Saldırgan kedi ve yenidoğan

4 yaşında erkek kısır bir kedim var. Bebekliğinden beri bakıyorum. Ben ve eşim dışında herkese çok saldırgan. Bize de saldırgan ama ben onun dilinden anladığım için sinirlenince filan tek başına bırakıyorum üstüne gitmiyorum o sakinleşiyor. Şimdiye kadar eşime ve bana fiziksel zarar vermedi ufak tefek cırmıklar haricinde.

Ama eve gelen misafirlere özellikle yatıya kaldılarsa inanılmaz saldırıyor. Kayınvalidem iki kez hastanelik oldu. Kadın travma geçirdi kediyle yalnız kalınca titremeye başlıyor. Haberlere çıkan kedi saldırmalarından daha beter köpek saldırmış gibi zarar veriyor insanlara.
Kendi anneme de saldırdı ama benim annem kedilerden korkmadığı için o saldırınca eline sopa filan alıp korkutmuş anneme bir şey yapamadı.
Bu saldırmalar durduk yere oluyor bu arada. Hiç bir sebep yokken misafiri odada yalnız bulduğu anda koşarak gelip ısırıyor yüzüne saldırıyor.

Neyse kedimi verme niyetim yok. Ona çok düşkünüm ve aşırı seviyorum zaten vicdanen de başkasına veremem bensiz yapamaz. Şimdi inşallah 1.5 aya kadar bir bebeğimiz olacak.
Eşim de kedimi çok sevmesine rağmen oğluma saldırırsa direk atarım evden diyor. Annemi hastanelik etti yenidoğanı ne hale getirir atarım saldırmaya kalkarsa diyor.

Aşırı stres oluyorum kedim saldıracak bebeğe de eşim onu atacak diye. Saldırmasını engellemenin bir yolu yok mu acaba? Sırf içimizi rahatlatsın diye veterine götürdük hem eşimi ikna etsin istemiştim ama veteriner kalktı eşimin yanında “bebek doğunca da kıskanır saldırır bir araya getirmeyin” dedi. Ona da bir ayrı üzüldüm.
Kedilerden anlayan birileri varsa lütfen bir fikir verebilir mi?
Yani bebeğinize zarar verirse diye korkmuyorsunuz gibi geldinsaldırorsa evden gider kedi diye düsünüyorsunuz. Ben de hayvanseverim. Ama ortada yenidoğan bebek var. Kedi evden gitmesin ama bebekle kesinlikle bir saniye bile yalnız bırakmamanız gerekiyor. Allah korusun gözüne falan bişey yaparsa ne olacak.

Bebege zarar verecegine inanmiyorum falan yazmaniza cok sasirdim onca kisiye saldirmis ciddi zararlar vermis bebegin koluna yuzune ufacik bir cizik atsa neler olur esiniz ne yaoar siz vicdan azabinizi nasil gecirirsiniz bilemedim cunku apacik saldirgan ve bunu biliyosunuz sacmaliyosunuz hicbir canli bebeginizden daha degerli olamaz sonucta bu risk olmasi bile cok korkunc
Bir de kedi evde mutsuz. Bahçeli bir ev olsa istediğinde çıksa farklı olur belki

Üç farklı veterinere gittim. Bir tanesinin kendi yorumuydu enerjisini sevmemiştir demişti. Bu laf benden çıkmadı yani veteriner söyledi.
Bir diğeri de böbreklerinde kristalleşme var dedi antibiyotik verdi. Belki bu yüzden agresiftir dedi. O da bir ihtimal.
E en son veteriner de bebekle yalnız borakmayın demiş onu da dinleyin bari. Ya Allah korusun bu sene bir köpek yeni doğan bebeği 9ldürmüştü

Kedilerle büyümüş biri olarak yazıyorum ben de.
Çok seviyorum onları ama hayvanların saldırganlığı öngörülemez. Ve ben de sahibinin eğitim şekli ile ilgili olduğunu düşünüyorum çok da şahit olmuşluğum var.

