Saldırgan kedi ve yenidoğan

benim kedim 9 yaşında son zamanlarda saldırgınlasmıstı kısır zaten yıllardır bebeğim doğdu 5 aylık şimdi bebeği bazen görmezden geliyor bazen koklayıp gidiyor koruyor bile hatta 😅 evham yapmayın bence bebeği sever onu da sahiplenir
Bu çok riskli ama , bebeğimi asla böyle bir riske atmazdım ben ...

Bu çok riskli ama , bebeğimi asla böyle bir riske atmazdım ben ...
Birine de sahiplendiremeyiz dokuz yaşında hem yaşlı ayrıca obez bir kedimiz var kesinlikle yalnız bırakmıyoruz mesela yattığı odaya hiçbir şekilde girmiyor kendi de girmiyor kapı da kapalı oluyor her türlü zor tabi.. bizdeki şans bebek geldikten sonra tamamen sakinleşmiş olması kedimizin tamamen kendi halinde takılıyor ya da bebeği bir koklayıp gidiyor onun olduğu alana basmıyor ona çok dikkat ediyor garip bir şekilde bağ kurduğunu hissediyorum ben de ama tabii ki de yalnız bırakmayız asla

Bacaklarına kollarına ve sırtına tırnaklarıyla saldırmış derin yırtıklar oluşmuş baya kan oldu her yer. Yüzüne de yapmış pansuman yapıldı.
Bir de maalesef bacaklarında 20den fazla dişiyle yaptığı derin oyuk vardı onlar da pansuman yapıldı. Ben de çok üzüldüm ama yapacak bir şey yok kedi sonuçta aklı olsa yapmaz.
Ve buna rağmen hala kendinizle bebeğinizi aynı ortamda tutmaya kararlısınız, gerçekten pesss...

Birine de sahiplendiremeyiz dokuz yaşında hem yaşlı ayrıca obez bir kedimiz var kesinlikle yalnız bırakmıyoruz mesela yattığı odaya hiçbir şekilde girmiyor kendi de girmiyor kapı da kapalı oluyor her türlü zor tabi.. bizdeki şans bebek geldikten sonra tamamen sakinleşmiş olması kedimizin tamamen kendi halinde takılıyor ya da bebeği bir koklayıp gidiyor onun olduğu alana basmıyor ona çok dikkat ediyor garip bir şekilde bağ kurduğunu hissediyorum ben de ama tabii ki de yalnız bırakmayız asla
Ben böyle bir riski göze alamazdim, hersey anlık gerçekleşiyor sonuçta...

Nasıl görmediniz :KK70: Kedilerde çok yaygındır tamam hastanelik etmezler konu sahibinin anlattığı gibi ama epey kedi gördüm durduk yere saldıran. Sokaktaki kediler genelde dokunmadığında ses etmez o kadar. Yoksa ev kedisi hele bir de tekirse hem şımarık hem oyuncu hem de saldırgan olabilir gayet. Bir eşyanın yerinin değişmesi bile onlarda stres sebebidir. Dışarı biri geldiğinde ya saklanırlar ya saldırırlar. Görmedim demek baya bi gözünü kapatmışsın demek. Eeeen basitinden biraz olsun instagramda kedi videosu izliyorsan 10 videodan 9 unda durduk yere saldıran oyun oynayan kediler olur.
Kedim tekir ve 6 yaşında yıllardır kedi bakıyorum ve sizinde dediğiniz gibi stres olduğunda yapıyor bunu yani durduk yere değil. Oyun oynarken saldırma gibi olmuyor zaten.

Yenidoğan bebeğin umrunda değil anlaşılan. Hayvan sevicez diye insan canından sağlığından üstte tutar olduk valla helal olsun. Hadi ben bana saldıran can kıskanıyor yıllardır babası bilmiş eşimi ben sonradan gelen kişiyim ve yetişkinim dedim hafif tabirle ağzıma t*kürdü ses etmedim ama yenidoğan bir bebekse konu ya da bir çocuksa eğer, kedinin gözünün yaşına bakmam üzgünüm. Başta alıştırmaya çalışır ayrı odalarda tutar kokusuna alıştırmaya çalışırım ve aynı odada bile ben bebeği tutarken kediyi eşim tutar anca öyle gösteririm. Baktım bir sorun yok ancak o zaman çook yavaş yavaş normale dönerim. Ancak bebeğime saldırıyorsa sahiplendiririm. Bunun aması vs olmaz senin asıl umrunda olan bebeğin değil kedin resmen. Kediyi değil bebeği sen doğuruyorsun hatırlatırım.

