Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
Yapmıştı canim ama birsey söylemedi tam rakamsal
4 Ağustos diğer randevu
Evet yoksa adasmiyiz? :))))

evet adaşız :) ay çok hoşuma gitti :))))
anladım ben de doktora baskı yapıcam da ölçsün boyunu diye,kontrole gittiğimizde 8 haftalık olucaz,ölçsün de karşılaştırma olsun ama dimi,çünkü bana sen 20. haftanda kaybetmiştin dimi falan dedi sanıyorum o haftaya kadar izleme isteği içinde..iyi mi kötü mü bilmem ki

canım benim klevye kafayı yedi dicem ama yemedi eymen kucagımdydı ondan harf hatası yapmışım şimdi fakettim:KK1::KK1:eyüp sulana gittim bol dua ettim sonra orda bir mubarek yatırvar dilek diliyomuzun dilegin oluncada bir paket çay şeker veriyosun dagıtmak içinde lokum alıyosun gelinimiz dilekte bulundu allah kabul etsin dagıttık bende dedim rabbim saglıklı saatli evlatlar veirisen sana adagım olsun buruya bebegimle gelicem dagıtıcam dedim işşallahta dagıtabilirim :KK59::KK59:bugün annemi hastaneye götürdümya allahım bir kadına denk geldim inan kadının dedikelri aklıma geldikçe hak veriyorum kanımca :KK59::KK59:herşeyi geride bırakıyorum bugünden sonra işşallah rabbim ne eylerse güzel eyler diyorum bugün hamile kalırsam dicemki yaradan sen verdin bebegim durucak okullara gittigini büyüdügünü görücem diyecegim işşallah pozitif olabilirsem gerisi gelicek işşallah rabbim feyiz veride öyle olurum :KK16::KK16:

ilk bebegim 20 haftalıktı canım ultrosona girince bebegim yaşıyodu dogumda dogumdan sonra vefat etti ses vermedi ama karnımdada ölmedi dogum esnasında nefessizlikten öldü malesef o aylarda cigerleri gelişmediginden 2 oglumu 18 haftalıkken vefat etti o bebegimde makinada yaşıyodu hatta suyum boşaldı 1 saat geçmesine ragmen ultrosona girince doktor hayret birşey kalp atışları hafif hafif atıyor yaşıyo dedi oglum umudum dogdugunda canlıydı malesef hissettim kıpırdadıgı bebegim ölünce patolojik raporunda bogularak öldü yazıyodu orasını ne sen sor ne ben söylüyüm elimde rapor kagıdı kaal kaldım :KK14::KK14::KK14:kızımdada 17 hafta 6 günlüktü ama bunun önünde pazartesi doktora gittim doktor maşşallah dikişlerin çok güzel kaynamış herşey mükemmel dedi rahim boyumu sordugumda iyi korkma dedi salı günü burun akıntısı gibi yanı sümük gibi geldi tuvalet kagıdını dolduruyodu düşün salı başladı pazar günü bir agrı doktora gittim rahim 2 santim açıldı dendi dogumda suyumu kıızm patlattı doktor korkma sadece bakıcam dediginde ay dedi bacakları gelmiş kızımda dogmasını beklemedi doktor eliyle çeke çeke dogurttu inan bir hafta oturamadım üstüne kürtajıda cabası canlı canlı:KK53::KK53:kıızm yaşamıyodu sadece o minnacık bedenini gördüm ogulları görmedim kızımı gördüm aklımdan çıkmıyo gözümün önünden gitmiyo gözlerimi kapatınca o anı yaşıyotum biizm gelin dogum ettiginde şansa dogum haneye girdim kıyafetleri alma için aynı yatak denk gelmiş:KK53::KK53::KK53:sonra kıyafetlrini aldım abla dedi terliklerimide getir aradım bulşamadım dogum haneye girdim dogum ettigim çatalıgörünce o an dünya durud sanki kendimi o çatalda gördüm :KK14::KK14:çok zor yaşadıklarım rabim nasıl sabır veriyor şaşıyorum bende ne çapa ne cerrrah birşey buldu herşey iyi çıktı ardaya gidincede orda doktor aynen şunu dedi canım sende pko var beni muayene edincede gördüm beneklerimi:KK53::KK53:onun içim dedi pkolu hastalarda rahim boyu hemen kısalabiliyor dedi testlerimded haklı çıktı pko yüzünden bir hormonum çok çalışıyomuş birde pırtıalaşmas orunun varmış muayene edince chnb demez çokcanım acıdı :KK30::KK30:şimdi günde 4 ilaç verid 75 düş benden sana iizn dedi yatmana gerek yok dedi putin işlerini yapabilirisn dedi öylecam kapı temizlik hariç mesela yemek gibi bana taksiye binmene gerek yok her ulaşım aracıyla gelebilrisin dedi evde dolanabilirsin dedi hoş kızımda hiç kalmadım hep yattım gene durmadı dediki yatsanda yatmasanda düşücegi varsa üşüyor dedi:KK53::KK53::KK53:her işi eşim yapar benim yemekleri ben yapsam yeter gerisi boş kendimi doyursam yeter bana canım inan kimseye yük olmak istemiyoırum zor oluyor çünkü birine baglı olmak çok zor eşim çoraplarıma kadar giydiriyodu aglıyordum agırıma gidiyodu ben eşime hizmet edecegşme o bana bebek gşibş bakıyodu bu sefer durucak allahın izniyle inanmam lazım kan pırtılaşması içinde igne olucam hergün 06 diye allahım bir daha acılarını göstermesim evlatlarımzın işşallah mutlu olalım senin yapıcagın testleri yaptrıcan riskli gebelik uzmanına gidicem sonra ilerine bakıcan degilmi CHNBCİM[/QUOTçok korktum açıkcası bbenmde bebeklerim ultrsonda yaşıyolardı ama doğduklarında küçük oldukları için yaşammmıyolardı sanada çok üzüldüm sana çok dua edicem rabbim bir daha yaşatmasın o acıları inşallah bebeğini sağlıcakla alırsın kucağına inşallah

