Saldırgan kedi ve yenidoğan

Kediyi veremiyorsanız bebeği verin diyeceğim olmayacak.
O "belki" dediğiniz anlar inşallah bebeğin gözünde kalıcı körlük veya yüzünde kalıcı bir iz bırakmaz.
Ama annelik bu olmamalı ya..
Size emanet bir canlı geliyor. Her önlemi almalısınız. Belki vs diyorsunuz. Yani bir kez saldırsın sonra icabına bakarız demek bu. Ama bebeğinizi bir kereliğine gözden çıkarmışsınız demek ki
Merak etmeyin fiziksel zarar vermeden önce bebeği uzaklaştırırım zaten. Çünkü kedinin saldıracağı zaman bellidir kulaklarını geriye atar gözleri büyür kuyruğu dikleşir filan. Usul usul uyuyan kedi pat diye saldırmıyor sonuçta.

Kedimi bekarken sahiplendim. Ve hayır iddia ettiğiniz gibi sahiplenirken evlilik ve çocuk planım yoktu.

Bana bir tane bile örnek veremediniz. Az önce de sordum. Ne yaptığım için saldırgan olmuş olabilir diye. Bir tane örneğiniz yok. Çünkü siz de bunun saçmalık olduğunun farkındasınız.
bana öyle bir sey sormadınız veya ben gözden kaçırdım. ya kedi bir çok seyden travma yaşamış olabilir. evinize gelen bir yabancı ona kötü davranmış olabilir? (yabancılara karşı asabi olduğu için söylüyorum) kedinizi kötü bir durumda bırakacağınıza inanmıyorum zaten sizin ama yorumlarda herkes kediden deccal gibi bahsettiği için sinirlerim bozuldu. hiçbir kedinin doğuştan böyle davranması normal değil. benim kedimin de saldırgan olduğu zamanlar oldu. mesela en kücük örnek kedimi esim zorla duşa soktoruğu için bir hafta boyunca esime her gördüğü yerde saldırdı. hatta hala daha esimin göz altında izi duruyor bir yıl oldu. mesela her veterinere karşı sakin ama kısırlaştırma ameliyatını yapan veterineri görünce saldırıyor. yani hayvan kötü tecrübelere göre sekillenir. ben bunu anlatmaya calisiyorum. yoksa ben de hamileyim yani kedimden böyle bir sinyal alsam ben de annemin evine gönderirim bakmaları için. ama bu durumda kediden kurtulacak bir çöp gibi bahseden esime de anlayış göstermem. ya da burda kediyi kötüleyenlere.

Konu sahibi arkadaşım kedi kv ye ne yaptı da kadın hastanelik oldu acaba onu bi açıklayabilir misiniz

bana öyle bir sey sormadınız veya ben gözden kaçırdım. ya kedi bir çok seyden travma yaşamış olabilir. evinize gelen bir yabancı ona kötü davranmış olabilir? (yabancılara karşı asabi olduğu için söylüyorum) kedinizi kötü bir durumda bırakacağınıza inanmıyorum zaten sizin ama yorumlarda herkes kediden deccal gibi bahsettiği için sinirlerim bozuldu. hiçbir kedinin doğuştan böyle davranması normal değil. benim kedimin de saldırgan olduğu zamanlar oldu. mesela en kücük örnek kedimi esim zorla duşa soktoruğu için bir hafta boyunca esime her gördüğü yerde saldırdı. hatta hala daha esimin göz altında izi duruyor bir yıl oldu. mesela her veterinere karşı sakin ama kısırlaştırma ameliyatını yapan veterineri görünce saldırıyor. yani hayvan kötü tecrübelere göre sekillenir. ben bunu anlatmaya calisiyorum. yoksa ben de hamileyim yani kedimden böyle bir sinyal alsam ben de annemin evine gönderirim bakmaları için. ama bu durumda kediden kurtulacak bir çöp gibi bahseden esime de anlayış göstermem. ya da burda kediyi kötüleyenlere.
Üstlerde kalmıştır sorum sizi alıntılayıp sormuştum yine.
İnanmak istemiyorsunuz ama durum tam olarak anlattığım gibi. Hiç bir yabancıdan kötü davranış görmedi. Anneler eve gelirken torunumuz deyip kediye oyuncak getiren insanlar. Asla kötü davranmazlar. Biz zaten bebek gibi ihtimam gösteriyoruz. Ne yapmış olabiliriz yani.
Siz feci şekilde yanılıyorsunuz umarım tecrübe etmek zorunda kalmazsınız. Sadece bunu söyleyebilirim.

