Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
Merhaba doktorunuz nasıl aklına geldi de baktı rahim ağzı uzunluğuna acaba genelde kayıp öyküsü olanlara bakılıyor onun haricinde detaylı ultasodna bakıyorlar.. Rahim ağzı uzunluğu çk değişken istirahatle ve progestan fiitlle uzayabiliyor.. Kaç dedi uzunluğa? Özellikle 20.hafta sonrası birden kısalma olabilirmiş benim öyle oldu mesela 22.haftada serklaj oldum
Peki bi belirti falan yasamismiydiniz o haftalarda gecmis olsun az kalmis doguma insallah darisi basima🤲

Son bir kaç gündür sabahlari uyandığımda iç camasirimı ıslanmış buluyorum. Yatak falan kuru. Acaba idrar mi kaçırıyorum geceleri? Gün içerisindeki sıvı akintim da arttı. Yazdım doktora haber bekliyorum. Sizde de oluyor mu boyle?
Hep ıslak 🤷🏻‍♀️hem sulu hem sarımsı.bende ütülü pamuklu bez kullanıyorum günde 4-5 kere falan değiştiriyorum. Rahim ağzı kapalı olduğu sürece sorun yok dedi doktor. Şimdilik 3,2 santimle devam ediyorum bakalım 19. Haftaya girdik şu 33lere bi gelsem hiç kaygılanmicam sende içini rahat tut hepimizde akıntı var canım

Kizlar mrb 14 haftaligim 11. Haftamda dr kontrol etti beni alttan ve rahim boynun kisa erken dogum riskin var dedi ve progestan fitil kullaniyorum ogun bugundur. Benim sorum su rahim agzi yetmezligi ne tarz belirtiler veriyor cok korku saldi beni birsey olucak diye benim gibi durum yasayip bebegini doguran varmi iki hafta sonraya randevum var tekrar doktora soracagim icime cok kurt dustu
Rahim ağzı yetmezliği çok illet bişey burada hepimiz dikişliyiz bu yüzden. Ve hepimizin kayıpları var hiçbir belirti vermiyor bendekiler bir gün içinde açıldı ve olanlar oldu. Bence progestanı sabah akşam kullanmalısın ve bol bol su içip uzanmalısın.Doktor ihmaline gelme, gerekirse birkaç doktora daha görün.Geçmiş olsun

Hep ıslak 🤷🏻‍♀️hem sulu hem sarımsı.bende ütülü pamuklu bez kullanıyorum günde 4-5 kere falan değiştiriyorum. Rahim ağzı kapalı olduğu sürece sorun yok dedi doktor. Şimdilik 3,2 santimle devam ediyorum bakalım 19. Haftaya girdik şu 33lere bi gelsem hiç kaygılanmicam sende içini rahat tut hepimizde akıntı var canım
Doktor cvp yazdi: tek kelime "normaldir" dedi sadece. Genelde sesli mesaj atar uzun uzun ama o bile endiselenmedigine göre kesin normaldir yani😂 Insallah, ben de sizlerde 33'leri gecip 38. leri gorecegiz. Hepimiz ilac, istirahat ve sıkı takip altindayiz. Gerisini Allah'a birakacagiz.

Benim 21. haftamda rahim ağzı uzunluğum 1.9cm'di. Dikiş sonrasi 3.1cm oldu.
32. haftamda da 2.0cm düştü yine. Bence senin de şu an icin güzel diyor uzunlugun. Insallah sonu da muhteşem olacak. 💓

Evet aynen şuanda bile var sulu ve sarımsı..

