Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
Herkese selam arkadaşlar.benimde 30 haftalik bir kaybim var.sonrasinda 36+2de serklajla doğan bir oglum var.simdi yine hamileyim.13+1 haftalik.gecen hafta nifty test verdim.sonuclari bekliyorum.fakat sonuçlar gelene kadar 14 haftayı geçmiş olucam sizce koruyucu serklaj için geç bir haftami?
Birde Dr serklajdan sonra pruluton depot igne kullandiracak.eczanelerde bulunmuyor bulabilirsen al şimdiden dedi.20 kutuya yakin getirttim başka yerden.bu igne dışında serklaj sonrasi kullanılmalı dediğiniz birşeyler var mi kontrolde doktoruma sorayım?
Ben de 8aydir pruluton depot kullaniorm bulmakta da hic sorun yasamadim hastanenin yanindaki eczaneden aliorm hastanelerin yanindakildrde ozellikle vardor mutlaka

Ben de 8aydir pruluton depot kullaniorm bulmakta da hic sorun yasamadim hastanenin yanindaki eczaneden aliorm hastanelerin yanindakildrde ozellikle vardor
Birkaç yerden daha duymuştum bir dönem bulunmuyordu dediler.doktorum da bazen bulunmuyor,bulduğunda al elinde olsun dediği için topladım ben.oldugum yerde de eczacının biri yok dedi depolara sordu yoktu.digeri sadece 1 tane verdi isteyen çok diye.dışardan getirttim 20 kutuya yakin var elimde.

Kasılmalarınızı tam olarak nasıl tanımlıyorsunuz kızlar kasık agrısımı,karının sertleşip bebegin bi tarafa toplanmasımı,iki gündür ikinci söyledigim oluyor bende ama oglumdaki hamileligimdede hep olurdu son ay artmıştı tabi ama bunu sık sık yaşardım o nedenle şimdide doğal mı karşılamalıyım bilemedim
Merhaba canim, ben kendi adıma soylim bahsettiğim kasilma bebegin bir yere toplanması o bölgenin katılasmasindan bahsediyorum bunu cok sık yaşardım ve müthiş agri olurdu, kasik ağrısı da sancısı da ara ara çektiğim oldu.

Merhaba canim, ben kendi adıma soylim bahsettiğim kasilma bebegin bir yere toplanması o bölgenin katılasmasindan bahsediyorum bunu cok sık yaşardım ve müthiş agri olurdu, kasik ağrısı da sancısı da ara ara çektiğim oldu.
Yaa eğer buysa ben bu.aksam daha.yaşadım bunu göbek deligimin orasi gerildi sertlesti sanki bebek orda gibiydi biraz agri yaptı yapıyor...

Hoş geldin aramıza benimde ikinci gebeliğim ve ikinci serklajım canım 2 buçuk yaşında bir kızım var. Kesinlikle her hamilelik farklı. Bana ikinci daha kolay geldi kızımda ne yaşayacağımı beni nelerin beklediğini bilmiyordum haliyle stres korku panik herşey vardı bunda daha rahatım inşallah seninde rahat geçer hamileliğin sağlıcakla kucağımıza alırız yavrularımızı 🤲🤗
Ay aynn valla bende öyleyim

Dr bana kasılman oluyormu diye sordugunda gecen hafta,kasıklarında ve bacaklarında agrı ve kramp olarak tarif etti,şimdi bu tarif ettigimiz bebegin toplanması bendede oluyor iki gündür fakat şunu rahatlıkla söyleyebilirimki oglumdada hep olurdu son ay hele cok şiddetliydi karnımın yarısı yok denecek kadardı bebek tamamen saga toplanırdı bu ayda yalancı kasılmalar başlıyormuş zaten gebelik takvimimdede yazıyor bugün,bu kasılmalar gidişata göre normal gibi ama servikal kısalık söz konusu olunca riskmi oluyor bunu anlayamadım

Buji testi bazılarına göre en iyi ölçum şekli bazıları ise hamileyken ultrasonda anlasilir diyorlar.zaten bujiyle hamileyken bakılamıyor,hamileyken dr vajinal ultrasonla bakıyor rahim ağzına.
İşte bazısın da 20. Haftalara yakın kısalma belli oluyormuş ama 12. Hafta da atılan dikiş daha sağlıklı oluyormuş benim sıkıntım erken haftalarda değil de daha gec haftalar da anlaşılması yada tedbir amaçlı dikiş mi attırmalı kafam cok karışık