Size yumuşak huylu kedi denk gelmiş sadece. Başka bir açıklaması yok. Ne yapıyor olabilirim mesela kedi saldırsın diye? Bir tane örnek ver yani bunu yaparsan saldırgan olur vs.
Kedim evde yabancı varken tedirgin oluyor hoşlanmıyor ve buna inanılmaz dikkat ediyoruz eşim kendi annesine terlik yerine patik alıp giydirdi kedi terlik sesini sevmiyor diye. Biraz gülerken sesimiz yükselse eşim uyarır Leo korkar çok ses yükseltmeyin diye. Daha nasıl bir tedbir alabiliriz nasıl rahat ettiririz bilmiyorum.
Yuksek sesten korkup saldıran kedi bebek aglayınca kucagınızdayken bıle atlayabılır, nasıl koruyacagınızı dusunuyorsunuz
Şu dunyada hersey bı anlık oluveriyor reflekslerımız bı kediyle boy ölçüşemez

Merak etmeyin fiziksel zarar vermeden önce bebeği uzaklaştırırım zaten. Çünkü kedinin saldıracağı zaman bellidir kulaklarını geriye atar gözleri büyür kuyruğu dikleşir filan. Usul usul uyuyan kedi pat diye saldırmıyor sonuçta.

Hiç tuvalete gitmeyeceksiniz
Veya uykuya dalmayacaksınız olarak algıladım.
İlk bebeğiniz sanırım ki asla yalnız bırakmayacağınızı düşünüyorsunuz.
İnsan üstü güçlerinizle başarılar dilerim o zaman

Konu sahibi arkadaşım kedi kv ye ne yaptı da kadın hastanelik oldu acaba onu bi açıklayabilir misiniz
Bacaklarına kollarına ve sırtına tırnaklarıyla saldırmış derin yırtıklar oluşmuş baya kan oldu her yer. Yüzüne de yapmış pansuman yapıldı.
Bir de maalesef bacaklarında 20den fazla dişiyle yaptığı derin oyuk vardı onlar da pansuman yapıldı. Ben de çok üzüldüm ama yapacak bir şey yok kedi sonuçta aklı olsa yapmaz.

Konuyu ben açtım sandım. 😥 10 yaşında bir kedim var. Dişi, kısır sokaktan sahiplendim. Çok saldırgan. Sebebli sebepsiz saldırıyor. Evde iki kişiyiz, gün boyu çalışıyoruz yalnızlığa alışkın bir kedi. Misafirleri, çocukları sevmiyor. Ara ara banada tıslar. 15 gün önce bebeğim oldu ve henüz Yanyana getiremedik. O işi göze alamıyorum. Bebeğin geldiği ertesi gün eşimin eline saldırdı odada eşim çamaşır katlarken. Suan genelde odasında duruyor. Ara ara bebek uyuyunca çıkarıyorum. Ona hiç kıyamıyorum. 😥 Bebek biraz büyüyene kadar birisinde dursa dedim ama böyle bir kediyi kimse bi sure evinde misafir etmez. Ben asla onu sokağa bırakamam. Ölsem yapamam. Öyle bir döngüye girdik. O kadar üzülüyorum ki geçen gece baya ağladım 😣

