Sevgilim tutuklandı

bana ulaşmak konuşmak istediğine adım kadar eminim peki Metris'te olan bir tutuklunun telefonla istediği kişiyi arama hakkı var mıdır?
silivrideki mahkumlarin telefon hakki vardi. mektup haklari da var. calistigim iste sorumlu olduğum bir çocuğun annesi oraya girdigi icin biliyorum. ayrica aradığımda sorularımi cevaplayacak birisi cikiyordu, sagolsun yardimci oluyordu. siz de bize sorana kadar metrisi atayin, sorularinizi sorun. en sağlıklı cevabi öyle alirsiniz.

(benim bahsettigim kişi uyusturu ile alakali bir seyden girmisti. hem acik hem kapali görüşü vardi. ama goruse katılan herkes akraba oldugu icin bilemiyorum ucuncu kisiler icin işleyiş nasil. bu bahsettigim kisiyi birkac ay tuttular, sonra ilk ya da ikinci durusmada disari cikti. ama aklandi da mi cikti, denetimli serbestlikle mi cikti , kisa sureli izinli mi cikti bilgim yok)

Tamam peki şampuan değilde, iç çamaşırı pijama vs vermeme izin verirler mi sizce?
Şampuan don atletten önce bir suçunu öğrenin. Birini mi öldürdü, gasp mı yaptı, uyuşturcu satarken mi yakalandı, çoluk çocuğu mu taciz etti... Bunların önemi yok mu? Sanki asker kaçağı da yakalanıp askere alınmış gibi yansıtıyorsunuz.

Savcılıkta sorgusu yapılıp serbest bırakılmamış, tutuksuz yargılanmıyor bildiğin hapse gönderilmiş. Bence zaten aranan, tutuklama emri olan biriydi tesadüfen GBT kontrolünde yakalandı. Ya siz hiç mi düşünemiyorsunuz, hapishaneye tırnak makası sokabileceğinizi nasıl düşünebiliyorsunuz? Millet plastiği sivriltip kesici alet yapıyor.

Kafanıza göre gidemezsiniz, adamın hiç bir şeyi değilsiniz. Dün hapse girdi bugün şampuan don götüreyim diyemezsiniz, görüş günleri var ve isminizi yazdırırsa görüşebilirsiniz. Umarım kimseyi öldürmemiştir, uyuşturucu satmamıştır veya tacizci tecavüzcü değildir.

Kızlar tutuklunun metrise girmesi sıkıntı mı acaba yani birkaç yıl ceza alcağının ihtimalini mi gösteriyo çok korkuyorum gerçekten ve inanın ki hiç bir bilgim de yok bu konularda sadece googleden araştırdım ama tatmin etmedi beni okuduklarım o yüzden sizlerin en ufak bile olsa bir bilginiz,tecrübe, düşünceniz mutlaka vardır diye düşündüm konu açtım, sizin yorumlarınıza gerçekten çok ihtiyaçim var

Şampuan don atletten önce bir suçunu öğrenin. Birini mi öldürdü, gasp mı yaptı, uyuşturcu satarken mi yakalandı, çoluk çocuğu mu taciz etti... Bunların önemi yok mu? Sanki asker kaçağı da yakalanıp askere alınmış gibi yansıtıyorsunuz.

Savcılıkta sorgusu yapılıp serbest bırakılmamış, tutuksuz yargılanmıyor bildiğin hapse gönderilmiş. Bence zaten aranan, tutuklama emri olan biriydi tesadüfen GBT kontrolünde yakalandı. Ya siz hiç mi düşünemiyorsunuz, hapishaneye tırnak makası sokabileceğinizi nasıl düşünebiliyorsunuz? Millet plastiği sivriltip kesici alet yapıyor.

Kafanıza göre gidemezsiniz, adamın hiç bir şeyi değilsiniz. Dün hapse girdi bugün şampuan don götüreyim diyemezsiniz, görüş günleri var ve isminizi yazdırırsa görüşebilirsiniz. Umarım kimseyi öldürmemiştir, uyuşturucu satmamıştır veya tacizci tecavüzcü değildir.
Yarın öğrenicem suçunu, gerçekten kafayı yiycem artık düşünmekten 1 günde 10 yaş yaşlandım

Cezaevleri hakkında gerçekten hiç bir bilgi sahibi değilim ilk kez böyle bir olay yaşadım hayatımda. ama tırnak makasında baya haklısınız onu düşünemedim cidden