İşte bazısın da 20. Haftalara yakın kısalma belli oluyormuş ama 12. Hafta da atılan dikiş daha sağlıklı oluyormuş benim sıkıntım erken haftalarda değil de daha gec haftalar da anlaşılması yada tedbir amaçlı dikiş mi attırmal
Evet bir anda kısalma olabiliyor.benim doktorum ilk bebeğimi kaybettikten sonra henüz hamile değilken bir dahaki gebeliğinde dikiş aticam demişti.13.haftada serklaj yaptı.hamileykende bundan sonra kac dogum yaparsan yap bu dikiş attir dedi.
Bu doktorum da daha ilk haftalarımda söylemişti dikiş atacağını.14.haftada atacak büyük ihtimalle.nifty test verdim sonucunu bekliyoruz.
Erken dönemde atılan koruyucu serklajin başarı oranının daha yüksek olduğunu söylüyorlar.
Bazı doktorlarda en az 2-3 kayiptan sonra gidişata gore karat veriyor ileri haftada atıp almayacağına ama bana çok saçma geliyor.kolay sanki ileri hafta 2-3 bebek kaybetmek.birkac doktorun fikrini almakta fayda var bence.

İşte bazısın da 20. Haftalara yakın kısalma belli oluyormuş ama 12. Hafta da atılan dikiş daha sağlıklı oluyormuş benim sıkıntım erken haftalarda değil de daha gec haftalar da anlaşılması yada tedbir amaçlı dikiş mi attırmalı kafam cok karışık
Benim ilk çocukta 26.haftada rutin kontrolde hunilesme farkedilip acil Serklaj dikisi yapılmıştı.o zamanki dr.um bir daha hamile kalırsam öneml amaçlı erken haftalarda dikiş atariz demişti.bu hamileligimde ona gitmedim baska dr gittim onlarda aynısını dedi ama bayağıda yüksek fiyat verdiler işlem için..
Sonra araştırma hastanesine perinatoloji gittim onlar erken doğum ve kayip öyküm olmadığı için progestan ile 15günde bir takip edelim dediler..20.haftaya kadar iyi gidiyordu herşey taki pazartesu günü kadın doğumda alttan ölçüm yapılana kadar..30 yada 27 mm gibi dendi bu hafta Perinatolog görsün dedi dr..kısmetse cuma baska bir araştırma hastanesine gidicem bakalım
Evet bir anda kısalma olabiliyor.benim doktorum ilk bebeğimi kaybettikten sonra henüz hamile değilken bir dahaki gebeliğinde dikiş aticam demişti.13.haftada serklaj yaptı.hamileykende bundan sonra kac dogum yaparsan yap bu dikiş attir dedi.
Bu doktorum da daha ilk haftalarımda söylemişti dikiş atacağını.14.haftada atacak büyük ihtimalle.nifty test verdim sonucunu bekliyoruz.
Erken dönemde atılan koruyucu serklajin başarı oranının daha yüksek olduğunu söylüyorlar.
Bazı doktorlarda en az 2-3 kayiptan sonra gidişata gore karat veriyor ileri haftada atıp almayacağına ama bana çok saçma geliyor.kolay sanki ileri hafta 2-3 bebek kaybetmek.birkac doktorun fikrini almakta fayda var bence.
Ben o zaman instagramda başka bir.Perinatolog a da sordum progestan tedavisine devam etmemi ilişki olmamasini.tavsiye etti..ölçüm 2nin altina düşerse Serklaj yapilmali demişti..
İnşallah sağ salim kavuşurum yavruma hep diken üstündeyim

13 haftada serklaj oldum şuan 25+0 haftalığım bebeğim vurduğu yer sanki dikiş ve idarar kesesi canım acıyor acaba bir sorun mu var vurunca açıyor sadece
Merhaba benim Bebeğimin de ayakları aşağıdayken tekme atınca dışarı çıkacakmış gibi hisseder acı yaşardım dönünce geçti bu durum.
Bizin ülkemizde uygulanmıyor diye biliyorum yapılan tek uygulama serklaj rahimde ve karından onun dışında düşük onleyici haplar ve yatırma uygulaması, Avrupa da rahim agzi kisa olanlara hemen bi halka takiveriyorlar hem de bunu devlet hastanelerinde bile ucretsiz sigorta karşılıyor.
Benim 28. Haftamda hunileşmem arttığı için doktorum dikişe ek pesser de taktı ek ücret almadı ama devlet hastanesinde böyle bir uygulama var mı bilmiyorum.