Herşeyi geçin oklava ile sopa ile ürkütmeye çalışarak,odaya kapatarak sadece hırçınlığını artırmış olursunuz...
Hayvanlar hassas noktam,keşke hepsinin yarasını sarabilsem ama bir saniyelik gaflet,uyku halinde o bebeğe neler olabileceğini düşünmek istemiyorum. Kedi de evlattır diyenler olmuş,kedi saldırgan olduğu için evden gönderme fikrinde olan adama beddua edenler bile olmuş sokağa atılır mı diye 😳patili dost sevmek ayrı bile bile lades demek ayrı. Üzgünüm ama inşallah o "belki" leriniz "keşke" olmaz.

Kesinlikle öyle.Bir de ikisi de çocuk ve birinin tırnakları çok uzun.Gozune gelse ya da yüzünde derin çizik atsa diye cekincelerim oluyor.Cok zor
Aynen öyle oğlumu uyarmaktan yoruluyorum ikisine de zarar gelsin istemiyorum sürekli yapışık ikiz gibiler . Oğlum tuvalete gidiyor kedi gidip klozetlerin yanına yatıyor çocuğu banyo yaptırıyorum duşa kabinin yanına yatıyor. Akşam oğlanı uyuturken kapıda ağlıyor . Oğlum da oynarken hızlı hareket ediyor endişe ediyorum o yüzden bırakamıyorum kimseye zarar gelmesin diye . Seneye daha iyi olacaklar biliyorum ama işte yoruluyorum bende

Kediyi verin diyenler verecekleri kişilerinde bebekleri olacak o zaman bu kedi ölene kadar ev değiştirip dursun. Hayvansever olduğunuza emin misiniz gerçekten?

Konu sahibi sana malt ve sakinleştirici sprey önerdik. Araştırdınız mi? Diğerlerine cevap vereceğim derken belki mesajım gözünüzden kaçmıştır.

Hayvanların çocuklara saldirma sebebi genelde çocuklar yüzünden oluyor. Kuyruğunu asılıyor bıyıklarını çekiyor, ısırmaya çalışıyor kedilerde kendilerini savunmak için tırmalıyor.

Zaten 1 kere olmuş ve sanırım kedi o dönemde hastaymış. Şuanda iyi ve bir daha yaşanmadiysa bence her ihtimale karşı sakinleştirici kullanın içiniz rahat etsin.

'Ben de hayvanseverim' le başlayan cümlelerin sonu hiçbir zaman hayvanların iyiliğini telkin eden bir cümleyle bitmiyor nedense.

Yorumlarınızın tamamını okumadım. Ama eski kedicilerdenim. Örneklendirmek istiyorum durumunuza ithafen.

Büyük kedim 2 aylıkken onu ilk gün sahiplenmeye gittiğimde eski sahibinin elini parçalamıştı. Eve geldik öbür gün benim sırtıma atladı. Sonra sakinleşti. Evde güvende hissetmeye başladı. Ben de çok kediden anlamazdım. İstediğim zaman sevmek isterdim. Gözümü morartmıştı. Kedi dediğimde kimse inanmamıştı. O kadar şişti. Uzun süre yalnız yaşayıp çok çalıştığım için kedilerim pek sosyal değillerdi. Ben şehir dışındayken en iyi arkadaşım geldiğinde bir kedim ona sevdirirken büyük kedim bir kere bile sevdirmedi 10 senede kıza kendini.

2 senedir evli ve 7 aylık hamileyim. Eşimin ailesi şehir dışından senede 2 kere gelip bir süre kalırlar. Onlar geldiğinde, misafir geldiğinde hiçbir şey yokmuş gibi köşede oturuyorlar ama asla ne bana ne de bir başkasına dokundurtmuyorlar kendilerini. Döverler yaklaşanı. Elinizde ıslak mama varsa bir kere belki dokunursunuz. Yeni huyları onlar gittikten sonra da bir süre yumuşamaz. Yavaş yavaş eski hallerine geri dönerler. Küçük kedim kayınpederim kuyruğuyla oynuyor diye vurur bana arada. Pamuk gibiydi soskakta bulduğumdan beri halbuki.

Demem o ki hiçbir hayvan kendi kendine böyle olmuyor. Büyük sosyalleşmeyi öğrendi eve insan gelip onu besledikçe, küçük kavgayı öğrendi birileri ona istemediği hareketleri yaptıkça. Sokaktaki kedilerimden yediğim dayaklar hep hasta kedilerdendi. Vücudundaki acı kendini savunmaya almasına, yani saldırganlaşmasına sebp oluyor. Tedavi edilmemişse zaten çoğalır. Edilince de huyu değiştirmek için inanılmaz yumuşak olmanız gerekir. Öğretirsiniz kediye. Zamanla halloluyor.