QUOTçok korktum açıkcası bbenmde bebeklerim ultrsonda yaşıyolardı ama doğduklarında küçük oldukları için yaşammmıyolardı sanada çok üzüldüm sana çok dua edicem rabbim bir daha yaşatmasın o acıları inşallah bebeğini sağlıcakla alırsın kucağına inşallah

Hidennisko Arda bey tatile çıktı peki bir sorun olsa Tolga bey ya da cem bey mi ilgilenecek?

canım benim klevye kafayı yedi dicem ama yemedi eymen kucagımdydı ondan harf hatası yapmışım şimdi fakettim:KK1::KK1:eyüp sulana gittim bol dua ettim sonra orda bir mubarek yatırvar dilek diliyomuzun dilegin oluncada bir paket çay şeker veriyosun dagıtmak içinde lokum alıyosun gelinimiz dilekte bulundu allah kabul etsin dagıttık bende dedim rabbim saglıklı saatli evlatlar veirisen sana adagım olsun buruya bebegimle gelicem dagıtıcam dedim işşallahta dagıtabilirim :KK59::KK59:bugün annemi hastaneye götürdümya allahım bir kadına denk geldim inan kadının dedikelri aklıma geldikçe hak veriyorum kanımca :KK59::KK59:herşeyi geride bırakıyorum bugünden sonra işşallah rabbim ne eylerse güzel eyler diyorum bugün hamile kalırsam dicemki yaradan sen verdin bebegim durucak okullara gittigini büyüdügünü görücem diyecegim işşallah pozitif olabilirsem gerisi gelicek işşallah rabbim feyiz veride öyle olurum :KK16::KK16:

ilk bebegim 20 haftalıktı canım ultrosona girince bebegim yaşıyodu dogumda dogumdan sonra vefat etti ses vermedi ama karnımdada ölmedi dogum esnasında nefessizlikten öldü malesef o aylarda cigerleri gelişmediginden 2 oglumu 18 haftalıkken vefat etti o bebegimde makinada yaşıyodu hatta suyum boşaldı 1 saat geçmesine ragmen ultrosona girince doktor hayret birşey kalp atışları hafif hafif atıyor yaşıyo dedi oglum umudum dogdugunda canlıydı malesef hissettim kıpırdadıgı bebegim ölünce patolojik raporunda bogularak öldü yazıyodu orasını ne sen sor ne ben söylüyüm elimde rapor kagıdı kaal kaldım :KK14::KK14::KK14:kızımdada 17 hafta 6 günlüktü ama bunun önünde pazartesi doktora gittim doktor maşşallah dikişlerin çok güzel kaynamış herşey mükemmel dedi rahim boyumu sordugumda iyi korkma dedi salı günü burun akıntısı gibi yanı sümük gibi geldi tuvalet kagıdını dolduruyodu düşün salı başladı pazar günü bir agrı doktora gittim rahim 2 santim açıldı dendi dogumda suyumu kıızm patlattı doktor korkma sadece bakıcam dediginde ay dedi bacakları gelmiş kızımda dogmasını beklemedi doktor eliyle çeke çeke dogurttu inan bir hafta oturamadım üstüne kürtajıda cabası canlı canlı:KK53::KK53:kıızm yaşamıyodu sadece o minnacık bedenini gördüm ogulları görmedim kızımı gördüm aklımdan çıkmıyo gözümün önünden gitmiyo gözlerimi kapatınca o anı yaşıyotum biizm gelin dogum ettiginde şansa dogum haneye girdim kıyafetleri alma için aynı yatak denk gelmiş:KK53::KK53::KK53:sonra kıyafetlrini aldım abla dedi terliklerimide getir aradım bulşamadım dogum haneye girdim dogum ettigim çatalıgörünce o an dünya durud sanki kendimi o çatalda gördüm :KK14::KK14:çok zor yaşadıklarım rabim nasıl sabır veriyor şaşıyorum bende ne çapa ne cerrrah birşey buldu herşey iyi çıktı ardaya gidincede orda doktor aynen şunu dedi canım sende pko var beni muayene edincede gördüm beneklerimi:KK53::KK53:onun içim dedi pkolu hastalarda rahim boyu hemen kısalabiliyor dedi testlerimded haklı çıktı pko yüzünden bir hormonum çok çalışıyomuş birde pırtıalaşmas orunun varmış muayene edince chnb demez çokcanım acıdı :KK30::KK30:şimdi günde 4 ilaç verid 75 düş benden sana iizn dedi yatmana gerek yok dedi putin işlerini yapabilirisn dedi öylecam kapı temizlik hariç mesela yemek gibi bana taksiye binmene gerek yok her ulaşım aracıyla gelebilrisin dedi evde dolanabilirsin dedi hoş kızımda hiç kalmadım hep yattım gene durmadı dediki yatsanda yatmasanda düşücegi varsa üşüyor dedi:KK53::KK53::KK53:her işi eşim yapar benim yemekleri ben yapsam yeter gerisi boş kendimi doyursam yeter bana canım inan kimseye yük olmak istemiyoırum zor oluyor çünkü birine baglı olmak çok zor eşim çoraplarıma kadar giydiriyodu aglıyordum agırıma gidiyodu ben eşime hizmet edecegşme o bana bebek gşibş bakıyodu bu sefer durucak allahın izniyle inanmam lazım kan pırtılaşması içinde igne olucam hergün 06 diye allahım bir daha acılarını göstermesim evlatlarımzın işşallah mutlu olalım senin yapıcagın testleri yaptrıcan riskli gebelik uzmanına gidicem sonra ilerine bakıcan degilmi CHNBCİM[/QUOTçok korktum açıkcası bbenmde bebeklerim ultrsonda yaşıyolardı ama doğduklarında küçük oldukları için yaşammmıyolardı sanada çok üzüldüm sana çok dua edicem rabbim bir daha yaşatmasın o acıları inşallah bebeğini sağlıcakla alırsın kucağına inşallah

