Selamın aleyküm hanım kardeslerım .Gümüşhanelı bır aıleye gelın gıden var mı? Gumushanenın erkekleri ınsanları nasıllar ıyılermıdır? Gümüşhane torullu

Bizim bi tanidigimiz var, her yaz bana kis boyunca gorustugu taliplerini anlatir, kendisinin koy hayati disinda bir hayati yok, 50'sine merdiven dayadi.

Sehirdeki akrabalari her sene birileriyle tanistiriyor yani kadini. Kendisi bosanmis bir kadin, bazi kriterleri var ve onlar olmadan asla evet demeyecek. Bosandiktan hemen sonra henuz 30'lu yaşlarindayken asla bosanmis ve anneci bir adamla evlenmem dedi, 5 yil sonra bosansa da olur cocugu olmasin dedi, simdi cocugu da olabilir ama guzel adam olsun anaci olmasin derdinde. Bugune kadar rahat 40-50 adamla tanistirilmistir herhalde.

Yani sanirim konu sahibi de bizim kiz gibi sürekli birileriyle tanistiriliyor, var boyle aileler kalabaliklar ve surekli copcatanlik peşindeler.

Son düzenleme:
Niye bu kişiyle evlenmek istiyorsunuz? Eşiniz olacak kisiden cocuk diye bahsediyorsunuz farkindamisiniz!? O denli mantık evliliği yani ki mantıklı değil. Ask yok sevgi yok en azından bunlardan bahsetmemissiniz ama daire var. Hemde aile apartmanı. Kaldiki siz tanimiyorsaniz buradan genelleme ile nasil taniyabilirsiniz o kisiyi. Aile apartmanında oturmayi hic saglikli bulmuyorum. İnşallah kimse mecbur kalmaz.

Sen diyorsun Gümüşhane çocuk diyor evim şahane
Yani memleket ayrımı yapmam ama aile apartmanı deyince tüylerim diken diken oluyor. Ailesini tanıyor musun çocuk anneci mi ? Öyle ise işin çok zor. Ama mesafeli insanlarsa ve sen çalışacaksan bilmiyorum olabilir belki

Aile apartmanı pişmanlıktır. Benim m.l degnegide anlasamazsan benim ev alacak param var ev alırız diyordu. Anasından kendi evimin anahtarı zor aldım hesap et. Yak başını yak.

Ben aile binasindayim ve bin pişmanım senin eşinle Aran iyi olsa bile dışardakiler bozmaya yetiyor birşey olduğunda bi sus iki sus üç sus en son patliyorsun eşine soyleyincede ailesine birşey diyemez sürekli sana boşver der ,sen de herşeyi sorun ediyon der der de der ama herkezle iyi gecinirim sürekli iç içe olmayı severim dersen o başka aynı binada oturanlar canı sıkıldıkça sürekli gelin yanımızda dursun veya ben sürekli oğlumun evine gideyim der ve herseyine karışır.

Ben aile apartmanınin bir dairesinde kiracıyim, bakin kiraciyim o aileye dahil degilim benim bile sıtkım sıyrildi aile apartmanında.

Benim oralı sevgilim vardı beni aldatıp evlendi sonra geri döndü sonra yine aldattı tabi herkes bir değil kişiden kişiye değişir de karadeniz erkeklerine dikkat etmek lazım bencebu arada doğuluysan eğer ordakilerin bu konuda çok fazla önyargısı var gelin gidersen çok dışlanırsın, değilsen bunu düşünmene gerek yok zaten

Kahve falı baktırıyorsunuz sandım.

Doğu kökenli ise zaten o aileye gelin gidemez. Giderse hayatının hatası olur.

X bölgesinin insanı çok iyi , Y tu kaka, Z idare eder demek istemiyorum. Aslında mesele iyilik kötülük değil. Herkes kendine göre iyi, neye göre kime göre iyi ?

En küçük kuzenim Veterinerlik fak. okurken erkek arkadaşına okulunu yarıda bırakacak kadar fena kapıldı. 21 yaşında evleneceğim diye tutturdu. Erkek arkadaşı bize kendini Ankara lı olarak tanıttı. Trabzonlu olduğunu evlendikten sonra öğrendik.

Damat okulunu bırakmadı. Kuzenimi küçücük, rutubetli, 60 senelik, Bursa'nın en tehlikeli mahallesinde , kokan apartman dairesine tıktı. Trabzon'dan annesini ve 4 ablasını getirtti. Birlikte oturmaya zorladı önce daha sonra yine aynı mahallede karşı apartmana yerleştirdi.