Evet biz yolda yürürken gbt baktı polisler sevgilimin aranması varmış direk gözaltına aldılar

Geçmiş olsun öncelikle, metriste ağır suçlular yatıyor diye biliyorum, devlete karşı herhangi bir eylem gerçekleştiren,terör örgütü üyeliği-sempatizanlığını fiilen yapma veya cinayet suçlarından. En düşük ceza süresi olarak hırsızlık,tecavüz,dolandırıcı çete üyeliği gibi suçlardan yargılananlar. Yani eğer ki istanbul içinde veya yakınlarında cezaevlerinde hiç ama hiç boş yer yoksa metrise götürülmüşte olabilir ki hiç sanmıyorum. Bildiğim kadarıyla kısa zaman içerisinde çıkacak kadar basit suç işlediyse almazlar o cezaevinde içeriye. Sizin bir kan/kimlik bağınız olmadığı içinde ancak savcılık izniyle görüş yapabilirsiniz sanırım.

Evet biz yolda yürürken gbt baktı polisler sevgilimin aranması varmış direk gözaltına aldılar
Bakın çocuğum yaşındasınız ve çok naif toysunuz. Sevmek sevilmek, aşık olmak güzel kimse buna karşı çıkmaz ama teslimiyet çok tehlikeli. Suçu var yok itham edemem, bilmiyorum ama arandığını bildiği halde kaçak gezmesi büyük soru işareti. Hakkında tutuklama kararı varsa, aranıyorsan gider ifade verirsin avukat tutarsın savunma yaparsın, ya cezanı çekersin ya da suçsuzluğunu kanıtlarsın. Adam bildiğin suçlu ve kaçak geziyor. Sevgilim diyorsunuz adamı tutuklamışlar suçunu bile söylememiş size.

Ya evli çocuklu olsaydınız? Sizi zerre düşünmemiş adamı siz de bu kadar düşünmeyin. Hiç mi aileniz arkadaşınız dostunuz yok da kimse sizi ayıktırmıyor? Senin de başın yanar, seni de alet eder ruhun duymaz diyen biri yok mu?

Ben gerçekten bilginin bu kadar kolay erişildiği bir dönemde "bilmiyorum" diyen insanları anlamıyorum. Cezaevinin iletişim bilgileri internette var. Hatta nasıl para göndereceğin ve hangi şartlarda görüşebileceğiniz de yazıyor. Sevgilinize yardımcı olmak istiyorsanız doğrudan bir avukatla da ilerleyebilirsiniz. Ama bence de önce adamın suçunu öğrenin.

Geçmiş olsun. Metris kapalı cezaevinin adı. Yeni alındığı için henüz misafir koğuşunda olabilir. Kalıcı koğuşuna yerleşmemiştir. İçerde ziyaretçisi olarak 3 isim verme hakkı var. Sizin isminizi verirse görüş günlerinde görüşe gidebilirsiniz. Görüş günleri ile ilgili bilgiyi cezaevinden alabilirsiniz. Bir süre sonra telefon hakkı da olabiliyor. O sizi arayabilir. Hatta artık görüntülü görüşme de var.

Metris t tipi cezaevi olarak geçiyor. F tipi biraz daha ağır. T tipinde ise cinayet hırsızlık dolandırıcılık devlete karşı işlenen suçlar, tecavüz ve terör suçları burda yatiriliyor. Genelde siyasi suçlular kalmış. Cezaevinde hijyen sorunu var özellikle tahta kurusu. Çeşitli cilt hastalıkları o yüzden yaygın. T1 var t2 var hepsinin görüşme günü başka. Bir de telefonla da ayrı görüşme günleri oluyormuş. Sık sorulan sorular cezaevi ile alakalı linki bırakıyorum. Bu arada google arastirmasi ile buldum detaylari. Hic yatmadim yatan birini de tanimiyorum.

T1 metris telefonla görüş günleri TELEFON GÖRÜŞ USÜL VE ESASLARI

Karakoldan öğrenin t2 ise onların farklı.

Haftada 1 kez 10 dakika akraba diyor sadece. Bir avukata danışın isterseniz. Ya da karakola sorun. Bir de tutuklu yargılanıyor olabilir eğer tutuksuz yargılandığı Bir mahkeme olmadı ise daha önce. Dolandırıcılık için hapiste yatan bir yakını olan birini yazmış. Mahkemeyi tutuklu halde beklemiş. Ama ufak dolandırıcılık değil çete halinde vs.

X