Canim rabbim bu bebisİni saglikla kucaklamani nasip etsin benim de ilk oglum 34+5 te dogdu saglikli ve su an 5 yasinda ikincidi 21+2 de dogdu ultrasonda saglikliydi ama dogduktan sonra yasamadi bende de polikistik over acaba sebebi o mu rahi
M aciliyor bendede agustosta bir sene olacak bebegimi kaybedeli ben yine bir bebis istiyorum ama esim korkuyorum daha hazir degilim diyor yas oldu 35 nasil ikna etsem esimi diye dusunuyorum

Hidennisko Arda bey tatile çıktı peki bir sorun olsa Tolga bey ya da cem bey mi ilgilenecek?

Dün sersem gibi olmuşum , hatta folic aside devam mi diye bile sormayı unutmusum
Sonradan bizim de aklımıza geldi ama o an sormadım
Muhtemelen hastaneye yönlendirir yine Nil hanım ilgilenir
Hastaneye gelince de Tolga veya Cem ilgilenir bence

Dün sersem gibi olmuşum , hatta folic aside devam mi diye bile sormayı unutmusum
Sonradan bizim de aklımıza geldi ama o an sormadım
Muhtemelen hastaneye yönlendirir yine Nil hanım ilgilenir
Hastaneye gelince de Tolga veya Cem ilgilenir bence

Ben de sormadım. İşin ilginci ben randevu tarihimi bile unuttum...:KK9: Bir ara arayıp sorayım.:KK1:

İkili test çıkınca onlar mı arayacaklar?:26:

Ben de yarn validebağa troidlere ve crp, idrar tahliline gideceğim... İhmal ettim troid işini?:18:

Merhaba kızlar, ben güzel haberlerle geldim :nazar:

İlk önce karından ultrason ile baktı, bebisim azıcık tembel cok salladı ense kalınlığı için, tüm ölçümlerimiz cok iyi çıktı ,
Oğlumu da götürmüştüm sordu Ne olsun istersin diye erkek dedi bizimki hemen
ama erkek olursa senin buun oyuncaklarına ortak çıkar deyince ben çaktım manzarayı

Kızımız geliyor hayırlısı ile :)))

Sonra alttan muayeneye geçtim rahim uzunluğu için ve sonuclar süper 4 cm e yakın dedi cok iyi dedi Arda bey, fakat bu sonuc bize tam sorun yok dedirtmez dedi, çünkü 14-16 haftalarda kisalma oluyor genelde dedi, gene deven cok mutlu oldum, Nil hanım da girdi rahim uzunluğu ölçümüme Arda bey duygu hanım nesrin hanımın grubundan dedi, ooo dedi Nesrin hanım cok badireler atlattı dedi, dedim sizde ünlü oldunuz sizden cok güzel bahsediyor Nesrin :))) cok mutlu oldu, cok tatlı bir kadın.