Bu arada damat iki üniv. mezunu veterinerlikten önce matematik öğrt. bitirmiş ama atanamamış.

Damat ve ailesi şiveli konuşurlar, silah sıkmanın matah bir şey olduğunu zannederler, ırkçılık seviyesinde şövenistler, bu vatanı bir tek kendilerinin sevdiğini iddia ederler, damadın anne babası amca çocuklarıymış, magandalıkları ve asabiyetleri eğitimle törpülenemiyor.

Karadenizlilerde - özellikle Rize ve Trabzon - kendilerine has, ama başka kimsenin asla yiyemediği bir damak zevki vardır.
Kuzenim 20 kilo verdi evliliği süresince, kuzenimin evine gittiğimde masada Trabzonlu kayınvalidesinin öve öve bitiremediği ve yapmadığı için kuzenime laf sokup durduğu HAMSİ REÇELİ vardı , midem ''biz kalkalım'' dedi.

Başka bir örnek..insana kara lahana veya hamsi sevmeme özgürlüğü tanımazlar . Sevmiyorum diyorsun yok sen yapana denk gelmemişsin, yok aa kara lahana sevilmez mi, onun aslı şöyle olur, diye başlıyorlar. Kirazdan turşu yapan zihniyete ne denir.. Hamsiyi nutella ile yerken resmini çekip sosyal medyada paylaşmıştı şok olmuştuk.

Salça baharat hiç bilmezler karadenizliler . Kavurmadan normal turşu göremezsiniz sofrada. Kuzenim dertleşmek için beni defalarca arardı ve '' fasulye turşusu kavurması nedir ya bunlar her yiyeceğe yarım kilo normal bir insanı ishal yapan tereyağı koyuyorlar yedikleri yemek değil ben açım abla '' diye gözyaşları içerisinde sitem ederdi.

Silahıyla vurmak, bıçağını hatunu yanlış yaparsa (!) taşıyan erkek türüdür Trabzon erkeği. Kendisi kahve önünce çekirdek çıtlatırken karısı önünden sırtında bir dolu yükle geçse bile hiç çekinmez o da bilhakis yorgun düşmüştür ne de olsa çekirdek çıtlatmak zor zanaat .

2018 yılında eskaza iş dolayısıyla tanışmak zorunda kaldığım Trabzonlu mühendis..adam beni takıntı haline getirmişti.
Bu yörenin erkeklerinin çoğu kadınlara şiddet uygulamaktan çekinmeyen, kuralsız, kanunlara uymayan, borçlu, suçlu, ataerkil, türbanlı kadınlara davranışı ile türbanlı olmayan kadınlara davranışı bambaşka olan, borcu olursa asla ödemeyen, cahil cesaretine sahip insanlar.

Aralarında iyi insanlar yok mudur ? Muhakkak vardır. Tüm Trabzonlu Karadenizlileri kötüleme hakkına sahip değilim. Eleştiri sınırını da aşmak istemiyorum. Trabzon ve Rize kelimesini duyunca hadi hayırlı işler deyip döner giderim.
İşyerinde Trabzonlu Çaycı bir kadın vardı, 2 hafta dayanamadık işten çıkarttık. Kadın bir kocası ve 2 abisiyle gelmez mi bellerinde silah tehdit ettiler işverenimizi küfür kıyamet koptu.

Asla Karadeniz insanıyla tartışmam. Sen haklısın der geçerim. Trabzonlu olması bir insanla görüşmemem için fazlasıyla yeterli sebeptir. Tazmania’lı bir insan bile bana kültür olarak rizeli ve trabzonludan daha çok benzerlik taşımaktadır.

Bu arada kuzenim intiharın eşiğinden döndü. Ölüm tehditleri aldı. Önce boşanma davası açtı, kocası evde yok iken birkaç kıyafetini ıvır zıvır eşyalarını topladık. Hemen baba evine döndü. Uzaklaştırma aldık yine fayda etmedi.

Trabzon erkeğinden boşanamazsınız. Trabzon erkeği yaşatmaz. Karadeniz kadınıyla başa çıkamazsınız.

Enişteme felç indi üzüntüden. Kuzenimi Makedonya'ya kaçırdık. Trabzonlu damat beni ve ailemi sürekli arıyor başka numaralardan küfür ve tehdit ediyor.

Normal konuşmaları ve kavga gibi. Bağırarak konuşuyorlar.