Kedinizi tedavi ettirin sorunu varsa. Büyük ihtimalle var. Bebekle yalnız bırakmayın bir süre. Doğumdan sonra ev kalabalık olur sanırım. Kedinize yaklaşmasın kimse. Herkes kendi işine baksın. Bebeğe baksın. Onun giremediği bir odada olsun bebek önceleri. Her halukarda da kediye sizin kadar iyi bakabilecek bir ev bulmaya da çalışın sessizce. O kötü kocanız durumdan yararlanmak isteyebilir. Ben bana bir şey olursa diye söz almıştım arkadaşımdan, ailem bakmazdı kedilerime çünkü. Aşıları tam, suyu ve maması ayrı yerlerde, kum kabı temiz, istemediği kimsenin dokunmadığı, enerjisini atacağı kadar oynatılan kedi zararsızdır.

Kedilerle büyümüş biri olarak yazıyorum ben de.
Çok seviyorum onları ama hayvanların saldırganlığı öngörülemez. Ve ben de sahibinin eğitim şekli ile ilgili olduğunu düşünüyorum çok da şahit olmuşluğum var.

Herşeyi geçin oklava ile sopa ile ürkütmeye çalışarak,odaya kapatarak sadece hırçınlığını artırmış olursunuz...
Hayvanlar hassas noktam,keşke hepsinin yarasını sarabilsem ama bir saniyelik gaflet,uyku halinde o bebeğe neler olabileceğini düşünmek istemiyorum. Kedi de evlattır diyenler olmuş,kedi saldırgan olduğu için evden gönderme fikrinde olan adama beddua edenler bile olmuş sokağa atılır mı diye 😳patili dost sevmek ayrı bile bile lades demek ayrı. Üzgünüm ama inşallah o "belki" leriniz "keşke" olmaz.
Eğitim şekli ile alakası yok. Evde oklava sopa odaya kapatma vs durumları hiç olmadı. 4 senedir de gayet normal yaşıyoruz bir kere böyle bir olay yaşadık. Tamam normalde de yabancı sevmiyordu gidip diğer odaya saklanıyordu ama bu kez saldırdı. Onda da böbrek ağrısı sebebiyle diye düşünüyorum.

Feliway kullanmıştık biz taşınırken. Kolay adapte olmuşlardı belki sayesinde. Ama işe yaradığını da söyleyen çok.

Eğitim şekli ile alakası yok. Evde oklava sopa odaya kapatma vs durumları hiç olmadı. 4 senedir de gayet normal yaşıyoruz bir kere böyle bir olay yaşadık. Tamam normalde de yabancı sevmiyordu gidip diğer odaya saklanıyordu ama bu kez saldırdı. Onda da böbrek ağrısı sebebiyle diye düşünüyorum.

İki kez hastanelik oldu dememiş miydiniz? Bir kez saldırdı diyorsunuz. Ben yanlış hatırladım sanırım.

Konu sahibi henüz doğurmadığı için düşünceleri karışık. 5 dk bile düşünmem bebeğime bi zarar verme ihtimalini bile göze alamam asla. Allah korusun tek bi tırmığıyla gözünü bile kaybedebilir el kadar masum bebek. ‘Belki zarar vermez’ diye bi ihtimale mi sığınacaksınız? Kediden burdan ben korktum, belli ki aşırı saldırgan yani normal gelmedi bana

4 yaşında erkek kısır bir kedim var. Bebekliğinden beri bakıyorum. Ben ve eşim dışında herkese çok saldırgan. Bize de saldırgan ama ben onun dilinden anladığım için sinirlenince filan tek başına bırakıyorum üstüne gitmiyorum o sakinleşiyor. Şimdiye kadar eşime ve bana fiziksel zarar vermedi ufak tefek cırmıklar haricinde.

Ama eve gelen misafirlere özellikle yatıya kaldılarsa inanılmaz saldırıyor. Kayınvalidem iki kez hastanelik oldu. Kadın travma geçirdi kediyle yalnız kalınca titremeye başlıyor. Haberlere çıkan kedi saldırmalarından daha beter köpek saldırmış gibi zarar veriyor insanlara.
Kendi anneme de saldırdı ama benim annem kedilerden korkmadığı için o saldırınca eline sopa filan alıp korkutmuş anneme bir şey yapamadı.
Bu saldırmalar durduk yere oluyor bu arada. Hiç bir sebep yokken misafiri odada yalnız bulduğu anda koşarak gelip ısırıyor yüzüne saldırıyor.