Hersey yolunda cok şükür ve ben Allah'a şükür ediyorum hersey için
Umarım hepimiz için hersey cok güzel olur

:nazar: :nazar: :nazar:
canım gözün Aydın hersey yolunda gider insallah

Ben de sormadım. İşin ilginci ben randevu tarihimi bile unuttum...:KK9: Bir ara arayıp sorayım.:KK1:

İkili test çıkınca onlar mı arayacaklar?:26:

Ben de yarn validebağa troidlere ve crp, idrar tahliline gideceğim... İhmal ettim troid işini?:18:

Onlar bir gün onceden arıyorlar garanti olsun diye,
Kliniğe mı gidiyorsun hastaneye mi?

Tahlillerini ihmal etme sakın CNm

Onlar bir gün onceden arıyorlar garanti olsun diye,
Kliniğe mı gidiyorsun hastaneye mi?

Tahlillerini ihmal etme sakın CNm

Canım ben bir kere femicele hamile değilken gittim sonra hep hastaneye gittim.

Yok canım yaptıracağım aslında geç bile kaldım troid için...

Aslında Arda Beyin ilaçları demesi lazım yoğunluktan unuttu herhalde. Bana şu an ne kullanıyoruz deyip soruyor. Gerçi değiştirmedi bana senin haftanda elevite geçmiştik folbiolden...

Canım ben bir kere femicele hamile değilken gittim sonra hep hastaneye gittim.

Yok canım yaptıracağım aslında geç bile kaldım troid için...

Aslında Arda Beyin ilaçları demesi lazım yoğunluktan unuttu herhalde. Bana şu an ne kullanıyoruz deyip soruyor. Gerçi değiştirmedi bana senin haftanda elevite geçmiştik folbiolden...

Bana en basından elevit vermişti
Bende sanki folic asid 3 aydan sonra bırakılıyor diye hatırlıyordum
Demir, magnezyum birseyler kullanmıştım ama ayını hatırlayamiyorum
O günde Arda bey cok yorgundu, kafası daginikti belli yani

Jimere gidiyordum canım doktorumda cenk beydi...Serklajımıda o yaptı.Çok güvenmiştim aslında hala güveniyorum ama hastane kuralları çok katı.Bir sürü uygunsuz durum var..o sebeptende son anda medikabile geçtim.Doğumumu yaptıran doktorda nihat gök..cenk beyle çok yakın arkadaşlarmış.Bunuda bir arkadaştan yeni duydum.Hatta sınıf arkadaşı galiba.sen hiç duydunmu nihat gök ü..ve medikabili.Birde araştırdığım kadarıyla yalçın kimya diyorlar.Ama farklı yorumlarda okudum ilgilenmiyor falan diye.Gürkan uncu yada internette rastladım.Onada iyi yazmışlar ama bilemiyorum.Gerçekten çok kararsızım.Doğumumu yaptıran nihat bey de iyiydi.Acaba onamı gitsem diyorum ama bilemiyorum.Riskli gebelik uzmanına gidin diye yazılmış burada hep.Ama onlarda genelde prof.ne kadar ilgilenirler nasıl olur.Her zaman ulaşabilirmiyim..Hep muallakta.9ay boyunca profada gitmek maddi açıdan sarsar.Bilemiyorum gerçekten.Sen fakülteye gidiyorsun onuda düşünüyorum ama orası beni hep korkutmuştur.Bide dediğim gibi çok şükür sen anladığım kadarıyla yürüyorsun yatmıyorsun sürekli.Benim ne olacağım belli değil.Fakültede koşturmak çok zor.İsmail küçükerdoğanda iyi diyorsunuz.Edamecrin arkadaşımız okuduğum kadarıyla serklajınıda ona yaptırmış.Off bilemiyorum gerçekten sofika.Aklım çok karışık..