Bizim Trabzonlu damat halasının kızıyla imam nikahı yapmış ve hamileymiş. Yine de boşanmıyor kuzenimden. Araya siyasi bağlantıları olan kişileri devreye sokuyor babam kurtulmak için çırpınıyor kuzenim. Üsküp'te üniv. başlayacakmış bu yıl ve kendi kültüründen Makedon erkek arkadaşı var ona ilaç gibi gelen sessiz sakin naif..O cehennemin içerisindeyken anlayamamışım sevgi bu değilmiş meğer diyor.

Bir insanı sevmek yetmiyor. İki kişi değil iki aile evleniyormuş Eskişehir'den ötesinde. Bursalı ve göçmen bir ailenin kızı olarak Kayserili bir aileye gelin gitmiştim. Evlerinde ortaçağ yasaları uygulanıyordu. Kafede tek başına oturan bir kızın gözü kayseriliye kayarsa kayserili direkt o kız için "bana verecek bu, yollu" diye düşünür. Trakya ve Marmaranın göçmen kızlarına süt beyaz tenli oldukları için bela olurlar. Türkmenistan'a Kayseri'den ayakkabı ve fırın gönderilecektir. Metreküpten kar edebilmek için tüm ayakkabılar fırınlanır.

Eskişehir'den ötesinin aile dinamikleri bambaşka ve onlardan değilseniz uyum sağlayabilmeniz mümkün değil. 17 yıl Kanada'da yaşamış mühendis ve çevirmen Kayserili eski kocamın bağnaz fikirlerini değiştiremedim. Olduramadım.

Kayseriller de aynı Trabzonlular gibi komün hayatı yaşıyorlar. Onların aile kavramı dede-babaanne-amca-dayı-hala-torunlar..gelinler insan yerine konulmuyor. İki üç kuşak İstanbul'da yaşayan bile aynı kafada yok yani değiştiremezsiniz. Siz onlara benzemeye çalıştıkça hasta olursunuz. Bu arada şive farkı o kadar önemli ki ben eşimin sivaslı yozgatlı kayserili akrabalarının ne söylediğini anlayamazdım eşime sorardım bende bir tuhaflık var zannederdim arkadaşlarıma sorardım onlar da aynısını söylerdi.

Batı Akdeniz, kıyı ege, marmara, trakya hariç Anadolu insanı aynıdır. İç anadolunun yörüklerini ve çerkeslerini, kürtlerden veya ermenilerden kesinlikle ayırt edemezsiniz kendileri söylemez ise..fiziksel görünüşleri konuşma tarzları adetleri mutfak kültürü hayattan beklentileri kadına bakış açıları akraba evlilikleri birebir aynıdır. İşte Trabzonlular da kürtlerin deniz görmüş hali.

Kendi kültüründen evlenmeyen kadınlar için evlilik cehennem hayatıdır. Şimdiki eşim benim gibi yarı makedon yarı boşnak. Rumeli göçmenleri muhteşem demiyorum, bizim de aramızda ahlaksız çalışmayan eşini hırpalayan geçimsiz insanlar var ama bir elin parmaklarını geçmez ve bizde boşanmak isteyen kadın öldürülmez. Akraba evliliği haremlik selamlık yoktur.

İstanbul'da iken Bebek'te Karadenizli Trabzonlu nezih bir aile tanıdım sanat galerisi olan, Saint Benoit ve Galatasaray mezunu..Maddi manevi desteklerini gördüm. Kol kanat gerdiler. Ekmeklerini yedim nankörlük yapamam. Ama onlar bile Trabzonlu Karadenizli delikanlıya asla kat'a kız vermeyiz dediler ve de bir damatları İtalyan oldu nikahına gitmiştik.

Kuzum yorumun ıcın çok teşekkür ederim Trabzonlu deyince bende kaçıyorum merak etme oranın ınsanlarını çok ıyı biliyorum çevremde de vardı tanıdık.cekılecek gıbı degıller ..ama benim görüştüğüm çocuk gumushanelı .benım bır arkadaşımda gumushanelı bırıyke evlendı gayet mutlular .yanı aralarında ıyılerıde vardır mutlaka .bu arada bende aıle binasında oturmayı kabul etmiyorum bakalım ne olacak en fazla ayrılırız yapacak bırsey yok zaten kör kutuk aşık degılım

Kuzeninize çok üzüldüm ya. Şimdi boşanmadı mı adam yani? E başkasıyla imam nikahı+çocuk yapmış. Bunlar kızı boşamak için yargı önünde haklı sebepler değil mi? Bursa’da tehlikeli mahalle dediğiniz yer neresi?

Her ay farklı bir şehirde doğuyor Dogangunes1

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…