Değil kedi, öz anam olsa çocuğuma zarar verme riski varsa aynı ortamda tutmazdım.
Tabi bu benim düşüncem. Ben aşırı hayvanseverliği sağlıklı bulan biri değilim.
Ama alıştığım kedim olsa tabi ki atmazdım. Ya evi bir şekilde dizayn eder ayrı alanlarda tutardım ya da bebeğim ele avuca gelene kadar annemde kardeşimde vs. yakınımda bakardım kedime.
ee tamam işte benim yapmak istediğim de bu zaten. farklı bir şey söylemiyorum ki. başlarda farklı odalarda tutacağım. birisi güzel bir öneri verdi bebek kıyafetini koklatıp ödül maması vermek gibi. böylece yabancı değil ev ahalisinden olduğunu kabullenecek bebeğin.
sanki bebeği kedinin önüne atıp al saldır demişim gibi tepkilere gerek yok.

ee tamam işte benim yapmak istediğim de bu zaten. farklı bir şey söylemiyorum ki. başlarda farklı odalarda tutacağım. birisi güzel bir öneri verdi bebek kıyafetini koklatıp ödül maması vermek gibi. böylece yabancı değil ev ahalisinden olduğunu kabullenecek bebeğin.
Valla isterseniz önüne atın, bize ne. Konu açmışsınız fikrimizi söyledik.

İnsan hayatını hayvanlara tercih edip , hayvanları abartılı şekilde yüceltmeyi ben de doğru bulmuyorum, öncelik insan hayatı olmalı, ben böyle bir konuyu tartışmazdım bile konu bebeğim olsaydı , bebeğine bisey yapsa ömür boyu nasıl dayanacak bu acıya..
Yani herkesin kendi hayatı tabi, sadece dediğiniz gibi bana da uymuyor bu tarz seçimler. 1 ay eşek gibi çalışıp aldığı parayı tamamen hayvanlara harcayan, üstüne borçlanan insanlar falan var. Tuhaf geliyor. Kim nasıl isterse yaşar elbette ama fikrim bu

Siz sağlıklı düşünmüyorsunuz bakın kediniz bir yetiskine ciddi biçimde zarar vermiş e kedi bu aklı yok diyebilicek kadar normal anlatıyorsunuz ama bebek gelicek evinize bebek ne ödül maması alıştırması aniden saldırırsa bir anlik bebeğin işte el cirpmasiyla ne biliyim o gün kötü gününde ise ya da enerjisi tutmazsa bebekle planınız nedir
Yeğenim küçükken 2 yaşında falandı sanıyorum karşı komşuları ile çok samimilerdi kadının bebeği olmuş neyse komşuya gidiyorlar yeğenim bebekle oynamaya çalışırken el kol hareketleri çok olur bu yaşlarda bebeğin gözüne gelmiş çok hafif bir şekilde tırnağı değmiş ve uzun bir süre o küçücük gözündeki retina cizigiyle uğraştılar komşusu çok şükür geçti ama ömürleri gitti
Bunu şu sebepten yazdım bu ikisi bebek ve anlık bir reflekse hemen mudahele ile çok şükür kurtarıldı sizin kedinizin durumu asla bununla bir olamaz bunu göze alamazsınız almamalısınız çünkü yetişkin bir insanı o hale getiren bir bebeğe bir an saldırırsa ne olur bence düşünmeyin bile sonrasında yanıp kül olsanız faydası yok bakın sayfalarca yazmış insanlar biraz mantıklı bakın bu sürece
Dediğim gibi örnek alakasız gözükebilir ama bir bebeğe en basit zararın ne kadar ugrastirdigini özellikle görün diye yazdım bu basite alınacak bir durum değil

Ya bırak allah aşkına. Tüm derdin kedin ağzınla söylüyorsun tepki görünce kıvırmalar vs
Eşimin kedimi atmasından korktuğum için ne yapabilirim diye konu açtım. Belki kedim hiç bir şey yapmayacak ama kocam ya saldırırsa diye atmaya kalkar diye korktum. Belki sakinleştirici vs bir yöntem bulurum kocam da ikna olur.
Bal gibi açıkça saldırırsa ne yaparım diye değil kocam evden atarsa ne olacak diye soruyorsun.

Valla eşimin böyle takıntılı hali yüzünden bebeğim zarar görse net boşanırım. Velayet içinde elimden geleni yaparım. İnşallah adamın aklı başındadır da en azından onda babalık içgüdüsü yoğundur. Yoksa ömür boyu korumasız bir hayat yaşayacak o çocuk belli ki. Düşünsenize anneniz kediyi sizden önde tutuyor. İnşallah babası baba gibi çıkar da verir kediyi.

Kedi sahibi olan her kedi annesi kedilerin önce kendini düşündüklerini bilir.
Çünkü kedimin bebeğe saldıracağını düşünmüyorum. Normalde pamuk gibidir kedim. Sadece yabancı sevmiyor korkuyor bence. Bebeğin kokusu da benimkine benzer belki ve hemen benimser buna çok inanıyorum.