cenk beyi tanıyorum,ablamın ve yakın bir arkadasımın sezeryanlarını o yaptı,cok tatlı bir adamdır ama acıkcası ablam da rakadasım da sezeryandan sonra sorunlar yasadı,idrar kacırma bel agrısı gibi.Elbette bu sorunların sezeryandan oldugu da kesin degil ama insanın icine kurt dusuruyor.Ben ilk gebeligimde 10 haftalıkken bursaya annemleri ziyarete gelmiş ve gelmisken de cenk beye randevu almıstım o zaman gurkan uncu ve osman develioglunun yanında art da calısıyordu.Cok aceleceydi ve cok stresliydi,esim begenmemisti,ultrason,butun oykumu anlatmam muayene serklaj konusması vs hepsi toplam 3 dk surdu.Bana guven vermedi ama bu demek degil ki kotudur yetersizdir,herkese hitap eden doktor farklıdır.Ayrıca jimer de gereksiz pahalı,asla talep ettikleri ucretleri karsılayan hizmetleri yok,bir kere doktor kadrosunu ben begenmiyorum.Gururla sayfalarında ilan ettikleri docentten ben memnun kalmadım en azından.Jimer bence sorunsuz,gayet normal devam eden gebeliklerin takibi ve dogumu icin uygun,bizim gibiler icin degil,ordaki doktorların hic birinin bizim gibi hastlarla ilgili ciddi tecrubeleri oldugunu sanmıyorum.Sık sık ozel hastanelere guvenmedigimi soyluyorum,sırf bu guvensizligim yuzunden İsmail beye serklaj olmadım,doktor guven verdi ama calıstıgı kurum ozel o yuzden vaz gecmistim.Ama eger tıp fakultesinde isler yolunda gitmeseydi kesinlikle İsmail beye yaptırırdım serklajımı da takibimi de.Yalcın Kimya ilk muayene 600 lira sonrasında sanırım 250-350 arası bir ucret istiyor ve bu bana cok sacma geldi.Daha durumun ne oldugunu bile bilmeden,belki yardımcı bile olamayacksın o hastaya nasıl 600 lira muayene ucreti istersin,ustelik ben de duydum ilgisiz ve ketum oldugunu,bu hic bize gore degil canım.Gurkan Uncuyla ilgili guzel seyler duydum ama ona da para dayanmaz.Bu arada Yalcın Kımya dısında riskli gebelik uzmanı yok bursada benim bildigim,ama bu demek degil ki riskli durumlarla karsılasmamıslar ve tecrube edinmemisler.Ben bursadaki profları genel olarak tercih etmezdim,hepsi iyi ama ilgisiz ve pahalı,cogunlukla da herhangi bir sorunda umurlarında bile olmuyor,ozguvenleri tavanda,seninle empati bile yapmazlar.Bana sorarsan benim yaptıgım gibi hem fakulteye hem İsmail beye git,fakultede en azından her turlu test ve takibini yaptırır ama her an telefonla da ulasabilecegin bir İsmail bey olur.Maddi olarak da sarsmaz o kadar.Evet fakultede kosturmak cok zor oluyor bazen,ben bu gebeligimde katı istirahat uygulamadıgım icin sorun olmadı ama elbette senin durumun buna musait olmazsa cok cok kosturamazsın ama yine de bir caresi bulunur diye dusunuyorum,gerekirse sedyeyle hareket edersin hastane icinde,tabii bu durumda surekli biri olması gerek yanında.Bak sen fakulteye istersen sonra yine gitmezsin ama gebelik oncesi bir arastırma istemek icintahliller icin bence randevunu al,en azından bir suru maddi kulfetten kurtulmus olursun,zaman icinde de yerini bulursun zaten.
medikabili ve ordaki doktorları hic tanımıyorum canım,oraya giden bir arkadasım vardı ama o da sorunsuz normal bir gebe yani oyle olunca her yer iyi onlar icin,bize fikir veremiyor.Doktoruna guveniyorsan ve sana hitap ediyorsa yine oraya devam edebilirsin,sonucta belki de cok iyi bir doktordur ama haberimiz yoktur canım.Allah dogru ve hayırlı insanlarla karsılastırsın canım.

Arkadaşlar günaydın :KK16: Ara ara göz atıyorum buraya,hamilelikleriniz çok güzel ilerliyor,maşallah 41 kere :nazar: :nazar: :nazar:

Arkadaslar merhaba...

Yazamadim kusura bakmayin. Okadar cok sey oldu ki bu donem. SImdi hepsini anlaticam:

23 Unde gittim ultrasona. Kent hastanesindeki Prof a gittim. Digerlerini ayarlayamadim bi turlu. Ama iyiki de gitmisim gercekte cok memnun kaldim. Hatt akeske bastan beri na gitseymisim diyorum simdi. Icimnizi cok rahatlatti. Anlatim durumumu. Ikili tesim normaldi ama uclu testim 1:62 cikti dedim. ense kalinligi da normal di ikili test doneminde yapilan dedim. Dr de niye doktorun ikilin guzel cimm asina ragmen uclu test istemis anlayamadim, ikili normalse biz ucluyu tavsiye etmiyoruz dedi ki bunu diyen ozel hastane doktoru...Neyse... bakti 4 boyutlu ultrasinla, kizimi gordum, ok adar duygulandim ki...anlatamam...ayaklari tombis tombisti, gozunu ovusturdu :) cok uzun sure bakmadi dr ama zarai olmasin diye heralde bilmiorum. Guzel cikti hersey. Gobekli bi kizim var :) O gun esimin ailesi bizimkiler hep beraber toplkandik gece gec saatlerekadar. Farkettim ki herkes baya bi strese girmis, ama bana belli etmemeye calismilsar ve biraz da olsa rahatladik. Bu arada esim yurt disinda calsiyor, ben de oyleydim ama hamile kaldigimi ogrenince, isim baya yogun oldugundan ve calistigimiz ortamdaki hava kirliligi yuzunden isten ayrilmistim ama yt disinda kalmaya (Katar da) devam ediyorduk. Bu amniosentez isicikinca ben Turkiye ye gelmistim ver geri donucektim esimin yanina (gecici bi sure icin yurt disindayiz). Hersey guzel cikinca ve amnio sentez sonucunu da almamiza bikac gun kaldigi icin (FISH sonucu iyi cikinca aklimiza amniosentezden kotu bisi cikma ihtimali artik kalmamisti) ben katar biletimi aldim hemen ertesi gun. Tam rahaladik hersey yoluna girdi ya...bu sefer de bir kopek :) Yolda yururken 4-5 aylik bi kopek arkadan yanasti ve oyun oynamak amaciyla patilerini atti ve bacagim cizildi. Ben ilk once toksoplazmadan korktum cunku bagisikli degilim. Ama soradan ogrendim ki kopeklerden toksoplazma gecmiyormus. Rahatladim. Bu sefer de babam kuduz olmasin bu hayvan diyince...dedim basladik gene :) bi rahat yok...Neyse bi aksamin bi vakti dustuk yollara hastane hasane dolasiyoruz hamilelere kuduz asisi yapilir mi diye...iki gunumuz de bu sekilde telaslanarak ve dua ederek gecti. Neyse 2. gun kopegi bi daha gordum bizim evin oralarda (bu arada ertesi gun de yola cikiorum) gayet sagikli gozukuyodu, herhangi bi belirti yoktu. o aksam da Sait hocadan randevum vardi. Yola cikmadan bi goruneyim dedim. Ona soyledim o da bisi olmaz asiya falan gerek yok dedi. Bi kez daha rahatladik.

