Popüler Konu Ramazanda İftar ve Sahur Menülerimiz(2024)

“bence” Ramazan tevekkül ayı, şükür ayı….10çeşit olsa 11.yi istiyor nefis, hele de misafir davet ettiysek donatıp doyurmak istiyoruz ama bu Ramazan ruhuna aykırı. Ramazanda misafir ağırlamak için borçla et alıp yemek yapan insanlar var biliyor musunuz, misafir etsiz yemek olursa ayıplarmış, aaaa etsiz misafir mi çağırılırmış…. Maddi-manevi-fiziksel imkan neyse onunla iftar sofrası kurulmalı, aile dostlar ve özellikle ihtiyaç sahipleri imkanlar dahilinde israfsız ağırlanmalı. Dinen misafire en temiz en özenli şekilde ikram etmeliyiz ama asla elli çeşit yapıp ayaklarımız şişene kadar uğraşmamalıyız biliyormusunuz. Dinen misafir ağırlamanın bir usulü var, ben bu usulde kalmayı uygun buluyorum. Bence zeytinyağlı taze fasülye makarna ve yoğurtla da iftar daveti verilir, kurufasülye pilav turşuyla da verilir. İftara 15dk kala habersiz misafirlerimin geldiği çok olmuştur, sıcacık pide, kahvaltılık ve sahanda yumurtayla bir de demli çayla yaptığımız iftarların huzuru maneviyatı en mükellef sofrada yoktu. Evlerine dönerlerken biz bu kadar keyifli iftar etmemiştik yine habersiz gelecez sana diyip giderlerdi.
Hiiiiç kasmayın, azda bereket vardır. Menünüz gayet güzel fazlasıyla çeşit var daha fazlasına hiç gerek yok. Allah sofranıza ömrünüze bereket afiyet versin, Allah kabul etsin, hacı sofralarınız olsun
Çok haklısınız teşekkür ederim yorumunuz için hayırlı ramazanlar 🤍

“bence” Ramazan tevekkül ayı, şükür ayı….10çeşit olsa 11.yi istiyor nefis, hele de misafir davet ettiysek donatıp doyurmak istiyoruz ama bu Ramazan ruhuna aykırı. Ramazanda misafir ağırlamak için borçla et alıp yemek yapan insanlar var biliyor musunuz, misafir etsiz yemek olursa ayıplarmış, aaaa etsiz misafir mi çağırılırmış…. Maddi-manevi-fiziksel imkan neyse onunla iftar sofrası kurulmalı, aile dostlar ve özellikle ihtiyaç sahipleri imkanlar dahilinde israfsız ağırlanmalı. Dinen misafire en temiz en özenli şekilde ikram etmeliyiz ama asla elli çeşit yapıp ayaklarımız şişene kadar uğraşmamalıyız biliyormusunuz. Dinen misafir ağırlamanın bir usulü var, ben bu usulde kalmayı uygun buluyorum. Bence zeytinyağlı taze fasülye makarna ve yoğurtla da iftar daveti verilir, kurufasülye pilav turşuyla da verilir. İftara 15dk kala habersiz misafirlerimin geldiği çok olmuştur, sıcacık pide, kahvaltılık ve sahanda yumurtayla bir de demli çayla yaptığımız iftarların huzuru maneviyatı en mükellef sofrada yoktu. Evlerine dönerlerken biz bu kadar keyifli iftar etmemiştik yine habersiz gelecez sana diyip giderlerdi.
Hiiiiç kasmayın, azda bereket vardır. Menünüz gayet güzel fazlasıyla çeşit var daha fazlasına hiç gerek yok. Allah sofranıza ömrünüze bereket afiyet versin, Allah kabul etsin, hacı sofralarınız olsun
Ben öyle düşünmüyorum
Misafiri elimden gelen en iyi imkanla ağırlarım 10 çeşit yaparım en az
Sonrasında ziyan olmayacak zaten artanların hepsini yiyoruz
Yiyin için ama israf etmeyin denmiş
İmkanım varken niye misafirime mükellef sofra kurmayayım

Yaa Allah razı olsun
Afiyet olsun Allah kabul etsin
Tarhana çorbasıyla büyüdüm ben. Bazen kahvaltılık alacak paramız olmazdı kahvaltıda tarhana çorbasına ekmek doğrar yerdik. Yaşaması çok sıkıntılı bir kulübemiz vardı aşırı derecede soğuk olurdu, sürahideki su donardı, sabah ısınmak için tarhana çorbası içerdik. Oruç tutardım, tam ezan okunurken evde olurdum, ıpıslqk olmuşum ayakkabım su almış parmaklarım morarmış bir giriyorum kapıdan sobanın üstünde kaynayan bir tencere tarhana çorbası, zaten iç içe iki göz oda, ev mis gibi kokmuş….
Bebek durmuyor akşama yemeğin mi yok hop yap bir tarhana, bebek ek gıdaya geçti besleyici bir çorbamı yapacaksın al sana tarhana, hastasın sıcacık bir tas tarhana, Rahmetli babaanneni mi özledin ruhuna değsin yap dağıt komşulara tarhana, şehrin keşmekeşinden mi yoruldun yap bir tarhana köy kokusu getirsin sana….. aşığım tarhanaya ya
Midem rahatsız olduğu için uzun zamandır çorba içemiyorum, siz benim yerime afiyetle için, şifa olsun
tarhana tarhana diye diye var ya kuzum :KK70:
yapacağım akşam
Kütahyalı olduğumuzdan bolll bolll var evde kv cim kendi elleriyle yoğurur hazırlar kurutur verir sağolsun :KK200:

