Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
Kızlar selamlar herkese,
2 sene önce 22 haftalık erken doğumum oldu 2 senedir de uğraşıyoruz bebek olsun diye bu ay öğrendim 5 haftalık hamileyim. Rahim ağzı uzunluğunuz ne zamandan itibaren ölçülmeye başladı? Daha bebeği göremedik ama kese oluşmuştu, İstanbul Anadolu da önerebileceğiniz dr var mı Dikiş için? Perinatolog mu attı dikişinizi yoksa normal kadın doğum dr u mu?
Merhaba.benim bundan önceki gebeligimden önce buji ile ölçüm yapıldı ve 12.haftada serklaj uygulandı 36+2 de dogum yaptim.bu gebeligimde de baştan serklaj olacağım belliydi,önceki dogumum serklaj ile olduğu için.14.haftada serklaj oldum.genelde öyküye dayalı kayıplarda 12 - 14 haftalarda koruyucu serklaj yapılıyor.bazi doktorlar da önce takip ediyor kisalma olursa ileri haftalarda yapıyor.26 haftaya kadar normal uzunlukla gidip sonra aniden kisalma sebebiyle serklaj olanlar var ama erken atılan serklajin daha etkili olduğu söyleniyor.benim yaşadığım yerde perinatolog yok.normal kadın doğum uzmanı attı dikisimi.bir önceki gebelikte de normal kadın dogumcuydu ama bence birkaç doktordan fikir almakta fayda var.perinatolog olsa daha iyi tabi.onlarin özel alanı bizim gibi riskli gebelikler sonuçta.basit bir işlem her kadın dogumcu rahatlıkla serklaj uygulayabilir ama bence deneyim de önemli.

Suan yine hamileyim serklajimda var 29.cu haftadayim çok şükür şimdiye kadar yine bi rahim boyumla alakali sıkıntım olmadi inş inaniyorum duanin ve tedbirin vesilesiyle.
Kesinlikle oyle.yer gök duayla diye boşuna dememişler.ruhen de rahatlatıyor insanı.tedbirimizi aldık duamızı ediyoruz takdir Allah'tan.korktugumuza uğratmasın inşallah.

moonna moonna hunileşme yatarak geçer mi sizce? Bir bilginiz var mı forumdaki herkesten rica ediyorum cevaplasın bilen varsa

Kızlar sancı dediğiniz nasıl oluyor inşallah olmaz ama anlamazsan diye soruyorum. Kasılma sancı yaşayanlar kaçıncı haftada başladı?

moonna moonna hunileşme yatarak geçer mi sizce? Bir bilginiz var mı forumdaki herkesten rica ediyorum cevaplasın bilen varsa
Hunileşmeyle hatta açılmayla bile miadını dolduranlar var.ama yatak istirahati konusu tartışmalı.bazi doktorlar tek gebeliklerde hiç bir etkisi olmadığını söylüyor.bize en çok yarayan serklaj+proluton progestan türevleri ve enfeksiyona ekstra dikkat etmek.bir de çok dikkatimi çekiyor nacizane beni yanlış anlamazsın inşallah ama aşırı stresli görüyorum seni.30.haftada kayıp yaşayan ve 3.gebeligini yaşayan birisi olarak stresi üstünden bir nebze olsun at lütfen.inan enn çok stres etkiliyor.bir önceki gebeligimde aşırı panik stres haldeydim.doktorum üst kat komsumdu muayenehanesi de alt katımdaydi her hafta kontrole iniyordum.stresimden sürekli kasilmam oluyordu hastanede yatıyordum.bunda sanırım yaşımin da verdiği bir dinginlik var daha rahatım ve şükür daha rahat geçiyor.panigi stresi azaltmaya bak canım eminim elinden geleni yapıyorsun ve inanıyorum hepimizin hikayesi güzel bitecek.

Kızlar sancı dediğiniz nasıl oluyor inşallah olmaz ama anlamazsan diye soruyorum. Kasılma sancı yaşayanlar kaçıncı haftada başladı?
17.Haftada başladı.Karnım sertleşiyor bir tarafı top gibi oluyor ve şuan kasılmalarım olduğu için üst kısımdan açılmaya başlamış 🥺 bebek olmadığını anlıyosun. Bebek olsa bastırdığında hareket eder başka yere gider çünkü.

17.Haftada başladı.Karnım sertleşiyor bir tarafı top gibi oluyor ve şuan kasılmalarım olduğu için üst kısımdan açılmaya başlamış 🥺 bebek olmadığını anlıyosun. Bebek olsa bastırdığında hareket eder başka yere gider çünkü.
Sen nidilat türevi birsey kullanıyor muydun?doktor önerdi mi?eğer sık kasilman oluyorsa hastanede serumla da verebilir doktorun.

