıyorum

Bir arkadaşımın kardeşi psikoloğa giderek hipnoz seansları ile bıraktı.
Burdan da birisi öyle bırakmış okumuştum sormuştum hatta kendisine kime gittiğini.
O dönem kendim bırakmıştım ben de gerek kalmamıştı ama sonra yine başladım.
Aklımda var benim de gitmek.

Kesin çözüm olacaksa sigaraya verdigim parayı oraya vermek isterim tabi ki. Küçük bi sehirde yaşıyorum bu konuda uzman bi psikolog bulabilir miyim emin değilim. Ancak arastiracagim. Cok teşekkür ederim.

Ben de tekrar tekrar deneyip yapamayanlardan oldum sanırım bunun etkisi cok fazla bırakmak istiyorum ama bırakabilecegimden emin olamiyorum. Psikoloji de bu durumun bi ismi vardi su an hatırlayamadım. Siz bıraksam bırakırım diyosunuz ben hic o aşamada olamadım. O sürec cok zorlu ve ben su an icin en aza indirmek derdindeyim. Istedigim düzeye geldigimde belki sizin gibi inanabilirim kendime

Sigarayı topluca aldığım icin 1 haftalık sigaram var su an. Cok teşekkür ederim desteğiniz icin. Ben de kendime bu konuda böyle güvenmek istiyorum. Diğer konularda iradeli bi insanım ancak söz konusu sigara olunca farklı bi insan oluyorum. İnsaAllah desteginizi bosa cikarmam bu illetten kurtulurum.

Bağımlılıkları yüksek miydi peki? Bazı insanlar cidden kolay bırakabiliyor. Benim icin zorlu bir süreç. İnanın bu kararı almak bile zor oldu azaltmayi düşünmek yani. Umarım hepimiz kurtuluruz. Zarar ziyandan başka bir sey değil.

Yavas azaltmak bende istedigim sonucu vermedi maalesef.

Burdaki yazanı bilemem ama kardeşimin arkadaşınınki yüksekmiş baya yöntem denemiş o da.
İlaç da denemiş onla da kısa süre bırakmış.

Yavas azaltmak bende istedigim sonucu vermedi maalesef.
Yavaş azaltınca insan bir müddet sonra sadece diğer içeceği sigaranın vaktinin gelmesini bekliyor çünkü yaşam amacı o oluyor sanki.
Ama direkt kesince en azından şimdi de içmeyeceğim 3 saat sonra da diyor insan.
Azaltmak bende de hiç işe yaramamıştır

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…