Neyse kedimi verme niyetim yok. Ona çok düşkünüm ve aşırı seviyorum zaten vicdanen de başkasına veremem bensiz yapamaz. Şimdi inşallah 1.5 aya kadar bir bebeğimiz olacak.
Eşim de kedimi çok sevmesine rağmen oğluma saldırırsa direk atarım evden diyor. Annemi hastanelik etti yenidoğanı ne hale getirir atarım saldırmaya kalkarsa diyor.

Aşırı stres oluyorum kedim saldıracak bebeğe de eşim onu atacak diye. Saldırmasını engellemenin bir yolu yok mu acaba? Sırf içimizi rahatlatsın diye veterine götürdük hem eşimi ikna etsin istemiştim ama veteriner kalktı eşimin yanında “bebek doğunca da kıskanır saldırır bir araya getirmeyin” dedi. Ona da bir ayrı üzüldüm.
Kedilerden anlayan birileri varsa lütfen bir fikir verebilir mi?
Bence saldırgan bir hayvansa bebeğine gerçekten zarar verebilir. Bebeklerin refleksleri falan da büyük insan kadar gelişmediği için allah korusun gözünü falan çizip kalıcı hasar verebilir pati attığında vs. Normal insan bir şey yapmıyorken kedin sinirlenip ısırıyormuş bir de hareketli yerde sürünen ağlayan bağıran bi bebeği görse neler yapar

Buradada yazılmış arkadaşlar kediyi odasına kapatmak eziyet değil bu yanlış bilgi dedi doktorum . Evet normalde evin içinde bağımsız olmak isterler. Ama gelene saldırınca sizde ona daha çok tepki veriyorsunuz .Bu sebeple eve misafir gelince hayvanı iyice strese sokmadan bir odaya koyun . Ayrıca saldiracagini hissettigin an başka şeye yönlendir bu da bir unutturma yöntemi .

benim kedim benim kollarımı paramparça yapmıştı mesela . Ilaç tedavisi altı ay boyunca uyguladık . Bu sırada onun saldiracagini hissettigim zamanlar koluma parfüm sıkıyordum . Bu sayade saldirmama davranışı pekişti . Artık saldirmiyor
Çocuk geldikten sonra da sakinlesmisti. Ama hala ikisi bir aradayken yalnız birakmam . Hem kızım buyudu ve çocuklar kedileri inanilmaz hirpaliyor. Ben kedisi için çok emek vermiş biri olarak söylüyorum bakın kedi bir hayvan bilinci yok çocuğunuz gözünü falan kaybeder ömür boyu vicdan azabı çekersiniz. Bunun çözümünü bulmalisiniz

Yani tek olayı yok. Doğru hatırlamışım.

Bu cümle çok korkunç.
Hiçbir sebep yokken beşiğinde yatan bebeği tek gördüğünde koşarak gelip yüzüne saldırabilir o zaman.
Konu sahibi ne yazdığını unutuyor, sıkıntılı kocayı önce şikayet eden ama sonra biz yazdıkça aslında özünde iyidir diyen kadınlar gibi.Kedisi oldukça vahşi ve içerde oturanin yüzüne birden saldıracak kadar sorunlu,ama hâlâ bebeğime bir şey olmaz derdinde........

Konu sahibi ne yazdığını unutuyor, sıkıntılı kocayı önce şikayet eden ama sonra biz yazdıkça aslında özünde iyidir diyen kadınlar gibi.Kedisi oldukça vahşi ve içerde oturanin yüzüne birden saldıracak kadar sorunlu,ama hâlâ bebeğime bir şey olmaz derdinde........
Unuttuğu yok ki aldığı tepkilerden sonra savunma mekanizması çalışmaya başladı

Ne kadar garip insanlar var ya. Bebeğinizi nasıl böyle rahat riske atabiliyorsunuz? Yani hepimiz elbet hayvan severiz ama rehabilitasyon merkezi de değiliz neticede, olacak şey var olmayacak şey var. Niye kendinize böyle hastalıklı bir olayı görev edinip adına sevgi diyorsunuz. Gerçekten de herkes anne baba olmamalı.