selam kızçeler
Cuma'mız mübarek oruçlarımız kabul olsun inşallah

İftar Menüm
Tarhana çorbası
kuru köfte
Makarna (küçük kızım çok istedi)
Pilav (sahurda sık yediğimizden eşim de bende iftarda yemiyoruz makarna köftenin yanına başka öneri varsa alabilirim :KK70: )
yıkanmış yeşillikler
içecek

Sahur
İnşallah peynirli domatesli kekikli tost
kahvaltılıklar
çay
hurma

Ben öyle düşünmüyorum
Misafiri elimden gelen en iyi imkanla ağırlarım 10 çeşit yaparım en az
Sonrasında ziyan olmayacak zaten artanların hepsini yiyoruz
Yiyin için ama israf etmeyin denmiş
İmkanım varken niye misafirime mükellef sofra kurmayayım
şöyle bir durum var siz imkanım varken diyorsunuz
arkadaş imkanı olmayıp ordan burdan borç alıp et pişirenlerden bahsediyor bu yanlış gerçekten bence de

ne demi şatalar Allah ne verdiyse"

tarhana tarhana diye diye var ya kuzum :KK70:
yapacağım akşam
Kütahyalı olduğumuzdan bolll bolll var evde kv cim kendi elleriyle yoğurur hazırlar kurutur verir sağolsun :KK200:

selam kızçeler
Cuma'mız mübarek oruçlarımız kabul olsun inşallah

İftar Menüm
Tarhana çorbası
kuru köfte
Makarna (küçük kızım çok istedi)
Pilav (sahurda sık yediğimizden eşim de bende iftarda yemiyoruz makarna köftenin yanına başka öneri varsa alabilirim :KK70: )
yıkanmış yeşillikler
içecek

Sahur
İnşallah peynirli domatesli kekikli tost
kahvaltılıklar
çay
hurma

Hayırlı Cumalar :KK200:

Bulgur pilavı candırr :)

Cumamız mübarek,dualarımız kabul olsun inşallah canım arkadaşlarım. :KK200:

Buralar çok çok soğuk.
Sabah gözünü “park” diye açan bebeyi kahvaltı sonrası parka götürdüm de donduk açıkçası.:eek:

Bir de liseli mi ortaokullu bilmiyorum artık en az 10 çocuk ellerinde sigara kahve kaydırakların tepesine çıkmış,onları kovaladım.:KK20:

Sabah sabah sinir oldum.

Neyse…

Eve gelince biraz daha oynadık,sonra onu besleyip uyuttum,kendim de uzandım.:uykucu:

Sahur menümüz;
Yumuşama gayreti içerisinde olan poğaçalar.
Anne kurabiyesi.:21:
Kocama patates ve yumurta haşlaması.
Çay,çay,çay!
Bol bol bol su!:temizlik:

İftar menümüz;
Tarhana çorbası-tamamlandı.:KK76:
Kocama fırında somon ve patates.
Bana dünden kalan peynirli pide.
Kocama salata.
Bana sadece domates.
Tatlı olarak da dün bisküvili pasta yaptım,az önce alt komşuma da verdim,öğlen kız da yedi,inşallah güzel olmuştur.:spor:

Tabii ki bol ama çok bol su!:temizlik:

Öğleden sonra gene çıkalım diye düşünüyorum. Evde çocuğu oyalamak çok zor. Bir tur daha park yaparız inşallah.:anne:

Herkesin ellerine sağlık.:KK74:
Allahım olmayanlara versin inşallah.:KK60:
Allahım hepimizin dualarımızı,namazlarımızı,oruçlarımızı,tespihlerimizi,ibadetlerimizi kabul etsin inşallah en yakın zamanda.:KK36:

Sizin de menü ortaya karışık oluyor.
Ev ahalisinin siparişleri mi? :halay:
Canım ben ve kızlar diyette öyle olunca iki türlü menü yapıyorum 🤗
Hem diyete uygun hem oğluma uygun😁
Oğlum birde oruç tutuyor. Sevdiği şeyleri yapmaya çalışıyorum. Ben sadece pırasalı Şiveydiz yerim diğerleri onun😁

Canım ben ve kızlar diyette öyle olunca iki türlü menü yapıyorum 🤗
Hem diyete uygun hem oğluma uygun😁
Oğlum birde oruç tutuyor. Sevdiği şeyleri yapmaya çalışıyorum. Ben sadece pırasalı Şiveydiz yerim diğerleri onun😁
Ellerine sağlık arkadaşım.

Gözlemeler,kurabiyeler;oğlunla zevklerimiz aynı.

X