Rahimde şekil bozukluğu yardım edin

_Bertaraff

Artık Bende Anneyim:)
Kayıtlı Üye
10 Kasım 2008
68
1
Yardıma ihtiyacım var lütfen deneyimi olanlar,rahmi kalp şeklinde olup düzelttirenler cevap yazsın bana..
Hamileyken dr.um rahmimin kalp şeklinde olduğunu söyledi ve bu yüzden 2 ay erken doğum yaptım.
2.bebeği düşünmeden önce operasyon geçirmemi ve 1 sene beklemem gerektiğini söyledi doktor..kısa sürüyo o gün taburcu olabilirsin demişti.. Bu konuyla alakalı hiçbir bilgim yok ne yapılcak nasıl yapılcak bilmiyorum..çevremde hiç duymamıştım bu sorunu..
Siz düzelttirdiniz mi, riski var mı, bir de operasyonsa eğer, zor mu oluyor? Bunlar merak ettiklerim bu arada hiç düşüğüm olmadı ama bebeğim 7 aylık doğdu dediğim gibi.. Evet şimdi ne yapmalıyım doğumum zor geçti hastanede 15 gün yattım ve sancılarla,bir sürü iğneyle acı çektim yine acı çekmek istemiyorum şimdi ne yapıcam ?

Son düzenleme:
Canım benimde rahmim kalp seklindeymiş.Ben ilk bebegime hamileyim.İkide bir kanamam lekelenmem oluyor.Bebek sağ bölüme sıkışıp kalmıştı geçen hafta gittiğimde ortalanmıştı perdeyi yok etmiş veya perde arkada kalmış.Doktor banada ikinci bebegine bu perdeyi almamız lazım dedi.Ben hayırlısıyla bunu doğurabilirsem ameliyat düşünmem heralde,cünkü bu ameliyatın cok cok emin ellerde olması gerekiyormuş ve rahim yapışaBİLİYORmuş falan filannn..
Peki sende ilerleyen haftalarda perde ortadan kalkmadımı veya hani arkaya katlanıyor bebek sıkıştırınca..?

Merhabalar. Ben 3 kere düşük yaptım sonrasında yapılan araştırmalar sonucunda ince rahim kalp seklinde dendi, sonra perde var dediler.

Bana da bazı Dr lar hamile kal bebek iter perdeyi dediler ama zaten 3 düşük yapmıştım isimi sansa birakamazdim.

Ve histereskopi yapılmalı dediler. Zaten 3 düşük yapmıştım hic düşünmedim acaba yaptirsammi yaptırmasam mı diye.

Ve 2011 yılı Mart ve Kasım ayında olmak üzere iki kere oldum.

Sadece histereskopi olursa gayet kolay bir işlem. Genel anestezi altında yapılıyor yaklaşık 20 dk kadar sürüyor. Sdc işlemden hemen sonra biraz ağrın oluyor zaten ağrı kesici yapılıyor hemen. 1 hafta kadar adet kanaması gibi kanama hafif bir ağrı oluyor. Hastanede yatmiyorsun, yaklaşık 1 saat icinde çıkıyorsun hastaneden. 2 ay korunma süresi oluyor sonrasında hamileliğe izin var.

Bazı Dr lar da histereskopi +laparoskopi öneriyorlar. Laparoskopi biraz daha ameliyat gibi bir sey. Dikisli oluyor. Sanırım 1 gece hastanede kalınıyor.

Basit bir işlem ama mutlaka ısinin ehli Dr lar tarafından yapılmalı. İyi araştırmak gerekir. Bu işlemi tup bebek uzmanlarının daha iyi yaptıgı düşünülüyor . Ben öyle yaptım ama tabiki operatör jinekologlar da yapıyor.

Rahimde yapışiklik olmasın diye spiral takılıyor ya da sanırım balon gibi bir sey takiliyormus. Benim Dr um spiral takmişti. Korunma süresi bitince çıkarıyorlar .

