Salonda yemek masası cidden gerekli mi ?

Salon yapmamıştım ve evim de zaten küçüktü. Oturma odamda 3+3+1+1 bir koltuk takımım ve TV unitem var. 1+1di evim. Şimdi orta buyuklukte bir eve geçeceğiz ve salon yapmalıyım. Misafirlerim falan geldiğinde yatıracak ağırlayacak bir oda daha olsun diye. Fakat sorun şu ki gececegimiz evde salon olan oda o kadar da büyük değil yemek odası alsam çok boğacak. Ama mutfak makul büyüklükte zaten mutfak masam da eskimisti oraya büyük bir yemek masası takımı mi alsam kararsız kaldım. Ama gittiğim her evde bogsa bile salonda yemek masası takımı görüyorum. Salon olacak odaya sadece şık bir koltuk takımı ve konsol alsam uzerine objeler dizsem tuhaf kaçar mı ? Fikrinizi beyan ederseniz memnun olurum. Sevgiler.
Evim 185 m2 3+1 evlenirken zorla salon takimi aldirdilar bana. 7 yil katlanip sonra sattim. 2 tane oglum var. Salonu onlara oyun odasi yaptim geniiiis genis rahaaat rahat oynuyolar. Surekli temizlenecek ama oturulmayacak bi oda. Sanki ben o odaya o esyalara hizmetci olayim diye yaratilmisim. Ne gerek.

Yanlış düşünüyorsunuz. Benim babaannemler sünnet olduğu için hep yerde yerdi. Daha sonra da zaten sağlık açısından da pek çok faydası olduğunu öğrendim.
Kaynak efsane. Ben ikna oldum hemen yemek masasını atıp yerde yemeye başlıyoruz 😂

Salon yapmamıştım ve evim de zaten küçüktü. Oturma odamda 3+3+1+1 bir koltuk takımım ve TV unitem var. 1+1di evim. Şimdi orta buyuklukte bir eve geçeceğiz ve salon yapmalıyım. Misafirlerim falan geldiğinde yatıracak ağırlayacak bir oda daha olsun diye. Fakat sorun şu ki gececegimiz evde salon olan oda o kadar da büyük değil yemek odası alsam çok boğacak. Ama mutfak makul büyüklükte zaten mutfak masam da eskimisti oraya büyük bir yemek masası takımı mi alsam kararsız kaldım. Ama gittiğim her evde bogsa bile salonda yemek masası takımı görüyorum. Salon olacak odaya sadece şık bir koltuk takımı ve konsol alsam uzerine objeler dizsem tuhaf kaçar mı ? Fikrinizi beyan ederseniz memnun olurum. Sevgiler.
Aslında sizin ihtiyacınızınıza göre şekillenmeli. Mesela ben yatılı misafir çok ağırladığım için (aileler şehir dışında) oturma odası olması gereken odaya çift kişilik yatak olabilen bir divan koydum ve çalışma odası olarak da kullanıyoruz aynı zamanda. Evin en büyük odasında da koltuk takımı ve masa var ki yemekli misafir geldiğinde hep burada yemek yeriz ya da kızım ödevlerini yapar bazen biz film izleyerek işlerimizi yaparız falan. Mutfakta da küçük bir masam var ailece normalde orada yemek yeriz.
Yani salon ve oturma odası yerine, salon ve misafir yatak odası yaptım. Masa konusuna gelince bence ihtiyaç gibi ama misafirinizin sıklığına da bağlı tâbii.

Herkesin bir şeyleri aynı şekilde yapması bana saçma geliyor. Konsol da gereksiz bana göre. İhtiyacınız mı var yoksa süs olsun diye mi alacaksınız.
Tüplü televizyon zamanlarındaki tv ünitelerini hatırlıyorsunuz değil mi? Hemen her evde vardı moda diye şimdi bedava versen kimse almaz
Siz modaya uymayın moda size uysun
Gönlünüzden nasıl geçiyorsa öyle yapın

Bu biraz size bağlı bence. Mutfak sıkış tepiş küçük bir mutfaksa ben sevmiyorum misafir ağırlanmasını. Hem de salonda ağırlamak hoşuma gidiyor. Biraz özenmek iyidir, değerli hissettirir karşıdakine. Bir de salon gerekli olabilir eğer misafir ağırlayan biriyseniz, yatılı misafir için rahat edecekleri bir oda olur. Konsol yerine mesela masa alabilirsiniz. Bir arkadaş yazmış tablo ve lambader ile güzelce dekore edersiniz. Konsol eşyalarını, misafir yemek takımını vs de mutfağa koyarsınız.

Benim oturma odam mesela oyuncak ve oyun odası resmen 😁 Orası çocukların yaşam alanı oldu. Her evde dinamikler farklıdır. Eskisi gibi kapısı açılmayan salon canlanmış herkesin gözünde ama artık öyle değil. Gayet kapısı açık, kullanıyoruz her daim.

Konsolu niye alıyorsunuz ne işe yarıyor? Babaannede vardı diye mi?😐

Ben on seneden beri ilk kez bu sene salonunda masa olsa dedim, yeni bir eve tasimdim ve çok minnos komşularım oldu, ev oturmaları yapıyoruz ve herkes bir ikramlık getiriyor gittiği eve. Onların servisi icin istedim. Konsol almadım gereksiz buldum.