Progestan kullanıyorum bebek pamugu koymaya başladım bende kuru tutuyorm ama kabarcıklar cıkmış o bölgede mantar oldu galiba kaşıntı ve sızlama var.travazol c grubuymuş hamileler için önerilmiyor malesef suyla elma sirkesi karıştırıp tampon yaptım o rahatlattı biraz ama onuda devam ettiremem zararı varmı bilmiyorum en iyisi dr danışmak
Merhaba hamileliğimde doktoruma da sorarak 7 ay boyunca WC sonrası temizliği sirkeli su ile yaptım bir sorun yaşamadım. Siz de doktorunuza sorarak kullanabilirsiniz. Bir de mantar varsa şekerli gıdalar tetikliyor bana drum şekerli meyveyi bile yasaklamıştı antibiyotik kullandığım için çok fazla mantar sorunum olmuştu.

Merhaba hamileliğimde doktoruma da sorarak 7 ay boyunca WC sonrası temizliği sirkeli su ile yaptım bir sorun yaşamadım. Siz de doktorunuza sorarak kullanabilirsiniz. Bir de mantar varsa şekerli gıdalar tetikliyor bana drum şekerli meyveyi bile yasaklamıştı antibiyotik kullandığım için çok fazla mantar sorunum olmuştu.
Açıkçası dr a gitmeye gerek kalmadı sirkeli suyu devam ettirdim çok iyi geldi devamlı kullanımda zarar edermi onu bilemedigim için tereddütteydim :)çok teşekkürler

Bebeklerinizin cinsiyetleri ne bu arada hep sorun ve korkularımızdan bahsediyoruz haklı olarak tabi,birazda konunun tatlı tarafını konuşalım benim 4 yasında bir oğlum var Allah nasip ederse bu sefer bi kızım olacak alışveriş konusunda şu ana kadar pek bişey almadım :) Allah hepimiz için tamamına ermeyi nasip etsin inşallah 🙏🏻

Açıkçası dr a gitmeye gerek kalmadı sirkeli suyu devam ettirdim çok iyi geldi devamlı kullanımda zarar edermi onu bilemedigim için tereddütteydim :)çok teşekkürler
Hiç korkma canım bir zararı olmaz benimde son zamanlarımda kaşıntı yapmıştı progestan bende aynı şekilde sirkeli suyla rahatlamıştım. Biraz toparlayınca ara verirsin sonra yine kullanırsın.

Bebeklerinizin cinsiyetleri ne bu arada hep sorun ve korkularımızdan bahsediyoruz haklı olarak tabi,birazda konunun tatlı tarafını konuşalım benim 4 yasında bir oğlum var Allah nasip ederse bu sefer bi kızım olacak alışveriş konusunda şu ana kadar pek bişey almadım :) Allah hepimiz için tamamına ermeyi nasip etsin inşallah 🙏🏻
Maşallah Allah bağışlasın yavrularını ☺️ ne güzel bir erkek bir kız nasip etmiş rabbim. Benimde bir kızım var şimdi de oğlum olacak inşallah. Hayırlı evlat olsunlar 🤲❤️ bende ilk zamanlar giyeceği kadar kıyafet aldım malum bir yere çıkamıyoruz internetten yaptım alışverişi birazda kızımdan kullanabileceği şeyler vardı onlardan ayırdım. Şuan bir eksiğimiz yok yıkandı hepsi utulenip yerleşmeyi bekliyor. 30-33 hafta arası çantamızı hazır eder bekleriz her ihtimale karşı. Gittikçe ağırlaşıyoruz son zamanlara kalınca zor oluyor.

8 yaşında bir oğlum var yine oğlum olacak inşallah..

X