Yaşadığım yerde tek tam teşekküllü yenidoğan bakım ünitesi devlet hastanesinde varmış. Tüm erken doğumları o hastaneye sevk ediyorlarmış. Üzüldüm biraz. Kendi doktorumu çok seviyorum çünkü. Kim bilir hastanede kime denk geleceğiz sancilarimiz başlayınca? Kocami doğuma bile almazlar muhtemelen! Özel oda bile olmayacak, erkek refakatçi diye eşimi de kabul etmeyecekler.... Durduk yere stres yaptim şimdi. Puffff:/

Yaşadığım yerde tek tam teşekküllü yenidoğan bakım ünitesi devlet hastanesinde varmış. Tüm erken doğumları o hastaneye sevk ediyorlarmış. Üzüldüm biraz. Kendi doktorumu çok seviyorum çünkü. Kim bilir hastanede kime denk geleceğiz sancilarimiz başlayınca? Kocami doğuma bile almazlar muhtemelen! Özel oda bile olmayacak, erkek refakatçi diye eşimi de kabul etmeyecekler.... Durduk yere stres yaptim şimdi. Puffff:/
Dur canım telaş etme erken doğum olacağını nerden çıkardın inşallah vaktiyle gelir bebeğin eşin de yanında olur hep

Benim açıklık var rahim ağzında bakalım da 25 bitti bir hafta sonra tekrar kontrolüm var benim de akıntım iyi durumda erken ondan mı

Benim açıklık var rahim ağzında bakalım da 25 bitti bir hafta sonra tekrar kontrolüm var benim de akıntım iyi durumda erken ondan mı
Kızlar benim tavsiyem bol bol yatmamız yönünde. Ben gerçekten faydasını görüyorum ilaçlar ve yatmayla bir de bol su içerek günde 2,5 litre.bu konunun en başında birisi vardı açıklığı 4-5 cm olmuştu sonra 6 cm oldu 30u göremez derken 40ları geçti de doğurdu yatması sayesinde. Senin akıntın ne durumda bizlerinki gibi mi? Sulu ve sarı

Son bir kaç gündür sabahlari uyandığımda iç camasirimı ıslanmış buluyorum. Yatak falan kuru. Acaba idrar mi kaçırıyorum geceleri? Gün içerisindeki sıvı akintim da arttı. Yazdım doktora haber bekliyorum. Sizde de oluyor mu boyle?
Gebelik haftası ilerideyse 26 üstü yani su geliyor olabilir. Bi gidip kontrol ettirmek lazim

Kızlar benim tavsiyem bol bol yatmamız yönünde. Ben gerçekten faydasını görüyorum ilaçlar ve yatmayla bir de bol su içerek günde 2,5 litre.bu konunun en başında birisi vardı açıklığı 4-5 cm olmuştu sonra 6 cm oldu 30u göremez derken 40ları geçti de doğurdu yatması sayesinde. Senin akıntın ne durumda bizlerinki gibi mi? Sulu ve sarı
Başta sarı akıntım vardı şimdi peçeteye bakıyorum birkaç damla kadar eski koyuluğu yok yatıyorum bolda su içiyorum inş bizlerde görürüz sizde sağlıcakla alın kucağınıza inş ♥️

Gebelik haftası ilerideyse 26 üstü yani su geliyor olabilir. Bi gidip kontrol ettirmek lazim
Benim de ilk aklima o geldi. Ayrıca enfeksiyon da akıntının miktarını arttırabilir deniliyor ki bizim durumumuzda enfeksyon çok tehlikeli bir durum. Bakalım, perşembe günü kontrolum var. O zaman kesin göreceğiz.

Kızlar yine bir sorum var sizlere. Bir arkadaş 35. haftasında doğum yaptı. Hastane bebeğini ona 2. gün camdan göstermiş. Dokundurmamiş. Ilk kez 4. gün kucağina almasina ve emzirmesine izin vermişler. O da günde 1 saat ve 8. gün de taburcu etmişler. Bana bu yaklaşım çok katı geldi. Sizin çevrenizde de boyle katı uygulamalar mi yapılıyor? Youtube videolarini izliyorum, 35 haftalik bebekleri bile anneyle ten tene temas ettiriyorlar. Günlerce ayrı tutmuyorlar! Ben galiba hamileyim diye çok üzülüyorum bu konuya. Geç doğum yapayim, böyle bir süreç yaşamayayim diye dua ediyorum!

X