Ben olsam koltukların ebatını küçük seçerim, ya da sayısını azaltırım, gerekirse sadece L koltuk alırım ama salonda mutlaka masa olur. Sizin düzeninizle alakalı bir durum bu. Bize sık misafir gelir, şık sofralar hazırladığım çok olur. Mesela önümüzde yılbaşı sofrası var. Uzun uzun masada oturup yiyip içiyoruz, sohbet ediyoruz. Arkada televizyon bazen kapalı bazen açık olur, izleyip yorum yaparız. Kız arkadaşlarım gelir. Koltuklara geçsek bile arada kalkar masadan bir şey alırız. Mutfak bence bunlara uygun değil. Hemen yiyip içip çıkılması gereken bir yer benim için. Belki çok geniş ve güzel, göz yormayan bir mutfağım olmadığı içindir. Bir de bizim mutfak illa ki dağılıyor hazırlık yaparken. İstemem o ortamda misafir ağırlamayı.

Benim suan cok küçük bir salonum var 3+2+1 takım tv unité var, masa sandalye var ama inan salonda yer olmadigi icin misafirde gelse o masa sandalyeyi kullana bilmemiz için kanepeleri cekiyoruz yer acmak için sonra kullaniliyo oda cok dar bi sekilde sandalyelere giris cikislarda sorun oluyo herkez gobegi cekerek oturuyo yer dar oldugundan🤣 ama gereksiz bence salonda masa sandalye cok misafirim gelmez gelsede aileden gelenler oluyo,onlarada genelde erkeklere salona yer sofrası koyuyorum (bizim yörede çok kullanırız biz yer sofrası). Kadınlarda mutfaktaki masada oluyolar. Hatta biz Satılmaya koyduk masa sandalyeyi kalabalık gitsin diye 🤭

O zaman bize gel. 😐 Hem konsol, hem kitaplık var. Dört tane yan yana. İkisini kaldıracağım gerçi.
ya şunu demek istedim 90% genç kadınlarda görsem okumamış kocaya kaçmış çeyizkafalılar genelde evine ilk aldığı şey oluyor konsol

Oturma odamız var ama evlendiğimizden beri bizim yaşam alanımız salondur. Oturma odasını kullandığımız sayılıdır mesela, hatta evin en gereksiz odası diyebilirim bizim için. Kaba olmayan, ufak, gerektiğinde açılabilen bir yemek masası tercih edebilirsiniz. Yine çok yer kaplamasın diye dört sandalye bir kenarına da banch alabilirsiniz. Kendimiz için de çok kullanıyorum yemek masasını. Pandemi dönemi evden çalışırken ofisimdi yemek masası :) küçük çoçuklu arkadaşlarım geldiğinde çay ikramını masada yaparım hep. Sehpaların çocuklar için tehlikeli olduğunu düşünüyorum. Mutfağım büyük orada da dört kişilik masam var ama misafir geldiğinde mutfakta durmayı pek tercih etmiyorum çünkü dağınıklık oluyor genelde. Koltuk takımınızı da seçerken arka ve kol kısımları en dar modellere yönelirseniz yerden tasarruf edersiniz. Köşe olarak alabileceğiniz güzel salon koltukları da mevcut. 3+3+1 şeklinde ya da 2+3+1olarak seçebilirsiniz salon koltuklarınızı.

Hangi evde konsol görsem o evde asla kütüphane(kitap köşesi ) veya rafları olmaz. İlginç
Bu nasıl bir genelleme... Kitaplık değil evimin bir odası kütüphane. Konsolum da var. Konsolu üzerine servisleri ve içecekleri dizmek için kullanabilirsiniz. Yemek masası sıkış tepiş olmaz. Yeriniz varsa tabi.

ya şunu demek istedim 90% genç kadınlarda görsem okumamış kocaya kaçmış çeyizkafalılar genelde evine ilk aldığı şey oluyor konsol
Ay ne alaka yahu.
Etrafımda çoğu insanın evinde konsol var buna bende dahilim. Hiçte dediğiniz profilde kimse yok. Yüzde doksan çok iddialı bir genelleme.

Arkadaşlar anladım en köylü benim galiba 😂 Küçük bi anadolu şehrindenim daha hiç şok yaşayan hatta yadırgayana denkgelmedim. Hatta beş farklı şehirde yaşadım oralarda da garip bulan olmadı gittiğim evlerde de rastladım bu duruma. Ne diyim var yani böyle hayatlar askdkflfl
Ben de şaşırdım valla ne yalan söyleyeyim. Çok köyle alakam yok ama en son bikaç ay önce bir köy evine misafir oldum yemek masaları vardı, orda ağırladılar bizi. En son yer sofrasını da 10 sene kadar önce yeni evliyken eşimin 80 yaşındaki amcasının evinde görmüştüm. Onun dışında misafir olduğum evlerde yer sofrasında ya da mutfakta ağırlayana denk gelmedim.

Aile önemli değil onlar her yerde ağırlanır da aile dışından kimse gelmiyor mu evinize? Yani sadece çok samimi olduğunuz insanları mı ağırlıyorsunuz?

Bu nasıl bir genelleme... Kitaplık değil evimin bir odası kütüphane. Konsolum da var. Konsolu üzerine servisleri ve içecekleri dizmek için kullanabilirsiniz. Yemek masası sıkış tepiş olmaz. Yeriniz varsa tabi.
Yukarıda yazdım konsolun bende yarattığı intibayı. Kütüphanenizin olmasına inanın çok sevindim

X