Lafi uzatmiyim, sizi de sikmiyim.Simdi katar dayim. Yeni eve tasindik. internet bugun baglandi o yuzden yazamadim size..

Amniosentez soncum da temiz cikti. Insallah Allah herkese bu olayin bu sekilde sonlanmasini nasip eder. Ama yazamadigim donemlerde yeni arkadaslar katilmis aramiza. Hic caninizi sikmayin icinizi ferah tutun. Biliorum cok zor, ben de ayni seyleri yasadim bircok arkadasim gibi. Ama Oglak in da dedigi gibi eger ense kalinliginiz normalse ve ikili testiniz de guzel cikmissa, hic korkmayin. Benim cok yuksek cikti uclu testim 1:62. ama sonuclar temiz.. Uclu testi 1:4 cikan birisini duydum, onun bile amniosu temiz cikmis. Moralinizi bozmayin, icinizi ferah tutun.

Saglicakla kalin :)

Ben de şu amniyosentez yaptıranlara bakıyorum da... Böyle yaşananlar içimi rahatlatıyor...:))

ah canım yaa,keşke şu dortluyu hic yaptırmasaydın,zaten sıkıntılı gecen gebeliginde bir sıkıntı nedeni daha cıktı :KK43:(

slm ben neredeyse 18 haftalık ikz bebek bekliyorum ilk defa 3 gün önce rahim ağzım ölçüldü 3.5 çıktı doktor iyi dedi sizce nasıl
simdilik iyi masallah,insallah hep boyle devam eder sen de sag saglim alırsın bebeklerini kucagına,serklaj var mı ?

evet adaşız :) ay çok hoşuma gitti :))))
anladım ben de doktora baskı yapıcam da ölçsün boyunu diye,kontrole gittiğimizde 8 haftalık olucaz,ölçsün de karşılaştırma olsun ama dimi,çünkü bana sen 20. haftanda kaybetmiştin dimi falan dedi sanıyorum o haftaya kadar izleme isteği içinde..iyi mi kötü mü bilmem ki
olctur olctur ona gore alınan kararlar degisebilir canım

:KK59:ya ben hala bilmiyoorum doğrudürüst yazmayı:KK59: çözemedim gitti burayı :KK1::KK1:
sıkma canını,zamanla ogreniliyor ama biz zaten ne demek istedigini anlıyoruz,insallah gebeligin sorunsuz devam etsin gerisi muhim degil,Allah yardımcın olsun

nefret ederim su doktorların tatil doneminden,elbette onlar da hak ediyorlar ama tam da o donemde bir sey olacak ve dımdızlak kalacagız korkusu hic bırakmıyor insanı,ben de ilk gebeligimde hem en kritik donemlerim hem de tam dogum zamanım doktorun tatil donemine denk geliyordu cok canım sıkılmıstı.