Ne rahimde delinme ne de yapışma gibi bir durum yasadım. Hic bir sorun olmadan yaptırdım iki kere.

Sonuc ; su anda 3 aylık dünya tatlısı kızım var :)

Size önerim iyi araştırın, iyi bir Dr bulun ve yaptırın .

İnanin hamilelikte cekeceginiz sıkıntının kat be kat azinı yasıyorsunuz bu operasyonda. Mutlaka olun sonra hamile kalın.

Allah kolaylık versin.

Canım kaç haftalık düşük yaptın?
Benim kuzum düşmesin Allahım nolurr,cok dua ediyorumm...Allaha emanet ettim artık.

İnsallah düşmez Rabbim yardımcın olsun.

Ben cok erken düşükler yasadım. Ortalama 7-8 haftalıkken düştü .

sevgili bertaraff ve arkadaşlar bende bunun sıkıntısını en üst düzeyde yaşayanlardanım.... ve hala yaşıyorum ne güzel en azından bir çocuğun var... ameliyat içinde edişelenme, ben yaklaşık 3 ay önce oldum ameliyatı.. perdemin büyük olduğunu ve alınması gerektiğini hamileliğme bile engel olacağını söylediler ve oldum çok zorlanmadım ve pişmanda olmadım iyiki olmuşum ve kesinlikle tavsiye ederim olmanı... ama hala içimde 1 cm perde olduğunu söyledi doktor ve şimdi çok endişeliyim... sanada bunu sormak istiyorum.. ilk çocuğuna hamile kaldığında perdenin büyüklüğü hakkında bilgi verdilermi sana... kaç ayda hamile kalabildin??? ben bu konuda çok sıkıntılıyım ve çalışmalara rağmen hamilede kalamıyorum...artık çocuğum olsunda erken doğurmaya razı durumdayım yardımcı olur musun canım ya!!

Canım benim daha cocugum dogmadı,cok zor geçiyor hamilelik hep korkudayım.Bende perde vardı bayagıda bariz,ben bile ultrosonda görüyordum.Kaç santim olduğunu söylemedi doktorum,ameliyat olmadım.Bildiğin kalp gibiydi bebek sağ tarafa sıkışmıştı,şimdi nasıl olduysa ortalanmış bebek,perde görünmüyor arka planda mı kaldı,katlandımı bilmiyorum.Doktoruma sordum bebek ortalanmış perde görünmüyor ama o perde yok olmaz,ikinci bebeğe ameliyat olacaksın diyor.Ahhh birini bi kucağıma alsam hayırlısıyla...
Bu arada canım ciddi ve kontrollü calışmamıza rağmen 9 ayda hamile kaldım ben.
Benim şahsi fikrim kesinlikle 1 cm'lik bir perde den sıkıntı olmaz..Olsa bende olurdu ameliyat olmadım cünkü,benim annemede zamanında senin rahmin cift sen nasıl hamile kaldın demişler..3 kardeşiz biz.Allah nasip ederse olur bebeğin sakın üzülme,ama olursa zorlu bir süreç seni bekliyorr galiba..İnsallah benim ki gibi olmaz cünkü senin hic degilse perde alınmış büyük oranda..
Öpüyorum gönlünü ferah tutt..

saol canım ya inan içimi rahatlattın...varya 2. ameliyatı olmayı bile düşünmüştüm. ameliyat öncesi 6 ay denedim ve şimdi ameliyat sonrası 2. ayım. bilmiyorum ne olur ama bu durum çok canımı sıkıyor...inşallah benimde senin gibi bi umudum olur...sende inşallah bebeğini sağ sağlim kucağına alırsın canım ya...

