Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
Bir sonraki randevum 1 şubatta dr degişikligi yapıcam geç olmaz degilmi agızdan progesteron kullanmak istemem zaten sarhoşluk uyku yapıyor

bence 1 şubatı beklemeden direk iyi bir perinatoloğa gidin çünkü riskli bir uzunluk bir anda kısalabiliyor ben serklajlı olmama rağmen uzunluğum 23 mm çıkınca doktorum sıkı istirahat et dedi dinlenince 29 mm oldu şükür ama sıkı dinlenmek ve yatarak istirahat şart

bence 1 şubatı beklemeden direk iyi bir perinatoloğa gidin çünkü riskli bir uzunluk bir anda kısalabiliyor ben serklajlı olmama rağmen uzunluğum 23 mm çıkınca doktorum sıkı istirahat et dedi dinlenince 29 mm oldu şükür ama sıkı dinlenmek ve yatarak istirahat şart

bir de her gün 1 kere progestan 200 fitil kullan demişti haftada 1 de proluton iğne yaptırıyorum

Aa 29 mm ye çıktı yazmıssınız çok şaşırdım düzelebiliyormu yani ben degişme olmuyor mevcut durumu korumak gerekiyor diye anladım,perinotolog yok yaşadığım şehirde malesef:KK43: dünden beri yatıyorum bende umarım işe yarar.özel hastane için sigorta yaptırdım 1 şubatta başlıyor baştan ihmal ettim çoktan başlamiştı yoksa:KK43:(

Aa 29 mm ye çıktı yazmıssınız çok şaşırdım düzelebiliyormu yani ben degişme olmuyor mevcut durumu korumak gerekiyor diye anladım,perinotolog yok yaşadığım şehirde malesef:KK43: dünden beri yatıyorum bende umarım işe yarar.özel hastane için sigorta yaptırdım 1 şubatta başlıyor baştan ihmal ettim çoktan başlamiştı yoksa:KK43:(
Evet dinamik uzayıp kısalabiliyor ama vajinal progestan ve sıkı bir dinlenmeyle uzadı ama dikkat etmediğimde direk kısalıyor

Dr a danışmadan kafama göre kullanmam zaten sadece fikir oldu bana dr progestan hap verirse igne yada vajinal tercih ederim hapı daha önce kullandım çok kötü sersemlik yapıyor
Uzunluk her an degisebiliyor maalesef. Benim de 25lerdeyken 1haftada 13e düştü ve acil ameliyata alindim. Bu isler uzatmaya gelmez. Acilen doktora gitmen veya progestan ve prulotona baslaman gerekiyor. Ve tabi ki surekli yatman. Tavsiyem 1Subati beklememen yönünde.

Kızlar merhaba
Detaylı ultrasonda 33 mm olan rahim uzunluğu bu gafta 0.9 a düşmüş. Alttan muayene etti doktorum. Hunileşme başlamış.
22.haftadan beri günde 1 vajinal progesteron kullanıyordum.
Şimdi haftada 1 depot iğne ekledik.
Bu ölçüyle ne kadar daha gebelik devam eder bilmiyorum :KK43:
Hemen ciğer geliştirici iğnelere başladık. Aynı gün 2 dozu tek seferde 24 saat sonra 2.çift dozu vurulduk.
Tek tesellim gelişimi boy kilo 10 gün önden dedi 1600 olmuş.
Bu saatten sonra dikiş de olmuyor dikişsiz ne kadar devam ederim bilmiyorum fikri olan var mı 🙏🏻

Uzunluk her an degisebiliyor maalesef. Benim de 25lerdeyken 1haftada 13e düştü ve acil ameliyata alindim. Bu isler uzatmaya gelmez. Acilen doktora gitmen veya progestan ve prulotona baslaman gerekiyor. Ve tabi ki surekli yatman. Tavsiyem 1Subati beklememen yönünde.
Bugun için devlete randevu aldım fakat hiç umudum yok çok ilgisiz dr lar doçentti gittigim dr resmen sancın kasılman başlarsa acile git dedi gönderdi ve devamli ilgisinden memnun olarak gittigim bir dr du böyle önemli bi konuda bu tavrı gösterdigi için zaten güvenim kırıldı,diger bir dr a aldım ama dedigim gibi cok farklı bir beklentim yok,