Bana en basından elevit vermişti
Bende sanki folic asid 3 aydan sonra bırakılıyor diye hatırlıyordum
Demir, magnezyum birseyler kullanmıştım ama ayını hatırlayamiyorum
O günde Arda bey cok yorgundu, kafası daginikti belli yani
canım benim bildigim kadarıyla da ilk 3 aydan sonra bırakıulıyor folic asıd ama burda fakulteden bir docent daha 1 ya kullanmamı soylemisti tabii elevit baslamamıstım henuz cunku elevitte de bayag folic asid var

cenk beyi tanıyorum,ablamın ve yakın bir arkadasımın sezeryanlarını o yaptı,cok tatlı bir adamdır ama acıkcası ablam da rakadasım da sezeryandan sonra sorunlar yasadı,idrar kacırma bel agrısı gibi.Elbette bu sorunların sezeryandan oldugu da kesin degil ama insanın icine kurt dusuruyor.Ben ilk gebeligimde 10 haftalıkken bursaya annemleri ziyarete gelmiş ve gelmisken de cenk beye randevu almıstım o zaman gurkan uncu ve osman develioglunun yanında art da calısıyordu.Cok aceleceydi ve cok stresliydi,esim begenmemisti,ultrason,butun oykumu anlatmam muayene serklaj konusması vs hepsi toplam 3 dk surdu.Bana guven vermedi ama bu demek degil ki kotudur yetersizdir,herkese hitap eden doktor farklıdır.Ayrıca jimer de gereksiz pahalı,asla talep ettikleri ucretleri karsılayan hizmetleri yok,bir kere doktor kadrosunu ben begenmiyorum.Gururla sayfalarında ilan ettikleri docentten ben memnun kalmadım en azından.Jimer bence sorunsuz,gayet normal devam eden gebeliklerin takibi ve dogumu icin uygun,bizim gibiler icin degil,ordaki doktorların hic birinin bizim gibi hastlarla ilgili ciddi tecrubeleri oldugunu sanmıyorum.Sık sık ozel hastanelere guvenmedigimi soyluyorum,sırf bu guvensizligim yuzunden İsmail beye serklaj olmadım,doktor guven verdi ama calıstıgı kurum ozel o yuzden vaz gecmistim.Ama eger tıp fakultesinde isler yolunda gitmeseydi kesinlikle İsmail beye yaptırırdım serklajımı da takibimi de.Yalcın Kimya ilk muayene 600 lira sonrasında sanırım 250-350 arası bir ucret istiyor ve bu bana cok sacma geldi.Daha durumun ne oldugunu bile bilmeden,belki yardımcı bile olamayacksın o hastaya nasıl 600 lira muayene ucreti istersin,ustelik ben de duydum ilgisiz ve ketum oldugunu,bu hic bize gore degil canım.Gurkan Uncuyla ilgili guzel seyler duydum ama ona da para dayanmaz.Bu arada Yalcın Kımya dısında riskli gebelik uzmanı yok bursada benim bildigim,ama bu demek degil ki riskli durumlarla karsılasmamıslar ve tecrube edinmemisler.Ben bursadaki profları genel olarak tercih etmezdim,hepsi iyi ama ilgisiz ve pahalı,cogunlukla da herhangi bir sorunda umurlarında bile olmuyor,ozguvenleri tavanda,seninle empati bile yapmazlar.Bana sorarsan benim yaptıgım gibi hem fakulteye hem İsmail beye git,fakultede en azından her turlu test ve takibini yaptırır ama her an telefonla da ulasabilecegin bir İsmail bey olur.Maddi olarak da sarsmaz o kadar.Evet fakultede kosturmak cok zor oluyor bazen,ben bu gebeligimde katı istirahat uygulamadıgım icin sorun olmadı ama elbette senin durumun buna musait olmazsa cok cok kosturamazsın ama yine de bir caresi bulunur diye dusunuyorum,gerekirse sedyeyle hareket edersin hastane icinde,tabii bu durumda surekli biri olması gerek yanında.Bak sen fakulteye istersen sonra yine gitmezsin ama gebelik oncesi bir arastırma istemek icintahliller icin bence randevunu al,en azından bir suru maddi kulfetten kurtulmus olursun,zaman icinde de yerini bulursun zaten.
medikabili ve ordaki doktorları hic tanımıyorum canım,oraya giden bir arkadasım vardı ama o da sorunsuz normal bir gebe yani oyle olunca her yer iyi onlar icin,bize fikir veremiyor.Doktoruna guveniyorsan ve sana hitap ediyorsa yine oraya devam edebilirsin,sonucta belki de cok iyi bir doktordur ama haberimiz yoktur canım.Allah dogru ve hayırlı insanlarla karsılastırsın canım.

Anladığım kadarıyla ART de böyleymiş Cenk bey.Yoksa hakkını yiyemem benimle çok ilgilendi.Ama dediğim gibi hastane masrafları uçuk boyutta.1 gece kalmak 450 lira canım.Haklısın galiba Sofika fakültede araştırmaları yaptırmak lazım.Sonrada karar vermek gerek.Sağol arkadaşım uzun cevabın için.Allah inşallah hepimizi hayırlı insanlarla karşılaştırır..