Kıyamam güzel yüreğinize....
Hem size hem konu sahibesine ortak cevap vermiş olayım
Kedinizi kapatmak onu daha agresif yapar alanı kısıtlanmış olduğu için
Bebek daha çok küçük kapısını kapatıp kedinizi olabildiğince salın
Bebeğin kirli eşyalarını zaman zaman yanına koyun koklasın ve alışsın, eşyayı koklatırken ödül maması ve konserve ile ödüllendirin. Ona zaman ayırmaya gayret edin, sevin, konuşun, ihmal edilmiş hissetmesin. Evde bebeğin sesini zaten duyuyordur uzaktan görmesine izin verin. Aşırı agresif kediler şiddet görmüş hayvanlardır 26 yıldır kedilerle yaşıyorum, dışarıda mutlaka şiddete maruz kalmıştır o yüzden alanına başka biri girdiği zaman tedirgin olur. Genel olarak kediler çocukları sevmez çocukların heyecanla sevmeye çalışması, yüksek sesle yaklaşmaları vs... onları korkutur, bilmediği bir diyalog şeklidir çünkü. Bir de kediler gerginliği hissederler, ikisi aynı ortamda olduğunda sakin kalmaya çalışın. Şöyle bir örnek vereyim kedim böbrek ilacı kullanıyor, ilacı vereceğim zaman elimde saklıyorum ve kaçmasın diye sakince yaklaşıyorum ama her defasında kaçıyor çünkü o an ki gerginliğimi anlıyor arkasından ilaç geleceğini biliyor. Çok agresif hayvanların bazı davranışları değişmez bu yolda bebeği sahiplenmesini sağlamak en doğrusudur. Böyle bir kedi ablamda var, on yıldır bir kez bile başını okşayamadım o kadar mesafeli, uzaktan konuşunca göbeğini açıyor el sürünce saldırıyor ama eve bebekli bir misafir geldiğinde onun bebek olduğunu biliyor yerde ayak ucunda oturup kimseyi yaklaştırmıyor. Kediler sandığınızdan akıllıdır, onları bu hale getiren çaresiz kaldıkları bir şiddet görmüş olmaları. Sizin de konu sahibesinin de bu durumu aşacağından eminim atmayıp mücadele eden başarır örneklerini çok gördüm. Umarım çabuk atlatılacak süreçler geçirirsiniz :KK200:

Üstlerde kalmıştır sorum sizi alıntılayıp sormuştum yine.
İnanmak istemiyorsunuz ama durum tam olarak anlattığım gibi. Hiç bir yabancıdan kötü davranış görmedi. Anneler eve gelirken torunumuz deyip kediye oyuncak getiren insanlar. Asla kötü davranmazlar. Biz zaten bebek gibi ihtimam gösteriyoruz. Ne yapmış olabiliriz yani.
Siz feci şekilde yanılıyorsunuz umarım tecrübe etmek zorunda kalmazsınız. Sadece bunu söyleyebilirim.
yani dediğim gibi daha önce de ben sadece kendi kedimden değil sokaktan hasta ve yaralı bulduğum bir çok kediye de baktım evimde iyileşene kadar. saldırgan olanlarının hepsinin sebepleri vardı. durduk yere saldıranı ilk kez görüyorum kusura bakmayın

Bacaklarına kollarına ve sırtına tırnaklarıyla saldırmış derin yırtıklar oluşmuş baya kan oldu her yer. Yüzüne de yapmış pansuman yapıldı.
Bir de maalesef bacaklarında 20den fazla dişiyle yaptığı derin oyuk vardı onlar da pansuman yapıldı. Ben de çok üzüldüm ama yapacak bir şey yok kedi sonuçta aklı olsa yapmaz.
Of ne diyeceğimi bilemiyorum çok kötü çünkü korkunç 😢 durduk yere bunu yapması ayrı bi olay çok kötü .

Bizim de kedimiz vardı. Oğluma hamileyken hep kediyle oğlumun ne kadar eğlenceli büyüyeceğini düşünüyordum. Ki kedimiz ekstra saldırgan veya hırçın da değildi.
Bebeğimiz doğdu. Daha aylık olmamıştı. Kedimiz bebeğin reflü yatağını paramparça etmiş, yatağına, ana kucağına vs çiş yapmıştı. Ne oluyor, niye böyle oldu diye düşünürken çok tesadüfi bir şekilde kedimizin bebeğe çok ciddi bir saldırı hamlesi yapmasını son saniye önleyebildim. Açıkcası kedimizi ne kadar çok seversem seveyim, kaç senedir bizle olursa olsun. Kendi doğurduğum tabi ki daha öncelikli oldu. Kediyi hemen başka bir yere gönderdim. Yine olsun yine aynı şeyi yaparım. İllaki linçleyenler olacaktır da kendi doğurduğum çocuğum daha kıymetli benim için. Riske giremezdim.

