Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
Canm ben ilk gebeliğimde 20 haftalık düşük yaptım ve servikal yetmezlikten şüpelendiler. Daha sonra adetimin üçüncü günü buji testi yapıp kesin tanı koyuldu. Bu testi yaptırabilirsin 8 nolu buji rahimden rahat girerse kesin tanı konmuş olur. İçinde şüpe kalmasın istiyorsan bu testi doktorundan talep edebilirsin
Tesekkürler canım

Canım benim ilk önceki gebeliklerimde 6cm oluyor ama dikiş olmadığı için kanama vs olmadan bi anda rahim ağzı açılıyor ve kese patlıyor.yani demek istediğim sadece dikişi attır ve bol bol dinlen .ağır işten kaçın.benim dikişli bi şekilde tamamlanan gebeliğimde 26.hafta da 2.7cm düşmüştü ama dinlenerek 35 haftalık doğum yaptım.
Anladım canm peki hangi ilaçları kulluanıyosun? Doktor şimdilik folik asit Demir ilacı ve progeston vajinal verdi ama ben bu progestonu vajinal kullanamıyorum geri çıkıyo. Ağızdan alıyodum iyiydi sonra doktor dedi ağızdan faydası az vajinadan alırsan daha faydalı olur dedi bende vajinadan almaya başladım iki gündür ağrım olmaya başladı. Doktorumu aradım anlattım dışarı çıkıyo çok dağılmadan ve ağrım olmaya başladı dedim o zaman günde iki ağızdan al dedi. E hani ağızdan bi işe yaramıyodu? Kafam karıştı psikolojim ztn bir erken doğumum olduğu için çık bozuk. Ne yapsam karar veremiyorum

Yeni gelen arkadaslar kayipariniz ucin uzgunum ama be yazikki kayip yasamadan ebeklerini kucagina alanlar cok az keske olmasa ama ne yazikki dr erkenden anlamiyorlar
Ben ankaradayim ankara da ozgur derene gidiyorum kesinlikle tavsiye ediyorum bu topikte cok arkadas gidio bebeklerini kucakladilar darisi size ins
Benim hamileligim boyunca proluton depot haftada 1 progestan 3×200 mg magneztum ve kan ilaci vitamin bemix c folik asit

İyi bir doktor mu bilmiyorum gereksiz pahalı geldi bana internette yazdığına göre tek gebelikte 750 çoğul da 1000miş yani 500e kadar tamm da 750 1000 tl muayene ücretimi olur bana işi ticarete dökmüş gibi geldi açıkcası

Selam kızlar 35+1 günlük hamileyim daha önce 20 haftalık bir kaybım var. Dün randevum vardı ve doktorum rahim ağzı kapalı 3 cm fakat icerde açılma ve hunileşme var dedi. Ciğer geliştirici iğne yapıp beni yatırmak istedi tabi ben çok üzüldüm ve panik oldum eşim iğneyi de yaptırmayalım hastanede de yatmayalım evde dinlen dedi. Aynı durumu yaşayan var mı? Rahim ağzı dışardan kapalı fakat hunilesme var dinlenirsen 37 yi görürsün diyor doktor

Selam kızlar 35+1 günlük hamileyim daha önce 20 haftalık bir kaybım var. Dün randevum vardı ve doktorum rahim ağzı kapalı 3 cm fakat icerde açılma ve hunileşme var dedi. Ciğer geliştirici iğne yapıp beni yatırmak istedi tabi ben çok üzüldüm ve panik oldum eşim iğneyi de yaptırmayalım hastanede de yatmayalım evde dinlen dedi. Aynı durumu yaşayan var mı? Rahim ağzı dışardan kapalı fakat hunilesme var dinlenirsen 37 yi görürsün diyor doktor
Ayni durum eltimde de vardı canm 32 de oldu sonra ona da doktor proluton verdi 1 hafta kullandı geçti. 39 da oldu bebeği

İnşallah bekler riskli haftayı geçmişsnz zaten. Ciğer geliytirciyi vurunsaydınız keşke neden yaptırmadınız. Benim oğlum 35+3 te doğdu doğumdan iki saat önce bile vurdu doktorumz.