Arkadaşlar günaydın :KK16: Ara ara göz atıyorum buraya,hamilelikleriniz çok güzel ilerliyor,maşallah 41 kere :nazar: :nazar: :nazar:

Günaydın canım arada yaz özlüyorum seni... Çocuklar nasıllar? Tatile gittiniz mi?

ah canım yaa,keşke şu dortluyu hic yaptırmasaydın,zaten sıkıntılı gecen gebeliginde bir sıkıntı nedeni daha cıktı :KK43:(

simdilik iyi masallah,insallah hep boyle devam eder sen de sag saglim alırsın bebeklerini kucagına,serklaj var mı ?

olctur olctur ona gore alınan kararlar degisebilir canım

sıkma canını,zamanla ogreniliyor ama biz zaten ne demek istedigini anlıyoruz,insallah gebeligin sorunsuz devam etsin gerisi muhim degil,Allah yardımcın olsun

nefret ederim su doktorların tatil doneminden,elbette onlar da hak ediyorlar ama tam da o donemde bir sey olacak ve dımdızlak kalacagız korkusu hic bırakmıyor insanı,ben de ilk gebeligimde hem en kritik donemlerim hem de tam dogum zamanım doktorun tatil donemine denk geliyordu cok canım sıkılmıstı.

canım benim bildigim kadarıyla da ilk 3 aydan sonra bırakıulıyor folic asıd ama burda fakulteden bir docent daha 1 ya kullanmamı soylemisti tabii elevit baslamamıstım henuz cunku elevitte de bayag folic asid var

Canım keşke yaptırmasaydım zaten ben ne olursa olsun bebeğimi istiyorum ne güzel 2 lim de çok iyiydi ama biliyorsun ben pgt denedim ve 4 embriyomdan biri trizomi 21 di. Hastaneden çıkacağımız gün oldu bittiye geldi yapalım mı yapmayalım mı hiç konuşup düşünmemiştik aslında. Ama şu var bu risk nedeniyle Arda Bey artık tüm ölçümlerine çok daha dikkat edecektir... Şimdi bakıyorum da downlu bebeklerin 10 civarı bulgusu var anne karnında çok şükür hiç biri yok bende... Tek kafamı karıştıran bu sorun yüzde 5o anne karnında belirti vermezmiş. 4 lü test pek yaygın değil o yüzden pek 4 lüde riskli olup amniyo yaptıranları bilmiyorum ama 3 lü de 7 de bir çıkıp da normal sonuç alanlar var. Gerçi şu da var Allah ne yazdıysa o olur. Downlu melek anneleri topiğinde baktım br kısmının da testlerde hiç bir sorun çıkmamış ve bebekleri downlu çıkmış. Ve gerçekten büyük fedakar anneler onlar... Bebekleri de muhteşem... Hatta biri anı paylaşmış çok duygulandım: Downlu çocukların okuluna gitmiş bir gurup öğrenci bahçede imiş çocuklar birinin yanına gitmiş ağacı göstermiş çocuk onlara. Misafirler de onların zekalarında çok sorun olduğunu sanıyorlarmış. Downlu çocuğa aaaa ağaç demişler o da salaklar ben size ağacın altındaki karıncaları gösteriyorum demiş:))

Sonuçta hep şunu düşündüm Allah bana hasta çocuk verecekse doğduktan sonra da olabilir nitekim 25 haftalık oğlum yaşasaydı onda çok değişik sorunlar olabilirdi dr demişti erken doğdu diye...

Tatil işi gerçekten can sıkıcı...Ama o da o kadar yoğunki bir kızı ve eşi var onlarla da vakit geçirmeli. Yazık onlara da hep geç gelen ve yoğun bir baba ve eş... İnşallah bizde sorun olmasın da...

Anladığım kadarıyla ART de böyleymiş Cenk bey.Yoksa hakkını yiyemem benimle çok ilgilendi.Ama dediğim gibi hastane masrafları uçuk boyutta.1 gece kalmak 450 lira canım.Haklısın galiba Sofika fakültede araştırmaları yaptırmak lazım.Sonrada karar vermek gerek.Sağol arkadaşım uzun cevabın için.Allah inşallah hepimizi hayırlı insanlarla karşılaştırır..

Canım bence de Sofika mantıklı söylemiş. Bir de en kısa zamanda bence özel sağlık sigortası yaptır. Testleri de fakültede yaptır. Naçizane bir tavsiyem daha olacak sigorta hemen işleme giriyor zaten.(bu arada bursadaki gidilecek hastanelerde ve senin düşündüklerinde hangi sigorta geçiyor araştır) Sigortan işleme girince İstanbulda iyi bir dr ye gel. Çok iyi dr ler var ben teşhis ve istenecek testlerin tespiti açısından Prof dr Cemil Akgül'ü de benim dr m Doç. Dr. Arda Lembet'i de tavsiye ederim. Ben yerinde olsam ikisiyle de görüşürdüm. Hikayemi de en ince ayrıntısına dek anlatırdım... İstanbuldaki arkadaşların çoğu bu teşhis aşamasında birçok dr ye gittiler. Bence sen de git...

Takip konusunda da geçmişte Edamecrinin dr si idi İsmail Bey ben dr ye öyle çok hayrandım ki orada olsam ona kesin giderdim diye düşünmüştüm...

Yeni hamilelerimiz nasıllar? Gerçi onlar eskidi epey...:KK1::KK1::KK1:

Artık yeni hamişler bekliyoruz...:KK16:

X