benımde rahmım kalp seklınde ben bunu ılk hamıle kaldımda ogrenmıstım ve benım bebegım ıkızdı hamılelıgımın 12 haftasında kanamam basladı ve 16 haftalıkken bebegımın tekını kalbettım ve 20haftaya kadar kanamam oldu sanırım su konuda cok sanslıyım oglum 37+4 de dunyaya 3300 gr olarak dunyaya geldı ve ben heran tetıkteydım ya bebegım dusecek ya erken dogum olacak dıye psıkolojım alt ust olmustu bırının hamıle oldugunu duyunca uzuluyorum cunku yasadıklarım aklıma gelıyor ıkıncıye hamılelık dusunuyorum ılerleyen zamanda fakat amelıyattanda korkuyorum allah yardımcımız olsun

mrb bende rahım kalp seklındeydı ben 9ay boyunca erken dogum dusuk her turlu sey yasadım benım bebegım ıkızdı tekı 16haftalıkken dustu oglum ıse 37+4de dunyaya geldı ama ben sureklı yattım erken dogumu engelleyen ılaclar kullandım progestan kullandım bıde bol bol maden suyu ıc bebegın kemıklerının gelsmesı ıcın allah yardımcın olsun dedıgım gıbı cok dusunme ve uzulme bol bol ıstırat et

Canım durumum aynı.Dua etmekten başka sansım yokk,bende aynı durumda geçiriyorum hamileliğimi..

benim hamile kalmamda sıkıntı olmadı ama doktorum ameliyatı olduktan sonra 1 sene çocuk olmaması gerektiğini söyledi senin onunla alakası var mı acaba olmamasında bilmiyorum bukkeett

Son düzenleme:
Gül_koc peki ameliyattan sonra zamanında doğum yaptın herhalde dimi erken değil,işe yaradı yani.. ama neden 2 kere oldun onu anlayamadım 1 kerede düzelmiyo mu ? ben gerçekten korkuyorum işinin ehli birini bulmak gerekiyor önce,kocaelide oturuyorum siz nerde oldunuz ve memnun kaldınız mı ?

Son düzenleme:

Benim doktorum o kadar açıklayıcı değildi 4 5 aylık hamileydim dediğinde,çözümü için de bir şey anlatmadı aynı hastanede başka kadın doğum dr. una gittiğimde o biraz anlattı ama perde hakkında ince yada tersi bişey söylemedi bilmiyorum yani.. bir de benim her ay reglim şiddetli olur bununla alakası var mı acaba sizin öyle oluyor muydu ?

Bertaraf , ben de bu bilgilere tek bir Dr la ulaşamadım tabiki. Bir ok Dr a gittim, hic perde yok , sorunun yok diyen o halde hamile kalmama izin veren, var ama ameliyata gerek yok diyen....

O yuzden çokça gez, bir cok Dr a göster bütün sonuclarını testlerini. Hangisinden memnun kalırsan aklına ytarsa ona yaptir.

Ben 3 kere düşük , dolayısıyla 3 kere kürtaj oldugum icin yapışiklik ta vardı. İlkinde daha cok yapışiklik alınmış perdeye az müdahale edilmişti.

İkincide perdeye daha cok müdahale edildi.

Ameliyattan hemen 2 ay sonra hamile kaldım sorunsuz bir sekilde. Hamilelikte kanama ve düşük tehlikesi yasadım malesef. Ama dgr gebeliklerine gore farklılık kanamam hemen duruyordu. Cok uzamadı.

Erken dogum riskim yoktu. Zaten ilk 3 aydan sonra cok guzel ve rahat hamilelik geçirdim. Normal hayatıma ve is hayatıma dondüm.

37+3 te planlı sezeryanla doguma gittim. Bebegin gelişimi iyidi Dr um kıymetli bebek, daha fazla bekletmeyelim dedi. Çok şükür hic kuvozde falan da kalmadı kızım.

Ben kosuyolu umut tup bebek merkezinde Dr Süleyman Tosun a yaptırdım ameliyatımı. Cok cok memnun kaldım. İstanbul a gelme sansin varsa tavsiye ederim.

Kolay gelsin

Çok teşekkür ederim içimi rahatlattın dr.tavsiyeni göz önüne alıcam, hamilelikte kanamamın hemen durmaması kabustu zaten bir daha yaşamamak için olucam bu ameliyatı.. Son bir şey sormak istiyorum kusura bakma çok sordum ama 2.ameliyatın benim olacağım sanırım sadece perdenin kaldırılması, o histereskopi mi laparoskopi mi oluyor,senin nasıl geçti?
Laparoskopi zor bildiğim kadarıyla..

