Pilav Tarifleri Sebzeli Et Kavurmalı Nohutlu Pirinç Pilavı-Duru Pirinç Sponsorluğunda

Nevreste

Yeniden ☀
Yönetici
Editor
16 Ağustos 2010
291.853
599.823
43
Merhaba Kadınlar Kulübü Yemek Yarışması Sakinleri
Bizi takip ettiğiniz için hepinize teşekkür ederiz
Pilav yarışmasının son günlerine yaklaşırken ben de tarifimi yaptım ve diğer tariflerin arasına kaynamak için geldim..Tabi tüm tarifler birbirinden güzelyapacak pilav bırakmadılar.Kolay ve lezzetli bir pilav umarım beğenirsiniz.Şimdiden teşekkür ederim

Tarifime malzemelerden başlayarak geçmek istiyorumPilavımız 6 kişiliktir..Ölçüyü azaltarak yapabilirsiniz..

Malzemeler
-3 su bardağı pirinç
-1 kase haşlanmış nohut
-3 yemek kaşığı tereyağı
-2 tatlı kaşığı tuz

-300 gr kuşbaşı et
-3 adet sivri biber
-2 adet domates
-1 adet orta boy kuru soğan
-1 tatlı kaşığı pul biber
-1 tatlı kaşığı karabiber
-1 çay kaşığı kori(isteğe bağlı)
-1 tatlı kaşığı kekik
-1 yemek kaşığı karışık salça
-Yarım çay bardağı zeytinyağı

Yapılışı
Etleri düdüklü tencereye koyup 3 su bardağı su ekliyoruz ve kısık ateşte pişiriyoruz.Düdüklü tencereniz yoksa tencerede etler yumuşayana kadar pişiriyoruz..

Ayrı bir tavaya yarım çay bardağı zeytinyağı ekleyip küçük küçük doğradığımız soğan ve biberleri çok az kavuruyoruz..

Pişen etleri ve 1 kaşık tereyağını kavurduğumuz soğan ve biberin üzerine ekliyoruz ,kavuruyoruz..

Salçayı,baharatları ve tuzu ekleyip biraz daha kavurup domatesleri ekliyoruz..

Yarım çay bardağı su ekleyip domatesler pişip suyu çekilene kadar pişiriyoruz..

Şimdi sıra geldi pilavımızı yapmaya
Tavamıza 2 yemek kaşığına yakın tereyağını ekliyoruz..Pilavı şehriyeli yapacağım zaman şehriyeyi sıvı yağ ile kavurup pirinci ekleyince tereyağı koyuyorum.Böylelikle pilavımız beyaz oluyor..

Pirinçleri suyu berrak olana kadar yıkıyoruz ve erittiğimiz tereyağına ekleyip kavuruyoruz.

Kavrulan pirinçlerin üzerine nohutları koyup tuz ekleyip karıştırıyoruz..

Nohutları genelde haşlayıp buzluğa tek kullanımlık koyuyorum..Böylelikle pilav,yemek ve çorbalarda pratik oluyor..

Daha sonra 6 su bardağı soğuk su ekliyoruz(1 bardak pirinç için 2 su bardağı su ekliyorum.Şehriyeli pilav yaptığımda yarım su bardağı fazla ekliyorum).
Kaynayınca altını kısıp kapağını kapatıyoruz.Suyunu çekene kadar pişiriyoruz..

Pilavımız pişti üzerine havlu veya havlu peçete ile kapatarak 10-15 dakika dinlendiriyoruz..

Şimdi gelelim sunumumuza

Servis tabağına oğlumun önüne koyunca tabağında süsleme yapmış onu çekmemi istedi.Onuda ekleyeyim

Nevom ellerine sağlık güzelliğim ...

Çok iştah açıcı bir pilav , et nohut pilav üçlüsü ..ıhhhmmm daha ne olsun

ama itiraf ediyorum en güzel sunum tabii ki de paşanın

Nevom ellerine sağlık güzelliğim ...

Çok iştah açıcı bir pilav , et nohut pilav üçlüsü ..ıhhhmmm daha ne olsun

ama itiraf ediyorum en güzel sunum tabii ki de paşanın
Teşekkür ederim Aus'cum
Buna katılıyorum
Ekleyeceğime söz verdim.Birde konuyu açarken kontrol etti
Bundan sonra havaya girip sunumlarıma müdahale edebilir

Teşekkür ederim Pinkom
Oğlumda alışmış sunum yapmaya
Harbi ile Portaklı ördek örnek alsınlar
Ellerine sağlık canım nevrestem enfes görünüyor. Annemin yanındayım bugün yaptık nohutlu pilav.. mis mis

Ben zaten portakal sulu ördeğe diyorum sunumu Betül'e yaptır diye Oğlundan da gördüğümüz üzere çocuklar daha estetik

Enfes,muhteşem olmuş ellerine sağlık..Çok iştah çekici olmuş sunumun.Kimse hayır diyemez bu masaya ,başarılar dilerim.
Teşekkür ederim canım
Oğlunun sunumuna da ayrıca bayıldım.Anasına bak oğlunu al
Evet çocuk sunumdan anlıyormuş.Birde yorumları okuttum o zaman bundan sonra ben katılırım diyorHavaya girdi

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…