İnş teşekkür ederim. Her gün bugünde geçti şükür diyorum. Bazen umutlu bazen karamsar. Suyunuz mu geldi 27. Haftada, kasılmanız var mıydı?
Benim karnim bi yere toplanip iniyordu tabi tecrubesizlik anlamadim hic bisey sonrasinda kanamam basladi kanamayla gittim rahim agzin acilmis bebegin ayagi gelmis bile dendi doguma alindim 4 gebelik 3 undede de kanamayla gittim canim

Hunileşmeyle hatta açılmayla bile miadını dolduranlar var.ama yatak istirahati konusu tartışmalı.bazi doktorlar tek gebeliklerde hiç bir etkisi olmadığını söylüyor.bize en çok yarayan serklaj+proluton progestan türevleri ve enfeksiyona ekstra dikkat etmek.bir de çok dikkatimi çekiyor nacizane beni yanlış anlamazsın inşallah ama aşırı stresli görüyorum seni.30.haftada kayıp yaşayan ve 3.gebeligini yaşayan birisi olarak stresi üstünden bir nebze olsun at lütfen.inan enn çok stres etkiliyor.bir önceki gebeligimde aşırı panik stres haldeydim.doktorum üst kat komsumdu muayenehanesi de alt katımdaydi her hafta kontrole iniyordum.stresimden sürekli kasilmam oluyordu hastanede yatıyordum.bunda sanırım yaşımin da verdiği bir dinginlik var daha rahatım ve şükür daha rahat geçiyor.panigi stresi azaltmaya bak canım eminim elinden geleni yapıyorsun ve inanıyorum hepimizin hikayesi güzel bitecek.
Evet gerçekten çok stresliyim 😓32-33 haftayı atlatana kadar da asla rahatlayamicam sanırım.benimkiler 18 haftalıktı ama o hastane odasında yaşadıklarımı unutamıyorum onların doğduğu anları.Bir de genel bir şanssızlığım var,yine aynı şeyi yaşama korkusu bu 3. Gebeliğim çocuğum hiç yok.siz stresinizi nasıl azalttınız varsa yöntemler denerim

Daha yaşamadım inşallah yaşamam ben büyük ihtimal enfeksiyonun sebep olduğu açılma ile kaybettim bebeğimi. Emin değilim buji testi de yapıldı ama kesin değil.

Evet gerçekten çok stresliyim 😓32-33 haftayı atlatana kadar da asla rahatlayamicam sanırım.benimkiler 18 haftalıktı ama o hastane odasında yaşadıklarımı unutamıyorum onların doğduğu anları.Bir de genel bir şanssızlığım var,yine aynı şeyi yaşama korkusu bu 3. Gebeliğim çocuğum hiç yok.siz stresinizi nasıl azalttınız varsa yöntemler denerim
Ben ilk gebeligimde 30.haftada hiçbir şikayetim yokken aniden dogum yaptım.bebegim doğduğunda ağladı gördüm dokundum.kaybettim mezarı bile var düşün.15 yıl oldu hala aklıma gelince burnunun direği sızlıyor.2 sene sonra serklajla oğlum dünyaya geldi şu an 13 yaşında ve ben plansız sürpriz şekilde yine hamileyim.bir dönem istedik olmadı artık aklımda hiç bebek fikri bile yoktu.bazen ne kadar zorlarsan zorla olmuyor,bazen de böyle sürpriz şekilde oluveriyor.
Benim stresimi azalması yaşadıklarımla bağlantılı olarak kendiliğinden oldu aslında.annem kanser hastasi onun tedavisiyle ilgilenirken aslında ne kadar boş şeyleri kafama taktığım anladım.normalde ben evham yüklü aşırı stresli bir insandım.annemin hastalığı dönüm noktam oldu,onkoloji kliniklerindeki hastaları göre göre böyle oldum.tevekkülu öğrendim.
Elinden geleni yapıp sonrasını oluruna birakmak.cunku biliyorum ki ne yazılıysa o olacak ben istediğim kadar kendimi yiyip bitireyim.

Stres eksik olmuyor malesef ister istemez. Bende dış gebelik geçirdim. Yattığım odada birde oğlumu kaybettim. Şimdi ara ara hastanede kalmam gerekiyor ödüm kopuyor o odayı verirlerse diye.
Stresi azaltabilen varsa banada öneride bulunabilir. Ben oğlumu 21.haftada kaybettim o haftayı atlatırsam inşallah belki biraz daha rahat ederim.