Allahım sen esirge ya hanımefendi başınıza daha ne gelmesi lazım, kediyi evladınızın gelecegı evden cıkarmanız için

Ne olsun istıyosunuz
Bebegınız beklenmeyen istenmeyen bır gebelık mıydı? Göz gore gore Alabıldıgınız bu risk gözumu korkuttu acıkcası

Ya o hareketleri tüm kediler yapıyor. Hani oynamak için insanların elini ısırma filan. Ama çok sorun yaratacak bir şey değil. Bence bu huyuyla bile pamuk gibi.
Kayınvalideme saldırırken oyun için yapmadı. İkisi farklıydı.
Tabi ki çok çok dikkatli olacağım kendi çocuğumu riske atacak bir şey yapmam. Yanımdan ayırmam. Ama başka çözüm yolları arayacağım.
Bize de saldırgan diyorsunuz, sinirleniyormuş. Oyun oynamasından başka bir şey bu. Bu huyuyla bile pamuk gibi deyip kendinizi teselli edebilirsiniz ama savunmasız bir bebeğin gözüne cırmık atması pek sevimli bir şey değil. Bu konu “hadi bi deneyeyim” denecek bir şey de değil. Yabancı misafir bile sevmeyen kedinin eve yeni dahil olan, sürekli kucaklarda sevilecek olan bebeği kıskanacağı aşikar. Bebeğin yanından mutlaka ayrılmanız gerekecek. İş için, tuvalet için, uyusun diye vs. Odanın kapısını kapatsanız daha da sinirlenir, kediler genelde böyle. Israrla saldırırsa sahiplendiririm mantığındasınız ama inşallah “belki”leriniz olur, ne diyelim.

Bebeğin daha hassas ve öpünce bile kızaran tenini düşündükçe ben çok üzüldüm

Bizim de kedimiz vardı. Oğluma hamileyken hep kediyle oğlumun ne kadar eğlenceli büyüyeceğini düşünüyordum. Ki kedimiz ekstra saldırgan veya hırçın da değildi.
Bebeğimiz doğdu. Daha aylık olmamıştı. Kedimiz bebeğin reflü yatağını paramparça etmiş, yatağına, ana kucağına vs çiş yapmıştı. Ne oluyor, niye böyle oldu diye düşünürken çok tesadüfi bir şekilde kedimizin bebeğe çok ciddi bir saldırı hamlesi yapmasını son saniye önleyebildim. Açıkcası kedimizi ne kadar çok seversem seveyim, kaç senedir bizle olursa olsun. Kendi doğurduğum tabi ki daha öncelikli oldu. Kediyi hemen başka bir yere gönderdim. Yine olsun yine aynı şeyi yaparım. İllaki linçleyenler olacaktır da kendi doğurduğum çocuğum daha kıymetli benim için. Riske giremezdim.
Allah tekrarını ve benzerlerini yasatmasın
Gecmıs olsun

Eski kedim anlattığınız gibiydi. Ama sokaktan yetişkinken aldığım için hep sokakta travma yaşadığını düşünmeye çalışıyordum. Uyurken birden üstüme atlayıp kanatana kadar saldırırdı. Odaların kapılarını kapatmadan yatamıyorduk. O kedimi düşündüğümde bir bebekle aynı ortamda kalabileceğine hiç ihtimal vermiyorum. Ama zaten evcil hayvanlar ne kadar uysal olursa olsun bebeklerle yalnız bırakılmamalı. Sonuçta bilinci olmayan canlılar, onları suçlayamayız, bizim dikkatli olmamız lazım.

Birde mesela elimiz çizildiğinde acıyor evet ama kedinin çizdiği yerin acısı ağrısı bambaşka ya 🥹 benim kedi ilk geldiği zaman bir anda istemeden parmağım çizilmişti inanılmaz bi ağrıydı kaç gün sızladı birde eklem yerimdi parmağımı kapatırken bile çok kötü oldu

Allah tekrarını ve benzerlerini yasatmasın
Gecmıs olsun
Çok teşekkürler. Hayvanları gerçekten çok seviyorum. Özellikle bakım ihtiyacı olan birini gördüm mü toplayıp toplayıp eve getiriyordum gücüm yettiğince bakayım, en azından iyi olana kadar kalsın diye. Ama bu olaydan sonra gerçekten bir daha evin içinde hayvan hayal dahi edemiyorum. Ha çok şükür şimdi bahçem var. Geçenlerde de bir kedi 3 tane yavruladı. Öyle onlarla takılıyoruz. Oğlum da 4 yaşında olduğu için artık kedilerden değil de oğlumun kedilere bir şey yapma ihtimalinden daha çok çekiniyorum açıkcası 😅😅😅

X