Sanırım Boşanamıyorum

Yaseli

Açılın da nefes alsın….
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
10 Temmuz 2024
28
17
Merhabalar
Yep yeni bir üyeyim, hemen de konu açayım dedim….
Hikayem çok uzun ama kısaltacağım inşallah..
Depremzedeyiz, evimizi ve bir çok eşyamızı kaybettik. Çok şükür can kaybımız yok, 2 çocuğum, ben ve eşim evden çıkmayı başardık ama aile bağlarımızı enkaz altında bıraktık.
Öncesinde zaten sallantılı olan evliliğimiz depremle birlikte harabeye döndü, o deprem bölgesinde yaşayama devam etmek istedi, ben buna razı olmadım. Çocuklar için yeni bir düzen kurmamız gerekiyordu ve gerekeni yaptım, tayin istedim ve Gaziantep e geçtik. Kendisi gelmedi o bölgede kaldı. Durum böyle olunca ben böyle bir evliliği uzatmanın manasız olduğunu ifade ederek anlaşmalı boşanma talep ettim, kendisi verilecek olan evden, enkaz altından çıkarıp yaptırdığımız araçtan ve yardımlardan feragat etmem karşılığı anlaşmalı boşanmaya razı olacağını söyledi, tabi ki ne kendi hakkımı ne de çocukların hakkını yedirmeyeceğimden çekişmeli boşanma davası açtım ve bu dava hiç biteceğe benzemiyor malesef, avukatım 3 yıl dedi çokta komik bir nafaka bağlandı( 8 bin) teslim edilen eve kendisi yerleşti kira ödemiyor, araç onun üzerine olduğu için bize vermiyor, dask vb, deprem ödemelerini kendisi aldı paylaşmıyor, bizde çocuklarla biraz maddi sıkıntılı da olsa huzurlu bir hayat sürüyoruz ☺️
Şimdi tecrübeli arkadaşlarımdan şunu öğrenmek istiyorum bu dava max. Ne kadar sürede sonuçlanır ve nafaka arttırımı yapamaz mıyım (avukatım bu soruları cevapladı ama yaşanmış hayatlardan bilgi almakta istedim)
Şimdiden teşekkürler ☺️

Merhabalar
Depremzedeyiz, evimizi ve bir çok eşyamızı kaybettik. Çok şükür can kaybımız yok, 2 çocuğum, ben ve eşim evden çıkmayı başardık ama aile bağlarımızı enkaz altında bıraktık.
Öncesinde zaten sallantılı olan evliliğimiz depremle birlikte harabeye döndü, o deprem bölgesinde yaşayama devam etmek istedi, ben buna razı olmadım. Çocuklar için yeni bir düzen kurmamız gerekiyordu ve gerekeni yaptım, tayin istedim ve Gaziantep e geçtik. Kendisi gelmedi o bölgede kaldı. Durum böyle olunca ben böyle bir evliliği uzatmanın manasız olduğunu ifade ederek anlaşmalı boşanma talep ettim, kendisi verilecek olan evden, enkaz altından çıkarıp yaptırdığımız araçtan ve yardımlardan feragat etmem karşılığı anlaşmalı boşanmaya razı olacağını söyledi, tabi ki ne kendi hakkımı ne de çocukların hakkını yedirmeyeceğimden çekişmeli boşanma davası açtım ve bu dava hiç biteceğe benzemiyor malesef, avukatım 3 yıl dedi çokta komik bir nafaka bağlandı( 8 bin) teslim edilen eve kendisi yerleşti kira ödemiyor, araç onun üzerine olduğu için bize vermiyor, dask vb, deprem ödemelerini kendisi aldı paylaşmıyor, bizde çocuklarla biraz maddi sıkıntılı da olsa huzurlu bir hayat sürüyoruz ☺️
Şimdi tecrübeli arkadaşlarımdan şunu öğrenmek istiyorum bu dava max. Ne kadar sürede sonuçlanır ve nafaka arttırımı yapamaz mıyım (avukatım bu soruları cevapladı ama yaşanmış hayatlardan bilgi almakta istedim)
Şimdiden teşekkürler ☺️
Arkadaşım yeni boşandı 18 yaşındaki oğlu için nafakası kesildi ama küçük olan kızına 1500 tl layık görüldü.
Onların dava 2 sene sürdü.
Daha mal paylaşımı var geride

Max üç sene sürer zaten kanunen böyle , avukatınız söylemiş . Ayrıca nafaka miktarı konik değil. Gelirini ne kadar ki bunu söylediniz ? Sizde çalıştığınız için hiç vermezlerdi bile yine çok iyi bir miktara karar verilmiş.