Ben ilk gebeligimde 30.haftada hiçbir şikayetim yokken aniden dogum yaptım.bebegim doğduğunda ağladı gördüm dokundum.kaybettim mezarı bile var düşün.15 yıl oldu hala aklıma gelince burnunun direği sızlıyor.2 sene sonra serklajla oğlum dünyaya geldi şu an 13 yaşında ve ben plansız sürpriz şekilde yine hamileyim.bir dönem istedik olmadı artık aklımda hiç bebek fikri bile yoktu.bazen ne kadar zorlarsan zorla olmuyor,bazen de böyle sürpriz şekilde oluveriyor.
Benim stresimi azalması yaşadıklarımla bağlantılı olarak kendiliğinden oldu aslında.annem kanser hastasi onun tedavisiyle ilgilenirken aslında ne kadar boş şeyleri kafama taktığım anladım.normalde ben evham yüklü aşırı stresli bir insandım.annemin hastalığı dönüm noktam oldu,onkoloji kliniklerindeki hastaları göre göre böyle oldum.tevekkülu öğrendim.
Elinden geleni yapıp sonrasını oluruna birakmak.cunku biliyorum ki ne yazılıysa o olacak ben istediğim kadar kendimi yiyip bitireyim.
Annenize çok çok geçmiş olsun Allah şifa versin inşallah.
Aynen dediğiniz gibi aslında biz ne yaparsak yapalım nasip bu işler.
Oğlumda 2 gün belim ağrıdı doğum sancısıymış, Dr hariç kime sorduysam herkes hamilelerin beli ağrır dedi diye bende normal bir şey sandım. Ama hiç Dr a gitmek veya aramak gelmedi aklıma.
Tabi ilk kaybettiğimde kendimi çok suçladım neden gitmedim neden sormadım diye.
Sonra anladım eğer bebeğimin nasibi olsaydı bir şekilde Allah yaşatırdı. 21 haftalıktı diye kilosuna haftasıda küvöz için uygun değil dedi dr ve kaybettim. Ondan sonrada hayatımda çok şey değişti benimde.
Ama işte insanız illaki takılıyoruz bir şeylere, üzülüyoruz,stres yapıyoruz.

Çok guzel yazmışın kaçişimiz yok kaderden şunu da biliyorum kimseye kaldiramiyacagindan fazla yük vermez yaradan ben bu kizimda olmazsa ayrilcam eşimden dedim erken dogdu ama ömür verdi mevla tekrar bağladı hayata beni tevekkül etmek zorundayız çok zor evlat imtihani 😔

Annenize çok çok geçmiş olsun Allah şifa versin inşallah.
Aynen dediğiniz gibi aslında biz ne yaparsak yapalım nasip bu işler.
Oğlumda 2 gün belim ağrıdı doğum sancısıymış, Dr hariç kime sorduysam herkes hamilelerin beli ağrır dedi diye bende normal bir şey sandım. Ama hiç Dr a gitmek veya aramak gelmedi aklıma.
Tabi ilk kaybettiğimde kendimi çok suçladım neden gitmedim neden sormadım diye.
Sonra anladım eğer bebeğimin nasibi olsaydı bir şekilde Allah yaşatırdı. 21 haftalıktı diye kilosuna haftasıda küvöz için uygun değil dedi dr ve kaybettim. Ondan sonrada hayatımda çok şey değişti benimde.
Ama işte insanız illaki takılıyoruz bir şeylere, üzülüyoruz,stres yapıyoruz.
Amin inşallah.cok sagolun.su an bile tedavisi devam ediyor annemin.kemoterapi alıyor olduğumuz yerde onkoloji yok mecbur uzak başka bir şehirde tedavisi sürüyor.ben yanında olamıyorum maalesef.insallah 1 ay sonra benim dogumum onun tedavi bitimine denk geliyor.insallah evine döner de görebilir.olacagin önüne geçilmiyor işte yoksa şu dönemimde çok isterdim annem yanımda olsun iyi olsun.benim de kendimi suçladığım dönemler çok oldu sonradan insan anlıyor ki suçlu kimse yok,olacağı öyleydi öyle oldu.

Çok guzel yazmışın kaçişimiz yok kaderden şunu da biliyorum kimseye kaldiramiyacagindan fazla yük vermez yaradan ben bu kizimda olmazsa ayrilcam eşimden dedim erken dogdu ama ömür verdi mevla tekrar bağladı hayata beni tevekkül etmek zorundayız çok zor evlat imtihani 😔
Allah sağlıklı uzun ömürler versin yanımizdakilere.yoldakiler de zamanında gelsin inşallah.

Benim 21. Haftada 1,9 cm ve hunileşme var denildi. Serklajım yok kesin yatak istirahati de verilmedi. Progestan fitil ve proluton iğne kullanılıyorum. Kasılmalarım içinde magnezyum. Kendi doktorum adalat kullan dedi ama perinotolog önermedi. İnşllah hepimiz 30 ları görürüz.
Aaa ayni ben🙈 21. haftada 1.9cm ve hunileşmem vardı. Bir doktor serklaj onermedi, katı istirahat verdi. İkinci gorus almaya gittiğim doktor serklaj şart dedi ve 22. haftamda dikişi atti. Şu an 33+3 haftamdayim.

X