Kızlar arada sormuştum ama karıştı herhalde.. Benim her ay şiddetli adet sancım oluyor gidip ağrı kesici iğne olmaktan bıktım, olana kadar sancıdan kendimden geçiyorum bu kalp rahimle ilgili bişey mi sizde de oluyor mu ? Bekarken bu kadar değildim

arkadaşlarım 3 ay önce perde ameliyatı olmuş biri olarak konuşuyorum: ameliyattan önce inanılmaz ağrım olurdu, kanamalarımda çok pıhtı olurdu ve regl dönemim 5 gün itibariyle lekelenmelerle beraber yaklaşık 10 11 gün sürerdi; fakat şimdi hiç ağrım olmuyor ve 5 günde hastalığım son buluyor, meğer ben daha önce neler yaşamışım....
bu arada hem histereskopi hem laparoskopi oldum , tabiki daha ağır geçti... ama abartılacak kadar değil, doktorum kocaelinden erkan bey; bana dediki hazır ameliyat oluyoken komple rahmini inceleyim ve başka problemler varmı diye bakayım dedi varsada müdahale edeyim dedi ve banada mantıklı geldi... iyikide öyle olmuşum....
kararınızda yardımcı olabilirsem ne mutlu bana:) ben çok sıkıntı yaşadım bu kararı verirken, siz hiç korkmayın...
buarada ameliyattan beri 2 aydır deneme sürecindeyim ve bugun regl günüm...henüz olmadım:))) nolur benim için dua edin ve bu sefer olsun:))) test yapsam çokmu erken olur acaba???

slm kızlar yazdıklarınızı okudum. benimde rahminde şekil bozukluğu var dedi doktor rahmin Y şeklinde dedi. ben de geçen ay hamile kalmıştım ve daha 4 haftalıktı betalarım yükselmedi yani 2ye katlamadı düzenli bi şekilde az az yükseldi hep o yüzden kürtajla aldı dr bebeği. sağlıklı gelişmedi yani doktor bu bebekten size hayır gelmez dedi ve aldı. acaba bu şekil bozukluğundan olur mu? gerçi daha 4 haftalıktı şekil bozukluğundan bu gelişmeme olur mu? doktora unuttum sormayı.

Bertaraf, tabiki sorabilirsin memnuniyetle de cevaplarım. Histereskopi ve laparoskopi perde ameliyatında tercih edilen farklı yöntemler. Yani ikisi de rahimde perde alınması icin yapılan islem.

Histereskopi , vajinal yıldan yapıldığı icin daha kolay, daha cabuk toparlaniyorsun. Kürtajdan daha ekstra bir durum degil.

Laparoskopi ise kapalı ameliyat yöntemi. Karın bölgesinden delik açılarak yapılan işlem.

Dr lar bu yöntemleri meye gore seviyor tam olara bilmiyorum . Ama benim anladığım kadarıyla bu biraz tercih ve teknik meselesi.

Benim o donemde görüştüğüm bir Dr , histereskopi ve laparoskopi birarada yapacam, histereskopi esnasında perdeyi alırken rahmin delinmedi riskine karşı üstten de görmek istiyorum, bu yuzden laparoskopi yapacam demişti.

Ama asıl işlemi yaptırdığım Dr um sdc histereskopinin yeterli olacagini söylemişti. Ve ben 2 kere de sdc histereskopi oldum.

Bence bir cok Dr la konuşup önerilerini almak gerekir. Laparoskopiyi neden düşünüyorlar bunu detaylı olarak öğrenip ona gore yaptirmakta fayda var.

Bende diğer Dr rahmi üstten kontrol altında tutabilmek icin demişti ama belki de perdenin büyüklüğü, tabanının genişliğine gore de seçilen yöntem farkediyordur.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…