Hanımefendi kediler eğitilebilen canlılar değiller. Ne zannediyorsunuz her gün kırbaçlıyorum diye kedi saldırgan oldu filan mı? Huyu böyle onun. Yoksa eşim de ben de çok seviyoruz oyun oynarken bile hırçın oynatmayız sinirlendirmeyiz.

Evet aslında eşim benden daha çok ilgilenir günün iki üç saatini ayırır oynamak sevmek için. Ama bu konuda benim kadar çok güvenmiyor. Saldırırsa başkasına verelim diyor. Ben saldırmayacağını düşünüyorum.

O da bizim bir evladımız gibi oldu nasıl verelim öylece. Şu an veriyoruz desek psikolojim bozulur zaten ne kendimi affederim ne eşimi.
İnsan bağlandığı canlıdan kolay kolay vazgeçmez maalesef.
Zorunuzu seçmeniz gerek. Dediğiniz gibi kediler köpekler gibi eğitilmez. Ya yavrunuza saldırması hayatına kastetmesi ve onun riskinin zorluğunu ya da kedinizi sahiplendirmenin zorluğunu seçeceksiniz. Şiddetle uzman yardımı almanızı tavsiye ediyorum karı koca. Eşiniz hala “saldırırsa veririm” diyor. Pes. Mantıklı düşünemiyorsunuz gibi görünüyor.

Bizim de kedimiz vardı. Oğluma hamileyken hep kediyle oğlumun ne kadar eğlenceli büyüyeceğini düşünüyordum. Ki kedimiz ekstra saldırgan veya hırçın da değildi.
Bebeğimiz doğdu. Daha aylık olmamıştı. Kedimiz bebeğin reflü yatağını paramparça etmiş, yatağına, ana kucağına vs çiş yapmıştı. Ne oluyor, niye böyle oldu diye düşünürken çok tesadüfi bir şekilde kedimizin bebeğe çok ciddi bir saldırı hamlesi yapmasını son saniye önleyebildim. Açıkcası kedimizi ne kadar çok seversem seveyim, kaç senedir bizle olursa olsun. Kendi doğurduğum tabi ki daha öncelikli oldu. Kediyi hemen başka bir yere gönderdim. Yine olsun yine aynı şeyi yaparım. İllaki linçleyenler olacaktır da kendi doğurduğum çocuğum daha kıymetli benim için. Riske giremezdim.
Nereye gönderdinizki? Benim önümede çok seçenek geliyor ama ben köy çiftlik vb yerlere asla kabul edemiyorum 😥

Nereye gönderdinizki? Benim önümede çok seçenek geliyor ama ben köy çiftlik vb yerlere asla kabul edemiyorum 😥
Şu an annemlerin kedisi olarak hayatına devam ediyor😅
Açıkcası ev hayatına alışan bir kedinin ben de köyde, doğada vs yaşayabileceğini düşünmüyorum. O yüzden çevrenizdeki veterinerlere başvurun, sosyal medyada hayvan gruplarına yazın, çevrenize haber verin vsvs aklıma ilk gelen bunlar oldu

4 yaşında erkek kısır bir kedim var. Bebekliğinden beri bakıyorum. Ben ve eşim dışında herkese çok saldırgan. Bize de saldırgan ama ben onun dilinden anladığım için sinirlenince filan tek başına bırakıyorum üstüne gitmiyorum o sakinleşiyor. Şimdiye kadar eşime ve bana fiziksel zarar vermedi ufak tefek cırmıklar haricinde.

Ama eve gelen misafirlere özellikle yatıya kaldılarsa inanılmaz saldırıyor. Kayınvalidem iki kez hastanelik oldu. Kadın travma geçirdi kediyle yalnız kalınca titremeye başlıyor. Haberlere çıkan kedi saldırmalarından daha beter köpek saldırmış gibi zarar veriyor insanlara.
Kendi anneme de saldırdı ama benim annem kedilerden korkmadığı için o saldırınca eline sopa filan alıp korkutmuş anneme bir şey yapamadı.
Bu saldırmalar durduk yere oluyor bu arada. Hiç bir sebep yokken misafiri odada yalnız bulduğu anda koşarak gelip ısırıyor yüzüne saldırıyor.

Neyse kedimi verme niyetim yok. Ona çok düşkünüm ve aşırı seviyorum zaten vicdanen de başkasına veremem bensiz yapamaz. Şimdi inşallah 1.5 aya kadar bir bebeğimiz olacak.
Eşim de kedimi çok sevmesine rağmen oğluma saldırırsa direk atarım evden diyor. Annemi hastanelik etti yenidoğanı ne hale getirir atarım saldırmaya kalkarsa diyor.