Kaçıncı haftada bir anda düşüş oldu???
Detaylı ultrasonda 33 mm olan rahim uzunluğu bu gafta 0.9 a düşmüş. Alttan muayene etti doktorum. Hunileşme başlamış.
Hemen ciğer geliştirici iğnelere başladık. Aynı gün 2 dozu tek seferde 24 saat sonra 2.çift dozu vurulduk.
Bu saatten sonra dikiş de olmuyor dikişsiz ne kadar devam ederim bilmiyorum fikri olan var mı 🙏🏻
Tüm önlemleriniz alınmış inşallah Allahın izniyle sağlıkla gelir kuzucugunuz..
İlk gebelikmi daha evvel oldumu böyle bir sorun?

Benim 26.haftaya kadar hiç bir belirtim filân yoktu ilk cocukta..rutin kontrol esnasında hunilesne görülmüştü ve acil Serklaj olmuştum

Bu bütün gebelerde böylemi sabit degilse digerlerimdede böyledir
Hayir herkeste böyle değil tabi ki. Bunun adi rahim ağzı yetmezliği oluyor. Örneğin ben bir daha hamile kalirsam 12.haftada direkt serklaj olacağım. Çünkü bu bir nevi hastalik. Gerci ilkinde serklaj olup ikincisinde bu sorunu yasamayanlari da duymuştum. Ama benim doktorum ikinci hamileliginde direkt serklaj yapacagiz demisti

Kızlar merhaba
Merak etme kilosu da haftasi da iyi bebeginin. Sen yatmaya devam et sadece. Allahin izniyle zamaninda dogacaktir bebegin. 🙏🙏

Hayir herkeste böyle değil tabi ki. Bunun adi rahim ağzı yetmezliği oluyor. Örneğin ben bir daha hamile kalirsam 12.haftada direkt serklaj olacağım. Çünkü bu bir nevi hastalik. Gerci ilkinde serklaj olup ikincisinde bu sorunu yasamayanlari da duymuştum. Ama benim doktorum ikinci hamileliginde direkt serklaj yapacagiz demisti
Ben 3 gebelik geçirdim 1 canlı doğumum var önceki gebeliklerde böyle bişey hiç olmadı farklı sebeplere baglı bebekleri kaybettim,önceki küretajlara ve doguma bağlı gelişmiş olabilir o zaman bu bende

Bu bütün gebelerde böylemi sabit degilse digerlerimdede böyledir
Evet herkeste öyledir dinamik dinlenmekle uzayabilir sabit kalabilir ama bunu destekleyici vajinal progesteron proluton depot iğne vs gibi ilaçlar gerekir genelde devlet yerine özel bi doktora gitseydiniz madem ilgilenmiyorlar bir an önce iyi bir perinatolog bulun 1 Şubat çok geç
Daha önce 17 haftalık bebeğimi kaybettim bu yüzden erken önlem çok önemli

Evet herkeste öyledir dinamik dinlenmekle uzayabilir sabit kalabilir ama bunu destekleyici vajinal progesteron proluton depot iğne vs gibi ilaçlar gerekir genelde devlet yerine özel bi doktora gitseydiniz madem ilgilenmiyorlar bir an önce iyi bir perinatolog bulun 1 Şubat çok geç
Daha önce 17 haftalık bebeğimi kaybettim bu yüzden erken önlem çok önemli
Yani bütün gebelerde rahim ağzı yetmezliği vardır demek istemedim, rahim ağzı yetmezliği olan bütün gebelerde dinamiktir uzayıp kısalabiliyor demek istedim

21. Haftada düşüş oldu ve hemen serklaja alindim. Bebegim de 31+1 de geldi. Şuan gayet saglikli çok şükür 🙏🙏
Maşallah
Benim bu gebeliğimde takip yapılıyor 12.haftadan beri 15 günde bir gidip takip ettiriyorum..özelde gittiğim dr â kalsa hemen 12.haftada dikiş atacaklardi kadın doğum hastanesine gidiyorum..
7.haftadan beri progestan fitil kullanıyorum devam edeceğiz .

X