Çorbalar Sakala Çarpan Çorbası- Burcu Salça Sponsorluğunda

Kukrim

En Sevdiği Renk Mor Olan Kadın💜
Pro Üye
24 Haziran 2015
39.812
154.370
Herkese Merhaba
Afyon yöresi başta olmak üzere Anadolu'nun pek çok yöresinde dul avrat çorbası, kesme çorbası, bacaklı çorba gibi adlarla sıklıkla yapılan bir çorba sakala çarpan çorbası tarifi ile sizlerleyim.
Bir rivayete göre çorbanın hikayesi şöyle: Yalnız yaşayan bir dedeye komşusu bir tas sıcak çorba götürmüş. Çorbayı kaşıkla değil de tastan içen dedenin sakalına takılan erişteler yüzünden çorbanın adı sakala çarpan çorbası olarak günümüze kadar gelmiş.
Gecelim tarife,
Malzemeler

1 adet soğan
4 yemek kaşığı tereyağı
1 su bardağı yeşil mercimek
1 su bardağı erişte
3 yemek kaşığı domates salçası
1 yemek kaşığı biber salçası
2 litre su(Arzuya göre et yada tavuk suyu ekleyebilirsiniz ben tavuk suyu ekledim)
1 tatlı kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı pul biber
½ tatlı kaşığı karabiber
Yapılışı,
Tereyağını derin bir tencereye alın ve minik küpler halinde doğradığınız ilave edip sotelemeye başlayın.

Soğanlar sotelendikten sonra domates salçası ve biber salçasını da ekleyip kavurun.

Ardından yeşil mercimekleri tencereye alıp tavuk suyunu ilave edin.

Tuz, karabiber ve pul biberi de ekledikten sonra tencerenin kapağını kapatıp kısık ateşte pişirin.
Yeşil mercimekler pişmeye yakın erişteyi tencereye alın ve kapağını kapatın.

Bütün malzemelerin yumuşadığından emin olduktan sonra ocaktan alıp sıcak olarak servis edin.

Afiyet olsun .
Not:fotolari çekerken suyundan az koydum içerik daha iyi görünsün diye :)ama ben normalde de çorbaları biraz daha yoğun yaparım çünkü üç küçük çocuğum da fazla sulu olunca icmiyorlar .

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…