Aşırı stres oluyorum kedim saldıracak bebeğe de eşim onu atacak diye. Saldırmasını engellemenin bir yolu yok mu acaba? Sırf içimizi rahatlatsın diye veterine götürdük hem eşimi ikna etsin istemiştim ama veteriner kalktı eşimin yanında “bebek doğunca da kıskanır saldırır bir araya getirmeyin” dedi. Ona da bir ayrı üzüldüm.
Kedilerden anlayan birileri varsa lütfen bir fikir verebilir mi?
Bana verin insallah benim eve geldiginde de bir misafir var surekli gelen ona saldiririr.saka bi yana bebek sozkonusu bende bebegimi dusunurdum

Bacaklarına kollarına ve sırtına tırnaklarıyla saldırmış derin yırtıklar oluşmuş baya kan oldu her yer. Yüzüne de yapmış pansuman yapıldı.
Bir de maalesef bacaklarında 20den fazla dişiyle yaptığı derin oyuk vardı onlar da pansuman yapıldı. Ben de çok üzüldüm ama yapacak bir şey yok kedi sonuçta aklı olsa yapmaz.
Kadını kediyle aynı odaya kapatıp kılıtlemediğinizden eminiz degil mi:KK17: Kadını resmen yemiş, sırada anneniz vardır sanırım, o zamankı sogukkanlı tepkınızı de beklıyoruz:KK51:

Vallah kedinin annesi olsa yavrusuna saldırma ihtimalli olan birini parçalardı.
Yazıktır belki alışır insan evladı ne yaptığını bilmiyor diye düşünmezdi az bişeyler koklatimde alışsın demezdi, o annelik iç güdüsüyle direk parçalardı emin olun
Kedi kadar yavrunuzu korumayacaksanız veya korumak istemiyorsanız bu sizin bileceğiniz iş de, neden konu açtınız anlamadım?
Kocanızımı ikna edelim birşey olmaz annenin enerjisini sevmemiş ama bebeğe birşey yapmaz diye, tam olarak nedir yani?

Almazlar zor bir kediyse. Tamamen yabancı bir evde daha kötü olur. Bu işten çok iyi anlayan, sabırlı biri olmalı. Çok zor bulmak. İnşallah bulunur. Çok kötü bir tercih olabilir ama en kötü ihtimalle dazer kullanılabilir ev bulunamıyorsa. O da çook kötü bir tercih. En azından odasına girerse. Oraya girmemesi gerektiğini öğrenir. Çok üzücü. Koca daha yapıcı olsa birlikte durum değiştirilebilir ama o direk atarımcı olunca hayvan saldırganlaşabilir. Çok etkiliyor evdeki tutum. İnşallah soeunsuz geçer dönem.
Harika bir cozum yolu var aslinda.
Siz sahiplenseniz kedicigi? Sizin gibi hayvansever, dusunceli, sabirli, bu konuya karsi bu kadar hassasiyet gostermis, kediyle empati kurup üzülmüs biri olarak kediyi sahiplenmek istemez misiniz? Konu sahibinin de rizasiyla? Hem iciniz boyle cok daha rahat olur.
Ya da bu konuda kediyle empati kurup, kedinin baska bi aileye verilmesi halinde bozulacak psikolojisine cok uzulen arkadaslarim; sizler sahiplenin kediyi? Ironi yapmiyorum bu arada.

Harika bir cozum yolu var aslinda.
Siz sahiplenseniz kedicigi? Sizin gibi hayvansever, dusunceli, sabirli, bu konuya karsi bu kadar hassasiyet gostermis, kediyle empati kurup üzülmüs biri olarak kediyi sahiplenmek istemez misiniz? Konu sahibinin de rizasiyla? Hem iciniz boyle cok daha rahat olur.
Ya da bu konuda kediyle empati kurup, kedinin baska bi aileye verilmesi halinde bozulacak psikolojisine cok uzulen arkadaslarim; sizler sahiplenin kediyi? Ironi yapmiyorum bu arada.
Napcaz şimdi kavga mı etcez kadının kedisi için? Size açıklama yapmak zorunda değilim fikirlerime dair. Bir şey yazdıysanız okumadım bile. Saldırı sevmiyorum. İlla ki neden alamazsın diyorsanız, hamile, ilaç kullanamayan, ileri derecede alerjik biriyim. 2 yaşlı kedim de cabası. Evim de küçük. Ben kavga sevmiyorum hanım. Ötede carlayın. Bir sürü fikir verdim ortaya. Hanımefendi alır almaz bir şey demedi. Sırf canınız carlamak istiyor diye bana gelmeyiniz.

X