Anladım canm peki hangi ilaçları kulluanıyosun? Doktor şimdilik folik asit Demir ilacı ve progeston vajinal verdi ama ben bu progestonu vajinal kullanamıyorum geri çıkıyo. Ağızdan alıyodum iyiydi sonra doktor dedi ağızdan faydası az vajinadan alırsan daha faydalı olur dedi bende vajinadan almaya başladım iki gündür ağrım olmaya başladı. Doktorumu aradım anlattım dışarı çıkıyo çok dağılmadan ve ağrım olmaya başladı dedim o zaman günde iki ağızdan al dedi. E hani ağızdan bi işe yaramıyodu? Kafam karıştı psikolojim ztn bir erken doğumum olduğu için çık bozuk. Ne yapsam karar veremiyorum
Ben bu gebeliğimde kullanmadım hiç progestan.sadece hafta da bir pruloton depot iğne vurunuyorum.diğer ilaçlar zaten her hamileliğin kullandığı ilaçlar. Bu dikişli ikinci gebeliğim çok şükür bunda ilki gibi yatmıyorum .çünkü kendimi iyi hissediyorum.ama senin ilk bebek olacağı için hep yat canım bi sşekilde geçiyor zaman.kendine bi uğraş bul .ben yattığım yerde kaç tane güney kore dizisi bitirmiştim.insana moral oluyor dikiş bile aklıma gelmiyordu.hemen de geçmişti zaman.

Haftada 1 proluton depot
Günde 2 kan ilacı
Günde 1 elevit vitamin
Günde 200mg progestandan 3 tane cajinal fitil
Günde 1 kan sulandırıcı iğne

Canım bu ilaçları dikişten sonramı verdi yoksa hamile kalır kalmaz mo benim şuan 5 haftalık kan pıhtılaşması var bide bende coraspin ve günlük iğne verdi birde progrstan verdi haftalık iğneden vermedi acaba dikişten sonra mı verecek

İnşallah bekler riskli haftayı geçmişsnz zaten. Ciğer geliytirciyi vurunsaydınız keşke neden yaptırmadınız. Benim oğlum 35+3 te doğdu doğumdan iki saat önce bile vurdu doktorumz.
Alttan muayene etmek istedi doktor. Daha önce alttan muayene etmişti doktor spekulum taktı bana ve epey bi kurcaladı beni iki gün sonra da dogurdum dogur agzım açılmış bence onun yüzünden oldu. Simdi bu doktor da alttan muayene etmek isteyince istemiyorum dedim esim de tartisti doktorla. Biz de yaptirmadan ciktik. Yatis vermisti bana normalde

Canım bu ilaçları dikişten sonramı verdi yoksa hamile kalır kalmaz mo benim şuan 5 haftalık kan pıhtılaşması var bide bende coraspin ve günlük iğne verdi birde progrstan verdi haftalık iğneden vermedi acaba dikişten sonra mı verecek
İlk 12 haftaya kadar haftada bir proluton depot iğne
Günlük 300mg progestan
Folic asit
Günlük kansulandırıcı iğne ve corasprin kullandım
Dikişten sonra corasprini ve folic asiyi bıraktım diğerlerine devam ve kan ilacı ve vitamin ekledi

İlk 12 haftaya kadar haftada bir proluton depot iğne
Günlük 300mg progestan
Folic asit
Günlük kansulandırıcı iğne ve corasprin kullandım
Dikişten sonra corasprini ve folic asiyi bıraktım diğerlerine devam ve kan ilacı ve vitamin ekledi

Hmm bana pruloyon iğne vermedi göbekten iğneyi kendin mi yapıyosun ben ilk defa dün yaptırdım çok yandı bugün kendim yapcam nasıl yapıcam bilmyrm :KK61:

Birde kızlar özel bölge temizliğini nasıl yapıyorsunuz dikişten sonra hep yatıcam bnde bunun için kuaföre gitmem ağda yaptrmam zarar verr mi

Hmm bana pruloyon iğne vermedi göbekten iğneyi kendin mi yapıyosun ben ilk defa dün yaptırdım çok yandı bugün kendim yapcam nasıl yapıcam bilmyrm :KK61:
Zamanla alışırsın canım. İğnenin yakmasına razıyım yeter ki bebeğim sağlıklı ve benimle olsun diyorsun

Alttan muayene etmek istedi doktor. Daha önce alttan muayene etmişti doktor spekulum taktı bana ve epey bi kurcaladı beni iki gün sonra da dogurdum dogur agzım açılmış bence onun yüzünden oldu. Simdi bu doktor da alttan muayene etmek isteyince istemiyorum dedim esim de tartisti doktorla. Biz de yaptirmadan ciktik. Yatis vermisti bana normalde

Bu dr ların dinlemeden hareket etmelerinden bende çok çektim.o spekulun ile bakılınca gerçekten rahim kötü etkileniyor.benimde onunla bakınca kanama oluyor .ama keşke başka bi dr gidip ciğer geliştirici vurunsan iyi olur canım.ben önceki hamileliğimde 26.hafta da ve 32.hafta da vurunmuştum.35 te doğdu küveze gerek kalmamıştı.

X