Bu kadar hırcın bir hayvansa gercekten bebek kendini savunabilecek yaşa gelene kadar (4-5yaş gibi) yalnız aynı ortamda bırakılmamalı. Gözünü damarını vs çizebilir ihmalkarlık olur yalnız bırakmak. Hiç muhattap etmeyin ikisini denemeyin bile. Belki ama belki zamanla alışabilir ama bunu zaman gösterir. Ben olsam bebeğin giyilmiş kıyafetlerini çişli bezini koklatıp muhattap bırakmakla başlardım. Eğer bu denli hırçınsa bir süre size de tavır alıp size de saldırgan tavır sergileyebilir. Olabildiğince bebeğin eşyalarını koklatıp once kokusuna alıstırın.. Yavas yavas herseye alısır hayvanlar.

'Ben de hayvanseverim' le başlayan cümlelerin sonu hiçbir zaman hayvanların iyiliğini telkin eden bir cümleyle bitmiyor nedense.

Yorumlarınızın tamamını okumadım. Ama eski kedicilerdenim. Örneklendirmek istiyorum durumunuza ithafen.

Büyük kedim 2 aylıkken onu ilk gün sahiplenmeye gittiğimde eski sahibinin elini parçalamıştı. Eve geldik öbür gün benim sırtıma atladı. Sonra sakinleşti. Evde güvende hissetmeye başladı. Ben de çok kediden anlamazdım. İstediğim zaman sevmek isterdim. Gözümü morartmıştı. Kedi dediğimde kimse inanmamıştı. O kadar şişti. Uzun süre yalnız yaşayıp çok çalıştığım için kedilerim pek sosyal değillerdi. Ben şehir dışındayken en iyi arkadaşım geldiğinde bir kedim ona sevdirirken büyük kedim bir kere bile sevdirmedi 10 senede kıza kendini.

2 senedir evli ve 7 aylık hamileyim. Eşimin ailesi şehir dışından senede 2 kere gelip bir süre kalırlar. Onlar geldiğinde, misafir geldiğinde hiçbir şey yokmuş gibi köşede oturuyorlar ama asla ne bana ne de bir başkasına dokundurtmuyorlar kendilerini. Döverler yaklaşanı. Elinizde ıslak mama varsa bir kere belki dokunursunuz. Yeni huyları onlar gittikten sonra da bir süre yumuşamaz. Yavaş yavaş eski hallerine geri dönerler. Küçük kedim kayınpederim kuyruğuyla oynuyor diye vurur bana arada. Pamuk gibiydi soskakta bulduğumdan beri halbuki.

Demem o ki hiçbir hayvan kendi kendine böyle olmuyor. Büyük sosyalleşmeyi öğrendi eve insan gelip onu besledikçe, küçük kavgayı öğrendi birileri ona istemediği hareketleri yaptıkça. Sokaktaki kedilerimden yediğim dayaklar hep hasta kedilerdendi. Vücudundaki acı kendini savunmaya almasına, yani saldırganlaşmasına sebp oluyor. Tedavi edilmemişse zaten çoğalır. Edilince de huyu değiştirmek için inanılmaz yumuşak olmanız gerekir. Öğretirsiniz kediye. Zamanla halloluyor.

Kedinizi tedavi ettirin sorunu varsa. Büyük ihtimalle var. Bebekle yalnız bırakmayın bir süre. Doğumdan sonra ev kalabalık olur sanırım. Kedinize yaklaşmasın kimse. Herkes kendi işine baksın. Bebeğe baksın. Onun giremediği bir odada olsun bebek önceleri. Her halukarda da kediye sizin kadar iyi bakabilecek bir ev bulmaya da çalışın sessizce. O kötü kocanız durumdan yararlanmak isteyebilir. Ben bana bir şey olursa diye söz almıştım arkadaşımdan, ailem bakmazdı kedilerime çünkü. Aşıları tam, suyu ve maması ayrı yerlerde, kum kabı temiz, istemediği kimsenin dokunmadığı, enerjisini atacağı kadar oynatılan kedi zararsızdır.
Valla kedi bu
Kapıda sıvışır bence bebegın yanına

X