Bizde çocuk yok, ortak mülk yok ve bizim dava da en az 3 yıl sürecekmiş. Çıldırmamak elde değil

Maalesef davalar uzun sürüyor. Mal rejimi davası açtınız mı? Aracın size tahsis edilmesini isteyin. Saydığınız diğer gelirleri de talep edebilirsiniz.

Gittiği yere kadar sürebilir, belli süre sınırı yok. İstinafa gider, ordan bi kaldırma gelir, şu eksiklikleri gider, delilleri topla , öyle gönder bana dosyayı der hoop al sana 1 sene eklendi. Kimi dosyalar hızlı biter, kimi uzadıkça uzar. 3 sene boşanamam diye de düşünme. Cidden hızlı biten boşanmalar da var. İyi düşün yolunda gitsin her şey.

Annemle babamın boşanma davası 4 yıl sürdü. Kardeşime en son 1000 lira nafaka veriyordu. 30bin de tazminat ödedi şaka gibi :KK70:

Şu anda mevcut olan mallarınıza avukatınız tedbir amaçlı şerh koydurmayı teklif etti mi?

Max üç sene sürer zaten kanunen böyle , avukatınız söylemiş . Ayrıca nafaka miktarı konik değil. Gelirini ne kadar ki bunu söylediniz ? Sizde çalıştığınız için hiç vermezlerdi bile yine çok iyi bir miktara karar verilmiş.
40+10 birde şu var ki kira ödemiyor, hali hazırda bizim için verilen evde oturuyor, evden öncede kira yardımı alıyordu durum böyle olunca bana çok komik geldi bu rakam

Maalesef davalar uzun sürüyor. Mal rejimi davası açtınız mı? Aracın size tahsis edilmesini isteyin. Saydığınız diğer gelirleri de talep edebilirsiniz.
Evet açtık be avukat onun boşanmadan daha uzun süreceğini söyledi, araç için de yapacak bir şey olmadığını söyledi o yüzden her hangi bir talepte bulunmadık

Evet açtık be avukat onun boşanmadan daha uzun süreceğini söyledi, araç için de yapacak bir şey olmadığını söyledi o yüzden her hangi bir talepte bulunmadık
Cocuklar sizinle birlikte mi? Okula veya kursa gidiyorlar mı? Boşanma davasında çocukların ihtiyacı için aracın tedbir olarak size tahsil edilmesini isteyeceksiniz. Yapılıyor bu şekilde.

Merhabalar
Şimdiden teşekkürler ☺️
Arabayı çocukları okula götürüyorum vb. gibi geçerli bir nedenle tarafınıza tahsisinizi isteyebilirsiniz. Avukatınız biliyordur belki. Çok yaygın olmayan bir tedbir talebi fakat kabul kararı da alınıyor.

8 bin çok çok iyi bir nafaka miktarı kabul edelim. Tandığım ev hanımı kızına kendine 900 tl alıyor kocası 50 k maaş alıyor.

Hele çalışan kadına çocuğu için 500 anca veriyorlar.

Hakim sizden tarafmış kıymetini bilin.
Kayıtlı geliri 50k’dan daha mı az acaba? Çünkü mahkemeler asgari ücretli çalışana dahi 2k’dan açıyor nafakayı. Ya da dava dilekçesiyle o kadar miktar talep etmiş olabilir mi? Çok mümkünatı yok gibi. Tekrar artış talep etmeli çok az.

Ne vicdansiz adammis pes. Sanki sadece kendi depremzede. Resmen krizi firsata cevirmis bekar hayatina paralı geçiş yapmis. Maalesef davalar uzun sürüyor ve tazminatlar su anki ekonomide bi kadeh icki parasini geçmiyor. Keske anlasabilseniz. Hic mi bi aile büyüğü yoktu buna suni vicdan yaptiracak?

Cocuklar sizinle birlikte mi? Okula veya kursa gidiyorlar mı? Boşanma davasında çocukların ihtiyacı için aracın tedbir olarak size tahsil edilmesini isteyeceksiniz. Yapılıyor bu şekilde.
Bunu ben teklif ettim avukatıma ama yapacak birşey yok dedi bilmiyorum 🤷🏻‍♀️

Arabayı çocukları okula götürüyorum vb. gibi geçerli bir nedenle tarafınıza tahsisinizi isteyebilirsiniz. Avukatınız biliyordur belki. Çok yaygın olmayan bir tedbir talebi fakat kabul kararı da alınıyor.
Davamız başlayalı 6 ay oldu böyle bir istekte bulunmadık sonradan ekleyebilir miyiz acaba bir sorayım avukata

8 bin nafaka az mı eylulde boşandım 1000 tl nafaka cocuk ıcın kesıntılerle elımıze gecen 977 tl :) 8 bin alsam ağlardım herhalde :KK70:
Valla günümüz şartlarında ki aldığı onca yardıma göre bana çok az geldi

• Beğen
Reactions: Gao
X